Reklama:

10 otázek pro... Martina Drába

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Když se ve společnosti znalců české kulturistické scény řekne jméno Martin Dráb, většina z nich odpoví stejně: estetika v těžké váze. A mají pravdu. Terčem dnešního desatera otázek je právě Martin Dráb.

Kolik je ti let, odkud pocházíš a v jaké hmotnostní kategorii momentálně soutěžíš?

Narodil jsem se 7. 10. 1973, takže je mi 35 let. Pocházím z Ostravy, kde dosud žiji. Na našich soutěžích se prezentuji v kategorii nad 90 kg. Na mistrovství Evropy 2005 jsem stahoval váhu do kategorie do 95 kg a na mistrovství světa 2006 jsem byl do 100 kg.

Jsi úspěšným reprezentantem naší země, zkus zavzpomínat na své kulturistické začátky a prozraď našim čtenářům, co tě přivedlo k tomuto sportu?

Je pravdou, že jsem začal cvičit, abych netrhal partu a tak mě to nadchlo, že jsem u zvedání činek zůstal. Moje první závody si pamatuji moc dobře, myslím si, že na to nikdo nezapomíná. Bylo mi 19 let a tenkrát jsem šel na mistrovství Moravy juniorů, na kterém se sešlo 28 soutěžících. Byl jsem tak roztřepaný a měl takovou trému, že jsem málem ani nedýchal. V tak nabité kategorii jsem se umístil na 8. místě, což rozhodlo, že budu pokračovat. V juniorských letech jsem stál několikrát na stupních vítězů. Podotýkám, že jsem nikdy nedržel dietu, a to ani když jsem přestoupil mezi muže. Moje první opravdová předsoutěžní dieta přišla až v roce 2003, kdy jsem se připravoval na Promil Cup. Tam jsem zažil svůj první velký úspěch a to byla další fáze mého pokračování. Chtěl jsem víc, což se mi podařilo v roce 2005 na mistrovství Evropy.

Jak probíhá tvoje soutěžní příprava, jak často trénuješ, jaké ctíš tréninkové principy a jak dlouho před soutěží držíš dietu?

Já toho moc v soutěžní přípravě neměním. Ani cviky, ani počty sérií nebo opakování neměním. Jediné, co se změní, je intenzita. Asi tři měsíce před soutěží cvičím denně. S dietou začínám přibližně 10 týdnů před prvním závodem.

Jaké suplementy během přípravy používáš a které aerobní aktivitě a v jakém rozsahu dáváš přednost?

Zůstávám u osvědčeného proteinu, přidávám větší množství BCAA, komplexní aminokyseliny, vitamíny C, B, E, magnézium. Aerobku vůbec nedělám. Občas se projdu na páse, ale aerobní aktivitou bych to zrovna nenazýval. (smích)

Zatím máš přibližně dvouletou přestávku od soutěží. Přemýšlíš o návratu?

Je pravdou, že jsem z finančních důvodů chtěl v roce 2007 ukončit kariéru. Byl jsem přesvědčen, že je to konec, protože jsem si myslel, že peníze, které bych potřeboval, mi nikdo nedá. Nicméně momentálně začínám přece jen přemýšlet o možném návratu. Touto cestou bych chtěl za poskytnutou finanční pomoc srdečně poděkovat především těmto lidem: Jaroslav Pajonk, Zdeněk Zapletal a František Doležal.

Kdykoliv se potkáme, vypadáš, jako bys byl zrovna v předsoutěžní přípravě. Jakým způsobem si udržuješ svoji neustále kvalitní a skvělou formu?

Musím poděkovat, ale asi zklamu nejen tebe. Cvičím sice celoročně, ale co se týče stravy, jím naprosto vše, ať jsou to hamburgery, sladkosti všeho druhu, knedlíky i pečivo. Prostě vše, na co přijdu...

Jakých úspěchů si nejvíce ceníš ve své dosavadní sportovní kariéře?

Samozřejmě titulu z mistrovství Evropy 2005. Srdeční záležitostí je také vítězství na Promil Cupu, kde jsem odstartoval tu pravou soutěžní kariéru. Hrozně rád v Hradci závodím. Jsou to skvělé závody a mají fantastické publikum.

Ač jsi v nejtěžší kategorii, působíš na pódiu dojmem rozeného estéta. Kolik času přibližně věnuješ nácviku pózingu, sestavě a celkové prezentaci?

V roce 2007 jsem se v pondělí rozhodl, že pojedu v sobotu na závody do Hradce Králové. V úterý jsem během hodiny vymyslel sestavu a v sobotu jsem ji předvedl. Podle ohlasu se líbila, takže jsem byl spokojen. Sestava mi tedy trvá asi týden a co se týče pózingu, občas si před zrcadlem něco vyzkouším a to mi stačí.

Jako vyhledávaný osobní trenér a aktivní kulturista jsi časově plně vytížen, zbývá ti ještě nějaký prostor na mimosportovní aktivity nebo koníčky?

Času skutečně moc není, ale když se to trošku uvolní, věnuji se synovi, kterého vedu ke sportu.

Jaké máš plány do budoucna, jak v osobním životě, tak ve sportovním?

Jak už jsem zmínil, rád bych se někdy vrátil na soutěžní prkna. Také nově působím jako rozhodčí, čemuž se chci i nadále věnovat. A co se týče osobního života, plánuji budoucnost se svojí novou přítelkyní Petrou.

Martin je pro kulturistiku opravdu zapálený. Vedle vlastního soutěžení má i další aktivity ve Svazu kulturistiky a fitness ČR. Děkuji mu za rozhovor a s přáním splnění všech snů a cílů se těším na jeho případný návrat!Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

29.05.17:11Mates_ektomorf - Martin je opravdovy profik s neskutecne propracovanymi die..-1
22.05.20:28Č174 - S vrškem by v Profi nezklamal..*79*
22.05.07:53siorac - z úterka 2007? Hlavně je dělal Někdo kdo umí dělat fotky ..
21.05.20:42fidosek - dobry rozhovor!! a hodne pekny fotky!!! vynikajici kvalita..
21.05.18:46johny c - hele ty fotky ale nejsou aktuální forma co? protože to vyp..
21.05.15:42Slipkorn - Martin Drab je skvelej sporotovec a taky VYBORNY kamarad!H..
21.05.15:11agnez - Samozřejmě bezkonkurenčí*79*
21.05.15:09agnez - Jojo Martas je fajn i srandista*79* Je to talent,to jídlo..
21.05.14:29m1ro - To je neskutecnej hrudnik *36*
21.05.14:07william888 - SUPER *79*
21.05.12:51manko - Nemám slov na tohoto velikána..perfektní mimosoutěžní form..+1
21.05.12:46C.u.t.l.e.r - Martin je super chlap, obcas ho vidavam ve fitku *79*
21.05.12:02CIZOPASNIK - Libi se mi jeho promysleny system stravovani, to je presne..
21.05.11:51maikelos - Vybornej kulturista a rekl bych, ze i super chlap, fandim*..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 77 sekundami?
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra