Reklama:

MS v klasické kulturistice mužů 2015 očima Borise Oravy

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


MS V KLASICKÉ KULTURISTICE MUŽŮ 2015 - 5. - 9. 11. 2015, Španělsko
Češi před MS v klasické kulturistice mužů:
Boris Orava (videolog) • Petr Boar

nominace

Info z MS v klasické kulturistice mužů:
z místa děníprezentacekompletní výsledky s body VIDEOREPORT

Z MS očima naší reprezentace:
očima Borise Oravy


Boris Orava - rozhovor a aktuální forma před MS v klasické kulturistice mužů 2015
MS v klasické kulturistice mužů 2015: kompletní výsledky s body

[Text: Boris Orava] Letošní mistrovství světa mužů spojovalo sportovní i klasickou kulturistiku ve španělském resortu Benidorm. Jde o atraktivní turistickou a zábavní oblast, která hostila velké závody již poněkolikáté. To zřejmě díky výbornému zázemí, velké kapacitě a blízké závodní hale pár minut chůzí od hotelu. Závody představily vysokou úroveň a jasně prokázaly své nejvyšší postavení v úrovni a počtu kvalitních závodníků, nesrovnatelné s prestižními pohárovými soutěžemi typu Arnold Classic nebo Olympia Amateur. Stejně tak ale byly opět komplikace a prostoje během pobytu, které jsou pro Španěle typické. Zpříjemněním bylo velice pěkné a teplé počasí v tomto období.

Cesta na místo byla trochu komplikovanější. Dlouhé čekání na přestup v Madridu a přílet v pozdních nočních hodinách byly zkomplikovány čekáním na korejskou výpravu, kterou zřejmě drželi celníci v Alicante. Následoval skoro hodinový transport do hotelu, kde jsme ještě museli bojovat s chaotickou registrací při příjezdu a Korejci, kteří náš malý český tým blokovali. Pořadatelé nebyli schopni systematické práce. Ale to už tak nějak ve Španělsku všichni očekávají. Na pokoj jsme se dostali po druhé hodině v noci, takže jsme měli celkem rozbitý den a my jsme byli tím cestováním a čekáním také rozbití.

Druhý den, v pátek, byla na programu jen prezentace, která začínala večer. Opět žádný systém, respektive kdo se procpe dřív... Naštěstí to bylo v hotelu, kde jsme byli ubytovaní, a nehrotil jsem to. Chodil jsem si na kafíčka, posedával, navečeřel se a pak jsem šel na prezentaci, kde už bylo viditelně volněji. Tím pádem jsem byl rychle odprezentovaný. Nevím, jak rozdělují startovní čísla či jestli to mělo vliv, ale druhý den před soutěží jsem zjistil, že mám nejnižší startovní číslo. To není zrovna nejlepší a po zhlédnutí fotek bylo patrné, že světlo na pódiu bylo hodně nerovnoměrné. Zejména na kraji, kde jsem převážně stál, byl jakoby stín.

Ale vraťme se na soutěžní ráno. S kolegou Petrem Boarem jsme vstali dřív a zkušeně nanesli barvu, která nám oběma sedla, a vydali jsme se na snídani. Španělsko je typické velice kvalitními hotely a jídlem. Ne že by to zde neplatilo, ale třeba v Santa Susanně bylo jídlo TOP. Tady to ušlo, ale nevím, jestli nedoléhá na Španěly krize, ale už to nebylo úplně ono. Po snídani jsme vykročili k hale, která byla blízko. To je velká výhoda, že se nemusí na závody z hotelu nikam cestovat. Do zákulisí pouštěli jen nadcházející kategorie, což zajistilo pohodlnou pohyblivost uvnitř, ale museli jsme čekat venku. Jak nás pustili dovnitř, snažili jsme se zjistit časový program. Nikdo nic moc nevěděl, zřejmě ho ani nikdo neznal... Tak nějak jsme to sledovali, nejednou nás jeden začal volat na pódium, že za minutu nastupujeme. Propadl jsem mírné panice, protože jsem nebyl nachystaný, neměl jsem ještě olej a ani rozcvičený jsem nebyl. Nakonec se situace uklidnila a ukázalo se, že šlo o planý poplach. Tak jsme se v klidu připravili a snažili se pochopit systém posloupnosti kategorií. Závodilo se stylem semifinále a finále přímo za sebou, vždy po zhruba třech kategoriích. Takhle letos probíhal Tatranský pohár a pro závodníky je to daleko příjemnější.

Začali jsme rychlou eliminací. Tento rok nebylo nějak extrémně mnoho závodníků, jako třeba v St. Poltenu v roce 2013 (27), ale i tak tvrdím, že již dostat se do semifinále na MS dá pořádně zabrat. Na MS je vždy mnoho kvalitních a výborně připravených závodníků. V první patnáctce těžko najdete někoho špatného. Sám jsem dvakrát uzavíral semifinále MS a věděl jsem, že MS je nejtěžší soutěž v klasické kulturistice.

Pro tento rok, jako držitel titulu mistra Evropy a po letošním stříbru z Evropských her, bylo mým cílem prolomit bránu semifinále. A to, jako zase já tvrdím, je jako vyhrát ME. Proto jsem se v semifinále maximálně snažil prodat. Měl jsem za sebou Tatranský pohár, který skvěle vyšel a kde jsem se vypózoval, takže jsem doufal, že nebudu mít rezervy v pózování jako na Evropských hrách.

Po celkovém základním porovnávání mě vytáhli hned do prvního vyvolávání, což bylo dobré znamení. Věděl jsem, že forma není špatná, jako tomu bylo v minulých letech na MS. Ale také jsem s odstupem zjistil, že ani moje nejlepší. Ale vraťme se do boje. Při čekání v zákulisí má člověk obvykle pocit, že ostatní jsou hrozně velcí a brutální. Já však vím, že na pódiu je vše jinak, a snažím se soustředit na sebe, respektive čekat a neřešit ostatní. Popravdě ani nevím, kdo přesně a kolik nás bylo na Tatranském poháru. Zkrátka čekám na svou chvíli a chci to mít za sebou. :)

Takže pochopitelně v prvním vyvolávání byli nejméně nápadní závodníci ze zákulisí a byli jsme pouze čtyři. Postup do finále byl tedy zřejmý, ale zároveň jsem byl namotivovaný výše, protože jsem měl signály, že je to velice vyrovnané. Každý z prvních čtyř závodníků byl jiný a dominoval něčím jiným. Záviselo pouze na úhlu pohledu a podle toho mi říkali, že jsem mohl být první i čtvrtý. Během finále organizátoři dokazovali svou zmatenost a několika závodníkům spletli hudbu. Mně naštěstí pustili správnou, ale to jsem byl ještě v zákulisí a sotva jsem stíhal doběhnout na pódium. Ale nějak jsem se chytnul a sestavu jsem prezentoval docela slušně - na to, že je to poslední dobou trochu nechtěně (dáno starostmi a pracovním vytížením) ta poslední věc, kterou trénuji. Byl jsem ale za ni ohodnocen třetím místem, což mi vycházelo nejlépe ze všech kol.


Boris Orava, Petr Boar a Vjačeslav Vinogradov
Trochu zajímavě proklouzl Ázerbájdžánec, který byl první na Evropských hrách, z šestého místa v semifinále na třetí ve finále. A protože se ve finále vše anuluje, byl opět, ale opravdu těsně (65 a 62 bodů) přede mnou. Ale musím říct, že od Evropských her se zlepšil, přestože měl patrnou gynekomastii. A jak je dnešním trendem, rozhodovala tvrdost. Tu měl vítěz z Íránu bezkonkurenční, přestože postavu měl z nás "nejškaredší". Bylo také zřejmé, čím to bylo. Jakmile při odchodu zahlédl dopingového komisaře, otočil se a zdrhal! Byl jsem zrovna přímo vedle něho. Nevím, jak to proběhlo a zda to proběhlo, jak mělo. Ale jestli ano, měl bych dodatečně medaili. Ale je to smutné, když MS má již takové viditelné problémy s dopingem. Závodníci na MS by měli být připraveni podstoupit testy, a kdo ne, ať chodí na "prestižní" pohárové soutěže. Druhý, také Íránec, byl zase symetričtější a působil plně a esteticky. Za mnou ve finále byli dva Poláci, jinak zastoupení zemí ve startovním poli bylo velice pestré. Petr Boar, který by mohl soutěžit i nad 50 let, obsadil mezi muži pěkné 9. místo, opravdu smekám klobouk dolů.

Vlastní výkon bych zhodnotil jako další významnou zkušenost a konečně posun z evropské na světovou úroveň. Přece jen mezi ME a MS je výkonnostní propast a překonat ji není jednoduché. Celkem plynule jsem to zvládnul a zabojoval o medaili, která snad bude příště. Získal jsem další zkušenosti ohledně ladění formy a přemýšlím nad tím, čím to bylo, že loni na ME to tak fantasticky vyšlo. Klíčové pro finální dojem a ostrost je odvodnění, které kdyby teď vyšlo na 100 %, bylo by to brutální. Ale ne vždy se sejde všechno. Formu před závody jsem měl nejlepší v životě, ale odvodnění nevyšlo tak jako na ME. Trochu tuším, čím to je. A jestli je to správně, se pozná příště. Každopádně jsem se 4. místem na MS spokojený. Kdyby to bylo podruhé čtvrté, tak by mě ta brambora mrzela. Ale v tomto případě to tak vůbec necítím, naopak to vidím jako další významný krok v soutěžní kariéře, která je teprve přede mnou. Nechci všechno hned, radši postupuji přiměřeně, ale jistě. Vím, že jen tak a hned to nejde. Mám své hranice a zásady, které nechci porušovat, protože bych si přestal vážit sebe, sportu a výsledků, které mám. Zároveň vím, že vždy udělám pokrok a že je třeba se stále učit a vylaďovat postup. Pro obrovský úspěch se musí čekat na optimální konstelaci, vyzrálost a nakonec mít aktuálně i hodně štěstí.

Chtěl bych poděkovat za podporu Pavlu Trampotovi a PT Servis, který mi poskytuje špičkové doplňky pro přípravu, firmě MadMax za vybavení a oblečení, Health Institute za omega-3 oleje a nábytkářské firmě Novatronic za dlouhodobou podporu. Samozřejmě jsem vděčný manželce za trpělivost a podporu, nejbližší rodině, mému působišti Eagle Fitness a také všem fanouškům, kteří mi fandí, podporují mě a uznávají směr, kterým jdu.


Jste-li uživatelé sociálních sítí, můžete Borise sledovat prostřednictvím jeho Facebooku.
Dozvíte se tam nejrůznější tréninkové tipy a triky, které jsou spojené s mnoha lety praxe.


Boris Orava na MS v klasické kulturistice mužů 2015

Boris Orava objektivem Radima Niederleho


Foto:
č. 1 - 4 - archiv Borise Oravy
č. 5 - 16 - www.eastlabs.sk / Igor Kopček
č. 17 - 20 - www.team-andro.com / Matthias Busse
č. 21 - 22 - Radim Niederle


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

26.11.14:51Liny - Dan Green u nás, ne to je Boris.Fandím ti jdi svoji cestou..
25.11.21:16Hulkie - aha, tak to nejde http://images.yuku.com.s3.amazonaws.com..+3
25.11.21:16Hulkie - Borisi, zdá se mi to, nebo jsi jako junior býval o dost vě..+3
25.11.18:10Jardaflex81 - Gratuluji k 4 tému místu , vím že soudit podle fotek se mo..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie