Reklama:
Nejprodávanější protein je zpět!
100 % Whey protein 1+1 za 777 Kč
Skladem všech 8 variant! Více zde.

Mr. Olympia 2023
- výsledky a fotografie

137.146 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Psal se rok 1965, členové skupiny Beatles převzali Řád britského impéria, počítačový vědec Ted Nelson poprvé použil slovo hypertext, probíhala válka ve Vietnamu, ve Spojených státech se odehrávaly protestní pochody za občanská práva a na předních příčkách hudebních žebříčků se držel hit I Can't Get No Satisfaction od Rolling Stones. V téhle atmosféře se zrodila také nová soutěž profesionálních kulturistů Mr. Olympia, kterou Joe Weider vytvořil s cílem udržet ve sportu celkové šampióny amatérského IFBB Mr. Universe, kteří podle tehdejších pravidel nesměli svůj titul obhajovat, a tak už vlastně neměli kde závodit. Zároveň jim dal příležitost vydělat si soutěžením také nějaké peníze. Olympie hned během svého prvního ročníku získala skvělého šampióna v Larrym Scottovi, v dalších letech rychle rostla a postupně vznikl celý širší Olympia Weekend, který se pro profesionální bodybuilding stal tím, čím je v ledním hokeji Stanley Cup anebo v americkém fotbalu Super Bowl. Dnes je součástí Olympia Fitness & Performance Weekendu Joea Weidera jedenáct dílčích vrcholných profesionálních show, když na akci sportovci z profesionální ligy IFBB Jima Maniona závodí ve stejném počtu kategorií. Středobodem programu je ovšem stále soutěž, u které to všechno v sobotu 18. září roku 1965 v prostorách brooklynské hudební akademie začalo.

Nepřehlédněte:
Classic Physique Olympia 2023 - výsledky a fotografie
Figure a Fitness Olympia 2023 - výsledky a fotografie
Mr. Olympia 2023: jaké bylo semifinále?
212 Olympia 2023: výsledky a fotografie
Ohlédnutí za čtvrtečním děním na Mr. Olympia 2023
Olympia Weekend 2023 očima Margity Zámolové

Na výsledky Olympia Weekendu 2023 jste si mohli vsadit v tipovací soutěži, ve které se hrálo
o ceny věnované společností Amix v celkové hodnotě přes 10.000 Kč!
Na vyhodnocení tipovačky se můžete těšit v nejbližších dnech.

V pořadí devětapadesátý ročník Mr. Olympia se konal ve dnech 3. a 4. listopadu v Orlandu na Floridě, kam událost zavítala už počtvrté. V roce 1991 ve zmíněném hlavním městě okresu Orange County svou veleúspěšnou sportovní kariéru osmým vítězstvím uzavřel Lee Haney, v sezónách 2020 a 2021 zde své dva triumfy z Olympie slavil egyptský kolos Mamdouh Elssbiay. Na klání se tentokrát kvalifikovalo čtyřiadvacet těžkotonážníků, z nichž se ovšem následně hned sedm muselo pořadatelům z účasti omluvit. Z nejrůznějších důvodů kvalifikaci nevyužili Mamdouh Elssbiay, Iain Valliere, Brett Wilkin, Kamal Elgargni, Behrooz Tabani, Nathan De Asha a Nick Walker. Aby toho nebylo málo, až do pátku, kdy na Mr. Olympia 2023 během večera proběhly semifinálové boje, nebylo jasné, jak to bude se startem Brandona Curryho. Toho potrápily žaludeční vředy, o kterých do té chvíle ani sám netušil, že je vůbec má. V okamžiku, kdy měl podstupovat superkompenzaci před vstupem na pódium, procházel si dlouhé hodiny nejrůznějšími vyšetřeními, aby lékaři zjistili, proč se v posledních dnech necítil dobře. Během endoskopie dokonce musel být na krátkou chvíli v narkóze, což se s tím, aby mohl optimálně vyladit formu, absolutně neslučuje. Když Brandon posléze ale dostal od lékařů pro účast na Olympii zelenou, rozhodl se na stage přeci jenom nastoupit!

Samson Dauda, Hadi Choopan a Derek Lunsford při souboji o vítězství na Mr. Olympia 2023
(foto: Npcnewsonline.com / Jeff Binns)


Semifinálová vyvolávání:
1.Chinedu, Dauda, Lunsford, Curry, Labrada, Choopan
2.Mostafa, Križánek, Burton, Grimes, Griffen
3.Shier, Flanigan, Clahar, Presti, Fritz, Leguerrier
4.Chinedu, Križánek, Curry, Labrada
5.Dauda, Lunsford, Choopan

Po tom všem, co měl za sebou, byl přitom jednačtyřicetiletý Curry stále dost dobrý na to, na by si jej hlavní rozhodčí Steve Weinberger vyžádal do důležitého prvního semifinálového vyvolávání. V něm kromě tohoto šampióna Mr. Olympia z roku 2019 pózovali ještě Andrew Chinedu, Hunter Labrada, a hlavně letos favorizovaní Samson Dauda, Derek Lunsford a Hadi Choopan. Samson, Derek i Hadi si to posléze také podle očekávání mezi sebou rozdávali v souboji o medailové příčky. Samson do této bitvy vnesl zřídka vídanou kombinaci brutálních objemů a elegance. Zároveň ovšem bylo vidět, že ještě stále neodstranil všechny své slabiny, když svalovým rozvojem zad za oběma svými dnešními největšími soupeři pořád poněkud zaostával a podobně jako při jeho triumfu na březnovém Arnold Classic měl určité rezervy ve finální dotaženosti. Pokud šlo o zadní pózy, tak v těch všechny další členy startovního pole ostrostí, množstvím svalů i detailů na soutěži drtil Derek. Jenomže v čelních postojích to v Lunsfordově podání zdaleka nebylo takové. Podobná ostrost a separace, kterou jste u něj mohli vidět, když stál k publiku zády, mu v nich chyběla. Tady byl zřejmě o něco lepší pro změnu Hadi, který se svým napruhovaným hrudníkem a vydrátovanými šikmými břišními svaly kradl Derekovi důležité čelní pózy. Vypadalo to, že to mezi oběma borci bude těsné!

Samson Dauda, Hadi Choopan a Derek Lunsford při souboji o vítězství na Mr. Olympia 2023
(foto: Npcnewsonline.com / Jeff Binns)

Zajímavé věci se děly i v dalších semifinálových calloutech. Hned v tom druhém přišla řada na slovenského těžkotonážníka Michala Križánka, který v pětičlenné řadě pózoval uprostřed a v tom okamžiku měl tak nejblíže k sedmému místu. Později Michal dostal šanci zaútočit ještě na vyšší příčky, když ve čtvrtém vyvolávání měřil síly s Andrewem, Hunterem a Brandonem. Vypadalo to, že zatímco Chinedu a Curry svádějí souboj o čtvrté místo, Michal se s Labradou přetlačuje o to šesté! Prejudging na Mr. Olympia vždy načrtne, jak jsou přibližně rozdané karty, ale o druhou polovinu bodů se bojuje ještě během sobotního finále. Nejdůležitější večer roku ve světě profesionálního bodybuildingu čtyřiadvacet hodin od začátku semifinále klasicky odstartoval hymnou Spojených států amerických Hvězdami posetý prapor, a poté došlo i na tradiční proslovy prezidenta a pořadatele Olympia Weekendu Dana Solomona i vlastníka zmíněné události Jakea Wooda. Jake kromě jiného už fanoušky hardcore bodybuildingu tak trochu lákal na příští ročník Mr. Olympia, kdy se tato soutěž, která je opředena až mýtickou atmosférou, uskuteční už pošedesáté! Zároveň upřesnil, že Olympia Weekend 2024 bude hostit Las Vegas, kde akce byla doma už v letech 1999 až 2019 a také v sezóně 2022.

Samson Dauda, Hadi Choopan a Derek Lunsford při souboji o vítězství na Mr. Olympia 2023
(foto: Npcnewsonline.com / Jeff Binns)


Finanční odměny:
1. místo400.000 $
2. místo150.000 $
3. místo100.000 $
4. místo40.000 $
5. místo35.000 $
další místa91.000 $
celkově816.000 $

Potom už před zaplněným hledištěm, ve kterém nechyběli ani hvězda NBA Shaquille O'Neal nebo americký herec a bývalý profesionální wrestler Dave Bautista, mohly začít vlastní finálové boje. Finálová vyvolávání na Mr. Olympia nicméně tentokrát jen s velmi drobnými rozdíly kopírovala ta semifinálová, a tak k nějakým opravdu výrazným posunům v rodící se výsledkové listině už dojít nemohlo. Následovaly volné sestavy, během kterých se nejvřelejší reakce publika dočkal Derek, který později také získal také cenu pro vítěze ankety, v níž si svého šampióna volili fanoušci. Po nezbytném posedownu to bylo tady! Na moderátorovi večera Bobu Cicherillovi bylo, aby vyhlásil pořadí od pátého do prvního místa. Pátou příčku při svém teprve druhém startu na Mr. Olympia vybojoval Andrew Chinedu, který nabídl dobrou kombinaci tělesné stavby, objemů a připravenosti. Zároveň ale na jeho postavě stále ještě byly patrné jisté mezery, které by mohl do budoucna zaplnit. Obecně tento nigerijský profík k tomu, aby na Olympii jednou třeba mohl pomýšlet na medailové příčky, potřebuje ještě nějaké to kilo svalů navíc a zvláštní pozornost si v jeho případě zaslouží hamstringy, které jsou jeho hlavní slabinou.

Samson Dauda, Hadi Choopan a Derek Lunsford při souboji o vítězství na Mr. Olympia 2023
(foto: Npcnewsonline.com / Jeff Binns)

Čtvrté místo vybojoval Brandon Curry, což je pro něj po tom, co značnou část času v Orlandu strávil v lékařských ambulancích, skvělý výsledek. Současně se ale ukazuje, že doby, kdy snad mohl ještě pomýšlet na to, že by na Olympii zopakoval svůj triumf z roku 2019, jsou asi už nenávratně pryč. Soupeři, kteří se letos v Orlandu umístili před ním, jsou výkonnostně napřed, a navíc mají tu výhodu, že jsou proti Brandonovi mladší. Samsona Daudu jeho slabší záda v kombinaci s jeho ne úplně stoprocentní připraveností stála boj o vítězství a celkem jasně mu tak připadl bronz. To pochopitelně vůbec není špatný výsledek, ale je evidentní, že aby tento svěřenec trenéra Miloše Šarčeva mohl na Olympii opravdu atakovat vysněný titul, bude muset všechnu tu hmotu, kterou v uplynulých několika letech vybudoval, ještě lépe zpracovat, a navíc se bude muset dál soustředit na vylepšení zadních póz. Zbývalo zodpovědět jedinou otázku. Obhájí Hadi Choopan loňské vítězství, anebo se historicky osmnáctým šampiónem Mr. Olympia stane Derek Lunsford?

Samson Dauda, Hadi Choopan a Derek Lunsford při souboji o vítězství na Mr. Olympia 2023
(foto: Npcnewsonline.com / Jeff Binns)

Sošku Sandowa pro vítěze, zlatou medaili a šek na 400.000 amerických dolarů získává... Derek Lunsford! Teprve třicetiletý Američan tak hned na druhý pokus dosáhl toho, co si vysnil. Je prvním závodníkem, který na Olympia Weekendu dokázal zvítězit ve dvou kategoriích, když k titulu z 212 Olympia, který vybojoval předloni, nyní tedy přidal i tu nejdůležitější kulturistickou trofej v královské kategorii open! Druhé místo Hadiho, vítězství Dereka a další triumf Chrise Bumsteada v kategorii classic physique mimochodem také znamená, že se nejúspěšnějším trenérem Olympia Weekendu stejně jako vloni opět stal Hany Rambod, který tyto tři borce v jejich přípravě vedl. Po několika objetích a prvotní gratulaci úspěšnějšímu soupeři to vypadalo, že u Hadiho Choopana převládlo nad vším ostatním jeho obrovské zklamání. Spolu s dalšími členy top 5 odpózoval pro fotografy jedinou pózu a pak předčasně odešel z pódia, přičemž za chůze už sundával stříbrnou medaili za druhé místo z krku. Pro rychlý odchod ze stage mohl mít třeba i jiný důvod, ale sportovně to rozhodně nevypadalo. Je potřeba však jedním dechem dodat, že Lunsford Choopana jako loňského šampióna nikterak nesmetl a našli byste i dost důvodů pro to, proč by měl znovu zvítězit Hadi. Ačkoliv z pódia v žádném případě utéct neměl, jeho rozladěnost se dá pochopit.


Dosavadní vítězové Mr. Olympia po letech:
Derek Lunsford 2023
Hadi Choopan 2022
Mamdouh Elssbiay 2020, 2021
Brandon Curry 2019
Shawn Rhoden 2018
Phil Heath 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017
Dexter Jackson 2008
Jay Cutler 2006, 2007, 2009, 2010
Ronnie Coleman 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005
Dorian Yates 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997
Lee Haney 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991
Samir Bannout 1983
Chris Dickerson 1982
Frank Zane 1977, 1978, 1979
Franco Columbu 1976, 1981
Arnold Schwarzenegger 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1980
Sergio Oliva 1967, 1968, 1969
Larry Scott 1965, 1966

Samson Dauda, Hadi Choopan a Derek Lunsford při souboji o vítězství na Mr. Olympia 2023
(foto: Npcnewsonline.com / Jeff Binns)

Na zveřejnění kompletní výsledkové listiny u Mr. Olympia nikdy nemusíte čekat dlouho, a tak jsme už po několika minutách věděli, jak si vedli další účastníci soutěže. Michal Križánek se probojoval k fantastickému sedmému místu, kterým přepsal historickou tabulku umístění československých a později českých a slovenských závodníků na Mr. Olympia. Pavol Jablonický, Lukáš Osladil, Jaroslav Horváth, Pavel Grolmus ani Josef Grolmus si přes veškeré své výjimečné úspěchy na Olympii mezi těžkotonážníky nikdy nedokázali vést tak dobře jako letos právě Michal. Třiatřicetiletý "Križo" přitom k tomu, aby touto jednoduchou řečí čísel překonal své legendární předchůdce, potřeboval pouhé dvě sezóny mezi profíky. V Orlandu závodil zatím nejkompletnější v kariéře. Zaujal vysekanými spodními zády, obrovskou spoustou detailů ve dvojitém bicepsu zezadu, kde nejvíce vynikala jeho špičková připravenost, a samozřejmě, že znovu mohl sázet na své masivní paže a parádní nejsvalnatější pózu. Jakkoliv to u tak mohutného kulturisty může znít zvláštně, tak letošní Michalova účast na Olympii naznačila, že by pro něj v podobné konkurenci klíčem k útoku na ještě vyšší příčky mohla být další kila svalů. Zatímco Michal strčil Andrewa i Brandona do kapsy připraveností a množstvím detailů, oni měli o něco navrch svou plností a kulatostí, což nakonec převážilo v jejich prospěch.

Starty českých a slovenských profesionálů na Mr. Olympia
rok jméno stát umístění
2023 Michal Križánek Slovensko 7.
2022 Michal Križánek Slovensko 12.
2020 Lukáš Osladil Česká republika 11.
2019 Lukáš Osladil Česká republika 8.
2018 Lukáš Osladil Česká republika 12.
2017 Lukáš Osladil Česká republika 12.
2016 Lukáš Osladil Česká republika 16.
2004 Pavol Jablonický Česká republika 11.
2002 Jaroslav Horváth Slovensko 23.
2001 Pavol Jablonický Česká republika 19.
1999 Pavol Jablonický Česká republika 14.
1995 Pavol Jablonický Česká republika 16.
1993 Pavel Grolmus Slovensko 18.
1991 Pavol Jablonický Československo 16.
1989 Pavol Jablonický Československo 16.
1987 Josef Grolmus Německo 15.
1986 Josef Grolmus Německo 10.


Výsledky Mr. Olympia 2023

  1. Derek Lunsford*
  2. Hadi Choopan*
  3. Samson Dauda*
  4. Brandon Curry
  5. Andrew Chinedu
  6. Hunter Labrada
  7. Michal Križánek
  8. Tonio Burton
  9. Regan Grimes
  10. Charles Griffen
  11. Hassan Mostafa
  12. Andrea Presti
  13. Theo Leguerrier
  14. Roman Fritz
  15. Justin Shier
  16. Phillip Clahar
  -. Ross Flanigan

* kvalifikace na Mr. Olympia 2024


Nejúspěšnější účastníci Mr. Olympia 2023

Více fotografií z Mr. Olympia 2023 naleznete zde na stránkách Npcnewsonline.com.


Závodníci kvalifikovaní na Mr. Olympia 2024 ke 4. listopadu:

jméno stát soutěž um.*
Derek Lunsford USA Mr. Olympia 2023 1.
Hadi Choopan Írán Mr. Olympia 2022 1.
Samson Dauda Velká Británie Mr. Olympia 2023 3.

* um. = umístění dosažené na příslušné soutěži
Pravidla pro kvalifikaci na Mr. Olympia 2024 najdete zde.


Foto:
www.npcnewsonline.com / Jeff BinnsSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

07.11.08:24decarabas - Asi má, rozhodne jeho ramená vyzerajú celkom podozrivo. ..
07.11.07:09chadsfan - “výmluvu na špatný sluch neberu” - kamo tak ty mas dost. P..
06.11.23:51Valasekjakub123 - ***
06.11.20:20Turakam - To 4k video je veľmi pekné, vďaka. Inak Andrew mpohol byť ..
06.11.19:48Arnold Strong - Má Hadi Chopan v sobě nějaký Synthol? ruce nebo ramena? do..
06.11.17:12torturer - Zato ty vypadáš podle fotky důvěryhodně 😀🤦..
06.11.17:04torturer - Jj jseš no 😂. Tak pro natvrdlý to tady ve 4K. Už ..
06.11.11:56decarabas - Škoda no, tipovačka v čudu, mal som Hadiho na prvom. Aj ..
06.11.07:43TomvandeDvor - Každý to vidíme jinak. Je to věc pohledu . Tisíc lidí=tisí..
05.11.20:17Paulie02 - Souhlas skoro se vším. Derekova napruhovaná prdel a záda j..-1
05.11.19:51m1ro - Zezadu si myslim, ze Derek jasne dominoval. Zepredu byl le..+2
05.11.19:42Paulie02 - Hoši klid. Nebuďte jak sentimentální Ronnie, který tvrdil ..
05.11.18:57Mikuc - Ber to tak, že Hadi je Íránec a už jen to, že musel jednoz..+1
05.11.18:54Mikuc - Naprostý souhlas! Za pár let bude mít Mr. O. 155 cm, 125 k..
05.11.18:05Mindandbody - Vidím to obdobně, Hadi měl vyhrát - `Abyste sundali šampio..+1
05.11.17:30TomvandeDvor - Derek to dostal za hype kolem sebe. Komicky malý na vítěz..+1
05.11.15:43Valasekjakub123 - Ty seš určitě specialista už podle fotky hňup! Chopan je j..
05.11.14:03torturer - Zatímco Hadi zlepšil maximálně tak obočí
05.11.14:02torturer - *zádama
05.11.14:01torturer - U Dereka ten Xtvar nic? Ta napruhovana prdel. Rejhy ve ste..-1
05.11.13:58torturer - Ale prd a dva žaludy 😀
05.11.13:51GIBARIAN - Ked tak pozeram na tie podtavy Mr. OLYMPIA 2023 tak sa nev..+3
05.11.13:11Valasekjakub123 - Chopan až na šířku zad jasně lepší ve všech pozach. Holt p..
05.11.11:55Spazik - Jn to je ta jejich mentalita v těhle končinách... když nen..-1
05.11.10:52Ivan777 - Stále mám pred očami iba top 3 ,toto som bral ako prvý cal..+1
05.11.10:51Ivan777 - 🤦..no jasné haha.. dík +1
05.11.10:44dzordn2 - Však to odpovídá. :-) V prvním vyvolávání bylo šest závodn..
05.11.10:28Ivan777 - Nie je to náhodou tak že ak je niekto v strede tak by mal ..
05.11.09:14torturer - Jsem to říkal. To neslo jinak. Když se člověk podíval podr..-2
05.11.07:50LOPO - Dal by som to Hadimu . Za mňa lepší je pravda ,že Derek ho..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínAntidopingový seminář ADV ČR a SKFČR...
Ondra Hájek (09:21) • Na Instagramu a Facebooku bylo víckrát lidmi okolo svazu řečeno, že ten seminář dělá sv...
magazínTréninkový videolog: Milan Šádek (02/...
Paulie02 (06:29) • Nějak vylepšenou verzi Milana asi neuvidíme, ale mě to vůbec nevadí. Naopak respektuj...
magazínAntidopingový seminář ADV ČR a SKFČR...
Valasekjakub123 (15:27) • Budu sedět v první řadě už se těším :-)
magazínJosef Květoň - trénink lýtek a hamstr...
Mikuc (12:52) • Držím palce, snad už se smůla unavila a půjde to jen k lepšímu! S těma zkrácenýma fousa...
magazínLukáš Osladil - archivní video z roku...
Mikuc (12:50) • Pěkné video! Takových kdyby bylo více, třeba rok za rokem! Jenže...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie