Reklama:

Závodníci ve physique - rozhovory před International Austria Cup 2016

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


INTERNATIONAL AUSTRIA CUP 2016 - 11. 9. 2016, Rakousko
Češi před International Austria Cup:
Tomáš VykydalPanos PlangesisMarek KavinaMarcela SľúkováEva HavelkováPatrik ŠerýPetr Šidlo
Lukáš JanoušekAdam PivoňkaDavid UlbrichtDominik Fujtík • Vlastimil Kalaš • Libor Kousal • Jan Turek
Ondřej Pírek
Info z International Austria Cup:
výsledky a fotografie - 9 medailí!
Z Austria Cup očima závodníků, rozhovory:
očima Evy HavelkovéPanos PlangesisJan Turek

Kdo pojede na International Austria Cup 2016?
11. září se v rakouském St. Pöltenu uskuteční pohárová soutěž International Austria Cup 2016. Tato soutěž je už několik let typická silným českým zastoupením, letos se zde představí hned 15 našich zástupců. Kromě závodníků v kulturistice juniorů, se kterými jsme Vám již přinesli předsoutěžní rozhovory, jsme oslovili také představitele kategorie physique mužů. Dnes si tak můžete přečíst rozhovory s Tomášem Vykydalem, Panosem Plangesisem a Markem Kavinou. Všem jim patří dík za ochotu ke spolupráci. Přejeme jim, ať v Rakousku vše dopadne podle jejich představ!


jménokategorie
Tomáš Vykydal physique mužů do 178 cm
Panos Plangesis physique mužů nad 178 cm
Marek Kavina physique mužů nad 178 cm a physique juniorů


Tomáš Vykydal

Vybrané úspěchy:

Smartlabs Cup 2015 - 2. místo v kategorii physique mužů do 178 cm
GP Jalex Krnov 2015 - 1. místo v kategorii physique mužů do 178 cm
GP Ronnie.cz 2014 - 1. místo v kategorii physique mužů do 178 cm
Smartlabs Cup 2013 - 1. místo v kulturistice juniorů
GP Jalex Krnov 2013 - 1. místo v kulturistice juniorů


Tomáši, v minulosti jste objel mnoho kondičních závodů. Teď vás čeká pohárová soutěž v Rakousku. Proč padla volba právě na tyto závody?

Zdravím čtenáře Ronnie.cz. Neodpovídá se mi vůbec jednoduše, protože zrovna než jsem si otevřel mail z vaší redakce, tak jsem řešil, jestli se závodů v Rakousku vůbec zúčastním, anebo ne. Jde o to, že mi letos vůbec, ale vůbec nevychází forma a já absolutně nevím, čím to je. Zkouším úplně poprvé ketogenní dietu a poté, co v počátku fungovala, se z ničeho nic metabolismus jako kdyby kousnul a já držím spoustu vody. Ani přes čím dál nižší kalorický příjem se forma nelepší. Opravdu jsem z toho dost nešťastný a přemýšlím, jestli svůj podzimní start neodsunu o nějaký týden dál.

Zmínil jste, že chcete v rámci physique zapracovat na svých slabinách. Jak se vám to od minulých závodů dařilo? Jak nyní hodnotíte své silné a slabé stránky.

Co se týká mých silných a slabých stránek, tak jsem určitě zlepšil záda a ramena, hlavně jejich zadní hlavu. Naopak hrudník u mě asi nehrozí, že by někdy byl dobrý, s tím jsem se už tak nějak smířil. (úsměv)

V mladších kategoriích jste se úspěšně účastnil soutěží v kulturistice. Hodláte už i do budoucna zůstat u physique nebo vás ještě kulturistika láká?

Těžko říct, spousta přátel mě přemlouvá k návratu do kulturistiky, protože mých nohou je prý do šortek škoda. (úsměv) Mě ale physique zatím baví, a tak uvidíme, až zkusím nějaké pořádné závody.

Lišila se něčím tato vaše soutěžní příprava? Připravujete se na soutěž sám nebo vám někdo pomáhá?

Jak už jsem řekl, tak se lišila hlavně stravou. Celou zimu jsem jel na tucích a dařilo se mi krásně a kvalitně nabírat. I silové přírůstky byly nejvyšší od doby, co jsem začal cvičit. Navíc jsem i přes množství různých sýrů a ořechových másel, které miluji, byl stále někde kolem 9 % tělesného tuku, a tak jsem si řekl, že na tuku zkusím i soutěžní přípravu. Teď už ale vím, že to asi byla chyba. Opravdu mi z toho je docela na nic, protože jsem se na závody velice těšil, každopádně tam nechci za každou cenu jít a udělat si ostudu. Rozhodnu se asi na poslední chvíli podle názorů známých a kamarádů, kteří taky závodí, a taky podle toho, co udělá poslední týden. Jinak se už třetí sezónu připravuji sám. Jen první sezónu mě v kulturistice připravoval Peťa Šidlo, který na Austria Cupu bude startovat také.

S jakým umístěním byste byl v Rakousku spokojený? Chystáte se pak ještě na další soutěže?

Původně, když jsem viděl výsledky z minulých let a konkurenci a věděl, jakou umím udělat formu, tak jsem si říkal, že by finále snad mohlo klapnout. V současné situaci, pokud se ale vůbec zúčastním, bude mým cílem neudělat ostudu. Jsem absolutně bez očekávání, protože takovouhle krizi jsem ještě nezažil za čtyři roky závodění. V plánu dále bylo EVLS, kde jsem se chystal, i kdyby forma vyšla, spíše nabrat zkušenosti a zažít tu atmosféru, protože tam je úroveň opravdu vysoko. A po EVLS jsem chtěl ještě tak dva víkendy zkusit pohárovky u nás. Možné ale teď je, že české pohárové soutěže budou prvními závody, kde se letos představím. Pokud se tedy přijde na to, proč se mi tělo tak brání a nakonec to bude vypadat na úrovni. Děkuji mockrát za rozhovor a držte palce, letos to budu opravdu potřebovat.

Zpět na přehled


Panos Plangesis

Vybrané úspěchy:

Olympia Amateur Spain 2016 - 10. místo v kategorii physique mužů do 178 cm
Mistrovství ČR 2016 - 3. místo v kategorii physique mužů do 182 cm
Diamond Cup 2016 - 6. místo v kategorii physique mužů do 178 cm

Naposledy jste závodil na Olympia Amateur Spain, jak jste byl spokojen se svou formou a umístěním? Jak vidíte své šance před vystoupením v Rakousku?

Se svou formou na španělské Olympii jsem nebyl úplně spokojen. Rád bych doladil poslední detaily, co se týče nacukrování a soutěžní barvy. Na Austria Cup se těším a budu se snažit podat ten nejlepší výkon.

V minulosti jste zmiňoval, že držíte standardní nízkotučnou dietu s vysokým obsahem bílkovin a jedete intenzivní tréninky s vyššími počty opakování a krátkými pauzami. Experimentoval jste i s jinými přístupy, než jste dospěl k tomuto stylu tréninku a diety?

Výše zmiňovaný tréninkový plán praktikuji přes deset let. Dříve jsem cvičil spíše silově s většími váhami a menším počtem opakování, abych přibral svalovou hmotu. Teď se snažím spíše zkvalitňovat a žádnou objemovou fázi neplánuji. Stravu se snažím držet celoročně pestrou, tzn. strava plná kvalitních bílkovin, zdravých tuků a komplexních sacharidů, která je v režii mé přítelkyně.

Cvičíte už téměř 20 let. Měl jste v posilovně nějaká zranění, nebo se vám vyhýbají? Byla ve vašem životě i období, kdy jste delší dobu necvičil, nebo si držíte léta stejný režim?

Můj sportovní život naštěstí nezastihla žádná vážnější zranění. Nepouštím se do žádných extrémů, zdraví je pro mě vždy na prvním místě. V mém životě proběhla jediná delší pauza, kdy jsem necvičil, a to po dobu třech měsíců, během kterých jsem se připravoval na tři velké státní zkoušky všeobecného lékařství. Cvičení v posilovně mě extrémně baví a nemám důvod tréninky vynechávat. (úsměv)

Jste povoláním kardiolog. Co na vaše závodění říkají kolegové? Přivedl jste některého z nich ke cvičení?

Můj pracovní kolektiv mě hodně podporuje, respektují můj životní styl, který je v souladu se zdravým způsobem života. I ostatní kolegové se snaží sportovat. Někteří z nich se mnou i občas rekreačně posilují.

Máte v plánu letos ještě objet další soutěže?

Ano, rád bych se zúčastnil několika soutěží. Kromě zmíněné soutěže v Rakousku bych se rád nominoval na Arnold Classic Europe v Barceloně. (Nominace na AC Europe dopadla pro Panose úspěšně - pozn. red.) Následně EVLS Prague Amateur. Uvažuji i o Olympia Amateur v Moskvě nebo Grand Prix PEPA Opava.

Zpět na přehled


Marek Kavina

Vybrané úspěchy:

Mistrovství Čech dorostu a juniorů 2015 - 1. místo ve physique juniorů nad 178 cm
Golem Classic 2014 - 2. místo ve physique mužů nad 178 cm
Grand Prix Ronnie.cz 2014 - 1. místo ve physique mužů nad 178 cm


Marku, i když ještě závodíte v juniorech, na pódiu nejste žádným nováčkem. Co považujete za svoji největší přednost. Vidíte ještě nějaké rezervy? Jakou čekáte v Rakousku konkurenci?

V první řadě bych chtěl pozdravit všechny čtenáře a poděkovat jim za přečtení zrovna mého rozhovoru, vážím si toho. (úsměv) Jelikož je mi 19 let, věkem stále patřím mezi juniory. Pravidla umožňují se účastnit i mužské kategorie, tak se snažím vybudovat si svoji základnu i zde a srovnat se s těmi nejlepšími, proto na Austria Cupu startuji v obou kategoriích. Prvořadá je pro mě ta juniorská, jelikož sem patřím.

Má největší přednost? Podle ohlasů okolí je to hrudník, jelikož se mě často ptají, jak jsem docílil takového objemu. Souhlasím, hrudník je mojí největší předností. Naopak za svoji největší slabinu jsem považoval záda, na která jsem se po celou objemovou přípravu zaměřil. A řekl bych, že úspěšně. Aktuální rezervy vidím ve svalech ramen, která objemem stále ztrácejí, stejně jako biceps a triceps. Rakouský Austria Cup je mezinárodní soutěží a očekávám silnou konkurenci. Z každé země je povolen start jen deseti závodníků, proto budou nominováni jistě ti nejlepší. (Česká republika je výjimkou a vysílá 15 zástupců - pozn. red.)

Zaujalo mě, že jste v minulosti zmiňoval, že v rámci objemové přípravy cvičíte silově-objemové fullbody tréninky. Změnilo se v tomto ohledu něco? Můžete zmínit nějaké své silové výkony?

Ano, v každé "nabírací" etapě mé přípravy tvoří značnou část silově objemový fullbody trénink. Letos už to byl podruhé Freimen's FEST od Lukáše Roubíka. Perfektní tréninková koncepce, která je založena na základních cvicích, ale v zábavnější formě. Vždy se mi podaří nabrat nějaké to kilo na těle i na čince. Letos jsem překročil hranici sta kil tělesné hmotnosti a zvýšil váhy na základních cvicích. Bench-press 180 kg, dřep 200 kg, mrtvý tah 230 kg.

Všiml jsem si, že jste poměrně aktivní na sociálních sítích, jak je zvykem i u spousty ve světě populárních atletů. Máte i vy nějaké své oblíbence, které sledujete?

Součástí úspěchu ve sportu je být viděn a sociální sítě jsou ideálním prostředkem, jak se prezentovat. Tento sport je můj život, proto ve volném čase sleduji aktivitu ostatních sportovců, hlavně profesionální kulturistickou, ale i physique scénu, kde hledám inspiraci a motivaci. Mezi mé oblíbence patří Sadik Hadzovic, Jeremy Potvin a Steve Cook.

S jakými ambicemi jedete do Rakouska? Platí pořád, že byste se jednou chtěl ve physique dostat až na Olympii?

Jako na každé závody jedeme i do Rakouska s nejvyššími ambicemi, a to i přesto, že ve finální přípravě máme rezervy, které si šetříme až na další soutěž. Základem úspěchu je věřit v sebe sama! Můj "olympijský" sen stále platí, být jedním z nejlepších je mojí metou. Aktuálním cílem je vyhrát naturálně profesionální kartu! Možná to potrvá déle, ale mně to stojí za to.

Chtěl byste někomu poděkovat za podporu nebo pomoc v přípravě?

Mám několik lidí ve svém "týmu" kteří mě podporují a vytvářejí pro mě vhodné podmínky. V první řadě bych vyzdvihl svého trenéra Honzu Jankoviče, zkušeného sportovce, který mě má pod svými křídly už druhou sezónu. Vždy si ví rady a zvládá i mé nálady. Dále děkuji za podporu firmě Size and Symmetry, se kterou spolupracuji už druhým rokem a která mě zásobí těmi nejlepšími suplementy. Firmě Nebbia, která mě vzala do svého týmu. Dále rodině a přítelkyni, kteří při mně stojí a fandí mi. A nesmím zapomenout na svého kamaráda a sparinga Petra Poláka, se kterým se vzájemně podporujeme. Za zájem děkuji také redakci Ronnie.cz.

Zpět na přehledLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBehind the Pump - Branch Warren a Joh...
jr.e (22:39) • Nevím teda,ale technika Cviků u Branche a Johnniho je otřesná.,(hlavně co největší váhu...
magazínZávodníci v kulturistice - rozhovory...
Valasekjakub123 (22:13) • To je jedna fotka podívej se zepředu málo hmoty zality břicho atd...... na mezinárodní...
magazínZávodníci v kulturistice - rozhovory...
Geolupos (16:21) • Vždyť vypadá dobře.... https://kulturistika.ronnie.cz/img/data/clanky/galerie_2011/29...
magazínZávodníci v kulturistice - rozhovory...
Valasekjakub123 (15:46) • Sobotkovi chybí trošku soudnost! Nechápu co se tam ser..... zbytečná cesta
magazínKarolína Machová - trénink zad a bice...
Klára (08:24) • Dávat za příklad někoho z roku 2013 je chyba, tenkrát byly bikini o hodně jinde než teď...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údaje
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra