Reklama:
BRZY KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Ještě 8 příchutí na výběr! Více zde.

212 Olympia 2023:
výsledky a fotografie

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Od roku 2008 je v profesionální lize IFBB Jima Maniona napevno zavedena lehčí kulturistická hmotnostní kategorie a od stejné sezóny se v ní závodí také na Olympia Fitness & Performance Weekendu Joea Weidera. Klání borců z lehčí váhy na Olympia Weekendu v průběhu let neslo různý název, který se měnil už jenom podle toho, jak se posouval hmotnostní limit kategorie. Nejprve tak hodnotu 202 liber nahradilo 212 liber a později z názvu vypadlo jednu dobu používané slůvko Showdown. Dnes tuto akci známe jako 212 Olympia a každoročně se na ní schází obrovská konkurence!

Nepřehlédněte:
Mr. Olympia 2023 - výsledky a fotografie
Figure a Fitness Olympia 2023 - výsledky a fotografie
Mr. Olympia 2023: jaké bylo semifinále?
Ohlédnutí za čtvrtečním děním na Mr. Olympia 2023
Mr. Olympia 2023 - fotografie z prezentace
Olympia Weekend 2023 očima Margity Zámolové

Na výsledky 212 Olympia 2023 jste si mohli vsadit v tipovací soutěži, ve které se hrálo
o ceny věnované společností Amix v celkové hodnotě přes 10.000 Kč!
Na vyhodnocení tipovačky se můžete těšit v nejbližších dnech.


Semifinálová vyvolávání:
1.Ashkanani, Bajjo, Frias, Kryvyi, Pearson, Clarida
2.Angelov, Iushchenko, Melnikov, Sayed, Moraes, Moreira
3.Borecki, Fierro, Jones, Yamagishi
4.Bajjo, Frias, Pearson, Clarida
5.Pearson, Clarida

Letos, kdy se Olympia Weekend konal ve dnech 3. a 4. listopadu v prostorách floridského Orange County Convention Center, se na 212 Olympia kvalifikovaly rovné dvě desítky borců. Kvalifikace se posléze z rodinných důvodů rozhodl nevyužít Kamal Elgargni, íránskému profíkovi Hosseinu Kalatehovi potom stopku vystavily americké úřady, které mu neudělily vízum potřebné pro vstup do země. Nic na tom nezměnila ani skutečnost, že dlouhodobě žije v Kanadě. Dobrovolně se startu na 212 Olympia vzdal John Jewett, jehož v říjnu při jeho premiérovém vystoupení v konkurenci těžkotonážníků na Legion Sports Fest Pro kategorie open nadchla natolik, že se v ní rozhodl zakotvit. Do dvěstědvanáctky se už znovu připravovat nechtěl. Vlastní vinou pak o možnost závodit v Orlandu přišel ománský profík Mazin Al Rahbi. Vedením Manionovy profesionální ligy byl na rok suspendován kvůli tomu, že v rozporu s pravidly absolvoval exhibiční vystoupení na soutěži jiné sportovní federace. Sám následně svou chybu přiznal s tím, že se k původně neplánované exhibici neměl vůbec nechat přemluvit.

Shaun Clarida a Keone Pearson při souboji o vítězství na 212 Olympia 2023 (foto: Npcnewsonline.com / Jeff Binns)


Finanční odměny:
1. místo50.000 $
2. místo20.000 $
3. místo10.000 $
4. místo6.000 $
5. místo4.000 $
celkově90.000 $

Znamenalo to, že ke v pořadí šestnáctému ročníku 212 Olympia nastoupilo šestnáct kulturistů, z nichž mohl být za horkého favorita považován zejména Shaun Clarida, který obhajoval loňské vítězství. Už jednačtyřicetiletý veterán podle předpokladů dostal příležitost v důležitém prvním semifinálovém vyvolávání, do kterého si hlavní rozhodčí Steve Weinberger vyžádal ještě Ahmada Ashkananiho, Kerritha Bajja, Angela Calderóna Friase, Oleha Kryvyiho a Keona Pearsona. Uprostřed takto utvořené šestičlenné řady pózovali právě Shaun s Keonem, kteří tak od prvních okamžiků soutěže sváděli souboj o vítězství! Pearson na své poměry přinesl na pódium vydařenou formu, když u něj k vidění byly i některé nové detaily. Jeho hlavní předností ale byla tradičně působivá silueta, kterou mu jeho dnešní největší soupeř mohl jenom závidět. Shaun proti tomu Keona ale zase předčil svalovou hustotou a vyzrálostí. Bylo to tak pověstné porovnávání hrušek s jablky. Platilo to, i když jste Claridu s Pearsonem chtěli porovnat pózu po póze, protože i v tomto případě samozřejmě tělesná stavba a svalová vyzrálost hrály svou roli. Keone měl navrch v širokém svalu zádovém zezadu a také v hrudníku z boku. Shaun byl proti tomu lepší ve dvojitém bicepsu zezadu. V ostatních postojích to bylo vyrovnanější než v těchto třech, ale více jich bral asi Pearson.

Shaun Clarida a Keone Pearson při souboji o vítězství na 212 Olympia 2023 (foto: Npcnewsonline.com / Jeff Binns)


Dosavadní vítězové 212 (202) Olympia:
2023 Keone Pearson
2021 Derek Lunsford
2020, 2022 Shaun Clarida
2019 Kamal Elgargni
2012 - 2018 James "Flex" Lewis
2009 - 2011 Kevin English
2008 David Henry


Bitva o bronz se podle rozestavení závodníků na stagi odehrávala mezi Kerrithem a Angelem. Bajjo byl vyváženější než Frias, ale ten zase rozhodčím předvedl více detailů. O tom, kdo se jako poslední vmáčkne do top 5, bojovali Oleh s Ahmadem. Na finále si po pátečním dopoledním prejudgingu profíci museli počkat do večera. Druhá polovina soutěže měla rychlý spád, k čemuž přispělo, že odpózovat volnou sestavu bylo umožněno jenom členům první pětice. To je jistě škoda. Než jste se nadáli, bylo tu tedy vyhlášení výsledků. Začínalo se od pátého místa. To na úkor Oleha Kryvyiho připadlo kuvajtskému profíkovi Ahmadu Ashkananimu, jenž na Olympii na tento výsledek dosáhl už potřetí. Ahmad také ostatně v Orlandu předvedl svůj standard, tedy spoustu svalů, výborná záda či brutální stehna z boku. Na druhou stranu se stále potýkal i se svou starou a největší slabinou v podobě mizerné separace kvadricepsů.

Shaun Clarida a Keone Pearson při souboji o vítězství na 212 Olympia 2023 (foto: Npcnewsonline.com / Jeff Binns)

Kerrith Bajjo, který před soutěží tentokrát dokonce pomýšlel na vítězství, nakonec Angela Calderóna Friase neudolal a patří mu tak čtvrtá příčka. I ta pro něj ale představuje zatím jednoznačně nejlepší výsledek z 212 Olympia a Kerrith tak jenom těžko může být nespokojený. Angela jeho určitá nevyváženost mezi masivnější horní a slabší dolní polovinou těla výše než ke třetímu místu nepustila a na Olympii si tak proti loňsku o jednu příčku pohoršil. A teď šlo do tuhého! Vyhlásí moderátor večera Bob Cicherillo vítězem znovu Shauna, anebo se tohoto významného sportovního úspěchu poprvé v kariéře dočká Keone? Historicky šestým šampiónem 212 Olympia se stává Keone Pearson! Lepší tělesná stavba osmadvacetiletého borce rozhodla v jeho prospěch. Keone ale jistě těžil také z toho, že se mu dařilo lépe kontrolovat břicho než Shaunovi, kterému v tomto ohledu nová kila svalů, která pro letošek vybudoval, spíše uškodila. Navíc to vypadalo, že Clarida zůstal i něco málo dlužný své pověstné ostrosti. Znovu se tak prokázalo, že v bodybuildingu ne vždy platí, že větší je lepší. Zatímco proti loňsku o 3 kilogramy mohutnější Shaun skončil druhý, letos o 1,5 kg staženější Keone vybojoval titul! Na cestě za jeho dosud největším sportovním úspěchem zmíněného svěřence švýcarského trenéra Patricka Tuora nezastavila ani jeho diastáza břišních svalů, která ve chvíli, kdy zrovna nepózoval vakuum, v čelních postojích působila poměrně rušivě.


Výsledky 212 Olympia 2023

  1. Keone Pearson*
  2. Shaun Clarida*
  3. Angel Calderón Frias*
  4. Kerrith Bajjo
  5. Ahmad Ashkanani
  6. Oleh Kryvyi
  7. Nasser Sayed
  8. Andrey Melnikov
  9. Fabricio Moreira
  10. Felipe Moraes
  11. Radoslav Angelov
  12. Roman Iushchenko
  13. Chris Jones
  14. Felipe Fierro
  15. Piotr Borecki
  16. Hidetada Yamagishi

* kvalifikace na 212 Olympia 2024


Kulturistika mužů do 212 liber na 212 Olympia 2023

Více fotografií z 212 Olympia 2023 naleznete zde na stránkách Npcnewsonline.com.


Závodníci kvalifikovaní na 212 Olympia 2023 ke 3. listopadu:

jméno stát soutěž um.*
Keone Pearson USA 212 Olympia 2023 1.
Shaun Clarida USA 212 Olympia 2020 1.
Angel Calderón Frias Španělsko 212 Olympia 2023 3.

* um. = umístění dosažené na příslušné soutěži
Pravidla pro kvalifikaci na 212 Olympia 2024 najdete zde.


Foto:
www.npcnewsonline.com / Jeff BinnsSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

05.11.07:53LOPO - Áno tie tvary sú super ,ale titul mal získať Clarida . Bol..
04.11.00:44Paulie02 - Tak kdo tipoval že padne? *22* Keone má luxusní tvary. ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
moab (19:19) • Bejt jedním ze třiceti vítězů víceméně lokální soutěže... To má váhu.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
moab (19:16) • Je fakt, že je to humus tohle mít dobrovolně na zádech.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Sidic (17:38) • Představ si, že lidi maj takový akné i bez věcí, protože je to vcelku přirozený mít akn...
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Deny01 (16:08) • Mít vlivem věcí na zádech takový akné, tak se to aspoň snažím nějak zakrejt..
magazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
Valasekjakub123 (14:49) • Jak je možné že na takové soutěži je mnohem méně závodníků než na Moravě? Tím počtem zá...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie