Reklama:

Větvené aminokyseliny - BCAA

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

Toto je komerční sdělení, Ronnie.cz není jeho autorem.

Větvené aminokyseliny se pod zkratkou BCAA dostávají stále více do pozornosti nejenom kulturistů, kondičních cvičenců, ale i všech sportovců, kteří usilují o zvýšení svého výkonu. A to zcela oprávněně! Větvené aminokyseliny leucin, izoleucin a valin patří do skupiny osmi esenciálních aminokyselin, které musí obsahovat každá plnohodnotná bílkovina, neboť jsou nezbytné k tvorbě a obnově svalové hmoty. To by ovšem samo o sobě ještě nebylo důvodem, proč je dodávat navíc oproti ostatním aminokyselinám jako samostatný suplement. BCAA se totiž zcela odlišují svým metabolismem a zpracováním v organismu. Po vstřebání z trávicího traktu „obcházejí“ játra a „zamíří“ si to přímo do svalů, kde mohou být okamžitě využity jednak k tvorbě svalové bílkoviny, ale organismus je využívá i jako energetický zdroj v případě, že již nemá dostatek glykogenu (zásobního cukru) při dlouhodobé činnosti. A zde je jejich hlavní úloha jako suplementu.

V případě, že nedodáme BCAA, organismus při intenzivní a dlouhodobé svalové práci v procesu glukoneogeneze štěpí svalové bílkoviny a využívá větvené aminokyseliny a tomu právě příjem BCAA dokáže do značné míry zabránit. BCAA tak ochraňují svalovou hmotu před postrachem všech kulturistů - katabolismem. Suplementace BCAA má i celou řadu jiných „postranních“ efektů, a to snižování svalové bolesti omezením tvorby kyseliny mléčné, posílení aktivity růstového hormonu nebo snižování hladiny nejobávanějšího katabolického hormonu kortizolu. Efektů je tolik, že se suplementace BCAA rozhodně vyplatí, a to jak před tréninkem, tak i po něm.

Důležitost BCAA stoupá při redukci příjmu sacharidů (nízkoenergetické a rýsovací diety), protože méně sacharidů znamená o to vyšší zapojení jiných necukerných zdrojů energie - mezi prvními na řadě jsou právě BCAA. Za této situace je použití větvených aminokyselin přímo nezbytností, pokud chceme udržet a ochránit stávající svalovou hmotu. Můžeme tuto situaci ještě vylepšit? Ale ano, použitím glutaminu.

Glutamin je aminokyselina, která přesto, že není zahrnuta mezi ty esenciální, je ve svalové buňce nejrozšířenější volnou aminokyselinou. To již hodně napovídá o její důležitosti. Potřeba glutaminu totiž výrazně stoupá jak při psychickém, tak fyzickém stresu, a tím je právě i posilovací trénink. Glutamin slouží jako výživa bílých krvinek, proto jeho nedostatek podlamuje naši imunitu a nejen to - vede ke zvýšenému odbourávání svalových bílkovin při současném omezení jejich tvorby. Glutamin účinně blokuje nejobávanější katabolický hormon kortizol, a tím dává podstatně větší prostor testosteronu na tvorbu svalové hmoty.

A opět jsme u redukčních diet s omezením sacharidů. Při nich totiž silně klesá tvorba glutaminu a naopak potřeba stoupá. Z toho je jasné, že kombinované použití BCAA a glutaminu v přípravku BCAA MAX je velmi vhodné, vzájemně se ideálně doplňuje a zesiluje účinek obou složek. Aplikace před a po tréninku, a to jak silovém, tak vytrvalostním, představuje účinnou ochranu před katabolismem svalové hmoty a urychlení regenerace.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
Odůvodnění: PR článekJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Elite Pro Czechia 2021 - fotogal...
PrivateBlueVenusTV (12:27) • `Je mi ho líto, ale nemá tam chodit.` ... Keď toto niekde napíšeš o 5 rokov, nie je vyl...
magazínIFBB Elite Pro Czechia 2021 - fotogal...
PrivateBlueVenusTV (12:23) • K tomu získal tretie miesto a zároveň bol posledný, nakoľko súťažili v kategórii len tr...
magazínWorld´s Strongest Man 2021 - výsledky
Bucci (06:50) • fotek i videí je zatím málo, vesměs je dobře, že tam jsou fotky letošní :-) JF Caron m...
magazínWorld´s Strongest Man 2021 - výsledky
decarabas (21:07) • To bude fotka zo základnej skupiny, tam mali drepy/deadlift.
magazínWorld´s Strongest Man 2021 - výsledky
moab (20:26) • A proč ten borec na fotce dělá dřepy???
NOVÉ INZERÁTYseznamka Hledám odvážnou bojovnici, Sparring
Hledám šikovnou holku, ženu, paní na společné fitko. Mám své malé středně vybavené „fitness“ v ob...
bazar Posilovací set
Posilovací set: Multifunkční posilovací stojan -Robustní, stabilní a tuhá konstrukce -Velmi kv...
bazar Prodam vybaveni fitness studia
Prodam vybaveni studia. Vse nove. Trampoliny, bosu, kettlebelly. Idealne vse jednomu zajemci.
práce Osobní trenér pro VIP klientelu
Do týmu BodyBody Home & Office hledáme osobního trenéra se zkušenostmi, vynikajícím přístupem ke klientům a ochotou učit se nové věci. Hledáme trenéra, který bude jezdit za klienty domů nebo do kanceláře.
práce Trenér do domu
Hledáme nové kolegy na spolupráci v projektu „Trenér do domu“. Přidejte se do našeho týmu a začn...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie