Reklama:

Rozhovor s novým absolutním mistrem světa Janem Páleníčkem

4.621 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


MS MUŽŮ 2018 - 9. - 11. 11. 2018, Španělsko
Češi před MS mužů:
nominace
Jiří Kočvara (video)Jakub Prchal (video)Jan Páleníček (video)

Info z MS v kulturistice mužů:
z místa děníprezentacekompletní výsledky s body

Rozhovory s medailisty, očima:
J. Páleníček


Mistrovství světa mužů 2018
- kompletní výsledky s body
V neděli 11. listopadu přišli na letošním mistrovství světa ve španělském Benidormu ke slovu závodníci kategorie games klasická kulturistika a tím, kdo zůstal na pódiu až úplně do konce, byl český reprezentant Jan Páleníček. Dokázal totiž zvítězit nejen ve své výškové kategorii, ale stal se dokonce absolutním mistrem světa.

V návaznosti na tento skvělý úspěch jsme Honzu oslovili k rozhovoru, aby se s námi podělil o své dojmy z letošního mistrovství. S Honzou jsme probrali jeho formu, úroveň rozhodování na mezinárodních mistrovských soutěžích, důvody, proč českých reprezentantů stále ubývá, ale třeba i to, proč si pro své volné sestavy vybírá vážnou hudbu.

Honzo, máš za sebou mistrovství světa, které ti vyšlo naprosto fantasticky, stal ses absolutním mistrem světa. Jak jsi to prožíval? Věřil jsi, když jsi viděl v rozcvičovně další závodníky, že jsi lepší než ostatní?

Své vítězství vnímám jako něco, co je nad mé očekávání. Po loňském mistrovství světa jsem si říkal, že bych byl moc rád za medaili, a veškerá moje příprava a síla směřovala k tomu, že se chci připravit co nejlépe. To si myslím, že se mi povedlo, forma byla výborná. I při rozcvičování jsem viděl, že připravenost je trošku jinde než u ostatních závodníků.

Na mistrovství světa jsi závodil i loni, kdy sis ze Španělska odvezl bronz. Když srovnáš letošní a loňskou formu, lišily se nějak? Jak silná byla letos oproti loňsku konkurence?

Sešli jsme se oproti loňsku zase trochu jiná partička kluků. Loni se mnou závodil Michal Zaukolec, který to vyhrál, ale po dopingových testech mě přesunuli z třetího na druhé místo, Michal byl totiž pozitivní na diuretika. Dozvěděl jsem se to náhodně při debatě se slovenskými závodníky, tuhle zprávu jsem bohužel nedostal ani od svazu. Konkurence se sešla trochu jiná, než byla, ale myslím, že forma byla perfektní a nic jsem nepodcenil.

Jak jsi spokojený s tím, jak pracují na mistrovství světa rozhodčí?

Co se týče hodnocení na mistrovství světa, nesetkal jsem se s přesnějším a objektivnějším hodnocením bez politického ražení. Na mistrovství světa je panel jedenácti rozhodčích, kteří jsou náhodně vybraní z různých států. Politické faktory jsou tam eliminovány a závodit na takové soutěži, kdy je zajištěna spravedlnost rozhodování, je pro mě neskutečná motivace a hází mě to do velké pohody. V kontrastu s tím si neodpustím poznámku o soutěži v Opavě, kde jsem závodil před MS. Moje 4. místo i výsledek z loňska beru s rezervou, byl to pro mě spíš takový výlet s kluky.

Jak vnímáš to, že českých závodníků, kteří by chtěli reprezentovat na mistrovství světa, stále ubývá?

Mrzí mě, že na mistrovství světa pořád jezdíme slabší a slabší parta. Nevím, kde je chyba. Mrzí mě to a mám pocit, že příští rok už možná nikdo ani nepojede. Ta situace mi přijde úplně tragická. Slováci mají, pokud vím, placené reprezentační výjezdy a dostávají peníze i za perfektní výkony. Peter Tatarka měl dostat 14000 eur za to, že přes rok závodí. Je to trochu smutné.

Na zahraniční pohárovky typu Arnold Classic atd. jezdí ale českých závodníků hodně. Souvisí to podle tebe i s antidopingovým monitoringem, který musejí závodníci před MS plnit?

Asi to bude tím monitoringem.

V minulosti jsi zmiňoval, že jsi přivítal vznik games klasické kulturistiky, která má nižší váhový limit než klasická kulturistika. Viděli bychom tě letos na mistrovství světa, i kdyby games klasická kulturistika nevznikla a musel bys tak závodit opět v klasice?

Dobrá otázka. Pro mě je v České republice dosažitelné se v klasické kulturistice nějakým způsobem prosazovat, možná i mezinárodně, jenže s mým svalovým rozvojem, který není na takové úrovni, na které je světová klasická kulturistika, se domnívám, že bych končil hluboko pod finále. Je to z toho důvodu, že když vezmu závodníky v klasické kulturistice na světové úrovni, například Íránce nebo Korejce, tak ty svaly jsou úplně o něčem jiném. Když se mezi ně postavím, tak na loňském mistrovství světa jsem byl až čtrnáctý. A tento rok… za mě by byla škoda tam jít. Moc by se mi do toho nechtělo, protože stojím nohama na zemi. Games klasická kulturistika je pro mě úplně ideální.

Ve svém nedávném videu z tréninku s Jirkou Kočvarou jsi uvedl, že nespolupracuješ s žádným trenérem, se kterým bys například konzultoval svoji formu. Většina závodníků uvádí, že se sami nedokážou objektivně zhodnotit. Ty s tímhle nemáš problém?

Před závody se sám nehodnotím dobře. Jsem rád, když se na mě podívají ostatní závodníci a řeknou mi svoje poznámky, třeba i k pózování. Můžu si myslet, že pózuji dobře, ale nemusí to tak být, vždycky jsou tam nějaké nedostatky, to stejné i s formou. Když mi někdo řekne: "Hele, Honzo, je potřeba zapracovat tady a tady," tak je to pro mě pohled z vnějšku. Dívali se na mě například Slávek Vinogradov, Michal Gregor nebo Matěj Ryšavý a všichni mi k tomu něco řekli. Neřekli mi možná všechno, co si mysleli, ale karty už byly v té chvíli stejně rozdané. Dal jsem do té přípravy z mého pohledu všechno.

V minulosti jsi uvedl, že si vedeš podrobný deník, kde si zaznamenáváš jak stravu, tak tréninky. Platí to pořád?

Teď tě zklamu, ale tuhle sezónu jsem vůbec nic nepsal. Aktuálně jsem čerpal jen ze svých zaběhnutých věcí, které vím, že fungují, případně jsem jen přidával intenzitu, tréninky, nebo jsem ubíral atd. Velký rozdíl v téhle přípravě byl, že jsem se naučil potlačit přejídání a cheaty. Udělal jsem to tak, že jsem de facto udělal refeedové dny, kdy jsem si přidal sacharidů, dejme tomu na 400 gramů, a tímhle způsobem jsem doplnil glykogen. Trošku jsem k tomu snížil bílkoviny. Zpětně musím říct, že za dva za tři dny to tělo úplně jinak reagovalo. Sám jsem to pak doporučoval ostatním lidem. Cheat nemusí být tak agresivní pro tělo, stačí se nad tím zamyslet a doplnit, co je potřeba. Tohle jsem ke konci zařazoval asi tak jednou za 5 dní.

Ty jsi se svou výškou těsně u hranice, kde můžeš vážit o 1 kg více, nebo méně, například v kategorii classic physique u profíků ale znamená naměřit do, nebo nad 185 cm rozdíl v možné váze dokonce 4,5 kg, přičemž je známo, že výška člověka není vždy stejná. Setkal ses někdy s tím, že by závodník kvůli měření musel narychlo upravovat váhu, když dopředu počítal s vyšším limitem? Probíhá měření výšky na každé soutěži?

Pokud tě opravdu začnou přeměřovat a naměří ti jiný údaj, tak je to problém. Já jsem teď poprvé od doby, co závodím (čtvrtý rok na mezinárodních mistrovských soutěžích), měl IFBB pas, kde jsem měl výšku 179,6 cm změřenou z minulého roku. Věděl jsem, že budu moct mít maximálně 82,6 kg, což bylo pro mě skvělé, protože kdyby mi naměřili o centimetr méně, tak bych musel mít i o kilo méně. Sundávat na poslední chvíli kilo by byl takový stres, že jsem byl rád, že tam ta výška byla uvedená. Je to vždycky tak trochu vabank. Prezentace je rychlá, ale je spravedlivá, nehrají tam na to, kdo je kdo. Navážil jsem 81,7 kg a měl jsem ještě 900 gramů k dobru. Kdybych ale nabral kilo nebo dvě, tak by to bylo zase napnutější. Slyšel jsem, že by měli údaj o výšce zachovat 3 roky. Když se chceš nechat přeměřit, tak tě přeměří. Já jsem přeměřování nechtěl a byl jsem rád za číslo, co tam bylo, neměl jsem žádný stres. Několikrát jsem se ptal, jestli se nebudu muset přeměřovat, protože stres s měřením a vážením je neskutečný.

Jsou tvé tréninky něčím specifické? Například svojí délkou, důrazem na různé typy cviků, počtem opakování atd. Jak bys svůj přístup k tréninku popsal?

Můj přístup není nijak vědátorský. Co je potřeba udělat, to udělám. Jedu hodně na pocit, abych jako naturál a otec od rodiny byl pak také schopen fungovat i v jiných sférách. Nedovedu si představit, že bych tomu dával 100 %, jel například dvoufázovku a musel mezi tím odpočívat. Ale i moje tréninkové dávky byly ke konci hodně vynucené, jenom aby proběhly, k tomu splnit kardio a hotovo. Nazval bych to takovým normálním cvičením, žádná věda.

Zaměřoval ses od loňska v tréninku na nějaké konkrétní slabiny?

Zaměřoval jsem se víc na zadek, protože jsem chtěl vzhledem k mezinárodní úrovni disponovat lepším rozvojem gluteů, případně hamstringů. A to si myslím, že se mi zčásti povedlo. Bylo tam tedy asi větší zaměření na zadní partie nohou. Bohužel jsem pak nestihl udělat v off season objem na vršek, ale s tím už jsem poslední 3 měsíce nemohl nic dělat. Do maximálního váhového limitu mi moc nechybělo, ale kdybych to ještě poškrtil, tak tam ještě kilo svalů mohlo být.

Ty často pózuješ na vážnou hudbu a ve volné sestavě jsi ji měl i na MS. To je docela neobvyklé. Proč právě vážná hudba a kde jsi k ní získal vztah?

Byl jsem vychováván v rodině, kde hudba měla nějakou úroveň. Můj děda poslouchá vážnou hudbu a vždycky, když jsme usínali, tak pustil Bedřicha Smetanu - Vltavu nebo Mou vlast. Nebylo to tak, že bych k tomu došel nějakým způsobem sám, ale ten vztah vytvořila rodina. S manželkou v Praze navštěvujeme Národní divadlo a Státní operu a s tím souvisí i to, že trénuji dva dirigenty Národního divadla. Vždycky mi o tom povídají. Navštívil jsem i baletní představení, Labutí jezero a všechny tyto věci a vím, jak vypadá krása propojení hudby s pohybem. Hudby orchestru, který je pro mě jako pro amatéra dokonalý. Když to pak hodnotí ti dirigenti, tak k tomu mají sto připomínek, jak housle šly pomaleji atd., ale pro mě to je, když přijdu do Národního divadla, jedna velká dokonalost. Od hudby přes pohyby až po kostýmy.

Tohle mě svým způsobem ovlivňuje asi těch posledních 10 let, co jsem v kulturistice, a mám tedy samozřejmě blízko i k tomu zakomponovat to do sestavy, protože vím, že se tím můžu trochu odlišovat. Když začne hrát Straussův waltz na kulturistické soutěži, tak i ti, co se koukají upřeně do mobilů, zvednou hlavy a začnou se dívat, co se děje, protože dostat se od Rammsteinů k něčemu takovému pomalému je netypické. Vážná hudba mi k tomu sedí, ale dovedu udělat sestavu i na Shakiru.

Jaké jsou tvoje další soutěžní plány?

Splnil jsem si jednu věc a teď mám velké mezery v tom, abych zase věnoval čas rodině, takže nemám ohledně soutěžení jasné plány. Když všechno půjde a bude se dařit, tak bych se rád zúčastnil dalších mistrovství, ale jestli to bude příští rok, nebo to bude za dva roky, je otevřené. Nic mě netlačí k tomu, abych se někam hnal, můžu přijít na soutěž a nikdo to nemusí ani vědět. Nedostanu za to nic a dělám to pro sebe. Nemám žádného sponzora nebo někoho, kdo by mě někam tlačil.

Chtěl bys někomu na závěr poděkovat?

Abych mohl odjet na závody, tak bylo potřeba lidí, bez kterých by se to neobešlo. Chtěl bych poděkovat Tomášovi, který má na Staroměstském náměstí restauraci Café NG Kinský, a také Amerovi. Samozřejmě bych chtěl poděkovat také manželce a rodině za trpělivost v přípravě.


Foto:
www.eastlabs.sk / Jakub Csontos


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 29 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra