Reklama:

Závodníci v kulturistice - rozhovory a formy před International Austrian Championship 2016

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


INTERNATIONAL AUSTRIAN CHAMPIONSHIP 2016 - 17. 4. 2016, Rakousko
Češi před International Austrian Championship:
Petr Vogel • Roman Širlo • Šimon Pešek • Jakub SpurnýRadek Juráň • Jan Střeštík • Petr Šulc • Jiří Surý
Vladyslav Kozerenko • Vladimír Dostál • Diana Wolfová
Jaromír PrášekMartina CrlováVeronika Kabátová - nakonec na pódium nenastoupili
Info z International Austrian Championship:
výsledky a fotografie - 2 medaile!
 

Již tuto neděli 17. dubna se v Rakousku odehraje další ročník mezinárodní amatérské soutěže v kulturistice a fitness International Austrian Championship, kterého se tradičně zúčastní i řada českých závodníků. V tomto článku si můžete přečíst rozhovory se závodníky v kulturistice, které se nám podařilo v závěru předsoutěžní přípravy zastihnout.


jménokategorie
Vladyslav Kozerenko do 85 kg
Petr Šulc do 85 kg
Jaromír Prášek - nenastoupil nad 95 kg
Jiří Surý nad 95 kg
Jan Střeštík nad 95 kg


Vladyslav Kozerenko

Vybrané úspěchy:

Mistrovství ČR v kulturistice mužů 2015 - absolutní vítěz
BFC Cup 2015 - 2. místo v kulturistice mužů do 82,5 kg
Mistrovství ČR dorostu a juniorů 2014 - 1. místo v kulturistice juniorů do 70 kg

Vladyslave, v roce 2014 jste si odvážel zlato z mistrovství ČR juniorů a o rok později už jste se stal absolutním mistrem ČR v mužích. To je hodně rychlý postup. Jak jste si užíval triumf na republice a jak jste vnímal takový úspěch?

Vladyslav Kozyrenko jako absolutní vítěz MČR mužů 2015
Zdravím všechny čtenáře Ronnie.cz. Sportuji už od svých šesti let, takže jsem za všechny postupy a výsledky moc a moc rád. Je to krásný výsledek za mou poctivou práci. Ta euforie a nadšení přišly až na druhý den a byl jsem naprosto šťastný a spokojený.

Jak probíhala od poslední soutěže vaše příprava? Na co jste se zaměřil a jak jste spokojený se současnou formou?

Probíhala náročně a tvrdě. :) Samozřejmě jsem se zaměřil na slabiny a na celkový objem. Forma jde nahoru sice pomaličku, ale jistě a nyní jsem s ní spokojený.

Je někdo, kdo vám radí s přípravou? Konzultujete s někým trénink a dietu? Kdo vás v přípravě nejvíce podporuje, ať už psychicky, nebo materiálně?

Přípravu si dělám já sám, jelikož už za tu dobu sportování vím, jak mé tělo reaguje. Hodně čtu různé články, jak na internetu, tak v časopisech, především na Ronnie.cz, jsou tam super věci. Zkouším, co na mě více zafunguje. Hodně naslouchám svému tělu a to se mi vždy osvědčilo, je to nejlepší rádce. :) Co se týče podpory, tak materiálně se podporuji pouze já sám. Podporuje mě fitko Vita Sana Club, kde mohu cvičit zdarma. Má největší psychická podpora, díky za ni, je má přítelkyně. Není nad to, táhnout to ve dvou.

Pokud se nemýlím, International Austrian Championship bude vaší první mezinárodní soutěží. S jakými ambicemi do Rakouska odjíždíte?

Je to tak, má první mezinárodní soutěž. Ambice nejsou příliš velké, jelikož se stále zaměřuji na jiné soutěže a tuto beru jako přípravu a zkušenosti navíc. Hlavně tu chci nasát tu soutěžní atmosféru.

Děkuji za rozhovor a přeji úspěšný start na soutěži!

I já děkuji za rozhovor.


Vladyslav Kozerenko v přípravě na International Austrian Championship 2016

Zpět na přehled


Aktualizováno: Jaromír Prášek nakonec na soutěžní pódium nenastoupil.


Jaromír Prášek

Vybrané úspěchy:

Mistrovství Čech mužů a žen 2016 - 2. místo v kategorii kulturistiky nad 90 kg
Mistrovství ČR mužů 2015 - 4. místo v kategorii klasické kulturistiky nad 180 cm
Mistrovství Čech mužů 2015 - 2. místo v kategorii klasické kulturistiky nad 180 cm

Jaromíre, na soutěžním pódiu jsme Vás mohli vidět v minulém roce, kdy jste si odnesl stříbro z mistrovství Čech a 4. místo z MČR. Zkuste se prosím představit čtenářům a prozraďte něco o sobě.

