Reklama:

Boris Orava na začátku přípravy
na MS v klasické kulturistice 2013

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní


MS V KLASICKÉ KULTURISTICE MUŽŮ 2013 - 15. - 18. 11. 2013, Rakousko
Češi před MS v klasické kulturistice mužů:
Boris Orava (videolog) • Tomáš Horák (11 t.) • Lukáš Topinka
nominace

Info z MS v klasické kulturistice mužů:
prezentacesemifinále + foto semifinále video
finále fotovýsledkykompletní výsledky s body

Z MS očima naší reprezentace, rozhovory:
očima Borise Oravy


Na prkna letošního mistrovství světa v klasické kulturistice se postaví také Boris Orava, který se odpočatý po dovolené pouští opět do přípravy. Stejně jako tomu bylo i v minulém roce, i tento rok se můžete těšit na průběžné sledování Borisovy přípravy a také na měsíční tréninkové videology, které budou zajisté inspirací do cvičení i pro Vás. Jak Boris Orava prožíval období mezi mistrovskými soutěžemi a jaké jsou jeho kulturistické i nekulturistické plány, to vše se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Borisi, co jsi dělal od poslední soutěže?

Mojí poslední soutěží bylo MS v klasické kulturistice na podzim minulý rok. Hned po soutěži jsem s manželkou odjel na zájezd, který jsem dostal na MČR 2012 za absolutní vítězství. Byl to týdenní pobyt v úžasném Miami, kde jsme zhlédli soutěž Masters Olympia a potkali spoustu sportovců a legend kulturistiky. Ale kromě soutěže mě fascinovalo hlavně to místo, lidi a život tam. Poznali jsme Miami Beach, viděli zápas NBA, nakoupili a užívali si pláž a moře. Celé to byl úžasný zážitek.

Narozením syna minulý rok se samozřejmě dost změnilo. Člověk už trochu jinak přemýšlí, víkendy a volné dny trávím převážně s rodinou a užívám si rostoucího syna Doriana.

Protože mám dost práce a minulý rok jsem byl dlouhou dobu v přípravě, jdou ostatní moje aktivity jako freeski nebo freestyle kayak poslední dobou trochu stranou. Ale věřím, že to potom doženu, protože adrenalin je pro mě palivo jako testosteron. A zřejmě hlavním hnacím motorem je pro mě hudba, které od minulého roku věnuji hodně úsilí, protože jsem se rozhodl postavit vlastní kapelu. A začátky jsou vždycky těžké a „porodní bolesti“ dlouhé. Už loni během přípravy jsem začal pracovat na své nové kapele, od podzimu se nároky ještě zvýšily. Takže večery v pracovním týdnu většinou trávím s baskytarou, elektrickou kytarou, MacBookem a sluchátky.

Řekni nám něco a tvé kapele a jak ses k muzice vůbec dostal?

Hudba byla vždy mojí vášní, ale aktivně jsem se do ní nehrnul, protože celé dospívání jsem věnoval sportu. Ale na vysoké škole po ukončení juniorské kulturistické kariéry na konci roku 2006 mi to nedalo a koupil jsem si baskytaru. No a to mě hrozně chytlo a za chvíli byla první kapela. Samozřejmě to byla šílená kapela, ale chce to prostě vyzrát jako třeba v kulturistice. Dalším stěžejním krokem byl vstup do kapely Bundy Tad (metal, crossover), která je na české klubové scéně relativně známá a kde jsem za rok a půl odehrál spoustu skvělých koncertů, osobně poznával další známější české kapely a získal spoustu zkušeností.

Pak jsem po neshodách s některými členy kapely odešel a začal přemýšlet o vlastní kapele. Měl jsem jasnou představu, co chci hrát, a to nu metal inspirovaný zejména Limp Bizkit, Korn a Deftones.

Začal jsem hrát i na elektrickou kytaru, abych mohl lépe tvořit vlastní muziku a také proto, že vhodného kytaristu jsme dlouho nemohli najít. Nakonec se objevil jeden kamarád a byli jsme kompletní, v sestavě kytara, baskytara, bicí, dva zpěváci, s názvem Under Conspiracy.

Tím se to zase posunulo a začali jsme tvořit víc jako kapela. Ale s vlastní muzikou je strašně moc práce, navíc ne vždy všichni členové fungují permanentně na 100 %, takže to vše jde pomalu. Kromě skládání a času stráveného ve zkušebně je to taky nahrávání a spousta práce se zvukem, protože si vše děláme sami, respektive to dělám já. Pro mě je to další výzva naučit se něco nového a mít z vlastní dílny to, co potřebuji. Ale už se to začíná rýsovat a doufám, že za několik měsíců už budeme mít EP a začnou koncerty. Oficiálně zatím máme jen dva demo vzorky k poslechu (Under Conspiracy).

Jak hodnotíš výsledek ve své poslední soutěži?

Po úspěšné jarní sezóně minulého roku už podzim nebyl tak plodný. Umístění na MS bylo zcela mimo moje představy, ale i tak je to cenná zkušenost. Zkrátka jsem udělal několik chyb, zejména v posledním týdnu před soutěží, tím pádem forma na pódiu byla špatná. Ale i tak jsem toho minulý rok očekával asi až moc. Přestože jsem udělal od jara do podzimu kus práce ve svalovém rozvoji a hlavně v symetrii, nedokázal jsem to patřičně odkrýt. A pokud není forma, rozhodčí se na Vás vůbec nedívají. Až když je forma, tak hodnotí postavu, svalový rozvoj a symetrii.

Byl jsem asi přemotivovaný a to výsledku většinou nepomáhá. Myslel jsem si, že je to dobré, ale to byl můj zkreslený pohled. Dostal jsem pěknou lekci a poučil se z ní.Co plánuješ dál v kulturistice?

Nedávno jsem se vrátil z parádní dovolené na Krétě s rodinou, kde jsem týden odpočíval, užíval si slunce a moře, řecké jídlo a mořské plody a syna Doriana. Kvůli tomu jsem nemohl být na prvním reprezentačním srazu, takže se chystám na podzimní MS v klasické kulturistice v Rakousku.

Po roční pauze se tedy opět vracím a díky Ronnie.cz budete moct sledovat moji další přípravu. Přesto jsem nezahálel a cíleně jsem trénink směřoval na tuto soutěž. Myslím, že roční soutěžní pauza byla potřeba a během ní jsem se zaměřil hlavně na symetrii. Přestože symetrie vždy byla mojí silnou stránkou, zaměřil jsem se na zlepšení hamstringů, paží a ramen. Protože si myslím, že základní partie mám dobré a nejde mi o výrazné nabírání celkové svalové hmoty, soustředil jsem dvojnásobné úsilí právě na tyto menší partie a hamstringy. Intenzita tréninků byla na mimosoutěžní období celkem vysoká, protože v klasické kulturistice jde hodně o kvalitu a mě běžný kulturistický trénink nebaví.

Momentálně vážím okolo 98 kg při výšce 183,5 cm a předsoutěžní příprava pomalu začíná. Rád bych se vyhnul stresu z váhového limitu jako minulý podzim, proto chci mít časový náskok. A hlavně to bude o tom udělat odpovídající formu. Úroveň dnešních klasiků je obrovská a jejich formy neskutečné, proto mojí největší prioritou v této přípravě bude co nejlepší forma bez kompromisu. Rád bych si také před MS dal ještě nějakou testovací soutěž, abych zjistil, jak na tom jsem.

Závěrem bych chtěl poděkovat svým sponzorům, kteří mi vytvářejí skvělé podmínky pro přípravu. Je to známá firma MadMax, Fitnessworld se sportovní výživou, výrobce nábytku Novatronic - Ing. Vladimír Mikulec a vysočanské fitness centrum Hammer Strength Fitness, kde trénuji a pracuji jako osobní trenér (www.fitnesstrainer.cz).

Díky za rozhovor!
Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

17.07.21:49Turakam - clapík, čo sa nebojí váh a riadne máknuť, logy budú dobré,..-1
17.07.21:39william888 - Fandim aj co sa kulturistiky tyka aj muzike, ktorej sa ven..
17.07.20:15Dincek - Nesympatický člověk+2
17.07.16:21grznar.filip - *79*
17.07.12:56raw - tomuhle typkovy fandim+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie