Reklama:
Nejprodávanější protein je zpět!
100 % Whey protein 1+1 za 777 Kč
Skladem všech 8 variant! Více zde.

Luboš Koumal: "Kulturistiku
jsem nepověsil na hřebík."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Letošní start a úspěch Luboše Koumala na mistrovství světa v kategorii fitness vyvolal vedle vlny kladných ohlasů mezi našimi čtenáři také mnohem více otázek nežli odpovědí, proto jsem využil setkání s Lubošem při příležitosti jedenatřicátého ročníku GP PEPA Opava 24. října a pokusil se přímo od něj dozvědět odpovědi na otázky, které si kladla v reakcích pod články z MS a na diskusním fóru největší část z Vás. Tady jsou přímo pro Vás.

Luboši, je tomu právě týden, kdy jsi poprvé ve své kariéře startoval na mistrovství světa a současně poprvé závodil i v kategorii fitness, přesto se ti podařilo mezi světovou špičkou obsadit hned napoprvé krásné čtvrté místo. Jaké v tobě nyní s týdenním odstupem převládají dojmy, zážitky a vzpomínky na celý světový šampionát?

Z dojmů převládá hlavně spokojenost, jsem samozřejmě rád, že to mám celé již za sebou a celkově ve mně vládne pocit uspokojení, že se to celé povedlo. Můj cíl být do šestého místa se mi podařil, nakonec jsem byl ještě o dvě místa lepší, než jsem předpokládal. Celkově nyní teď uvnitř cítím takový klid a mír. (smích) Prostě je mi fajn.

Oproti předchozím rokům se letos mistrovství světa v kulturistice a bodyfitness žen a fitness mužů neuskutečnilo ve Španělsku, ale v italském Comu. Jak bys zhodnotil celou atmosféru a úroveň mistrovství světa i krásné prostředí, ve kterém byl světový šampionát uspořádán?

Como je nádherné město, už ze zkušeností z minulosti bych jej přirovnal k takovému Beverly Hills v Los Angeles, prostě milionářská čtvrť. Prostředí naprosto krásné, oproti našemu klimatu je tam celoročně o takových 15 stupňů Celsia tepleji, sluníčko, azurové nebe. Z hlediska šampionátu mě zaujalo, že Italové jsou všichni takoví frivolnější, zkrátka pro ně je všechno na pohodu, nikde žádné problémy, žádné starosti, oni si s ničím nedělají nikdy hlavu. Hotel byl úžasný, hala nová a pěkná. Pódium jsem sice produpnul (smích), doskočil jsem totiž trochu tvrději a prkna pode mnou nevydržela. Ale jinak jsme měli velké šatny, všude čisto, prostě vše bylo tak, jak se na mistrovství světa sluší a patří. Večerní banket byl pak v úžasné vile Erba, což je obrovské stavení vybudované ve válečném období. Úžasná architektura s výhledem na Lago di Como, vedle toho park s vzácnými stromy. Uvnitř vily jsme se pak divili, že se tu Italové vůbec odvážili uspořádat takovou závěrečnou párty, protože tam byla spousta obrazů a starožitností. To, co je u nás vidět na zámcích a hradech, bylo tam. Bylo to jako uspořádat raut na Hluboké, všude navíc spousta číšníků a obsluhy. No a ještě mám z banketu takový zážitek, podařilo se mi na něm odchytit Shawna Raye, mého idola kulturistických začátků, povídali jsme si a pili červené víno, takže mám na celý raut opravdu perfektní vzpomínky. Všude navíc spousta krásných holek, hlavně ze Slovenska. (smích) Nálada byla úplně perfektní, všude hodně jídla i pití, zkrátka bezchybný raut.

Vedle panoramatických venkovních fotografií okolí závodu jsme ale pochopitelně se všemi čtenáři sledovali hlavně formy tvých soupeřů a již z prvních fotografií z páteční prezentace závodníků bylo patrné, že úroveň závodníků v kategorii fitness bude velmi vysoká. Očekával jsi při pohledu na své soupeře při páteční prezentaci, že v takové konkurenci fantasticky připravených závodníků skončíš tak vysoko?

Popravdě už při prezentaci mi z toho šla hlava trošičku kolem, protože jsem do té doby znal fitness na vyšší úrovni v podstatě pouze z fotografií, takže když jsem pak na prezentaci viděl připravené borce, říkal jsem si, jestli je to fitness nebo kulturistika. Je tam spousta závodníků ze zemí bývalého Sovětského svazu, ať už se jedná o Ukrajinu, Rusko, Kazachstán, kteří mají velké zkušenosti se závoděním ve fitness a jsou to medailisté z evropských a světových šampionátů. Už jen při postavení se vedle ně jsem měl zajímavé pocity. Jednak pocity štěstí a zároveň i myšlenky na to, jak asi dopadnu. A co jsem si říkal při pohledu na své soupeře na prezentaci? Říkal jsem si hned, že musím opravdu hodně zapracovat na volné sestavě, protože jsem na první pohled viděl, že formy mají ještě lepší než já. Říkal jsem si, že to finále by mohlo vyjít, ale pomýšlel jsem maximálně na šesté místo.

Tvá kariéra soutěžního kulturisty nyní trvá od podzimu roku 1999 přesně 10 let, ve kterých jsi dosáhl řady krásných umístění, vedle dalších jsi dvojnásobný mistr Moravy a Slezska a mistr Belgie, proto je nyní konečně na místě otázka, která v diskusích pod tvými fotografiemi z MS zajímala největší část čtenářů: proč ses rozhodl letos startovat v kategorii fitness a kdy sis vůbec poprvé začal s touto myšlenkou pohrávat?

Přibližně před rokem jsem o tom začal uvažovat, hlavně při delších diskusích se svým sponzorem Ronnie.cz Martinem Jebasem, který mi říkal, že by nebylo špatné se vydat touto cestou. Zpočátku jsem se tomu bránil, ale pak jsem si říkal, že situace v kulturistice mě po těch 10 letech zkušeností už nemůže ničím překvapit a že přišel čas vyzkoušet něco nového. Vyzkoušel jsem pár věcí z gymnastiky, tělo se nebránilo, spoustu věcí jsem si pamatoval, takže jsem se rozhodl, že to zkusím. Navíc odmítám názory těžkých kulturistů, že správný kulturista se musí zadýchat při výstupu do prvního patra nebo chůzí do kopce a zkrátka že je to neohebný kus svalové hmoty. A třetím důvodem bylo, a nerad bych, aby to někdo vzal osobně, že jsem si po zhlédnutí několika závodníků ve fitness, kteří měli problém udělat kotoul nebo přemet a dělali spíše ryze kulturistickou sestavu, řekl, že se to pokusím vychýlit jiným směrem. Začal jsem tedy s těžkým gymnastickým tréninkem, klasickou kulturistickou přípravou a čekal, jak to dopadne.

Již tvé první gymnastické video z přípravy vyvolalo velké ohlasy, protože málokdo asi tušil, že jsi ve svém mládí dělal gymnastiku vrcholově. V kolika letech ses gymnastice věnoval a jakých jsi v tomto sportu dosáhl úspěchů?

S gymnastikou jsem začal v 7 letech a nějaké úspěchy tehdy byly. Je to už hodně dávno a přesně si vše již nepamatuji, ale třikrát jsem vyhrál mistrovství ČR a nějaké medaile mi zbyly, ale byly to žákovské a dorostenecké kategorie, takže bych tomu příliš velkou váhu nedával. Spousta lidí mi tehdy říkala, že nemám žádné dětství a mládí, ale to si nemyslím. Byli jsme dobrá parta, něco jsme se naučili a hodně nás to připravilo pro další život a taky jsme se díky sportu za dob hluboké totality podívali trošku po světě. Takže rozhodně nelituji ničeho a nikdy jsem nezalitoval, že jsem v podstatě až do 18 let byl každý den dvakrát v tělocvičně.

Prozradíš nám více o tréninkových metodách, které jste na druhou stranu museli jako děti od útlého věku zvládat?

Tehdy jsme byli na sovětském systému drilu: „co nejde silou, jde ještě větší silou“ a kdo to nevydržel, ten prostě odpadl. Úmrtnost byla v uvozovkách také poměrně vysoká, z 20 dětí vydrželi 2 až 3 dospělí gymnasté. Tréninky byly tvrdé, těžké, bolestivé, ale jak jsem řekl, stálo to za to a hodně mě to připravilo ať již po psychické, nebo fyzické stránce na dospělost.

Pokud se nemýlím, na jednom z tréninkových srazů našich čtenářů Ronnie’s traning days, kterých se pravidelně zúčastňuješ, jsi říkal, že tvá soutěžní léta v gymnastice ukončilo nepříjemné zranění?

Polámal jsem si tehdy v podstatě všechny prsty na obou rukách, když jsem při jednom prvku ve vzduchu zapomněl, kde jsem a narazil rukama do hrazdy. Nešlo ale jen o toto zranění. V gymnastice strašně trpí všechny klouby i vazy, takže jsem měl problémy i se zápěstím, s lokty, měl jsem natržené rameno, povolené menisky, takže při tomto zranění jsem měl zkrátka už pocit, že je čas ukončit gymnastickou kariéru a vrhnul jsem se sportovně jiným směrem. (smích)

To je pravda a drtivá většina závodníků i diváků tak zná již jen tvé kulturistické proporce s mimosoutěžní hmotností okolo 90 kilogramů, proto nám pro srovnání pověz, kolik jsi vážil v době svých největších gymnastických úspěchů?

Okolo 50 kilogramů, ale já jsem tehdy byl i vzrůstově ještě menší, v podstatě když jsem skončil s gymnastikou, tak jsem vyrostl ještě asi o 15 až 20 centimetrů, takže tehdy jsem byl hodně malý a hodně lehký. Ale alespoň se mi dobře rotovalo. (smích)

Jaké bylo nyní po letech s tolika kilogramy svalové hmoty navíc začít opět s tréninkem gymnastiky a prováděním jednotlivých gymnastických prvků?

V první řadě bych řekl, že to bylo krásné, v druhé řadě, že to bylo bolestivé. Krásné v tom, že nyní díky kulturistice vnímám své tělo trošičku jinak. Každý pohyb a každý prvek cítím jinak než před 17 lety a ač to bude znít hloupě, každý prvek jsem si dokázal prožít a procítit. Bolestivé to bylo v tom, že tělo odmítalo. Všechno bolelo, hlavně měkké tkáně, klouby, vazy. Takže když jsem měl trénink ve 3 odpoledne, tělo přestalo bolet až v 11 hodin v noci. Bylo to tedy vše se sebezapřením, ale opět toho nelituji.

Dále v gymnastice je důraz hlavně na silný vršek těla, hlavně silná ramena, záda a ruce a naopak nohy musí mít gymnasta co nejlehčí, aby se daly zvládnout předepsané gymnastické prvky, kde dochází k velkému zapojení břišních svalů. Takže nyní, když jsem od té doby na nohách něco přibral, jsem zjistil, že břicho nestíhá a dokonce i těžiště je jiné. Díky tomu, že své tělo znám, jsem však dokázal tento handicap vyrovnat.

Mnoha divákům, kteří o tvé gymnastické minulosti nevěděli, vyrazilo sledování tvé volné sestavy doslova dech, protože jsi byl schopný i s takovým množstvím svalové hmoty prezentovat skvělou flexibilitu i obratnost. Jak dlouho jsi volnou sestavu nacvičoval a kdo ti pomáhal s její choreografií?

Nejprve jsem musel vybrat prvky, které dovedu provést, protože pódium pro soutěžní gymnastiku a fitness je velký rozdíl. Musel jsem tedy stavět z prvků, které dovedu v podstatě udělat i na betonu. Složil jsem si takovou kostru volné sestavy a s její choreografií jsem oslovil choreografku Silvii Míčánkovou, která pomáhá gymnastkám a gymnastům v Sokole Brno 1.

Máš za sebou desetileté zkušenosti s přípravou na závody ve sportovní kulturistice a nyní i čerstvé zkušenosti s přípravou do kategorie fitness. Proto bych se tě rád zeptal, kterou z příprav hodnotíš jako náročnější a nakolik se vlivem gymnastických tréninků liší předsoutěžní příprava do kategorie fitness od té kulturistické?

Těžko rozhodovat, která z příprav je lehčí a která je těžší, řekl bych to asi příslovím „každá liška si chválí svůj ocas“, ale můj názor je tedy následující. Tréninky jako takové jsou těžší v přípravě na kategorii fitness, kdy při běžném kulturistickém tréninku přichází na řadu ještě trénink gymnastický, ale na druhou stranu pro mě nyní byla jednodušší dieta. Protože jsem potřeboval jít s hmotností hodně dolů kvůli váhovému omezení ve fitness, potřeboval jsem shodit kolem dvaceti kilogramů, tak jsem v dietě nemusel přijímat tolik masa jako při běžné kulturistické přípravě. Takže abych to shrnul, dieta pro mě byla jednodušší, tréninky těžší.

Popsal bys nám ve zkratce, jak tvá příprava na mistrovství světa ve fitness co do tréninků silových i gymnastických a předsoutěžní diety vypadala a jak dlouho celá trvala?

Přípravu jsem začal hned po Massacru u Baraccudy, to znamená hned začátkem července. Příprava to byla tedy poměrně dlouhá, tři a půl měsíce. Začal jsem v podstatě standardní kulturistickou přípravou, to znamená častější kulturistické tréninky, šestkrát týdně. Dietu jsem držel systémem postupného snižování sacharidů, takže jsem letos nedělal klasické sacharidové vlny, ale nasadil jsem určitou hranici sacharidů a po týdnu jsem ubíral 30 gramů. Krásně to fungovalo, kilogram týdně šel dolů, takže jsem v podstatě neměl důvod tento systém měnit. Až váha klesla na 82 kilogramů, začal jsem nejprve dvakrát a potom až pětkrát týdně chodit do gymnastické tělocvičny, kde jsem se věnoval nejprve silovým prvkům a když jsem cítil lepší připravenost, tak jsem se vrátil ke skokovým akrobatickým prvkům.

Vyzkoušel jsi letos ve své přípravě i nějaké nové doplňky výživy? Jaké další suplementy jsi celkově ve své přípravě používal?

Vyzkoušel jsem pro mě nový spalovač Xenadrine RFA-1 na doporučení trenéra reprezentace Olega Zhura, se kterým jsem mimo jiné konzultoval celou přípravu. A jinak žádné novinky - kvalitní protein, kvalitní aminokyseliny, BCAA a nějaké vitamíny, to je vše.

Komu bys chtěl za celou pomoc v přípravě na letošní mistrovství světa ve fitness poděkovat?

Samozřejmě svým sponzorům, bez kterých by to bylo daleko těžší, takže bych rád poděkoval hlavně Ronnie.cz a také firmě Smartlabs. Jak jsem již předeslal, rád bych poděkoval trenérovi a konzultantovi mé přípravy Olegu Zhurovi, za kterým jsem dojížděl do Opavy a který potom vedl osobně mé týdenní soustředění před mistrovstvím světa. Toto soustředění mi umožnilo Fitness centrum PEPA Opava, za což jim patří také velký dík. Zkrátka bych chtěl dále poděkovat všem těm, kteří se podíleli na mé přípravě.

Odbočme závěrem ještě od tvé letošní přípravy na mistrovství světa. Za poslední rok sis vedle startu v nové kategorii vyzkoušel poprvé i roli rozhodčího a hlavně i ředitele soutěže, jaké pro tebe jako pro aktivního závodníka bylo vidět kulturistiku i z opačného úhlu pohledu a co tě v tomto směru čeká v nejbližší budoucnosti?

Nejprve bych zmínil pohled rozhodčího. Co mě trápí, je malý počet kvalitních a mladých rozhodčích, kteří jsou schopni zachytit nové trendy v kulturistice, fitness i bodyfitness ve všech sférách. Další problém vidím v absenci našich mezinárodních rozhodčích, protože třeba teď na mistrovství světa v Itálii jsme neměli žádného rozhodčího, a proto také náš tým dopadl, jak dopadl. Myslím si, že být tam někdo od nás, nevypadlo by hned tolik našich děvčat v eliminaci. Takže ze své pozice bych chtěl volat a hlásat po omlazení sboru rozhodčích, protože není nic horšího, než když závodník při odpoledním finále před sebou vidí unaveného rozhodčího, který mu v podstatě ani nevěnuje svoji pozornost.

A role pořadatele závodu? Letos chystáme druhý ročník soutěže v kondiční kulturistice a bodyfitness a opět bych to viděl na dvě stránky. Je to práce krásná a příjemná, pokud se všechno povede, ale také je to práce velmi náročná, zvláště v dnešní době, když vím, jak je těžké zařídit všechno okolo závodu. To není jenom o tom napsat propozice a svolat rozhodčí a závodníky a soutěž může začít. Je kolem toho zapotřebí velká mravenčí práce celého týmů pořadatelů soutěže a aby všechno vyšlo na 100 %, je potřeba se tomu hodně věnovat. Takže dnes bych se už jako závodník vůbec nepozastavoval nad tím, jestli někdo dal malé ceny nebo velké ceny, protože zvláště v dnešní době finanční krize je těžké sehnat každou korunu.

Na závěr rozhovoru bych ti rád konečně položil otázku, která bude zajímat největší část fanoušků našeho sportu: byl letošní start na mistrovství světa ve fitness jednorázovou zkušeností nebo jsi čtvrtým místem v této kategorii na mistrovství světa neřekl poslední slovo?

Tuto otázku jsem čekal už na začátek rozhovoru. (smích) Myslím si, že jsem neřekl poslední slovo ani ve fitness, ani v kulturistice. Nechci si zavírat dveře ani do jedné kategorie. Nyní mě ale láká mistrovství světa ve fitness příští rok, které se uskuteční v Mexiku, ale samozřejmě mě pořád láká i kulturistika. Bramborové čtvrté místo z mistrovství světa mě samozřejmě hřeje, ale medaile by byla lepší, takže bych se chtěl o nějakou medaili v této kategorii ještě poprat. Ale jak říkám, kulturistiku jsem nepověsil na hřebík.

Děkuji ti za rozhovor a za všechny čtenáře našich stránek Ti přeji ještě mnoho dalších soutěžních úspěchů v obou kategoriích, pevné zdraví a nyní zasloužené týdny plné odpočinku a relaxace.


Fotogalerie:

Foto:
Jaroslav TrnkaSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

06.11.23:30ShadowZuz - skvělá forma, no prostě super!!! ty tvoje ruce- to je síl..
06.11.21:51daveM - jojo anketa by se tu hodila. cutlera se dohnat neda, amate..
06.11.21:50daveM - tyjo, super, tak nevim, esli nemas daleko vetsi nadeje v n..+1
06.11.16:52ygg - fajn rozhovor a vynikající forma ... být tu nějaká anketa,..
06.11.11:28savana savana - Super a i když porovnávám Tvoje fotky z kulturistiky,kde s..
06.11.11:14branka009 - Luboš je opravdu kvalitní závodník a to co předvedl to jen..
06.11.09:49Kluši - Hezké fotky!*79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínAntidopingový seminář ADV ČR a SKFČR...
Ondra Hájek (09:21) • Na Instagramu a Facebooku bylo víckrát lidmi okolo svazu řečeno, že ten seminář dělá sv...
magazínTréninkový videolog: Milan Šádek (02/...
Paulie02 (06:29) • Nějak vylepšenou verzi Milana asi neuvidíme, ale mě to vůbec nevadí. Naopak respektuj...
magazínAntidopingový seminář ADV ČR a SKFČR...
Valasekjakub123 (15:27) • Budu sedět v první řadě už se těším :-)
magazínJosef Květoň - trénink lýtek a hamstr...
Mikuc (12:52) • Držím palce, snad už se smůla unavila a půjde to jen k lepšímu! S těma zkrácenýma fousa...
magazínLukáš Osladil - archivní video z roku...
Mikuc (12:50) • Pěkné video! Takových kdyby bylo více, třeba rok za rokem! Jenže...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie