Reklama:
Prémiový CFM protein Extrifit v akci 2+1!
Vyberte si tři z 12 příchutí! Perfektní stravitelnost, špičkové složení. Více zde.

Jaká byla soutěž Olympia 212 Showdown mýma očima

8.138 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Jaká byla soutěž Mr. Olympia mýma očima
Jaroslava Kvěcha znají členové našeho diskusního fóra spíše pod nickem Jari. Tento rok jsme Vám nabídli jeho tradiční ohlédnutí za nejprestižnější soutěží sezóny Mr. Olympia formou článku, a protože jsme Vám slíbili také Jardovo zhodnocení závodníků do 212 liber, vrátíme se dnes ještě jednou do září, kdy se v Las Vegas odehrálo klání Olympia 212 Showdown.


Zdravím všechny příznivce vrcholné kulturistiky a těch "pravých" profesionálů v tomhle sportu. Sice už fórum navštěvuji jen sporadicky, ale své tradiční objektivně neobjektivní review si nemůžu nechat ujít. Můžeme jít na to, zase pěkně odzadu.

16. Mahmoud Al Durrah

Dlouhých 5 let se pokoušel do profi dostat přes kanadský šampionát, až nakonec zažádal o kartu a na letních soutěžích zažil snový debut. V New Yorku to ještě bylo 4. místo, v Torontu už to byl bronz a ve Vancouveru triumf. Zaujal hlavně působivým "V" tvarem trupu, který vynikne hlavně při bicepsu zepředu, a přidal k tomu skvělou formu. Ve Vegas formu ale nezopakoval a bohužel je ten typ, že při nedotaženosti vylézají nedostatky, z boku to dobré nebylo. I tak, v prvním roce v profi se hned dostal na Olympii. Může být spokojený a pracovat na kvalitě, aby se mohl zabydlet ve špičce.

16. Ahmad Ahmad

Kruté umístění, ale rozumím mu. Dlouhé roky stagnuje. Nohy stále budou slabinou. Sice v některých pózách vypadá famózně, v některých mu toho ale spousta chybí. Byl strašně zklamaný a dával to vědět na sociálních sítích. Ale jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Opravdu nevím, jestli už takový plán měl před Olympií, či to bylo z hecu, ale vyklubal se z toho přestup do classic physique. A hle, hned začal vítězstvím. Myslím, že Ahmad je typem, který v téhle kategorii může rozhodčí zaujmout.

15. Samir Troudi

Za mě je velkým příslibem do příštích let. Kdyby se už teď vtěsnal do desítky, neměl bych s tím sebemenší problém. Velmi pěkné tvary, je komplexní, má výraznou prezentaci, což se mi potvrdilo i naživo na EVLS. Ty svaly jen potřebují vyzrát a trošku více detailů. Je to kandidát na topku, věřte mi.

14. Charles Dixon

Byl strašně zklamaný, protože oproti minulým letům se vydal více "lean" cestou, zbavil se vypouklého břicha a nabyl ostrosti. Chybělo málo a v březnu by byl překvapivým vítězem Arnold Classic. Tam zatím ukázal asi svůj výkonnostní strop, zopakovat to ve Vegas, bez problémů by byl v první pětce. Něco se ale pokazilo. Byl plošší než na jaře, bicepsy se někam úplně vytratily, záda při zadním bicepsu nejhorší za poslední roky, navíc to blbě pózuje, nedostatečně se prohne a nezatáhne ramena dozadu. Takový zkušený závodník... škoda.

13. Sami al Haddad

Nejdříve pozitiva. Kdybyste ho porovnali s jeho verzí při přechodu mezi profíky před osmi lety, tak na to, že mu je už 45 let, tak prostě vypadá stále stejně, krásné tvary, hladké linie, úzký pas. A negativa? Právě, je to pořád to samé. Žádné zlepšení nikde, pořád stejné. Za zmínku stojí jeho volba soutěží, protože letos má ze tří startů nejhůře 2. místo a ze čtrnácti startů (Olympii nepočítaje) má průměrné pořadí 1,9! Nicméně se od něho už velkých věcí asi nedočkáme.

12. Zane Watson

Zbožňuji ho. Sleduji jeho Instagram každý den a všem příznivcům papírové kůže a ropovodů žil vřele doporučuji. Strašně bych mu přál vyšší umístění, bohužel patří k subtilnějším borcům, a tak se nedivím, že třeba v New Yorku dali rozhodčí přednost nabitějšímu prckovi Claridovi. I tak jsou jeho volné sestavy pastvou pro oči a celkově jeho prezentace, ať už na pódiu, nebo na sociálních sítích, patří k tomu nejlepšímu, co mezi současnými profíky najdete.

11. Nicolas Vullioud

Určitě patří mezi ty nejobjemnější v této váhové kategorii. Některé jeho fotky mimo pódium navozují podobný wow efekt jako u kolegy Winklaara. Prostě člověk na chvíli strne. Nemůžu se ale ztotožnit s jeho stavbou, kratšíma nohama a delším trupem. V bicepsu zepředu mu to ještě prochází, když se natočí, působí to snad i esteticky. Tenhle styl se mi líbí, ale u ostatních póz už to taková bomba není, například široký zádový zepředu ničím nezakryješ. Má dobrou genetiku na zadek, pruhy má i při slabší formě, a ta byla tentokrát nepřehlédnutelná.

10. Dwayne Quamina

Sleduji ho od jeho vítězství ve Phoenixu. Je něco jako malý Phil Heath. Na úzké kostře má naplácané neuvěřitelně plastické svaly. Na sociálních sítích měl velkohubá prohlášení, obzvlášť na adresu Dereka Lunsforda. Z fotek a videí před soutěží jsem měl vážně pocit, že je divokou kartou do topky, a i forma při volném pózingu na prejudgingu mě o tom přesvědčovala, avšak do té doby, než došlo k porovnávačkám, tam se začal právě kvůli užší kostře vytrácet a nakonec to stačilo "jen" na 10. místo. Stále se zlepšuje, určitě se mezi špičkou zabydlí, tak jako se to povedlo třeba Claridovi.

9. Ricardo Correia

Zdá se nenápadný, jeho jméno se tolik neskloňuje jako výše zmiňovaných. Začal jsem ho sledovat až po loňském EVLS, kde i díky chudšímu startovnímu poli nenašel přemožitele. Z loňských třech startů si odvezl tři vítězství! A to stojí za pozornost. Loni ve Vegas byl desátý, letos devátý, hádám, že příště to bude zase lepší. Formu dělá perfektní a pomalu a jistě vylepšuje slabiny, a to hlavně záda, která loni vypadala o poznání hůře. Jeho široký zádový zepředu a hrudník z boku jsou díky tvarům jeho prsních svalů velice líbivé.

8. Alejandro Cambronero

Nějak jsem s ním do desítky nepočítal. Nemůžu mu přijít na chuť a ta jeho hlava nakřivo mě fakt irituje. Každopádně jeho základní postoj, biceps zepředu a široký zádový zepředu jsou famózní, hlavně díky uzoučkému pasu a "V" tvaru. A mám takový pocit, že tyhle tři základní pózy stačí k tomu, aby nějakým způsobem rozhodčí přesvědčil. Osobně bych ho minimálně s Correiou prohodil.

7. Shaun Clarida

Tomu naopak na chuť přicházím, tedy spíš akceptuji ho jako člena špičky. Jo, je fakt malinký, vypadá jako přerostlé dítě. Ale prostě se rok co rok zlepšuje a mimo ptačího hrudníku je kompletní a detaily našlapaný. Je až neuvěřitelné, kolik hmoty na sobě má, a to má ještě do váhového limitu snad 30 liber k dobru. Troufám si tvrdit, že své letošní místo ještě vylepší.

6. David Henry

Jedna ze tří legend této kategorie. "Giant Killer". Devět profesionálních vítězství a z toho jednou vítěz Olympia Showdown (tehdy ještě do 202 liber) a třikrát druhý. To je fantazie. Jeho horní polovina těla patří vyjma ošklivých bicepsů k absolutní špičce v profi, zvláště jeho most muscular je jedním slovem masakr. Největší slabinou byly a jsou nohy, a protože už není nejmladší a brzy se jistě dočkáme loučení, už s nimi nic neudělá. Bohužel patří k těm, že i když má pořád lepší formu než většina zúčastněných, je jeho "slabší" forma vůči jeho nejlepšímu standardu pro rozhodčí více viditelná. A tak tomu bylo letos.

5. Jose Raymond

Druhá legenda! I Jose toho dokázal opravdu hodně, vystoupil ze stínu ve své době slavnějšího bratra Tita, a kdo by to byl řekl, že jednoho dne na svou kostru nabalí tolik hmoty. Prostě "Boston Mass". Taková varianta Branche Warrena ve dvěstědvanáctce. Osm profesionálních vítězství, škoda, že ho neozdobil ten stupínek nejvyšší. Začal jsem ho více sledovat po jeho triumfálním vítězství na New York Pro 2011, kde naprosto vymazal "Flexe" Lewise. Tehdy byl top. Za jeho strop, co se týče kombinace formy a objemů, pak považuji vítězství na Arnold Classic 2015. Následovalo zranění nohy. Ač je to kruté, jak už to v tomhle sportu bývá, znamená to spíše výkonnostní křivku dolů, bohužel. Navíc Jose už má roky, separace svalů už prostě není taková jako před lety a jeho tělo nese známky těžkých tréninků. 5. místo letos bylo zasloužené a formu předvedl hodnou zakončení kariéry. Smekám před ním.

4. Ahmad Ashkanani

NE. Jo, je to kolos, ale žádná separace nohou, žádná separace zad. Objem ano, hořejšek je stále působivý. Z boku je supermohutný. Ale tohle není prostě borec na čtvrté místo, za mě by to bylo něco na hraně desítky, vážně. Bohudík pro něj si udělal jméno a loni byl prostě druhý, pro rozhodčí pak těžký úkol...

3. Kamal Elgargni

Tohle je naprostá pohádka. Nevím, kdo ho nahlodal na sklonku kariéry ještě jednou okusit profi ligu, on už tu totiž jednou byl, a to před 15 lety! Startoval na tehdejší veleslavné Night of Champions (předchůdce New York Pro) a skončil bez umístění. Tehdy to byl velice zajímavý ročník, startovalo více jak 40 závodníků a do dvacítky se například nedostal ani pozdější medailista z Olympie Gustavo Badell. Druhé místo zde obsadil tehdy fantastický Pavol Jablonický, který nestačil pouze na mladičkého Victora Martineze, no prostě nádherná historie. Kamal si ke své smůle vybral právě tuhle soutěž a byla to na dlouhou dobu jeho jediná zastávka v profi. Vrátil se k amatérským soutěžím a byl velice úspěšný. Postoupit mohl dokonce několikrát, třeba i přes vítězství na Arnold Amateur 2009, ale neudělal to. Přišlo to až letos a naprosto všechny šokoval svým triumfem na letošním Arnold Classic. Přesto si mnozí experti mysleli, že to byl jen ojedinělý úspěch, na který už nenaváže, a on si veze medaili z Olympie! Fakt mazec. Šokující je ještě fakt, že málem nenastoupil. V hotelovém pokoji si zranil nohu a díky Dericku Farnsworthovi a megadávkám analgetik se podařilo dostat ho na pódium po vlastních nohou! Odneslo to jen "kosmeticky" pravé lýtko, které bylo oteklé jako bambule. Byl fantastický. Je až neuvěřitelné, jak jeho svaly na ten věk působí strašně svěže. Byl jako vytesaný z kamene, s excelentním břichem. Fakt klobouček před ním. Já bych ho dal na druhé místo.

2. Derek Lunsford

Loni jsem ho nikterak nebral, ničím mě moc nezaujal, tedy kromě toho, že měl nejblbější barvu z celého startovního pole. Více jsem si ho začal všímat až na Instagramu a fakt mě začal dostávat. Začaly se šířit zvěsti, že právě z něho se rodí příští šampón. Každopádně když začal sázet fotky zhruba 6 týdnů před soutěží, řekl jsem si a sakra... Vypadal neskutečně, nabitý k prasknutí, krásné, plné tvary, vyrazil mi dech. Nicméně čím víc se soutěž blížila a on sundával váhu, bylo vidět, jak se to vytrácí. Upřímně řečeno mě na pódiu nikterak zvlášť neoslovil, nevím, prostě tomu něco chybí. Jeho torzo je v double bicepsu vážně působivé a totéž platí i zezadu, ale třeba nedokážu pochopit, že prakticky nemá oddělená ramena od prsních svalů při most muscular, dokonce i prsa jsou bez pruhů, je to divné. Proslýchá se, že má za zadkem samotného Maniona, což by dávalo s umístěním smysl. Mně se tam prostě moc nelíbil. Uvidíme, s čím přijde příští rok.

1. James "Flex" Lewis

Nebyl jsem jeho bůhvíjaký fanoušek až do té doby, než jsem měl tu možnost ho vidět naživo. A to jak na pódiu, tak v civilu. On je ztělesněním opravdového šampióna, a to ve všech ohledech. Je to z něho neskutečně cítit. Chápu, že mnozí si všimnou na něm nedostatků, a to hlavně v předních postojích. Za dobu jeho vlády mu vícero borců zatápělo. Kdekdo by řekl, že je "ubíjel" zadními postoji. Chápu. Ale jak říkám, on je konstelací více elementů, které v jistém směru tvoří dokonalost. Jsou to i detaily jako pohyby na pódiu, vítězná řeč, jeho komunikace a přístup k fanouškům i to, jakým je rodinným typem, tohle všechno hraje svou roli. A co k jeho letošnímu a zřejmě i poslednímu výkonu? Jednou větou - nejlepší "Flex" Lewis vůbec! Říkejte si, co chcete, tohle bylo zakončení jeho pouti par excellence a troufám si tvrdit, že kdyby startoval obávaný Hadi Choopan, neporazil by ho. A tím nemám na mysli, že by tomu pomáhali rozhodčí. Přeji mu hodně štěstí, pokud se pokusí za rok zkusit open, jak se očekává. Ale kdyby to bylo na mně, nedělal bych to. Tohle bylo krásné zakončení. Říká se, že správný šampión by měl vědět, kdy skončit. Chápu, jak to pro něj musí být těžké rozhodnutí, a jsem ve velkém očekávání, jak se zrovna on k tomu postaví.

Děkuji za pozornost a třeba se zase u pár řádků setkáme při zahajovacím svátku sezóny Arnold Classic. Zdraví Jari.

Rozsáhlou fotogalerii z Mr. Olympia 2018 naleznete zde na stránkách Team-andro.com.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

01.12.17:57jari - Klucí moc děkuju za kladné ohlasy, vážím si toho ;)+1
01.12.12:45md - Naprosto souhlasím s názorem, čtenáři si ho žádají....za m..
30.11.20:20Zodiak411 - Nechcete Jariho zaměstnat? :D Jeho reporty jsou prostě sup..+1
30.11.16:47Hockey1000 - Oba články super, radost číst tyhle pohledy*79* +2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra