Reklama:

Nechcete být unavení?
Kofein Vám může pomoci!

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

Již od nepaměti lidé využívali účinků různých plodů rostlin, aby přežili v často velmi nehostinném prostředí. Některé plody pomáhaly léčit zranění, utlumily bolest nebo uklidnily tělo i mysl a přinášely klidný spánek. Neméně důležité byly rostliny, které v sobě ukrývaly schopnost povzbudit k vyšší aktivitě, bystřily smysly a dodávaly sílu v situacích, kdy na rychlých reakcích všech smyslů i svalů mnohdy záviselo samotné přežití. Tehdy ještě lidé nevěděli, která látka tyto vlastnosti má a jak přesně v těle funguje, ale věděli, kde ji najít, a hojně ji využívali.

Jedním z nejrozšířenějších stimulantů na světě je kofein, obsažený v mnoha druzích rostlin. Mezi jeho nejznámější zdroje ale jistě patří především kávová zrna, čajové lístky nebo kávové boby. Plody těchto rostlin využívaly různé národy světa již před tisíciletími. Až mnohem později se přišlo na to, že se účinek kofeinu výrazně zvyšuje, když se rostlina zalije horkou vodou. Mnoho přírodních národů má legendy o tom, jak byly tyto rostliny objeveny. Podle jedné známé čínské legendy čínskému císaři Shennongovi, který panoval na přelomu 4. a 3. tisíciletí př. n. l., čajové lístky náhodou spadly do horké vody a osvěžující a voňavý nápoj byl na světě. Historie nápoje připraveného z kávových zrn se datuje do devátého století. V té době byly kávové boby k dostání pouze v Etiopii. Populární legenda připisuje jejich objevení bájnému pasákovi koz jménem Kaldi. Ten si všiml, že kozy, které se pásly na kávovníku, byly čilejší a v noci pak méně spaly. Zkusil sníst několik plodů a zažil stejné osvěžení a povzbuzení jako jeho stádo.

Do Evropy se káva rozšířila v průběhu 17. století a dnes již společně s čajem patří mezi nápoje, které denně pijeme nejen pro jejich chuť, ale také pro jejich povzbuzující účinky.

Kofein má na lidské tělo řadu důležitých účinků. Příznivě stimuluje centrální nervový systém a tím oddaluje únavu (zvláště duševní), zbystřuje myšlení, zlepšuje koncentraci a působí jistou euforii. Toho často využívají studenti a další lidé, kteří se potřebují soustředit na vstřebávání velkého množství informací.

Kofein je také velmi užitečným pomocníkem řidičů, kteří překonávají dlouhé trasy a musí udržet pozornost, aby neohrozili sebe ani ostatní na silnicích.

Velmi zajímavý je vliv kofeinu na fyzický výkon, čehož hojně využívají (jak jinak) především sportovci.

Kofein přispívá k mobilizaci tukových zásob a způsobuje, že pracující sval tuk využije jako zdroj energie. To odsouvá vyčerpání zásob glykogenu (který je primárním a nejdůležitějším zdrojem energie pro svalovou činnost) a prodlužuje dobu, kterou je možno věnovat tréninku nebo požadovanému výkonu. Tento mechanismus má vedle zvýšení sportovní výkonnosti ještě jeden velmi vítaný efekt - zvýšené spalování zmíněných tukových zásob, což ocení všichni, kteří se snaží tvarovat svoji postavu.

Ne vždy ale máte k dispozici šálek silného čaje nebo voňavé kávy. Před tréninkem zase nemusí každému udělat vypití kávy dobře. Jaké je řešení? Dopřejte si potřebnou dávku kofeinu v podobě, v jaké ji můžete mít vždy u sebe. Jedna pitná ampule Rescue Coffeinum od společnosti Survival obsahuje maximální povolené množství kofeinu (200 mg) společně s komplexem sacharidů, který zajišťuje zdroj energie při výkonu. Přijde vhod v mnoha situacích, ať už se budete chystat na dlouhou cestu autem, probdělou noc nad knihami ve snaze nastudovat co nejvíce informací nebo na náročný trénink.

Rescue Coffeinum nyní v akci jen za 19 Kč!Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
Odůvodnění: PR článek.Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTréninkový videolog: Milan Šádek (05/...
Nasser (18:10) • Chápu, co myslíš a jak to myslíš. Ono se to těžko hodnotí podle fotek i podle videa, pr...
magazínŠampión kategorie physique Jeremy Bue...
LaFontaine (12:12) • Nic konkrétního jsem o tom bohužel nenašel, takže to stojí jen na té reakci Loyda, kter...
magazínŠampión kategorie physique Jeremy Bue...
johny c (11:37) • Souhlasím, buendia je šašek. Teďka má navíc ještě utrhlou kozu, takže myslím, že bude m...
magazínŠampión kategorie physique Jeremy Bue...
ondra6 (11:40) • Buendia je namachrovaný šašek!
magazínŠampión kategorie physique Jeremy Bue...
amoresPE (07:38) • Vzdy ak je nejaky 3-4 hodinovy video zaznam z Mr. Olympia alebo Arnolda, kateg. physiqu...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra