Reklama:

Závodníci v klasické kulturistice - rozhovory před mistrovstvím Evropy 2017

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


ME VE FITNESS & ME JUN. A MASTERS & ME V KULTURISTICE 2017 - 3. - 7. 5. 2017, Španělsko
Češi před ME:
bikiny: Anželika Kiričenková • Lucie Varmužová • Michaela HemmerováLucie NovákováMarcela Blechtová
Veronika SvobodováNaďa KellnerováVeronika ZemanováAdéla Storzerová bodyfitness: Michaela Kohutová
Margaryta ŘíčařováArleta Krausováphysique: Lenka Jandová • Lenka FerenčukováLucie PoživilováIvana DvořákováMarek KavinaPatrik Herčzíkkulturistika: František Ševčík • Petr Havlík • Milan BodlákVladimír SemerádVladimír DvořákPetr Klíma klasika: Petr SvobodaLukáš TopinkaTomáš HlavaPavel Brožek
Zbyněk Bulavafitness: Ondřej Daňa
Před ME:
nominaceharmonogram MEodlet české výpravy
Info z ME:
z místa děníden 1 + foto - 1 medaile!
den 2 + foto - 1 medaile! den 3 a 4 + foto - 1 medaile!
kompletní výsledky s body
Z ME očima naší reprezentace, rozhovory:
L. Topinka P. Klíma

Ve španělské Santa Susanně po celou druhou polovinu tohoto týdne bude probíhat letošní ročník mistrovství Evropy federace IFBB. Soutěžními dny se stanou čtvrtek, pátek, sobota a neděle, přičemž se už nyní dá očekávat opravdový soutěžní maratón. Podle předběžných odhadů by na středeční prezentaci totiž mělo přicestovat přes 1.500 závodníků z třiačtyřiceti zemí starého kontinentu!

Start na evropském šampionátu si přitom nenechají ujít ani čeští reprezentanti, kterých by se na Pyrenejský poloostrov měly vydat rovné tři desítky. Hned pět našich závodníků by se v Santa Susanně mělo představit v různých věkových a výškových kategoriích klasické kulturistiky. Právě je jsme pro Vás krátce před soutěží vyzpovídali v následujících rozhovorech.

jménokategorie
Petr Svoboda klasická kulturistika juniorů
Lukáš Topinka klasická kulturistika mužů do 175 cm
Tomáš Hlava klasická kulturistika mužů do 180 cm
Pavel Brožek klasická kulturistika masters od 45 do 49 let
Zbyněk Bulava klasická kulturistika masters nad 50 let

Petr Svoboda

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2015 - absolutní vítěz v kulturistice mladšího dorostu
Mistrovství Moravy a Slezska 2015 - 5. místo v kulturistice staršího dorostu nad 72 kg

Petře, naposledy jste závodil v roce 2015, kdy jste se ve své první soutěžní sezóně probojoval k titulu absolutního mistra republiky v kulturistice mladšího dorostu. Jak se od té doby změnila Vaše postava a kolik kilogramů svalů jste od té doby nabral?

Určitě mohu říci, že se to posunulo o dost dopředu, co se týče kvality i množství nabraných svalů. Rozdíl soutěžní váhy od minulého startu v roce 2015 by měl být asi 9 -10 kg a měla by být i lepší forma. Ale nechci to zakřiknout, takže se ukáže až v den závodů.

Je před Vámi první reprezentační start, když se už za několik dní představíte na mistrovství Evropy ve Španělsku. Pokud se nemýlím, někdy v období kolem soutěže oslavíte teprve své osmnácté narozeniny, což z Vás v Santa Susanně bude dělat jednoho z nejmladších závodníků na pódiu. S jakým cílem i s ohledem na to k soutěži nastoupíte?

Ano, máte pravdu, je mi ještě sedmnáct let a koncem května budu slavit osmnáct roků, ale myslím si, že mě můj věk nebude znevýhodňovat. Na pódium půjdu rozhodně s velkým respektem, protože je to pro mě má první mezinárodní soutěž a moc nevím, co očekávat. Mým cílem je přijít v té nejlepší formě a samozřejmě chci zabojovat o co nejlepší umístění, protože si myslím, že nikdo nejede na závody být poslední, ale naopak každý chce vyhrát.

Na mistrovství Evropy s Vámi pojede i Váš trenér Lukáš Topinka, kterého zde bude čekat start v klasické kulturistice mužů. Je to velká výhoda, že budete mít trenéra s sebou?

Určitě je to velká výhoda, že Lukáš pojede se mnou. Alespoň budu mít jistotu, že vše dělám správně. A navíc je pro mě velkou motivací a vzorem v tomhle sportu.

Zkusíte si po mistrovství Evropy také start na domácích mistrovských soutěžích?

Ano, po mistrovství Evropy se chci zúčastnit mistrovství Moravy a Slezska a poté následně mistrovství České republiky. Závodit budu v kategoriích staršího dorostu a juniorů, ovšem už ve sportovní kulturistice.

Představuje pro Vás klasická kulturistika kategorii, ve které byste rád dlouhodobě zůstal, anebo je Vaším cílem do budoucna nastupovat spíše ve sportovní (váhové) kulturistice?

Klasická kulturistika pro mě byla spíše takové nouzové řešení, jelikož mám málo svalů na to, abych se mohl rovnat těžším borcům. (smích) Do budoucna určitě budu volit sportovní váhovou kulturistiku, na klasika mám navíc moc velké nohy. (úsměv)

Komu byste chtěl touto cestou poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Určitě bych rád poděkoval již zmiňovanému Lukášovi Topinkovi za nadstandardní trenérské služby a motivaci. Dál bych chtěl poděkovat svým rodičům, kteří za mnou stojí a z velké části mi hradí přípravu, a také mému bratrovi, který mě k posilování přivedl. Chci poděkovat také TJ Sokolu Bystřice nad Pernštejnem, za který mohu závodit, a městu Bystřice nad Pernštejnem za podporu. Děkuji ještě mé škole SŠPTAJI, kde studuji, za to, že mi vycházejí vstříc. Ještě děkuji všem kamarádům a těm, co mi drží palce.


Petr Svoboda v přípravě na mistrovství Evropy 2017 (foto: Kenji's ShotBook)Lukáš Topinka

Vybrané úspěchy:

Mistrovství Evropy 2016 - 6. místo v klasické kulturistice mužů do 175 cm
Mistrovství světa 2013 - 7. místo v klasické kulturistice mužů do 175 cm
Mistrovství světa 2009 - 1. místo v klasické kulturistice juniorů
Mistrovství světa 2008 - 1. místo v klasické kulturistice juniorů
Mistrovství Evropy 2007 - 1. místo v klasické kulturistice juniorů

Lukáši, na mistrovství Evropy se v klasické kulturistice mužů každoročně sejde obrovská konkurence. Vám se v ní vloni podařilo probojovat k šestému místu. Je umístění ve finále výsledek, se kterým byste se spokojil i letos, anebo se svými cíli míříte ještě výše?

Ano, počítám s tím, že se zase ukáže evropská špička, proto jsem dělal naprosté maximum, abych mezi těmito borci uspěl. Když říkám uspěl, tak pomýšlím na medaili, nic jiného mě nezajímá, prostě už chci udělat "placku" z mistrovství Evropy i v mužích. Vše, co bude horší jak medailové ocenění, bude pro mě zklamáním.

Lukáš Topinka v přípravě na mistrovství Evropy 2017

Vím, že během nominace, která proběhla asi tři a půl týdne před závody, jste vážil přibližně 5 kg nad limit. Jak je to teď? Věříte, že se do limitu vejdete bez potíží? A musel jste něco spálit i ze svalů, abyste limit splnil?

Bylo to nějakých 4,5 kg. Dnes, týden do odletu, se váha pohybuje kolem 80 kg, takže jsem to hodně potáhnul a chybí mi cca 1 kg do váhového limitu, tedy 79 kg. Vždycky jde něco ze svalů v tom závěru, ale myslím si, že to nebude nic extrémního. Potrápil jsem se v jídle a šlo to překvapivě snadněji, než jsem čekal. (úsměv)

Pracujete jako trenér. Jak je pro Vás náročné skloubit práci a vlastní přípravu?

Pracuji jako dělník ve firmě Bosch s. r. o., trenérství je moje druhá práce. Příprava je náročnější, ale nestěžuji si. Věděl jsem, co to obnáší, a do toho jsem i šel. Lidi, kteří naříkají, že se nemohou připravit, protože "bla bla bla", jsou vtipní. (smích) Vždycky to jde, když chcete, jen někdy s více překážkami, někdy s méně.

Obvykle za sezónu absolvujete pouze jednu vrcholnou soutěž. Bude to platit i letos, anebo byste kromě mistrovství Evropy rád nastoupil i k dalším závodům?

Bude tomu tak i letošní sezónu. Chtěl jsem startovat na mistrovství České republiky, abych se ukázal domácím divákům, a posléze letět na mistrovství Evropy, ale po třech letech pojedeme s přítelkyní na dovolenou, takže jsem si vyčerpal volné dny v práci a rozhodl se jít pouze na ME.

IFBB letos otevřela cestu do profesionální divize i závodníkům z klasické kulturistiky, když je možné profesionální kartu získat díky výsledkům z vybraných mezinárodních amatérských soutěží. Představuje tohle pro Vás cestu? Je kariéra profesionála třeba v nové kategorii classic physique něčím, co byste si jednou rád vyzkoušel?

Nemoc zvaná "profi IFBB" se mě nedotkla. (úsměv) Vím samozřejmě o tom, že tady ta možnost je, ale vůbec nic mi to neříká. Mám své zásady, přes které nepůjdu, a hlavně mě naplňuje závodění, jaké aktuálně dělám. Ale rád se na profesionální kulturistiku podívám, to zase jo.

Komu byste touto cestou rád poděkoval za podporu nebo pomoc v přípravě?

Nikdo si nezaslouží větší dík než rodina a přítelkyně, kteří mě podporují. Velké díky také patří firmě Bodyflex Fitness za pomoc v podobě kvalitních doplňků stravy, které požívám již třetí sezónu. V neposlední řadě děkuji mému domovskému fitku TOPFIT v Jihlavě, kde trénuji za dobrých podmínek. Pak všem mým kamarádům a lidem, co mi fandí. Kdo chce, může celou přípravu sledovat na YouTube a na Facebooku.


Lukáš Topinka v přípravě na mistrovství Evropy 2017

Foto: archiv Lukáše Topinky

Lukáš Topinka v přípravě na mistrovství Evropy 2017 (foto: Kenji's ShotBook)Tomáš Hlava

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2017 - 2. místo v klasické kulturistice mužů nad 180 cm
Mistrovství České republiky 2012 - 2. místo v klasické kulturistice mužů nad 180 cm
Mistrovství Evropy 2008 - 3. místo v kulturistice juniorů nad 75 kg
Mistrovství České republiky 2008 - absolutní vítěz v kulturistice juniorů

Tomáši, pokud se nepletu, máte před sebou svůj první reprezentační start od účasti na mistrovství světa 2009, kde jste závodil v kulturistice juniorů nad 75 kg. Jak se na mistrovství Evropy těšíte?

Těším se moc. Chci si zkusit start na mezinárodní úrovni, abych věděl, jak na tom jsem v porovnání s evropskou konkurencí. Na mistrovství světa 2009 jsem se připravoval také na kategorii klasické kulturistiky, ale byla jen dvě místa, která obsadili Lukáš Topinka (první) a Milan Šádek (druhý), takže jsem se vešel už jen do váhovky. A kluci byli opravdu velcí (úsměv). Já měl v té době, myslím, kolem 77 kg a zbytek kategorie asi 90 kg. Dostal jsem se přes eliminaci, ale dál už ne. Zkušenost to byla velká a já si řekl, že na další mezinárodní závody pojedu, až se na to budu opravdu cítit, a v kategorii, na kterou se připravím.

Tomáš Hlava

S jakým cílem na šampionát pojedete?

Tak to netuším (smích). Moc rád bych se dostal do finále, ale umístění záleží vždy na soupeřích a na tom, jak Vám závody sednou. Do letošní přípravy jsem dal opravdu hodně sil, a to nejen já, ale i moje manželka Pája, která se stará o našeho synka Tomáška i o mě. Ještě do toho čekáme v červenci další přírůstek. Vlastně to odmakala ona a já jí za to slíbil medaile.

Od sezóny 2011 působíte takřka výhradně v kategorii klasické kulturistiky. V čem se Vám kategorie líbí a plánujete v ní závodit i do budoucna?

Já se v klasické kulturistice cítím dobře a určitě se v ní ještě párkrát ukážu. Libí se mi upřednostnění symetrie. Vím, že úplně symetrickou postavu nemám a chybí mi hodně ramena, ale makám na tom. Velkým snem je jednou se ukázat v kategorii classic physique. Do té doby pro mě bude klasika na prvním místě.

Skončí pro Vás startem na mistrovství Evropy sezóna, anebo plánujete nastoupit ještě i k dalším soutěžím?

Jak už jsem se zmínil, v červenci čekáme další přírůstek a mám manželce co vracet. Takže mistrovstvím Evropy letos završím sezónu a budu se věnovat rodině a objemu. (úsměv)

Připravujete se na závody sám, anebo se spoléháte na rady nějakého trenéra?

Připravuji se pod vedením Martina Dajče v jeho fitku s názvem MD Fitness, za které i závodím. Jeho rady na mě pokaždé na 100 % fungují. Je to trenér s citem pro kulturistiku a výborný kulturista. Celý náš MD Fitness tým doufáme, že se brzy ukáže zase na pódiu ve špičkové formě.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Ještě jednou musím smeknout před mojí ženou, která je prostě skvělá. Dále bych chtěl moc poděkovat "Kevinu" Petru Hrabalovi, se kterým jsme odjeli celou přípravu, soutěže, a ještě mi pomáhá s tréninky na mistrovství Evropy. To všechno pod Martinovým vedením. Velké díky patří naší velké rodině za obrovskou podporu a trpělivost. A v neposlední řadě děkuji sponzorům, kteří mi s cestou na mistrovství Evropy pomohli. Jsou jimi Daniel Večeř a jeho Mobilycz.cz, obec Rudoltice, T T Kart Rudoltice a paní Dana Šmolíková.


Tomáš Hlava na mistrovství České republiky 2017

Zpět na přehled


Pavel Brožek

Vybrané úspěchy:

Mistrovství světa 2016 - 4. místo v klasické kulturistice masters od 40 do 49 let
Aminostar MMČR 2013 v nat. kult. a fitness - 2. místo v kult. masters od 40 do 50 let
INBA World Championship 2012 - 3. místo v kulturistice masters od 40 do 50 let
FAME World Championship WNSO 2009 - 1. místo v kulturistice mužů Advanced

Pavle, na mistrovství České republiky jste závodil ve sportovní (váhové) kulturistice, ale na blížícím se evropském šampionátu plánujete nastoupit v kategorii klasické kulturistiky. Je to tak? A jak to teď, krátce před závody, vypadá? Vejdete se do hmotnostního limitu bez potíží?

Chtěl bych říci, že ve váhové kulturistice na MČR jsem závodil proto, že jsme se domluvili s mým trenérem, že nebudeme zbytečně stahovat váhu do limitu klasické kulturistiky s přihlédnutím na mistrovství Evropy v klasické kulturistice, které následuje za deset dní po těchto závodech. Důvod závodění byl, aby se tělo nastartovalo a začalo pracovat opět tak, jak jsem zvyklý. Což se myslím podařilo. Vejít se do limitu bude náročné, ale určitě se to podaří.

Pavel Brožek v přípravě na mistrovství Evropy 2017

Závodil jste na prosincovém mistrovství světa a nyní nechybíte ani na jarních soutěžích. Měl jste vůbec čas si trochu odpočinout? Nepadá na Vás přeci jenom už únava?

Ano, únava je znát, ale nejhorší bylo, že tělo nechtělo vůbec reagovat na další dietu. Přeci jenom 47 let je znát, ale jsem bojovník a myslím si, že vše vyjde tak, jak jsme si naplánovali.

Forma na mistrovství světa se Vám povedla. Věříte, že to na mistrovství Evropy může být ještě lepší? Pokud ano, na jaká konkrétní zlepšení jste se v přípravě zaměřil?

Děkuji, ano, byla moje zatím nejlepší, co kdy byla. (úsměv) Připravenost již byla na maximu, co můžu dokázat, ale zaměřil jsem se na zvětšení objemu paží a stehen a jejich hloubku. A více jsem se zaměřil i na vylepšení některých póz. Tím, že jsem zařadil patnáctiminutový strečink po každém tréninku, se lépe dostávám do póz. Je to znát i na celkové pohodě.

S jakým výsledkem z mistrovství Evropy byste byl spokojený?

Rád bych se umístil na bedně. Hlavně abych byl spokojený se svou formou.

Máte trenéra? Pokud ano, jak moc velká je to pomoc, když se můžete spolehnout na někoho, kdo Vás v přípravě vede?

Ano, mám špičkového trenéra Tomáše Bureše, který mě již připravoval na mistrovství světa loni v Dominikánské republice. Proto také byla taková forma! Bez něj je příprava nemyslitelná. Letos, jak mi tělo nechtělo reagovat na obvyklé postupy, jsme konzultovali, co změnit, aby se příprava povedla. Tomáš vždy našel řešení a já poslouchal jako hodinky. Uvidíme, jak se to nakonec na mistrovství Evropy povede.

Kdo Vás v přípravě ještě podporoval? Komu byste touto cestou chtěl poděkovat?

Mám největší oporu v manželce Betty, jsme spolu již 26 let, tak mě velice dobře zná. Vaří, připravuje vše, co k přípravě potřebuji, a neustále má pozitivní náladu. Dále bych chtěl poděkovat společnosti Půjčovna dodávek CB, kteří podporují nejen mě, ale i náš oddíl TJ Start v Českých Budějovicích při našich aktivitách a rekonstrukcích prostor našeho oddílu, ve kterém jsem předsedou. Je mojí srdeční záležitostí. A v neposlední řadě všem, co mi fandí a píší mi velice pozitivní zprávy. Děkuji i Ronnie.cz za možnost rozhovoru.


Pavel Brožek v přípravě na mistrovství Evropy 2017

Zpět na přehled


Zbyněk Bulava

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2017 - 4. místo v kult. masters od 50 do 59 let
Mistrovství České republiky 2013 - 3. místo v kult. masters od 40 do 50 let do 80 kg
Mistrovství České republiky 2009 - 2. místo v kult. masters od 40 do 50 let do 80 kg

Zbyňku, pokud se nemýlím, máte před sebou svůj první start na mistrovství Evropy federace IFBB. Jak se na šampionát těšíte a s jakým cílem do Španělska jedete?

Těším se maximálně, splnil jsem si svůj dětský sen. Cvičím již 33 let a mám z té doby kulturistický časopis ze Spojených států, kde jsem si tužkou pod foto Sergia Olivy napsal, že bych chtěl jednou reprezentovat. (úsměv) No a teď se mi to splní... Cíl je jasný, postoupit ze semifinále.

Zbyněk Bulava na mistrovství České republiky 2017

Nezávodil jste čtyři roky. Jak těžké bylo dostat se po takové době do soutěžní formy?

Udržuji se a cvičím v podstatě pořád, takže jsem jen přitvrdil, začal jinak jíst a forma šla… Soutěžní forma, ta konečná, je v padesáti oříšek, hlavně po fyzické stránce, jsem neustále totálně unavený.

Roli trenéra zastává řada závodníků, Vy ale trénujete nejenom cvičence v posilovně. Dočetl jsem se, že působíte i jako trenér extraligových házenkářů. Jak jste se k této práci dostal a jaká specifika kondiční příprava házenkářů má?

Házenou jsem hrál dvacet let. Trénoval jsem mládež a kondičně individuálně i chlapy (házenkáře). Neliší se to v podstatě nijak, je to o dřině, jen jim dávám lehčí váhy a více opakování. Dělal jsem to tak instinktivně sám, abych měl sílu a výbušnost.

Máte sám někoho, s kým konzultujete vlastní přípravu na soutěže v kulturistice?

Vlastní přípravu jsem řešil hlavně s Honzou Kubíkem, známe se a jsme staří kamarádi již asi dvacet let. Ale ten má tolik závodníků a své práce, že jej ani nechci moc zatěžovat, takže jsem si řešil přípravu sám a pomáhali mi bratři Judasovi z fitka a poslední měsíc další starý vlk kulturistiky Richard Čada. Při nácviku pózování, které neumím, mi pak pomáhal Tomáš Bureš, který mi hodně vynadal, že pózuji hrozně. Jinak sparinga mám již tři roky stejného, a to Lukáše Podpinku z Bílovce, ten se chystá také na závody.

Bude pro Vás mistrovství Evropy poslední letošní soutěží, anebo máte v hledáčku ještě i nějaké další závody?

Pravděpodobně to bude poslední soutěž. Jsem opravdu moc unavený, ale nikdy neříkej nikdy. Kdo ví...

Je někdo, komu byste touto cestou rád poděkoval za pomoc nebo podporu v přípravě?

Děkoval bych opravdu dlouho a moc lidem. V prvé řadě Honzovi Kubíkovi za neustálou podporu, hlavně psychickou. To samé platí o bratrech Michalovi a Jirkovi Judasových a všech z fitka Kubík Fitness. V neposlední řadě děkuji Richardovi Čadovi, ten si se mnou píše denně i o obyčejných věcech a pořád mi fandí. No a co se týče financí, to byli hlavně kamarádi a těch je moc. Všem jim poděkuji osobně a zapiji to s nimi. Těmi hlavními jsou Zdeněk Václavek z MM Reality a město Bílovec. Nemůžu je všechny jmenovat, bylo jich mnoho. Mnoho jich pomohlo po malých částkách. Bez nich bych to fakt nedal.

No a rodina - žena Jana mě chtěla zasponzorovat velkou částkou na koupi bytu, abych neprudil doma v dietě. (smích) Ale vážně, všichni, kdo se připravují, ví, že dietní stavy jsou někdy hrozné a rodina to prostě odnáší nejvíc. Takže se klaním, že to se mnou snáší. Mé děti jsou sportovci, a když nemám s kým cvičit, tak cvičí se mnou třeba i v 6:00, toho si cením. Vůbec vše přijímám s obrovskou pokorou. I to, že jste mě oslovili a mohu Vám dát tento rozhovor. Můj věk je takový, že si všeho vážím mnohem víc než kdysi.


Zbyněk Bulava na mistrovství České republiky 2017

Zpět na přehledLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra