Reklama:
Protein Whey Cream v akci 2000 g + 1000 g!
Vyzkoušejte příchutě slaný karamel, štrúdl a další! Více zde.

Zemřel Mgr. Milan Jablonský

14.277 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Československá kulturistika se může pyšnit bohatou historií a na jejím počátku stálo několik výrazných osobností, které pro tento sport nezištně a zapáleně pracovaly celý život. Jednou z nich byl nesporně také Mgr. Milan Jablonský, který nás bohužel 18. listopadu 2020 navždy opustil ve věku nedožitých 85 let.

Mgr. Milan Jablonský se po úspěšném studiu na FTVS Univerzity Karlovy zasloužil o založení kulturistického oddílu na košické Univerzitě P. J. Šafárika, kde začal v improvizovaných podmínkách organizovat společné tréninky studentů i lékařů, a systematicky pracoval na popularizaci kulturistiky. Stal se autorem více než 75 článků uveřejněných v časopisech a novinách a úspěšných publikací s nákladem několika desítek tisíc, v nichž čtenářům zprostředkovával metodické rady. Díky jeho úsilí se v roce 1964 podařilo přijmout v rámci Československého svazu tělesné výchovy kulturistiku jako oficiální sport a později byl pověřen, aby sestavil pravidla pro lokální, okresní a krajské soutěže, mistrovství Slovenska, Čech i mistrovství Československa. Působil jako činovník Svazu kulturistiky ČSSR a posléze i IFBB. Dlouholetá sportovní a trenérská činnost ho přivedla také k modelingu, posléze i k divadlu a filmu. V roce 1970 emigroval a po šestiměsíčním pobytu v Itálii se usadil v Kanadě, kde se věnoval pedagogické činnosti, později úspěšně působil také v privátním sektoru.

Mgr. Milan Jablonský byl svému okolí známý jako upřímný a velmi srdečný člověk, věnujte mu dnes s námi prosím tichou vzpomínku.

O jeho jednotlivých životních etapách a zážitcích se můžete více dozvědět v rozsáhlém čtyřdílném rozhovoru, který jsme s ním pořídili v roce 2011. Přehled jednotlivých dílů najdete i s odkazy v tabulce níže.

Přehled rozhovorů s Mgr. Milanem Jablonským
Milan Jablonský - Kanaďan s duší Čechoslováka (I.) - sportovní začátky
Milan Jablonský - Kanaďan s duší Čechoslováka (II.) - emigrace do Kanady a začátky u filmu
Milan Jablonský - Kanaďan s duší Čechoslováka (III.) - filmová kariéra
Milan Jablonský - Kanaďan s duší Čechoslováka (IV.) - kulturistika a umělecká tvorba


Mgr. Milan Jablonský - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

22.11.10:38KKarmasin - Odpočívejte v pokoji
20.11.20:31JirH - Pionýři kulturistiky ČSR s úctou vzpomínají na kamarády! N..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie