Reklama:
Silný 90% tribulus Extrifit 1+1!
Extrémní akce na oblíbený anabolizér. Více zde.

Závodnice v bodyfitness a bikiny fitness - rozhovory před Arnold Classic Europe 2016

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


ARNOLD CLASSIC EUROPE 2016 - 23. - 25. 9. 2016, Španělsko
Češi před Arnold Classic Europe:
bikiny: Karolína Tlustá • Andrea Moleková • Jana JeřábkováKlára ŠturmováEva Havelková (video) • bodyfitness: Aneta Brožková • Jana Cocherováphysique: Radim MahovskýMichal Kulštejn (video) • Jan ŠvecPanos PlangesisMilan KolářPavel Nožička kulturistika: Pavel BeranPavel ČervinkaJan ZapletalLukáš Brunclík • Luboš Chmelenský • Radek VítekJozef FurinMilan Bodlák • Pavel Bretšnajdr • Martin Kasal • Jan Turek • Ján Jankovčin • klasika: Lumír Štefek
Před Arnold Classic Europe:
nominace
Z ACE očima závodníků, rozhovory:
Info z Arnold Classic Europe:
prezentacevýsledky a foto (I.) - 2 medaile! výsledky a foto (II. a III.) - medaile!
kompletní výsledky s body

Nominační sraz závodníků před Arnold Classic Europe 2016
International Austria Cup 2016 očima bikiny závodnice Evy Havelkové
Závodníci plánující zúčastnit se soutěže Arnold Classic Europe, která se uskuteční v Barceloně, už stříhají metr a vymýšlejí, jak co nejlépe doladit finální formu. Tyto úvahy momentálně jistě zaměstnávají i mysl bikiny fitnessek Jany Jeřábkové a Kláry Šturmové a bodyfitnesky Jany Cocherové, se kterými se nám pro Vás podařilo získat předsoutěžní rozhovory. S Evou Havelkovou, která se ve Španělsku také představí, jsme Vám již nedávno přinesli rozhovor po jejím úspěšném vystoupení na soutěži v Rakousku.


jméno kategorie
Karolína Tlustá bikiny fitness do 160 cm a masters nad 35 let
Andrea Moleková bikiny fitness do 166 cm
Jana Jeřábková bikiny fitness do 172 cm
Klára Šturmová bikiny fitness nad 172 cm
Eva Havelková bikiny fitness nad 172 cm
Jana Cocherová bodyfitness žen do 168 cm a masters nad 35 let
Aneta Brožková bodyfitness juniorek


Jana Jeřábková

Vybrané úspěchy:

Grand Prix Fitness 2015 - 3. místo v bikiny fitness nad 164 cm

Jak je to dlouho od vaší poslední soutěže? Pokud se nepletu, měla jste rok pauzu. Na čem jste pracovala, co obnášela vaše příprava a jaký byl cíl?

Zdravím všechny čtenáře. (úsměv) Ano, od poslední soutěže je to skoro rok, naposledy jsem závodila koncem října 2015. Zatím mě vždy trápily příliš malé nohy, takže jsem se zaměřila především na objemový rozvoj této partie. Můj sen byla vždycky tak nasvalená figura, abych si mohla bez problémů dovolit rýsovat "na krev" a nebát se, že mi nezbude dostatek hmoty. A abych mohla na pódiu pózovat více uvolněně, bez přehnaného nepřirozeného šponování, které k bikinám nepatří. Vetší část uplynulého roku jsem používala hlavně komplexní cviky a velké váhy, což mě taky nejvíc baví. Oproti předchozím sezónám jsem celý objem držela velmi vysoký příjem bílkovin. Překvapilo mě, jak dobře jsem se na tom cítila. A hmota šla nahoru, a to pevná a kvalitní. Poslední tři až čtyři měsíce jsem věnovala tvarování a postupnému a pomalému pálení tuku za pomoci pozvolné redukce energetického příjmu, přidávání intenzity tréninků a také aerobní aktivity a intervalových tréninků, které jsem si velmi oblíbila pro jejich efektivitu. Navíc mi přijdou oproti klasickému kardiu zábavnější a ocením i rozvoj fyzické kondice, díky které teď v závěru přípravy není tělo ani při velké zátěži tak unavené.

Hlavním cílem přípravy ale bylo to, abych se cítila dobře. Jednak samozřejmě zdravotně, snažila jsem se předcházet zraněním, nedělat velké výkyvy ve stravě a tréninku kvůli imunitě. Hodně jsem regenerovala a docházela jsem pravidelně za fyzioterapeutem - loňskou podzimní sezónu jsem totiž nemohla dokončit právě ze zdravotních důvodů a nechci toto dopustit znovu. Ale ani psychicky jsem nechtěla cítit žádný tlak v podobě termínu závodů a obav z toho, že ještě nemám dost velké objemy a už musím začít shazovat. Také proto jsem se rozhodla vynechat jaro a v klidu to připravit na podzim.

Kdo vás na podzimní soutěže připravuje? Připravujete se sama, nebo s někým spolupracujete?

Vede mě Ekaterina Abramova. Rozhodla jsem se s někým spolupracovat především kvůli závěru přípravy, který není mojí silnou stránkou. Ne snad, že bych nevěděla, jak na to, u mě je problém s hlavou - ve vypjatém stavu, v jakém je člověk řekněme poslední měsíc před závody, se nedokážu vidět objektivně. Jednou jsem moc tlustá, podruhé moc drobná atd. Takže docházelo k tomu, že jsem neustále měnila stravovací i tréninkový plán, prostě jsem strašně zmatkovala. A to samozřejmě nebylo dobře. Jednak mě sužovala permanentní psychická nejistota a jednak samozřejmě nemůžete za těchto podmínek očekávat ideální formu.

Další můj problém je ten, že málokomu věřím natolik, abych se svěřila do jeho péče, navíc potřebuji nejen zkušenou autoritu, ale také mít v trenérovi dobrého přítele, který mi porozumí a dokáže mě povzbudit a podržet v "mých stavech". (smích) Když se naskytla příležitost poradit se s Ekaterinou, zkusila jsem to s ní hlavně kvůli jejím úspěchům se závodníky na mezinárodním poli. Její styl i přístup se mi moc líbil a po krátké době jsme se skamarádily a z naší spolupráce jsem přímo nadšená. Nemůžu tomu asi nic vytknout. Pokud zrovna není v ČR fyzicky, tak konzultujeme přes telefon nebo se radím s dalšími skvělými trenéry Slávkem Vinogradovem nebo Martinem Dvorem. Prostě mám teď kolem sebe tým skvělých lidí, co mi kdykoli ochotně pomohou a poradí, a tak můžu v klidu jen plnit plán a soustředit se na sebe a odpočinek, protože mě netrápí neustálé pochyby o tom, jestli nedělám něco špatně.

Nominovala jste se na Arnold Classic Europe 2016, co očekáváte sama od sebe, s jakými ambicemi na soutěž jedete?

Tohle je taková otázka, kterou podle mě nikdo nemá moc rád. (smích) Samozřejmě každý, kdo jede na takovou soutěž, by rád dosáhl co nejlepšího výsledku. Když někdo tvrdí, že se chce hlavně zúčastnit, nevěřím mu. Já jsem bojovník a srdcař, vše hodně prožívám a dělám naplno, takže bych pochopitelně chtěla udělat diametrálně odlišnou formu od té, kterou jsem předvedla na loňském Arnoldu. Každý touží po finále, po medaili, po zlatě. Nebudu říkat, že já ne, ale jestli na to mám, nebo ne, to opravdu nedokážu říct. Obzvlášť v mé kategorii a v takové konkurenci, jaká tam bude!

Plánujete do soutěže ještě nějak radikálněji měnit formu? Nabírat, hubnout apod.?

Na nominaci jsem si zkusila zlehounka odvodnit, abych viděla, co je potřeba více prokreslit. Podle očekávání je to oblast přechodu hýžďových svalů a hamstringů, tam je nutné dopálit tuk a docílit větší separace. Jelikož svalové hmoty mám na nohách poměrně dost (konečně!), tak tuto partii cvičím obden, často i dvakrát denně, také v kombinaci s intervalovými tréninky. To vše je teď pochopitelně doplněno již velmi striktní dietou, která je poslední měsíc založena na principu CKD (cyklické ketogenní dieta). To zkouším poprvé v životě a musím říct, že mi to sedí lépe než low carb nebo sacharidové vlny. V ketóze nemám takové chutě a mám stále docela velkou sílu v tréninku, což jsem takhle chvíli do závodů nikdy nemívala. Navíc se cítím lépe i psychicky, o efektivitě této metody pak snad ani nemusím mluvit. (úsměv)

Na jakých dalších soutěžích vás můžeme letos ještě vidět?

Zatím je v plánu ještě EVLS Prague Amateur a Olympia Amateur Moscow. Jestli se mezitím rozhodnu ještě pro další závody, nechávám zatím otevřené. Uvidím podle formy, podle chuti do závodění a hlavně podle toho, jak se budu cítit fyzicky.

Závěrem bych ráda poděkovala svým sponzorům, kterými jsou Kandelábr Restaurant, Fit-Pro Czech, Šmakoun Proteiner a Levný Rent Cars. Velmi si vážím naší spolupráce a doufám, že si budeme vzájemné benefity přinášet i nadále. Největší dík samozřejmě patří mým nejbližším za psychickou podporu.


Jana Jeřábková před Arnold Classic Europe


Zpět na přehled


Klára Šturmová

Vybrané úspěchy:

Fitness Mania Classic I. 2015 - 5. místo v bikiny fitness nad 170 cm

Kláro, jak dlouho se věnujete posilování, kdo, nebo co vás k němu přivedlo?

Posilování se věnuji šest let. Sportu se věnuji celý život, jsme s přítelem i osobní trenéři fitness a kulturistiky. Dříve jsem hrála vrcholově házenou, kterou jsem ale kvůli úrazu krční páteře, který mě na delší dobu upoutal na lůžko, musela přestat hrát. V roce 2010 se mi narodil syn. Než jsem se dostala do stálého rodinného režimu, moje váha stoupala a stoupala a zastavila se dost vysoko nad 100 kg. Začala jsem jednat a vrhla se cestou fitness. Hledala jsem něco, co by mi vynahradilo adrenalin při hraní házené, činky byly ten správný směr. Dalším podnětem bylo to, že jsme s přítelem založili čistě dámské Better Fitness. Úplně na maximum plus sto procent navíc se posilování věnuji poslední rok, kdy jsem se stala členem týmu Vladimíra Pajiče, za což jsem nesmírně vděčná.

Je bikiny fitness váš první sport, nebo už jste se nějakému sportu věnovala dřív?

Jak jsem již řekla, hrála jsem vrcholově házenou, dále jsem dříve běhala 60 m, 100 m a 200 m sprint, ale jen na rekreačních závodech, také jsem skákala do výšky. Jsem sportovec již odmala, dost lidí kolem mě překvapil fakt, že jsem se dala zrovna touto cestou.

Co se vám na soutěžním bikiny fitness nejvíce líbí, co vám nejvíce imponuje?

Na bikiny fitness se mi nejvíce líbí, že jde proti směru modelingu, tedy proti hladovění (i když hlad mám teď stále, tedy spíš chutě). Imponuje mi fakt, že jsou na pódiu krásné, přiměřeně osvalené dívky a ženy. I když, sama poznávám, že nikdy není osvalení dostatečné. (smích) Dále také to, že se k závodnicím bikiny fitness obrací spousty mladých dívek, které chtějí vypadat jako ony, tedy jako MY - vytvarovaný zadek, pevná stehna, symetrická postava, a ne povadlá kůže a vyhublost. Asi proto jsem se vrhla na závodění v bikiny fitness.

Se kterými svými partiemi jste spokojená a se kterými naopak nejvíce bojujete?

Na tuhle otázku je těžké odpovědět, neumím sama sebe hodnotit, jsem k sobě velmi kritická, i když mě ostatní včetně trenéra pochválí. Jsem spokojená se vším a vlastně s ničím - typická žena. (smích) Ale když se zamyslím, viděla bych jako uspokojivé partie stehna a má široká záda. Zapracovat ale ještě musím na všech partiích.

Co je pro vás neobtížnější v předsoutěžní přípravě?

Popravdě? Nejobtížnější je pro mě fakt, že se nemohu naplno věnovat svému synovi a své rodině. V zimě a na jaře se čas našel, trénink byl velmi těžký, ale rychlý. Poslední tři měsíce před soutěží nemám čas na nic, což mě velice mrzí. Člověk musí obětovat hodně - z Arnold Classic se vrátím v noci v den, kdy můj syn bude mít šesté narozeniny. S dodržením pravidel jídla a cvičení nemám problém, naopak. A co je pro mě ještě dost těžké? Kardio! Raději dvojitý silový trénink než být minutu na kardio stroji. (smích)

Čím vás nalákala právě soutěž Arnold Classic Europe a s jakými ambicemi budete odjíždět?

Já jsem měla také otázku na svého trenéra Vladimíra Pajiče, kam mě to chce poslat. Na začátku naší spolupráce jsem mu řekla, že mým snem je být na podiu EVLS (kde mě hned po Arnold Classic Europe také uvidíte), on se na mě podíval, otočil telefon, kde byla fotka Arnolda Schwarzeneggera, a řekl: "Mám rád Španělsko. A kde jinde to porovnat než tam!" Takže jsem byla spíš nalákána trenérem, než že bych si soutěž vybrala sama. Z mé strany padlo pár sprostých slov, která znamenala samozřejmě souhlas, a začala příprava. (úsměv) S jakými ambicemi budu odjíždět, samozřejmě s těmi nejvyššími. Uvidíme, jak to vše dopadne, jsem přeci jen na světové scéně nová, ale kdoví. (úsměv)


Klára Šturmová před Arnold Classic Europe


Zpět na přehled


Jana Cocherová

Vybrané úspěchy:

Mistrovství Čech mužů a žen 2016 - 2. místo v bodyfitness nad 164 cm
Mistrovství ČR mužů, žen a párů 2016 - 2. místo v bodyfitness masters

Jano, ještě v roce 2014 jste byla atletkou, v roce 2016 jste ale bodyfitnesskou. Co způsobilo tuhle změnu?

Tuto změnu způsobily problémy s chodidlem, měla jsem opakované záněty, které se pořád vracely. Už mě přestalo bavit čekat, jestli to přejde a kdy.

Čím vás nalákala právě posilovna a bodyfitness?

Už v atletické přípravě byla součástí tréninku posilovna. Ta mě vždycky moc bavila a věděla jsem hned, že jak přestanu běhat, posilování bude můj další vážný koníček.

Co se nejvíce změnilo na vaší postavě s přechodem k silovému tréninku?

Nejvíc se určitě změnily ramena a zadek. Postava je celkově symetričtější, to předtím nebyla.

Odráží se atletická kariéra na formě vašeho cvičení? Míněno tak, jestli trénujete např. více intenzivně, bez odpočinku a bez strachu, že se zadýcháte?

Já myslím, že ano. Mám ráda kardio a celkově ho zařazuji do každého tréninku, byť krátké. Dokonce mám zadýchání ráda. A určitě se mi po kardiu i lépe cvičí, když je tělo zahřáté.

Jsou pro vás závody v bodyfitness stejně uspokojující jako závody v atletice?

To zatím nedokážu porovnat vzhledem k tomu, že jsem letos měla první závody. K tomu bych se vyjádřila, až jich budu mít za sebou více. Ale nedá se to moc srovnávat, každé je jiné.

Velkou část vašeho tělo pokrývá tetování. Nebojíte se, že to pro vás při závodech může být hendikep?

Ano, to se bojím a osobně si myslím, že to vliv má, jen doufám, že to nebude tak dramatické. Počítám s tím, že díky tomu mohu mít horší umístění. Bylo by skvělé, kdyby to šlo zakrýt. A o to se pokusíme.

Nyní se chystáte na závod Arnold Classic Europe, jak se těšíte? A co jste v přípravě právě na tuto soutěž nejvíce pilovala?

Na soutěž se těším, zároveň to bude i moje dovolená. Nikde jsem letos nebyla, tak budu na Arnoldu. Asi nejvíc jsme se snažili dopilovat ramena a nohy.


Jana Cocherová před Arnold Classic Europe


Zpět na přehledLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

23.09.11:05Jardaflex81 - Hodně dobrý kéry fakt pěkný forma také!*79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 81 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie