Reklama:
NOVÉ PŘÍCHUTĚ: Smart Whey Protein 1+1
Nejprodávanější proteinová akce letošního roku je prodloužena! Více zde.

Závodníci ve fitness - rozhovory a formy před MS ve fitness 2018

7.472 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


MS VE FITNESS 2018 - 26. - 28. 10. 2018, Polsko
Češi před MS ve fitness:
nominaceodlet české výpravy
Lenka HlaváčováTereza LinhartováLucia ČerníkováEliška DombkováMagdaléna Fejfarová
Jana Jeřábková (video) • Monika Špačková (video) • Tatiana Naddennaia • Lenka ČervenáOndřej Ságner
Info z MS ve fitness:
z místa dění - 1 medaile!kompletní výsledky s body
Očima reprezentantů, rozh. s medailisty:
T. Linhartová

Závodnice v bikiny fitness (I.) - rozhovory a formy před MS
ve fitness 2018
Ve dnech 26. - 28. října 2018 proběhne ve městě Białystok na severovýchodě Polska Mistrovství světa ve fitness a čeští závodníci, kteří se na soutěž nominovali, to tedy letos nebudou mít tak daleko. Své zástupce budeme mít na MS v kategoriích physique, bodyfitness, bikiny fitness a nebudou chybět ani tři zástupci náročné kategorie fitness, kterou budou reprezentovat dvě ženy, dlouholetá závodnice Lenka Červená Bořutová a mladičká Barbora Pospíšilová, na kariéru Františka Bartoše nebo Luboše Koumala naváže Ondřej Ságner, který bude jediným mužským zástupcem kategorie fitness.

jménokategorie
Lenka Červená Bořutová fitness žen
Ondřej Ságner fitness mužů
Barbora Pospíšilová fitness žen


Lenka Červená Bořutová

Vybrané úspěchy:

Beautiful and Strong 2017 - 1. místo v bikiny fitness do 164 cm
EVLS Prague Amateur 2017 - 3. místo ve fitness žen
Mistrovství světa ve fitness 2016 - 5. místo ve fitness žen do 163 cm
Olympia Amateur Europe 2015 - 3. místo ve fitness žen do 163 cm
Mistrovství České republiky ve fitness 2015 - 1. místo ve fitness žen

Lenko, máte před sebou další MS ve fitness. Kolikáté už?

No... (smích) Dvacet let se závodně věnuji kulturistice a fitness (kromě dvou sezón - těhotenství a mateřství) a v podstatě od samého začátku jsem začala jezdit jak na MS, tak na ME v juniorské i ženské kategorii. Když jsem v daném roce nejela na MS v juniorkách, tak alespoň v ženách, někdy se podařilo i oboje. Takže v součtu by mi prsty na třech rukou asi nestačily. (smích)

Kategorie fitness u nás prakticky už není, takže můžete nám přiblížit, když vynecháme volnou sestavu, jak by měla zástupkyně této kategorie vlastně vypadat, co do míry osvalení?

Přesně tak, klasické fitness už je jen teoreticky v našich pravidlech, prakticky jsem pouze já, osamocená v ČR, kdo tuto kategorie reprezentuje, teď už tedy jen na ME a MS. Fitnesska by měla vypadat jako já. (smích) Fitnessky jsou v současné době postavou různorodé od "vyhoněných králíků", holek, co nevypadají, že by vůbec sportovaly, až po sportovní, svalnaté závodnice... Ale v pravidlech je, když to jednoduše popíši, něco mezi bodyfitness a bikinou. Sportovní postava s přiměřeným svalovým rozvoje a viditelným odděleným svalstvem, ale není potřeba takové vyrýsování jako v bodyfitness. A základem je samozřejmě celková symetrie postavy.

Jelikož v ČR už si ve fitness moc nezasoutěžíte a Vy ráda závodíte, zabrousila jste i do kategorie bikiny fitness. Nenasadilo Vám to brouka do hlavy, proč se vlastně dřít s gymnastikou a riskovat zranění, když byste se v rámci bikiny fitness mohla soustředit jen a jen na formu?

Ano, ráda závodím. Když už se připravuji na MS nebo ME, tak závodit v sezóně jen jeden závod mi přijde hloupé a nevyužité. Takže potom si hledám, ve které kategorii si zazávodit dále. Loni jsem poprvé zkusila bikiny, předtím jsem závodila v bodyfitnesskách, postavou jsem totiž něco mezi. Cíleně svou postavu nezaměřuji, abych vypadala jako bikina, nebo bodyfitness. Mé tréninky se už více let neskládají ani z klasického posilovacího tréninku v posilovně. Kromě zadečku a částečně nohou, to se cíleně snažím přetvářet. Jinak se na postavu a jednotlivé svalové skupiny nesoustředím. Tělo potřebuji mít funkční ve všech směrech a to mi posilovna nedá. Kromě toho se postupně tak 3 roky snažím mít i méně svalového objemu. Takže mé tréninky jsou různorodé - běh delších vzdáleností, gymnastika, funkční tréninky (bosu, TRX, balóny atd.), tabaty a dynamická cvičení s váhou vlastního těla. Jsem tělem i duchem sportovec a chci ukazovat, že i s tělem něco umím předvést, ne jen, že umím "vypadat". Tím se rozhodně nechci žádné kategorie nijak dotknout. Já si jen uvědomuji svůj potenciál a možnosti, které zatím mám a mohu využívat, a chci se tím bavit a zároveň bavit diváky, dokud mi to zdraví bude dovolovat.

Sice jsem v této kategorii skoro "masters", závodí se mnou holky, které jsou o polovinu mladší. Před 15 lety nebylo bodyfitness, natož bikiny, jen kategorie ženy kulturistika a fitnessky. A o závodnice v obou kategoriích nebyla nouze. V těchto kategoriích jsme dokonce patřily mezi nejlepší na světě. Pak vzniklo bodyfitness a otázku, kterou jste mi položila, si postupně položila asi každá z fitness závodnic... A má odpověď na Vaši otázku je, že nejsem ta "KAŽDÁ".

To se mi líbí! Nicméně v loňském rozhovoru jste uvedla, že kvůli neadekvátnímu posuzování volné sestavy rozhodčími ztrácíte motivaci pro těžké prvky. Uvidí tedy diváci na MS nějaký těžší prvek ve Vaší volné sestavě, nebo raději nebudete riskovat?

No, možná tam přidám jedno salto dozadu navíc. (smích) Ale jinak jsem přesvědčená, že v mém případě dát ještě těžší prvky do sestavy, tak více riskuji své zdraví, jelikož podlahy na kterých sestavy děláme, jsou tvrdé jak beton, to bez přehánění, a navíc tam není ani vidina, že by mi to pomohlo. Vždy si sjíždím hodnocení sestav od rozhodčích a není tam žádná úměra v tom, že čím těžší prvky, tím lepší hodnocení. Je to i celkově o choreografii, námětu, jak působí závodnice celkově atd. Ale i tak hodnocení rozhodčích, co se týká sestav, kolikrát nejde pochopit a rozhoduje spíš národnost závodnice. Je to mé subjektivní vnímání a můj názor za ty roky, které závodím. Proto vždy připravím sestavu tak, abych byla já byla se sebou co nejvíc spokojená a předvedla v rámci možností to nej, co dokážu, ale abych si neublížila.

Jak jste zmínila, fitness se už věnujete 20 let. Je udržení pohybových dovedností postupem času těžší a těžší, nebo změnu zatím příliš nevnímáte?

Tím, že těch 20 let funguji "rozumným udržovacím“ sportovním způsobem života, nedělám extrémy, tak nevnímám, že by se mi prvky hůře prováděly nebo pro mne byly těžší, to určitě. ne. Spíše je tělo po gymnastických trénincích víc bolavé, než bývalo, ale to je celkovou regenerací, která je jiná než před 20 lety. Většinou před MS, kdy dělám gymnastiku a sestavu téměř každý den, tak už mě z těch nadměrných rozsahů a prohýbání pobolívají kyčle a bedra. Jakmile je po závodech, tak gymnastiku chvilku nedělám a vše se uklidní. Ale to je celkem zanedbatelné. Mám celkově svůj specifický systém na všechno, co se týče toho sportu a přípravy. Vím, že pokud bych fungovala, jak v dnešní době v našem sportu závodníci fungují, dávno by bylo po mně. To jsem pochopila už ze začátku. Proto jsem si vždy dělala pak věci po svém, ne, jak se obecně mělo a dělalo. Možná bych třeba potom byla vícekrát mistryně světa nebo nevím, ale za jakou cenu… Vše má svůj čas. Trapná fráze, ale pravdivá.

Za dobu, co závodíte, už svoje tělo velmi dobře znáte a víte, jak na něj. Dokáže Vás ještě překvapit? A dokážete ještě překvapit Vy je a dát mu ten správný impuls k rozvoji?

Za těch mnoho let, co se tělem pracuji, mohu říct, že z určité stránky ho znám, ale pak jsou věci, kdy neustále objevuji a musím zkoušet, abych přišla na to, co potřebuji. Tělo není, nikdy nebylo a nikdy nebude stroj. Klidně se stane, že na věc, na kterou několikrát reagovalo stejně, najednou reaguje úplně jinak, protože si to z nějakého důvodu musí udělat po svém. Něco se zlepší, něco jde k horšímu, je to přirozený vývoj těla. Jsem přesvědčena, že ať chceme, nebo ne, s přibývajícím věkem tělo mění svoje fungování, jelikož to má svoje opodstatnění. My bychom to měli respektovat a podle toho s tělem spolupracovat a tělo nám to vrátí. Nejsme stroje, které se dají přesně naprogramovat. Já zatím dokážu svému tělu dávat podněty (kolikrát, aniž bych si to uvědomovala), které vedou tam, kam chci.

Změnil se nějak Váš přístup k přípravě a k závodům během doby, co se ve fitness pohybujete?

Určitě, a to po více stránkách. Tohle je hlavně o hlavě. U každého sportovce, který dlouhodobě závodí, vše začíná v hlavě. Vyvíjí se nejdřív mentálně, jen to mu potom dává impuls pro další fyzický vývoj. Jinak to ani nejde. Pokud hlava není OK, je po sportovci. Pro mne za ty roky bylo nejtěžší naučit se pracovat s jídlem. Co se tréninku týče, tam hlava fungovala vždy dobře. Drezura ze sportovní gymnastiky je nenahraditelná a vycvičila mne od mentální stránky (vůle, disciplína, sebezapření a poctivost) po fyzickou výdrž. V čem jsem se ale hodně změnila, tak v tom, že poslední roky si jak přípravu, tak závody užívám bez stresu a tlaku. Jsem "nad věcí". O život nejde, tak to i beru. (smích) Neříkám tím, že nejsem k přípravě zodpovědná, nebo že bych ji brala laxně. Jen jsem našla mentální nastavení, kdy si přípravu i závod užívám "svobodně" a nestavím to jako prioritu ve svém životě.

I to je pravděpodobně součástí vývoje závodníka, který už závodí dlouho. Každopádně jak jste letos před MS spokojená se svou připraveností a jak se na závod těšíte?

Spokojená jsem, zároveň vím, že co se týče postavy, tak nohy a zadek v rámci seperace byly a jsou má slabina. Rok po roce se to ale lepší a to je pro mne podstatné. Na soutěž se těším tak nějak normálně, bez strachu a stresu. A dopadne to tak, jak to má dopadnout.

A na co se nejvíc těšíte po soutěži?

Přemýšlím a nic konkrétního mě nenapadá. Jsem teď spokojená obecně, i když jsem v přípravě. Ale těším se vlastně na to, až už zase nebudu v takovém denním spěchu kvůli svým tréninkům a budu fungovat více na pohodu. (úsměv)


Ondřej Ságner

Vybrané úspěchy:

Mistrovství ČR 2012 - 2. místo ve fitness mužů

Ondro, pokud se nemýlím, tak Vy jste stál na soutěžním pódiu poprvé a zároveň naposledy v roce 2012 a v letošním roce jste se rozhodl do soutěžního fitness vrátit. Co Vás k tomu motivovalo?

Myslím si, že závody patří k mé práci. Od prvních závodů jsem se přestěhoval z Jihlavy do Prahy, našel super místo pro svoji práci trenéra, kde jsem si získal dostatečný počet klientů. Usadil jsem se a tím získal potřebné zázemí, čas a chuť jít zase závodit.

Závodit ve fitness vyžaduje nejen vypilovat formu, ale také mít adekvátní gymnastické schopnosti a ty prodat ve volné sestavě. Příprava je tedy mnohem náročnější než v jiných kategoriích. Proč jste si i přesto vybral tuto kategorii? Máte gymnastickou minulost?

Odmalička jsem chodil do různých tanečních kroužků, ale přímo gymnastickou minulost nemám. Pro první závody jsem měl parkour trenéra, co mi pomohl, a zbytek jsem se prostě naučil sám. Celkově to beru jako rozvoj své osobnosti, tak abych se posouval dál a neusnul na místě.

Pomáhal Vám někdo sestavit volnou sestavu a bude obsahovat nějaký i nějaký těžší prvek?

Volnou sestavu jsem si kompletně vymýšlel sám. Jen drobné rady jsem bral od trenérů. Gymnastické a akrobatické kousky jsem se učil náhodně z videí kolegů a YouTube. Sestava obsahuje klasické stojky i pozice z jógy či capoeiry. Samotnou hudbu k sestavě jsem si vybral také sám. Hudba samozřejmě co nejvíc podporuje jednotlivé prvky sestavy. Nutno zmínit, že samotnou píseň mi poskytl můj sponzor sestavy - taneční festival Transmission Prague. Tímto mu z celého srdce děkuji.

Živíte se jako osobní trenér, ale zároveň vedete i skupinové lekce. Jde to skloubit se závodní přípravou a ve finále i dietou?

Ze skupinových lekcí vedu Piloxing, což je v podstatě intervalový kardio trénink. Potom mám lekci Zdravá záda, kde se velmi dobře protáhnu. Takže obě lekce mi pomáhají v přípravě na závody. Někdy je těžké najít čas na svůj trénink, k tomu vařit pro sebe jídlo a chodit do práce, ale dá se to zvládnout. Zkrátka fitness je pro mě styl mého života!

Všimla jsem si, že vedete i lekce zvané Captain America? Můžete víc přiblížit, o co jde?

Jedná se o speciální balíček funkčních tréninků inspirovaných Captain America, včetně závěrečného diplomu, který dostane klient po jejich absolvování. Jsem velkým fanouškem tohoto hrdiny, a tak jsem sestavil takovýto speciální balíček pro své klienty.

Kromě toho, že máte rád sport, máte blízko i ke zvířatům. Studoval jste veterinu a pracoval v ZOO. Kdybyste se měl přirovnat k nějakému tvoru ze zvířecí říše, jaké by to tak bylo?

Moji klienti říkají, že podle mého smíchu bych byl lachtan nebo osel.

Sledujete, jakou úroveň mají závodníci, se kterými se potkáte v kategorii, a budete dle Vašeho názoru konkurenceschopný?

Samozřejmě, že mam přehled o konkurenci ve své kategorii. Ale myslím si, že každý ze závodníků má jiné plus a minus, ať ve své sestavě, či postavě, takže uvidíme, jak vše dopadne.

Budete se rvát o co nejlepší umístění jako lev?

Původně jsem měl v plánu jít až na jarní závody, ale můj hlavní trenér pan Vinogradov mě přesvědčil, abych zkusil více závodů. Aspoň tím získám více zkušeností a uvidím, kde jsou ještě rezervy. Tímto bych mu chtěl poděkovat za skvěle odvedenou práci a i svému týmu v domovském Fitness svět pod Palmovkou, kolegům Míše Homoláčové a Kryštofovi Kousalovi. Všichni tři mi skvěle pomohli v přípravě na tyto závody.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 3 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie