Reklama:

Lenka Červená Bořutová před MS ve fitness 2017 - rozhovor a fotografie

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


MS VE FITNESS 2017 - 1. - 4. 12. 2017, Francie
Češi před MS ve fitness:
nominace: Andrea MolekováEliška DombkováTereza Linhartová (video) • Michaela Kohutová (video) • Lenka ČervenáYuliya Arkhiyereyeva (video)
Info z MS ve fitness:
z místa děníkompletní výsledky s body
Očima reprezentantů:

Michaela Kohutová
a Tereza Linhartová
- trénink prsou
a bicepsů
Francouzské město Biarritz bude ve dnech 1. - 4. prosince hostit poslední z letošních mistrovství světa - Mistrovství světa ve fitness 2017. Na MS, které bude tentokrát vzhledem k vypsaným kategoriím z drtivé většiny doménou žen, se chystá odjet také šest českých závodnic.

Se čtyřmi z nich jste si mohli přečíst rozhovor před jejich nedávným vystoupením na soutěži IFBB Diamond Cup Milano, Michaela Kohutová a Tereza Linhartová se Vám navíc představily i ve společném tréninkovém videologu. Na trénink Yuliye Arkhiyereyevy se můžete těšit ještě v tomto týdnu.

Předsoutěžní rozhovor jsme ovšem nezůstali dlužni ani naší jediné fitnessce na nadcházejícím mistrovství světa Lence Červené Bořutové a Vy si tak dnes můžete přečíst třeba to, jaké pro ni bylo si letos vyzkoušet závody v kategorii bikiny fitness.

jménokategorie
Andrea Moleková bikiny fitness do 166 cm
Eliška Dombková bikiny fitness do 169 cm
Tereza Linhartová bodyfitness do 163 cm
Michaela Kohutová physique žen do 163 cm
Yuliya Arkhiyereyeva wellness fitness

Lenka Červená Bořutová

Vybrané úspěchy:

Beautiful and Strong 2017 - 1. místo v bikiny fitness do 164 cm
EVLS Prague Amateur 2017 - 3. místo ve fitness žen
Mistrovství světa ve fitness 2016 - 5. místo ve fitness žen do 163 cm
Olympia Amateur Europe 2015 - 3. místo ve fitness žen do 163 cm
Mistrovství České republiky ve fitness 2015 - 1. místo ve fitness žen

Lenko, Vy se chystáte na MS ve fitness, letos jste si ale odskočila také na několik soutěží bikiny fitnessek. Co Vás k tomu vedlo a jak se Vám soutěže v bikiny fitness líbily?

Vedly mne k tomu tři atributy - chtíč závodit, zkusit něco nového, polechtat si ego. (úsměv) Jelikož na tuzemských závodech kategorie fitness už není a závodit chci, musím si vybrat jinou kategorii. Dříve jsem závodila v bodyfitnesskách, ale jelikož jsem jak pro sebe, tak i z důvodů kategorii fitness, kdy na mezinárodních soutěžích převládají méně osvalené fitnessky, chtěla trochu "odsvalnatit", už jsem se necítila na kategorii bodyfitness. Z toho mi vklouzla myšlenka zkusit tedy bikiny. Jelikož se mi i podařilo zapracovat na zadečku a stehnech a trošičku se celkově zesubtilnit, tak jsem do toho šla. K tomu připravujeme u nás v Teamu AVE všechny kategorie na závody. Kromě bikin mám všechny ženské kategorie odzávoděné, takže i jen z principu jsem chtěla převést do své zkušenosti, co učíme naše bikinky. (úsměv) No a v neposlední řadě jsem si chtěla i "něco" dokázat, tedy tomu egu. (úsměv) Pro mne to až zase tak velký rozdíl nebyl. I když je to kategorie se svými zvláštními specifiky, pořád k ní přistupuji sportovně a svým způsobem, takže typická bikina ze mne nebude. (úsměv)

Byla příprava na soutěže v bikiny fitness v něčem odlišná? Jak Vám vyhovoval jiný styl pódiové prezentace?

Jak už jsem v předchozí otázce psala, že chci o trochu svalíků méně, tak jsem tomu přizpůsobila systém trénování. Kromě posilování zadečku jsem v podstatě 4 měsíce neposilovala nijak, tím myslím ani kruháče, intervalové tréninky atd., natož posilovna. Jen jsem izometricky zatínala svalíky na procítění, no a do toho běh a běh a běh do kopce a z kopce. (úsměv) Chvilku jsem běhala i s činkami, to jsem ale zjistila, že ruce místo toho, aby se mi zmenšovaly, tak rostly. (úsměv) No a samozřejmě gymnastika - akrobatické, silové, flexibilní prvky, což tělo potrénuje komplexně po všech fyzických stránkách. Plus jsem více zestriktnila jídlo... Něco málo se podařilo dát dolů, ale na bikinu by to chtělo ještě méně. Bohužel, ale více bohudík, když 28 let naturálně dřete, 10 let děláte závodně gymnastiku a 18 let (1,5 roku pauza kvůli mateřství) fitness, tak máte něco vytvořeného, co už Vám vlastně nic a nikdo svým způsobem nevezme, a samotné tělo funguje také jinak než toho, který cvičí 2 roky i s cestou. Takže pro mne zbavit se trochy svalíků je o mnoho větší problém než zbavit se trochy tuku. Jak jsem psala už také v předchozí otázce, beru kategorii bikiny, že by to měl být pořád sport, proto něco málo, co bylo nutností, jsem samozřejmě změnila a přizpůsobila se, co je potřeba k této kategorii při prezentaci, ale přitom si tam zachovávám toho svého sportovního ducha. (úsměv)

Jak se jako zkušená závodnice ve fitness díváte na to, že americká NPC se rozhodla, že jejich soutěže v ženském fitness budou spočívat už jen a pouze v hodnocení volných sestav?

Upřímně, tuhle informaci ani nevím. (úsměv) Takže pro mne novinka. Ale můj pohled na věc je, že fitness vzniklo z kategorie kulturistiky a základ tohoto sportu je o samotném těle jako takovém, je to specifikum obecně mezi sporty, co v sobě kulturistika a fitness ukrývá. Takže vyřadit z fitness kategorie porovnávaní postav, které tvoří to, proč je kulturistika a fitness a proč vznikla... Samozřejmě jediná fitness kategorie dává tomuto sportu ještě jiný bonus a ducha. Ukazuje krásu těla i v pohybu, jiným způsobem než samotné kulturistické kategorie. Každopádně nevidím ve zrušení pózování smysl, ale za vším je jistý důvod, takže...

Jak se před MS cítíte a jak jste spokojená se svojí formou?

Cítím se relativně chvalitebně. (úsměv) Zdravotní problémy nemám, což je pro sportovce to nejpodstatnější, a takové ty běžné únavy z počasí a z denního režimu - práce, dítě, sportovní režim, tak takové únavy máme všichni, ať jsme sportovci, nebo ne. S formou jsem spokojená, jelikož cítím a vím, že na postavě jsem v tom, co mne sráží dolů, udělala posun k lepšímu oproti předchozímu roku a rokům. Zároveň vím, že se mohu postupně ještě zlepšovat, ale všechno má svůj čas a k jistým věcem nic jiného nezbývá než postupně fyzicky a zároveň duševně dozrávat a nechtít to uspěchat. Jinak se to nevyplatí z dlouhodobého hlediska. (úsměv) Co se týče sestavy, tam je to zavádějící. Z mého úhlu pohledu rozhodčí kolikrát nehodnotí sestavy, jak by měli, a já v tomto ztrácím do jisté míry motivaci, jestli mi stojí za to v "mém věku" podstupovat riziko zranění při náročných gymnastických prvcích. Ne vždy jsou pódia v rámci povrchu pro nás fitnessky vhodné, někdy spíše až nebezpečné. A věřte, že mlátit sebou o zem ve 20 nebo ve 33 letech je rozdíl, který více než cítím. (smích) A to jsem zdravá.

Máte nějaké oblíbené fitnessky, jejichž volné sestavy i soutěžní vystoupení Vás inspirují?

Nemám, ani jsem nikdy neměla. Sleduji obecně fitness sestavy a z toho si pak sama pro sebe dělám nějakou jakože analýzu, kterou pak převedu do své tvorby.

Jsou ještě u nás mladé závodnice, které by chtěly závodit ve fitness a přijdou k Vám pro radu?

(úsměv) Sice píši smajlíky, ale je to spíše k pláči... U nás v ČR kategorie fitness žen spíše už není. Kromě kategorie dětí. V kategorii fitness dětí mám své svěřenkyně, ale to je vše. U nás se kategorie fitness dospělých "nějak zapinkala", což pro mne, která se tomu věnuji 18 let, je... mrzí mne to, sama přemýšlím, co bych pro to mohla udělat, aby se situace změnila, kromě toho, že vychovávám "puberťácké" fitnessky. Jsem přesvědčená, že způsob, jak u nás oživit kategorii fitness, existuje. Když tato kategorie funguje v jiných zemích jako Slovensko, Rusko atd., nevěřím, že by to opět nešlo i u nás, jak to bylo cca před 10 - 15 lety, co sama osobně pamatuji.

V minulém rozhovoru jste zmínila, že máte doma "prcka", s jehož hlídáním Vám pomáhají rodiče a babička. Zdědil po Vás prcek pohybové nadání? Kolik je mu vlastně let a vedete ho už ke sportu?

Kuba, kterému je 6 let, se rok věnuje gymnastice - 3x v týdnu 2,5 hodiny. U nás nastal "ideální" stav, kdy opravdu zdědil pohybovou a i tělesnou genetiku po nás rodičích. K tomu je tam i to chtění ke sportu. (úsměv)

Chtěla byste někomu poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Prvotně si zaslouží poděkování mé tělo. Protože tak, jak mi funguje pro tuto kategorii v mém věku, tak to není zase takový standard. Závodím většinou s holkami o několik let mladšími, někdy i o půlku, než jsem já. (úsměv) A lidé, kteří mi jakkoliv pomáhají a podporují, jim děkují pokaždé, když to tak cítím. Pořád budu cítit velkou vděčnost člověku, který už není mezi námi, panu Jindřichu Šejbovi. A jinak děkuji všem, co jsou se mnou v denním kontaktu, počínaje mými rodiči a babičkou, kamarádem, spolutrenérem a parťákem Tomem Antlem, také mé druhé rodině ve fitku včetně klientů a závodníků. Děkuji všem těm, kteří mi jakkoliv fandí nebo mě podporují, popřípadě ke mně zaujímají negativní postoj, Vy všichni se svým způsobem podílíte na tom,"kde jsem".


Lenka Červená Bořutová - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 8 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínKarolína Machová - trénink zad a bice...
Cornero (23:36) • Klara: protoze je bodybuilding muj konicek tak obcas na serverech o cviceni narazim i n...
magazínKarolína Machová - trénink zad a bice...
JitkaM (17:22) • Já si myslím, že s těmi soutěžemi je to hodně individuální... Obecně kategorie bikini f...
magazínKarolína Machová - trénink zad a bice...
Klára (16:49) • A kolik jich znáš, že tohle tvrdíš? A nebo jinak, po jaké době jsou schopni jezdit na s...
magazínKarolína Machová - trénink zad a bice...
Cornero (16:43) • ono za vse hovori uz to po jak dlouhe dobe cviceni dokazou bikni jezdit na republikove...
magazínKarolína Machová - trénink zad a bice...
Cornero (16:32) • Ja osobne jsem se svym vzhledem spokojeny i kdyz kazdej by chtel byt furt trochu vetsi...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údaje
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra