Reklama:

Jaké bylo Mistrovství ČR
dětí, dorostu a juniorů 2012
očima závodníků?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže


MUŽI, ŽENY, MASTERS
Mistrovství Čech: propoziceinfostartovkyvýsledkyfotovideo
Mistrovství Moravy a Slezska: propoziceinfostartovkyvýsledkyfotovideo
Mistrovství ČR: propoziceinfo nominacestartovkyvýsledkyfoto foto II.
videorozhovoryvideo I.video II.očima závodníků
DĚTI, DOROST, JUNIOŘI
Mistrovství Čech: propoziceinfostartovkyvýsledkyfotovideo
Mistrovství Moravy a Slezska: propoziceinfostartovkyvýsledky fotovideo
Mistrovství ČR: propoziceinfostartovkyvýsledkyfotovideo
videorozhovoryočima závodníků
ŽEBŘÍČKY ODDÍLŮ
Kategorie: muži, ženy

Letošním rokem jsme poprvé zprostředkovaně oslovili všechny závodníky po mistrovství České republiky s návrhem, zda by chtěli zhodnotit celou soutěž, vyslovit své názory, ohlédnout se za ní, jak se jim líbila, co se jim nelíbilo, prostě a jednoduše, aby měli příležitost se vyjádřit ke klání, jehož se zúčastnili.

První příspěvky očima závodníků jste si již mohli pročíst po mistrovství ČR mužů a žen, nyní přinášíme postřehy a pohledy do života a přípravy závodníků, kteří svou formu prezentovali na právě proběhlém Mistrovství ČR dětí, dorostu a juniorů 2012.

Ze 78 soutěžících se o své texty se čtenáři Ronnie.cz podělili tři, navíc také jeden z účastníků - pan Jaroslav Kulovaný. Děkuji všem, kteří si našli tu chvilku a napsali pár řádků, nebo i více, o svých dojmech ze soutěže, velmi si toho cením. Možná právě Vy přispějete dalšímu zkvalitnění při jejich pořádání.

Níže si můžete pročíst příspěvky všech, kteří věnovali čas ohlédnutí za soutěží v Rumburku, či přidali i pohled do svého života.


Tomáš Exner

Tohle je pro mě jen začátek

Ahoj, jmenuji se Tomáš Exner, mohli jste mě vidět na mistrovství Moravy a Slezska, kde jsem vyhrál kategorii klasické kulturistiky, dále i na mistrovství ČR, kde jsem také obhájil zlato v téže kategorii.

Na závody jako takové jsem se začal připravovat 2. ledna. S váhou okolo 95 kg jsem začal s objemovou přípravou, která trvala zhruba dva a půl měsíce, na konci objemové přípravy se moje váha pohybovala okolo 105 kg.

Následovala dieta. Ze začátku jsem si s tím moc hlavu nelámal, vynechal jsem z celého jídelníčku tuky v podobě oleje, omezil sůl a snížil sacharidy, takhle jsem pokračoval zhruba měsíc... Když už se forma nezlepšovala snížil jsem konstantně sacharidy na 300 g rýže denně s tím, že zhruba každou druhou sobotu jsem si dopřál jedno jídlo s jednoduchými cukry. :)

Rozhodl jsem se úplně vynechat sacharidové vlny, neměl jsem s tím zkušenosti. Ani trénink jsem moc neměnil, vrchní část těla jsem cvičil klasickými objemovými cviky i s opakováním a sériemi. Jen u nohou jsem pomalu zapojil aerobní cviky a zvýšil opakování, trénoval jsem systémem 3+1 s tím, že v posledním měsíci jsem zařazoval dvoufázové tréninky, tedy ráno aerobní trénink, večer silový.

Poslední necelý měsíc před mistrovstvím Moravy jsem snížil sacharidy na 70 g rýže denně a bílkoviny navýšil prostřednictvím 1200 až 1500 g většinou kuřecího masa denně. Pro nedostatek sacharidů následovalo zvýšení zeleniny v každém jídle a vymizely také každé druhé soboty s jídlem obsahujícím jednoduché cukry. Tréninky byly čím dál víc náročnější jak pro tělo, tak pro psychiku, v práci už to bylo taky hodně zlé. Rozhodl jsem se v posledních 14 dnech vzít si dovolenou a soustředit se pouze na závody a dietu. Nakonec jsem udělal dobře, každodenní odpočinek a soustředění se na závody mě hodně motivovaly a dodávaly chybějící síly.

Poslední týden před soutěží už jsem myslel jen na ten jeden okamžik, mou výhodou oproti většině závodníků bylo to, že jsem vůbec neodvodňoval, pouze jsem manipuloval s vodou, upřesním - pil jsem 5 litrů denně, ze začátku podle žízně, postupem času každou půlhodinu 200 ml čisté vody. Na samotné soutěži jsem po zvážení pil každou chvíli a celkový příjem během celého dne byl 7 litrů.

V přípravě na mistrovství republiky už to bylo horší, musel jsem odvodňovat, abych ještě vylepšil formu a dokázal tak vyhrát, v praxi to vypadalo tak, že jsem ve čtvrtek vypil 700 ml diuretického čaje a v pátek 1 dcl kávy hned ráno, pak přišla jedna z nejhorších věcí, a to 5hodinová jízda v autě bez tekutin až do Rumburku na hotel, abych se mohl soustředit na další den (sobotu), kdy to mělo celé vypuknout. Cukroval jsem na svou váhu, která byla na Moravě přesně 92 kg, docela dost, proto jsem se bál, že navážím na republice víc. Nakonec jsem navážil ještě o 2 kila míň, pak už jsem jenom čekal, odpočíval a koncentroval se na samotné vystoupení, kde jsem bojoval s mým velmi dobrým kamarádem Honzou Novobilským, který získal výborné druhé místo.

Tímto bych chtěl jmenovitě poděkovat Michalovi Macurovi za parádní přípravu, dále Honzovi Novobilskému a jeho rodině za cestu. Fitcentru Quatra, kde cvičím, za podporu a celé mojí rodině, která to se mnou vydržela v dietě a podporovala mě. :)

S pozdravem
Tomáš Exner


Tereza Dušková

Když si dnes, pár dnů po soutěži, vzpomenu na soutěžní den, chtěla bych to vrátit.

Po brzkém vstávání, rychlé přípravě a příjezdu do Rumburka jsem se ocitla před budovou, kterou jsem loni v soutěžní atmosféře viděla úplně poprvé, a padla na mě lehká nostalgie. Právě v roce 2011 jsem se tu totiž byla kouknout na mistrovství Čech mužů a žen a vůbec jsem neměla tušení, o co jde. Jediné, co jsem si z tohoto dne odnesla, byla postava Michaely Podnecké, která mě zcela uchvátila. Dnes tu stojím já. Napatlaná kulturistickou barvou, v teplácích a tričku, ověšená taškami a načesaná a nalíčená utíkám do šatny, abychom mohli všechno doladit s trenérem Petrem Šimečkem a již zmíněnou Míšou, která mi dnes jede pomoci a podpořit mě.

Vlétneme do šatny, vezmu si na sebe první plavky, do rukou boty a druhé plavky a utíkáme na prezentaci. Poté se přesunujeme zase do šaten, kde už všichni šachují s barvou, ozdůbkami a vším ostatním.

Čas už pomalu nevnímám, a tak se najednou rozcvičujeme před prvním semifinálovým kolem. Zde jsem si poprvé všimla postav svých konkurentek zblízka. Vypadaly velmi dobře. Ve shonu plném hecování a pálivé bolesti už poprvé vystupujeme na pódium, světla pálí a myšlenky letí jen kolem zvládnutí póz, úsměvů a poslouchání rad, které se linou z prvních řad pod pódiem. Následuje rychlé převlečení a zanedlouho probíhá v podobné atmosféře i druhé semifinálové kolo.

V pauze si konečně trochu odpočineme a čekáme na poslední, finálové kolo, bohužel trochu déle, než jsme původně očekávali. Po posledních čtvrtobratech na pódiu se vracíme a čekáme pouze na vyhlášení, které naštěstí následuje za chvíli. Poté cítím už jen úlevu. A jak jsem spokojená se čtvrtým místem? Jsem, protože jsem ho očekávala už od prvního kola semifinále. A na první sezónu to není přece nic špatného. Ostatně z Čech mám doma ještě stříbrnou medaili.

Na závěr bych prostřednictvím tohoto článku ráda poděkovala všem, kteří mi v přípravě pomáhali a podporovali mě, ať už jde o lidi v práci, kamarády, či rodinu. Velký dík pak patří Petrovi Šimečkovi jakožto mému trenérovi, který se mnou prošel všemi útrapami příprav, za což jsem mu velmi vděčná.

A další sezóna? Uvidíme. :)

Tereza Dušková


René Gorol

Mistrovství ČR juniorů se mi velice líbilo, tato soutěž byla pro mě jedna z nejlepších soutěží za jarní sezónu, kterou jsem závodil. Petr Března to měl moc hezky všechno zařízené, jak co se týče ubytování, tak samotné soutěže. Celá soutěž probíhala tak, jak bylo uvedeno. Závodníci nemuseli tak dlouho čekat, než se dostali na řadu. Závody měly rychlý průběh, který mi vyhovoval.

Když se ohlédnu o pár týdnů zpět, kdy jsem měl "krize", že už to nezvládnu a na juniorské závody nepojedu, tak teď bych toho velice litoval, protože juniorské závody jsem si užil na maximum. I když forma na mistrovství Moravy a Slezska nebyla taková, jakou jsem si představoval, tak to bylo i k něčemu dobré, nakoplo mě to k tomu, abych si pořádně máknul do MČR, a také jsem pro to udělal maximum a na MČR jsem byl s formou spokojený nadmíru.

Chtěl bych poděkovat Honzovi Kubíkovi, který mě celou dobu připravuje a podporuje vším, co jde, dále Lence Týlové, která mi poskytuje fitko zdarma, je to pro mě velká pomoc, samozřejmě poděkování patří také mé přítelkyni Anetě Jablonovské, která si musela protrpět celou dietu se mnou, a také mé rodině, která mě podporuje, jak to jenom jde, a všem lidem, kteří mi fandili a věřili mi.

René Gorol


Svým pohledem na soutěž nám přispěl také jeden z účastníků, sice nikoliv aktivní závodník na této soutěži, ale velmi rádi dáme prostor i jemu. Poprosila jsem jej, zda by se pro Vás, kteří jej nepamatujete na kulturistických pódiích, maličko představil.

Vzhledem k mému věku (57 let) se už sportem zabývám spíše pasivně. V dávnější minulosti jsem byl několikrát mistrem Československa a ČR. Mistrovství Československa jsem se zúčastnil celkem 14x (což je neměnný český rekord, vzhledem k tomu, že se Československo rozdělilo). Staré fotky snad najdete v archivu. Novou fotku mám z nedávných oslav 40. výročí založení opavského oddílu kulturistiky. Jsem na ní vyfocen s Lídou Schulzovou, se kterou jsme zhruba před čtvrt stoletím vyhráli na poháru Opavy soutěž dvojic (taky jedno sportovní odvětví, které se zvolna vytrácí).

Jaroslav Kulovaný

Při hodnocení této soutěže můžeme brát v úvahu dva pohledy. Při pohledu "černými brýlemi" bychom mohli jmenovat drobné nedostatky (místo soutěže není uprostřed republiky, příliš mnoho kategorií - velké nároky na soutěžící, diváky a rozhodčí, nedodržení časového harmonogramu, pomalá restaurace). Objektivně však převládala pozitiva. Soutěž se konala ve velmi pěkném prostředí, ubytování bylo velmi dobré a laciné, sportovci byli ukáznění a plnili pokyny pořadatelů a rozhodčích, v rozcvičovně byla videoprojekce…

Tato soutěž však hlavně ukázala, kam dnes směřuje kulturistika a kulturistické soutěže. V blízké budoucnosti nemůžeme čekat výrazný odklon od velmi svalnatých a vyrýsovaných kulturistů. V amatérských kategoriích je však velmi markantní odklon od velmi svalnatých žen. Původní "chlapskou" kulturistiku dnes vyvažují disciplíny a kategorie, které upoutají diváka estetikou, dynamikou, choreografií, akrobatickými a tanečními prvky i důmyslným úborem. Je jen otázkou, kde jsou v našem hnutí hranice mezi kulturistikou a "nekulturistikou". Osobně tento trend považuji za vhodný. Je to jedna z cest, jak nenudit diváka a jak přitáhnout nové kulturisty do posiloven i na kulturistické pódium. Poloprázdné kategorie v některých disciplínách by to potřebovaly.

Jaroslav KulovanýLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

12.06.15:54fibi87 - jen sem to zkoušel :)) jinak René Gorol vypadá fakt suprov..
12.06.15:33Majka - Trochu jsem to upravila, aby to bylo tedy každému jasnější..+1
12.06.15:29Tomáš Exner - jo sry nasal sem to spatne ma to bych 1200 - 1500g masa ;)
12.06.14:56RoscoeArbuckle - maso 1500gr, ne bilkoviny
12.06.14:22fibi87 - bílkoviny 1200g až 1500g ?? to víš že jooooooo *79* *79* *..
12.06.13:59Xaphan69 - Super forma, hromada hmoty atd...jen poznamka, jestli muzu..
12.06.13:27Tomáš Exner - paráda diky moc :)
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínWings of Strength Chicago 2021 - výsl...
Dejf111 (08:01) • Mě přijde, že se Slavoj rozhodně zlepšil a stále se zlepšuje, tak proč by odcházel z ta...
magazínSeonghwan Kim se vrací do classic phy...
Dejf111 (06:04) • Nemám sice moc v oblibě asijské závodníky ale tenhle nevypadá vůbec zle...
magazínCzech Strongest Man 2021 (profesionál...
Paulie02 (23:34) • `Kamion je taková sázka do loterie, tentokrát to bohužel nevyšlo, i tak byla disciplína...
magazínWings of Strength Chicago 2021 - výsl...
Zodiak411 (19:07) • Slavoj do ELITE nemůže a Turek absolvoval dvě soutěže. Jedna dopadla skvěle a druhá ne....
magazínWings of Strength Chicago 2021 - výsl...
amoresPE (14:04) • Slavo Slavo.. nechapem, preco aj s Turkom nie ste v Elite PRO. Povedzme si na rovinu, z...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie