Bez stravy není regenerace a bez regenerace není výkon. Proto Vás v této sérii seznámím s jídelníčkem sportovců rozličných odvětví, v nichž využívají činku, ať už jako primární nástroj, nebo jen jako doplněk. Mé zadání pro ně bylo jednoduché:
"Napiš mi, co jsi jedl, a chci, abys byl stoprocentně upřímný."
Mimo tréninkové vlogy jsou asi ze světa fitness nejpopulárnější "All Day of Eating" videa, kde nám sportovec ukáže, co celý den jí. Já Vám to chci poskytnout v textové formě, takže si to můžete přečíst třeba v autobuse za pár minut a nevyplácat si data.
Když jsem vymýšlel tento koncept článků, které možná někdy potvrdí a jindy zase vyvrátí zažitá tabu, tak jsem věděl, že můj kamarád Daniel Pokorný nesmí chybět. Tento renesanční člověk se svou širokou škálou prací (viz
rozhovor) má ještě širší paletu potravin, ze kterých si dennodenně skládá svůj jídelníček, nehledě na to, jestli je v dietě, v objemu nebo v jakékoliv jiné (ne)myslitelné fázi přípravy. Sladké knedlíky a vánočka, které mají za následek Danovu fantastickou formu a neustálý úsměv na tváři, jsou něco, co mě rozhodně zajímalo, a chtěl jsem tomu přijít na kloub. Pojďte se tedy seznámit s pohledem na stravu závodníka, který nejprve získal Elite Pro kartu a následně sbíral medaile v NPC, jako by to byly houby po dešti.
Včera jsem jedl... Daniel Pokorný, classic physique (110 kg)
jídlo |
složení |
výživové hodnoty |
snídaně |
vejce (5 ks M)
celozrnný toast (8 ks)
avokádo (150 g)
máslo (10 g) uzený losos (50 g) |
1509 kcal 74 g bílkovin
96 g sacharidů 73 g tuků |
oběd |
rýžová kaše (120 g)
protein (60 g)
kokosový olej (10 g)
banán (110 g - 1 ks)
mražené
borůvky (50 g) |
843 kcal 57 g bílkovin
119 g sacharidů 14 g tuků |
pre-workout |
rýžový chlebík (10 ks) marmeláda (70 g)
banán (1 ks)
muffin (1 ks)
Nutella (30 g) |
1057 kcal 12 g bílkovin
184 g sacharidů 27 g tuků |
intra-workout |
džus (500 ml)
BCAA (10 g)
EAA (5 g)
kreatin (10 g)
glutamin (10 g) |
332 kcal 45 g bílkovin
35 g sacharidů
0 g tuků
|
post-workout |
corn flakes (100 g)
špaldové lupínky (125 g)
protein (50 g)
MCT olej (10 ml) |
1047 kcal 56 g bílkovin
151 g sacharidů 21 g tuků |
večeře |
vaječné těstoviny (200 g)
mleté hovězí 10% (250 g) rajčatová omáčka (100 g) |
999 kcal 67 g bílkovin
107 g sacharidů 29 g tuků |
před spaním |
batáty (700 g)
hovězí roštěnec - steak (250 g) |
887 kcal 64 g bílkovin
119 g sacharidů 10 g tuků |
celkem |
|
6458 kcal 359 g bílkovin
826 g sacharidů 175 g tuků |
Daniel Pokorný - rozhovor o přístupu k výživě
V jaké fázi přípravy se aktuálně nacházíš? A je tebou uvedený jídelníček standardem posledních týdnů?
Aktuálně se nacházím na konci objemové přípravy. V objemu konzumuji velké množství kalorií, protože mám i velký denní kalorický výdej skrz práci. Po posledních soutěžích na podzim minulý rok jsem jedl ještě podstatně více. Metabolismus se pak vždycky drobet zpomalí, tak jsem to musel lehce zredukovat. Jsem velký jedlík. Mám rád různorodá jídla. Nejsem zastánce klasického stereotypního přístupu k jídlu aka kuře na vodě s rýží a brokolicí. Takhle ten sport vidí v dnešní době ještě spoustu lidí a já jdu proti tomu a snažím se ukázat ostatním, že to tak nemusí být. Můj jídelníček je čistě inspirativní. Jídlo je kámoš a můžete jíst to, co máte rádi, a vypadat dobře. Pokud si v tom najdete svůj balanc.
Jak moc důkladně počítáš makroživiny nebo kalorie?
Počítám oboje. V tréninkové dny mi vyhovuje mít vyšší příjem sacharidů a méně tuků. V netréninkové dny zase snižuji sacharidy a bílkoviny. Navýším v netréninkové dny tuky, protože mi to pomáhá udržovat si zdravou inzulínovou citlivost. Kromě toho miluju jíst tuky, jako vajíčka, losos, oříšky, oříšková másla, hořká čokoláda, avokádo, tučné mléčné výrobky (sýry, tvaroh). Dělám to tak už druhou sezónu a vyhovuje mi to. Nejím každý den stejně, proto si všechno zapíšu do kalorických tabulek, a výsledek by měl alespoň zhruba odpovídat tomu, co jsem si nastavil.
Jak často si dopřeješ volné jídlo?
Pro mě znamená volné jídlo třeba boloňské špagety, které miluji od dětství. Dopřeju si tedy volné jídlo třeba každý den. (smích)
Snažíš se předcházet problémům s trávením? Popřípadě jak?
Byl jsem obdařen skvělým trávením, což si myslím, že je má výhoda v tomto sportu. Můžu hodně sníst, aniž bych měl zažívací potíže. Lidé mi občas říkají:
"Tebe je lepší šatit než živit." Já s nimi určitě souhlasím. Vyhýbám se veganským výrobkům, které mi vůbec nesednou.
Aby se předešlo trávicím problémům, tak je rozhodně důležitý správně nastavený jídelníček sestavený z vhodných potravin. Což znamená, že nebudu jíst to, co mi nedělá dobře, nebo alespoň ne v takovém množství. V dnešní době všemožných alergií a intolerancí bych všem doporučil, ať si u svého lékaře nejprve nechají tyto intolerance a alergie zjistit. Pokud jste v pohodě a chcete tomu trávení jít drobet naproti, doporučil bych vyšší příjem tekutin (vody). Pravidelně také užívám probiotika pro zlepšení střevního mikrobiomu.
Pořídil jsem si taky takové bonbónky, které obsahují jablečný ocet, který pomáhá s tvorbou žaludečních šťáv, a tím pádem i urychlí trávení a metabolismus. Jablečný ocet dávám také každé ráno. Zkoušel jsem tekutý jablečný ocet, ale dost mi narušoval zubní sklovinu, takže jsem ho nahradil bonbóny.
Když mám třeba větší jídlo, tak používám komplex trávicích enzymů, aby mi to pomohlo co nejvíce využít většinu živin z celého jídla. Například když jdu na all you can eat sushi nebo když si dávám hovězí tatarák.
Nejoblíbenější fit jídlo a nejoblíbenější cheat?
Sushi, domácí pizza, Nutella, nutellová pizza, burger, špagety, lasagne, tvarohové koláče, tvarohový závin, plněné ovocné knedlíky, domácí zmrzlina, linecké cukroví.
Dokážu si to vždy ospravedlnit, když mám na něco chuť a chci si to dát, takže se jídlem nestresuji. Naslouchám svému tělu. Když mám ten den vyšší fyzický výdej, tak si dám něco navíc bez výčitek. Cheat meals a cheat days úplně neuznávám, protože všechno jídlo, které mám rád, jím v podstatě denně. Znamená to, že cheatuju každý den? Možná. (smích) Jako cheat vidím něco hodně smaženého, z čeho mi bude špatně. Cheat day je za mě velká blbost, protože vám to úplně rozhodí jak trávení, tak inzulín v těle, a budete nejspíš celý den unavení, protože tělo bude mít sakra co dělat, aby to všechno, co do sebe naházíte, zpracovalo.
Jsou potraviny, které vůbec nejíš, a proč?
Nejím veganské náhražky masa. Nedělají mi dobře. Nemám rád houby, protože k nim mám odpor od dětství. Babička mi houby vždy rozmixovala do bramboračky a řekla mi, že tam ty houby nejsou vůbec poznat. (smích) Já o tom vždy věděl, a proto jsem si k tomu vybudoval odpor. Kdyby mi někdo držel nabitou pistoli u hlavy, tak je samozřejmě sním. Houby totiž neobsahují moc kalorií, takže jsou určitě dobré do diety, abyste se cítili víc plní a nehladověli.