Jaromír Prášek na pódiu Mistrovství Čech mužů 2016
Začal jsem jako každý - koukáním na Barbara Conana, děláním kliků o postel a pitím syrových vajec s tvarohem. Jsem 28letý nenažraný kluk ze sportovního gymplu, nedodělaný sociální a kulturní antropolog, který po šesti letech stání v boudě před Pražským hradem začal pracovat jako trenér. Pár let jsem osciloval mezi zdravotním fitness, funkčním tréninkem, bojovými sporty, lezením, MTB a pytlačením na chovných rybnících. Asi před třemi lety jsem si uvědomil, že pokud chci v něčem vyniknout, tak se musím specializovat a ne se snažit být univerzální.

V tu dobu jsem začal pracovat v posilovně PeVan Life Gym v Karlíně u Petra Vaniše a při pozorování jeho předloktí, na kterém mu svaly jezdily, jak když parkují limuzíny, jsem se rozhodl, že se taky chci obalit masem. V lednu 2015 jsem mu řekl, že chci na mistrovství Čech do klasické kulturistiky nad 180 cm, a jak to dopadlo, je zodpovězeno ve vaší otázce. Poznatky z loňské sezóny jsem využil k přípravě Jirky Vevery, který letos vyhrál první post na mistrovství Čech ve physique nad 182 cm, a Jirky Uhlíka, který ve physique do 174 cm sice nebyl na bedně, ale formu měl krásnou.

Prozraďte něco o vašem tréninku a dietě. Jak probíhala předsoutěžní příprava a jaké tréninkové postupy používáte?

Jsem vcelku líný, takže to mám radši těžší a zvedám to méně a tak cvičím celý rok, bez ohledu na stravování. Nikdy v životě jsem necvičil kickback a nedělám aerobku. Když jde o redukci, dělám na lačno kruhový trénink s TRX, angličáky na tabatu nebo swinguju s kettlebellem. Nemám odpočinkové dny, cvičím denně už několik let, když mi vypadne klient, tak nesedím na zadku a tu hodinu využiju. Pokud jsem hodně unavený, tak cvičím břicho a lýtka, popřípadě dám bazén a saunu.

Moje předsoutěžní příprava probíhá na německých syrečcích a dvoufázovém tréninku. Radši držím nulu než padesátku nebo stovku, to mám pak akorát chutě. Rychlé a pomalé cukry moc neřeším, protože si myslím, že když mám vyčerpané zásoby glykogenu, tak tělo cukr nebude cpát do špeku. Prasácké dny se mi osvědčily, je to jako v životě, když chceš něco dostat, musíš něco pustit. V objemu si hlídám jen vysoký příjem bílkovin a cpu se dle libosti a alibisticky si to ospravedlňuju - abych měl v dietě na co vzpomínat, abych pak měl dost vůle a pocit, že jsem si to užil. Mimo sezónu tedy vypadám jako dobře živený dřevorubec. Cvičím spíše instinktivně než podle plánu, vždy ale slabší partii před dominantní, přičemž celé tělo považuji za slabinu. Trochu mám problém s tím, že jsem jako trenér odchován ve zdravotním cvičení, ale když chci ramena jak dělové koule, tak jejich trénink nemůžu stavět na zevních rotacích. Můj nejpoužívanější intenzifikační princip je "ještě jednou za maminku, ještě jednu za tatínka a ještě jednu za sebe" a taky často zapomínám, v jaké jsem sérii, takže počítám od poslední, kterou jsem si jistý, a tak jich udělám několik navíc. Myslím, že cvičit pět šest cviků na partii a od každého 3 - 4 série, je jako když vařili pejsek a kočička dort. Je potřeba znát konkrétní slabé místo, konkrétní část svalu a tu rozbít třeba 8 sériemi.

S jakými ambicemi odjíždíte do Rakouska?

Rozhodně nechci přijít o dobré umístění kvůli jednomu či dvěma bodům, jak se mi zatím pokaždé stalo. To si pak v hlavě pořád přehrávám, co jsem mohl udělat lépe, takže když prohrát, tak o pořádný kus, ale výhra o bod by mi nevadila. Budou to moje první závody v zahraničí, takže hlavně se neztratit, neplatit dopravní pokutu v eurech a odpózovat bez křečí. To mi připomíná, že se si musím zopakovat názvy póz v cizím jazyce. Soupeře jsem nezkoumal, připadám si vždycky proti všem malý a jsem z toho akorát pak nervózní.

Je někdo, komu byste chtěl poděkovat za pomoc v přípravě?

Samozřejmě! V dietě jsem protivný a netolerantní, což je dost rozdíl oproti vysmátému obtloustlému flegmatikovi v objemu, takže bych měl poděkovat všem okolo mě, že mě snesou. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem při své závodnické kariéře potkal velké osobnosti české kulturistiky. V Karlových Varech vedu lekce ve sportstudiu Prima u Petra Weinlicha, který usměrňuje moje nadšení od kvantity ke kvalitě. V Praze trénuju u již zmíněného Petra Vaniše, který mě připravuje na závody a motivuje hláškami jako "dřepujes na ho*no a málo", v objemu mi říká "žer víc - jseš hubenej", v redukci "žer míň - jseš tlustej“, ale jednou za rok mě i pochválí a to pak skáču salta. A letos jsem kvůli pódiové prezentaci spojil síly s Evou Sukupovou, která je pro mě bohyně pohybu. Já jako trenér poznám, že někdo často sedí, jakou má práci, že ho bolí záda, rameno a kde... ale Eva mě viděla 5 minut svlečeného a přesně mi řekla, co rád cvičím, co necvičím, co mi jde a nejde a jak umím procítit ten který sval. Když mě postaví do pózy, tak se sám sobě dokonce i trochu líbím.

Děkuji za velice otevřený a srdečný rozhovor a přeji úspěšný start na soutěži!


Jaromír Prášek na pódiu Mistrovství Čech mužů 2016

Zpět na přehled


Jiří Surý

Vybrané úspěchy:

Mistrovství Čech mužů a žen 2016 - 3. místo v kategorii kulturistiky mužů nad 90 Kg
Smartlabs Cup 2014 - 2. místo v kategorii kondiční kulturistiky mužů do 30 let
Golem Classic 2014 - 3. místo v kategorii kondiční kulturistiky mužů do 30 let
Grand Prix Ronnie.cz 2014 - 3. místo v kategorii kondiční mužů nad 80 kg

Jirko, vy jste se na soutěžním pódiu poprvé ukázal v sérii kondičních soutěží v roce 2014 a hned jste sbíral medailová umístění (2x bronz a 1x stříbro, pokud se nemýlím). V dubnu minulého roku jsme vás mohli vidět v tréninkovém videu společně s Lukášem Kaňkou, ale na soutěž se opět chystáte až nyní. Kdy padlo rozhodnutí vrátit se na soutěžní prkna a jak probíhala příprava?

Ano, jak uvádíte, má první sezóna proběhla v roce 2014 sérií tří kondičních soutěží na podzim. Videolog jsme točili s Lukášem před soutěžemi, které probíhaly na jaře. V té době jsme trénovali společně, bohužel na soutěže se Lukáš nedostavil ze zdravotních důvodů. Jinak rozhodnutí vrátit se zase na soutěžní prkna padlo těsně po soutěžích, které jsem absolvoval na podzim 2014. Cílem bylo nabrat co nejvíce kvalitní svalové hmoty a startovat na Mistrovství Čech mužů a žen 2016 a nominovat se na mistrovství republiky v kulturistice, což se nám taky podařilo dle plánu. Příprava byla náročná. První překvapení přišlo, když jsem si myslel že závody budou probíhat v květnu, jako to bylo roky předtím. Někdy první týden v lednu vyšly propozice soutěží - mistrovství Čech bylo naplánováno o měsíc dříve, takže jsem měl na přípravu tři měsíce, nikoli čtyři, jak jsem si myslel. Díky tomu, že jsem objemovou přípravu končil v poměrně dobré formě, jsem to ale stíhal. Musím říct, že předsoutěžní část přípravy byla hodně náročná, ale ne tak jako v roce 2014, kde jsem musel shodit 24 kg. Nyní to bylo "jen" 15 kg, rozdíl byl ale znát.

Patříte mezi vyšší závodníky (osobně bych odhadoval vaši výšku tak na 185 cm, snad nejsem daleko od správného čísla) a na soutěžích jste startoval s úctyhodnou soutěžní hmotností kolem 98 kg. Kolik vážíte v objemu a jakou soutěžní hmotnost plánujete letos?

O váze jsem se zmínil, ale abychom to upřesnili, tak měřím 188 cm (nebyl jste ale moc daleko od pravdy). V objemové části přípravy jsem se dostal na nějakých 120 kg. Na závodech má soutěžní hmotnost činila 104,7 kg. Od minulých závodů jsem tedy pár kilo přibral, následující rok mám v plánu to samé.

Proč padla volba právě na International Austrian Championship, s jakými ambicemi do Rakouska odjíždíte a na jakých dalších soutěžích vás ještě uvidíme?

Rozhodl jsem se zúčastnit téhle soutěže z důvodu, že den předtím budu startovat na Mistrovství České republiky mužů. Napadlo mě, že když už jsem v přípravě a je ta možnost, proč se nezúčastnit i soutěže v zahraničí, navíc když to není do Vídně daleko. Také chci zjistit, jak to chodí na soutěžích v zahraničí, jaká je konkurence, soutěžící, zázemí a hlavně chci získat zkušenosti a poznat nové lidi. Jinak další soutěž, kterou chci absolvovat, je o týden později - BFC Extrifit Cup. A pokud to zvládnu zkombinovat nějak s prací, tak je koncem dubna ještě FFF Cup. Pro tenhle rok by to bylo snad vše.

Prozraďte něco o vašem tréninku a dietě. Je někdo, s kým se radíte a kdo dohlíží na vaši předsoutěžní přípravu?

Zhruba do půlky přípravy jsem trénoval systémem 3+1 (3 dny trénink a den pauza) a 2+1. Shrnu to do nějaké, pokud možno výstižné odpovědi. Trénink jsem jel systémem fullbody, které se skládalo ze tří základních cviků. Ty se stále měnily a kombinoval jsem je, zde vypíšu pár z nich: bench, dřep, military press, push press, mrtvý tah, hacken dřep, přítahy velké činky v předklonu. K tréninku jsem vždy odjel jednu partii, např.: pondělí - fullbody + kvadricepsy, úterý - fullbody + prsa, středa - záda a ruce, čtvrtek pauza, pátek - fullbody + ramena, sobota - fullbody + hamstringy. Základními cviky s těžkými váhami jsem se snažil zajistit růst velkých svalových skupin. Poté jsem každou partii odjel danými cviky dle potřeby, abych zajistil kompletní procvičení svalu. Navíc jsem každý týden měnil rychlost opakování i pauzy. Docela hodně věcí se u tohoto tréninku často mění, ale tím se zajistí, že sval nestagnuje a dostává stále impulzy k růstu. Samozřejmě pokud je po každém tréninku zbylý čas věnován odpočinku a vyvážené stravě. Druhou půlku předstoutěžní přípravy jsem cvičil stylem těžko-lehkých splitů 3+1. Pár týdnů před první soutěží jsem cvičil i dvoufázově.

Celou přípravu, od začátku až po vstup na pódium, konzultuji s Petrem Vanišem, který je mi nepopsatelnou oporou. Kdyby nebylo jeho, tak si nejsem jistý, jestli bych se někdy na soutěžní prkna odvážil. Radím se s ním ohledně tréninku, stravy a všeho, co k přípravě patří. Téměř se vším, s čím mám problém, tak si Petr za ty roky soutěžení prošel, a proto mi vždy dobře poradí. Je poznat, že je to český profesionální kulturista.

Je někdo, komu byste chtěl poděkovat za podporu?

Jak jsem zmínil, tak jsem neskutečně zavázán za vše Petru Vanišovi, dále jeho společníku Josefu Malzerovi, od kterých mám fitko Pevan Life Gym Prague k dispozici a můžu v něm trénovat a využívat prostory na nácvik pózingu v přípravě. Především i rodině a přítelkyni, která musela snášet vše, čím jsem si v přípravě prošel a odrazilo se to na mé psychice, bylo to opravdu náročné období. Díky i Martinu Adamusovi za doprovod na všech soutěžích, které mám před sebou i za sebou, pomáhá mi se vším a celou dobu je mi při ruce, tak jako já jemu, když byl na prknech. Od toho jsou přátelé a parťáci. Pak bych chtěl poděkovat týmu z internetového portálu Fitnessmenu.cz, především majiteli Michalovi Filípkovi za dodání kvalitní stravy, což je v přípravě jedna z nejdůležitějších věcí. Taky bych chtěl zmínit Fitness Olympia ve Vršovicích. I když zde poměrně krátce trénuji, tak jsem zde poznal lidi, kteří sdílí stejné nadšení pro tenhle sport. Jsou pro mě velkým přínosem a dávají mi energii, motivaci a podporu, což je v přípravě potřeba.

Děkuji za rozhovor a přeji úspěšný start na soutěži!


Jiří Surý na pódiu Mistrovství Čech mužů 2016

Jiří Surý v přípravě na soutěžní sezónu 2016

Foto:
www.martinbenysek.com

Zpět na přehledLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra