Reklama:

Boris Orava - rozhovor a aktuální forma před MS v klasické kulturistice mužů 2015

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


MS V KLASICKÉ KULTURISTICE MUŽŮ 2015 - 5. - 9. 11. 2015, Španělsko
Češi před MS v klasické kulturistice mužů:
Boris Orava (videolog) • Petr Boar

nominace

Info z MS v klasické kulturistice mužů:
z místa děníprezentacekompletní výsledky s body VIDEOREPORT

Z MS očima naší reprezentace:
očima Borise Oravy


Tréninkový videolog: Boris Orava (08/2015)
Nominační sraz závodníků před mistrovstvími světa

Během nadcházejícího víkendu nabitého soutěžemi se odehrají také dvě vrcholná klání amatérské divize federace IFBB, když španělský Benidorm přivítá letošní Mistrovství světa v klasické kulturistice mužů a souběžně konané Mistrovství světa v kulturistice mužů. První ze zmíněných šampionátů se odehraje také za účasti dvou českých reprezentantů, když na Pyrenejském poloostrově o přízeň rozhodčích budou bojovat Petr Boar a Boris Orava.

Pro Borise Oravu se bude jednat už o třetí (a po červnových European Games druhou velkou mezinárodní) soutěž v sezóně. S jakým cílem na mistrovství světa cestuje i na jakých zlepšeních se mu pro účast na podzimních soutěžích podařilo zapracovat, se dozvíte z následujícího rozhovoru!


Boris Orava 3 dny
před MS v klasické kulturistice mužů 2015

Borisi, je před vámi třetí start na MS v klasické kulturistice mužů. Při těch předcházejících vám patřilo třinácté a čtrnácté místo, ve videologu pro Ronnie.cz z konce září jste se zmínil, že letos byste na soutěži už rád zabodoval více. S jakým výsledkem byste byl spokojený?

To bylo před dvěma lety a to jsem stále hledal efektivní způsob závěrečné přípravy. V roce 2013 to před závody vypadlo slibně, ale v den soutěže na pódiu to byla katastrofa. Další přípravu na mistrovství Evropy 2014 jsem zkoušel jiný způsob, který se mi podařilo přesně na ME vyladit, a bylo z toho vítězství.

Letos na Evropských hrách jsem obsadil těsně druhé místo. Bylo to po roční pauze a neměl jsem žádné přípravné závody, což mi svědčí a pomůže mi to lépe vyladit formu na hlavní soutěž. Po Evropských hrách jsem se rozhodl s novou podporou připravit na nynější mistrovství světa a vytyčil si tuto nejvyšší soutěž v klasické kulturistice jako metu, na kterou se chci posunout a bojovat o úspěch.

Nyní to mám tedy těsně před sebou, myslím a vše napovídá tomu, že by to mělo vyjít. Prvním předpokladem, velice těžkým, je dostat se do finále, což je jako vyhrát mistrovství Evropy. Měl bych předvést to nejlepší a životní formu, se kterou bych rád bojoval o cenný kov.

Letos jste už závodil na European Games, od kterých uplynuly zhruba čtyři měsíce. To zřejmě není příliš času pro nějaká dramatická zlepšení, přesto ale - na jakých zlepšeních jste v období mezi oběma soutěžemi pracoval a jak se to podle vašeho názoru povedlo?

Je to sice krátká doba, ale velká výzva a člověk někdy zvládne i za krátký čas posun, jaký by mu jinak trval mnohem déle. Myslím, že od jara je výrazný posun jak ve svalovém rozvoji, tak i v kvalitě a formě. Zřejmě mi svědčí kratší pauzy a během krátkého mimosoutěžního období od Evropských her jsem se držel v relativně slušné formě. Zkoušel jsem mnoho nových věcí v tréninku a změnil přístup k doplňkové výživě, čemuž připisuji také významný podíl. S podporou nového sponzora používám čisté doplňky bez aditiv a umělých sladidel, které fungují daleko lépe. Navíc si vše namíchám podle potřeby v množství, jaké přesně chci. Doplňky jsem využíval až do úplného konce přípravy, a dokonce jsem jimi vylepšil superkompenzaci.

Stejně jako posledních pár let se držím nízkosacharidové stravy, kterou jsem opět více vychytal a zkoušel různé kombinace a cykly v návaznosti na trénink. Také přesun do Eagle Fitness působil velice pozitivně a dal mi nejen nový tréninkový impuls. V tréninku a stravě jsem za poslední období hodně experimentoval a vyladil oboje do maximálně funkční podoby. Dietu jsem dokonce měl výrazně kratší než obvykle, právě díky slušné kvalitě v objemu a krátkému období mezi závody. Takže myslím, že jsem za tu krátkou dobu udělal hodně. A věřím, že to bude patrné...

Vašemu startu na světovém šampionátu předcházela také nedávná účast na Tatranském poháru. Soutěž pro vás měla znamenat test formy i zkoušku závěrečné přípravy. Jak jste byl na Slovensku s formou spokojený a co vám soutěži napověděla o zvoleném modelu superkompenzace?

Tatranský pohár splnil svůj účel a potvrdil, že příprava směřuje tam, kam bych chtěl. Zároveň se osvědčila vylepšená superkompenzace, kterou jsem popsal v posledním videologu. Na to, že to byla přípravná soutěž, jsem zřejmě předvedl i životní formu. Navíc mi vyhovuje takto více závodů za sebou, protože každý výrazně posune formu dál a je to pro mě lepší než jít rovnou na jediný závod jako na jaře.

Boris Orava 3 dny
před MS v klasické kulturistice mužů 2015

Na Tatranském poháru jste se nakonec probojoval k absolutnímu vítězství. Jak si jej ceníte, jaká byla úroveň soutěže a o jakou atmosféru se na ní postarali fanoušci?

Tady zřejmě došlo k mediální chybě, protože absolutka nebyla*. Jinak atmosféra na soutěži byla fantastická, přijela spousta kamarádů a podporu jsem měl opravdu bouřlivou. Aréna a organizace soutěže byly skvělé, stejně tak byly velice slušné ceny a přístup pořadatele. Tato soutěž byla proto skvělou volbou a je škoda, že se ostatní tak bojí jezdit závodit na Slovensko.

Fanoušci, kteří sledují vaši sportovní kariéru, vědí, že působíte jako osobní trenér. Méně se už možná ví, že se pod vaším vedením připravuje i mladý závodník Tiep Bui (Petr) Duc, který se stal překvapením letošních podzimních soutěží. Jak vaše spolupráce vznikla, jaký potenciál se v tomto kulturistovi podle vás ukrývá a jak hodnotíte jeho podzimní výsledky?

S Petrem začala spolupráce v červenci, kdy jsem se čerstvě přesunul do Eaglu, nejprve konzultací a pak jsme udělali jídelníček i trénink. Protože je až z Liberce, pravidelně jezdil na konzultace a směrovali jsme to na přípravu na první soutěže. Potenciál jsem v něm viděl již od začátku a s každou jeho návštěvou jsem viděl nové výsledky. Před první soutěží to vypadalo velice slibně a stejně tak obstál. Líbí se mi na něm, že si vybral stejný směr jako já, a doufám, že u něj zůstane. Protože on je opravdu talent a ve své kategorii bude jasný favorit a do budoucna určitě nejen v rámci republiky.

Komu byste chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v probíhající přípravě?

Chtěl bych poděkovat především manželce, která je stále při mně a díky níž mohu fungovat, jak funguji. Děkuji za skvělou podporu novému sponzorovi Pavlu Trampotovi - PT Servis, od kterého mám k dispozici kompletně sportovní výživu, o které jsem přesvědčen, že je to nejlepší, co mohu mít. Dále děkuji za podporu oblečením a tréninkovými doplňky firmě MadMax, omega-3 oleji firmě Health Institute a za dlouhodobou podporu moravské nábytkářské firmě Novatronic.

Samozřejmě děkuji Eagle Fitness za skvělé podmínky pro tréninkovou a pracovní činnost a všem fanouškům a lidem, kteří mě následují a podporují sympatiemi. Snažím se otevřeně šířit svůj přístup a směr, ukázat čistou a funkční cestu. A jsem rád, když v dnešní extrémní době část lidí vidí do hloubky, přemýšlí zdravým rozumem a nenechá se pobláznit.

* Pozn. redakce: ačkoliv původně dostupné zdroje udávaly, že Boris Orava na Tatranském poháru vybojoval absolutní vítězství, později se ukázalo, že se v kategorii klasické kulturistiky celkový šampión nevyhlašoval.


Boris Orava 3 dny před MS v klasické kulturistice mužů 2015

Jste-li uživatelé sociálních sítí, můžete Borise sledovat prostřednictvím jeho Facebooku.
Dozvíte se tam nejrůznější tréninkové tipy a triky, které jsou spojené s mnoha lety praxe.


Foto:
Lucie Žemberyová, Ronnie.cz


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

06.11.19:25lakatosKE - luxus forma, drzim palce, verim, ze to bude uspesna vyprav..-1
06.11.17:40Pr!nc - Snad to ještě nacukruje.-1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínLuboš Chládek a Petr Sedláček - tréni...
Zodiak411 (01:43) • Tento videolog mě potěšil. Luboše sleduju na instagramu a formy dělá neskutečné, takže...
magazínPavel Koukal: trénink hrudníku v příp...
Paulie02 (22:14) • Když točíte někoho nižšího, tak je lepší ho točit alespoň z roviny hrudníku. Tady jse...
magazínLukáš Osladil - trénink v detoxikační...
Tom23 (19:46) • THE GREATEST! TEN NEJLEŠÍ! Jsem zvědavej kolik let bude trvat než jeho rekord někdo pře...
magazínLukáš Osladil - trénink v detoxikační...
Quilty (16:55) • Jedinný kulturista,kterého na české scéně sleduji,má opravdu profesionální přístup srov...
magazínPavel Beran se v přípravě zranil
Quilty (16:47) • A nebo třeba Dorian,když si tuším v 94 tém utrhl biceps a potom vyhrál Olympii a nebo s...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie