Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Jan Jankovič - fitness hvězda doby před Instagramem

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Patrik Herčzík: "Dostal jsem se do profi bez dopingu!"
Honza "Kenny" Jankovič je jméno dost možná neznámé pro nejmladší generaci fitness nadšenců. Je však medailistou z evropského i světového šampionátu, bývalý trenér úspěšných závodníků a současně jeden z nejvyhledávanějších osobních trenérů v Praze. Patřil mezi úspěšnou mládežnickou reprezentaci, kde se potkával se jmény jako Topinka, Šádek, Roubík nebo Papežová. Je prvním physique závodníkem před tím, než tato kategorie vůbec vznikla, jak o sobě sám se smíchem tvrdí. Řekl jsem si, že bude zajímavé občas mapovat životy těch, kteří dříve v našem sportu vynikali, ale teď už mají priority jinde. První vlaštovkou byl rozhovor s Patrikem Herčzíkem, na který dnes navážeme. Jak se vyvíjí vztah k našemu sportu a pohybu obecně po ukončení závodní kariéry někomu, kdo tu před patnácti lety hrál první ligu? To se dozvíme v dnešním rozhovoru.

Honzo, už je to dlouhých čtrnáct let, kdy jsi naposledy závodil. Připomněl bys nám prosím své sportovní úspěchy? Ať víme, s kým máme tu čest.

Peťo, co si za sebe ještě pamatuji, tak mám v kulturistice staršího dorostu vicemistra Čech a vicemistra ČR, kde jsem ve finále prohrál s kamarádem a pro mnohé čtenáře známým Jirkou Borkovcem. Pak už následovala jen kategorie fitness a tam mám titul mistra ČR, mistra Evropy (Rusko - Ťumeň) a vicemistra světa (Maďarsko).

Jan Jankovič na MS 2007

V současné době tě vnímám jako veleúspěšného soukromého trenéra. Ty jsi trenérství studoval na vysoké škole ve Brně. Jak moc velké know-how ti škola poskytla?

Veleúspěšný je možná hodně silné slovo, ale děkuji ti za kompliment. Mám vystudovanou Masarykovu univerzitu v Brně, a to sportovní fakultu, obor Kinantropologie se specializací trenér fitness. Co se mě týče, tak z hlediska specializace kulturistiky a fitness vesměs žádné know-how z absolvování vysoké školy nemám. Z mého pohledu to bylo ale očekáváno. Jedná se o Fakultu sportovních studií, tudíž fitness bylo pojímáno z pohledu trenéra využívajícího trénink jako doplněk a stavební kámen přípravy sportovců široké škály sportů. Od A - atletiky po Z - zápas. Pojímáno silovou a kondiční přípravou. Ale co tak mohu sledovat, tak se díky lidem jako Jan Caha repertoár rozšiřuje také do té sféry fitness z hlediska zdraví a práce s tělem. To hlavní, co mi škola dala, je, že jsem zde měl tu úžasnou možnost projít si velkou škálou tréninkových principů pod vedením profesorů a trenérů daných sportů. Ať už to byla atletika, plavání, úpolové, zimní, nebo míčové sporty. Samozřejmě součástí byla i anatomie, traumatologie, biochemie a další teoretické předměty.

Jan Jankovič na ME 2007

Byl jsi reprezentantem ve fitness v dobách jeho největší slávy. Proč padla volba právě na tuto kategorii?

Volba pro mě byla víceméně jasná hlavně z důvodu studií na fakultě. Vždy jsem miloval sport, pohyb a kulturistiku. Jakkoliv jsem ji v té době obdivoval, pro mě v rámci plnění zápočtových limitů z atletiky, plavání a dalších sportů nedávala smysl. Od svých pěti do dvanácti let jsem dělal sportovní gymnastiku. Tehdy jsem si spojil potřebné s užitečným.

Aktuálně je tato kategorie asi na ústupu. Proč tomu tak je?

Mohl bych tu laborovat jako spousta starších matadorů různých sportů tím, že mladší generace jsou línější a chtějí všechno hned a nechtějí na sobě makat v jiném aspektu než pouze v tom vizuálním (kulturistika, physique). Ale tak to podle mě není. Myslím si, že je to hlavně o marketingu fitness jako takovém. Dneska spousta mladých kluků raději věnuje svůj čas street workoutu nebo samotnému parkouru, který je v rámci marketingu mnohem lépe stylizován než samotná kategorie fitness. Kulturistika, fitness a další kategorie mají tvrdě makající závodníky a myslím si, že vzhledem k dnešním možnostem, které mladí mají, je jejich oběť o to větší. Hlavně z pohledu toho všeho, čeho se musejí vzdát v zájmu toho sportu.

Jak taková příprava na závody probíhala? Předpokládám, že jsi prostě fungoval jako každý jiný kulturista, ale k tomu navíc byly tréninky akrobacie.

Přesně, jak říkáš. Byl jsem regulérní pumpa (smích) s tím, že jsem dvakrát až třikrát v týdnu byl v gymnastické hale a zkoušel akrobatické věci. Bohužel ve finále to dospělo do závěru přípravy a každý, kdo se někdy chystal na závody, ví, že vám ke konci opravdu do tance moc není. Pro mě tenkrát bylo hlavní mít formu i na úkor samotné volné sestavy, což se mi na "Evropě" vyplatilo, bohužel na mistrovství světa mě to stálo zlatou.

Ty jsi ještě zažil období reprezentačních soustředění. Jak na tohle období vzpomínáš?

Senzační věc, kdy banda stejně pomatených trotlů baštila kuře na vodě a rýži na gramážní příděl trenérů a následně se snažila nevyzvracet to málo, co dostali, při ranním nebo odpoledním tréninku. Byli jsme super parta a vzpomínám na to moc rád. Byli jsme všichni pod jednou střechou a dohledem státních trenérů. Prostě pecka a je velká škoda, že už tohle momentálně není.

Soustředění reprezentace před MS juniorů 2007

Jste ještě v kontaktu se starou partou ze závodů? Vím, že jsi měl hodně blízko k Lukáši Roubíkovi a Michalu Šturmovi.

Kdybychom se někde náhodou potkali, tak bychom si rádi a dobře pokecali, určitě alespoň za mě. Ale každý máme momentálně dost své práce a svých povinností. Lukáše Roubíka si vždycky rád poslechnu a fandím mu s jeho podnikáním. Líbí se mi, jak pracují, a moc rád pak vidím, že i klienti z toho profitují a mají mnohem větší záběr ohledně výživy. Michala jsem vždycky rád viděl, když jsem byl v Ústí. Bohužel s rodinou do Ústí jezdíme hlavně za babičkou a rodinou, aby si užily ty naše dva malé čerty, a bohužel nemám čas se potkat s kamarády, se kterými jsem prožíval nejednu přípravu na závody.

U našeho sportu jsi ještě nějakou dobu zůstal. Chystal jsi spoustu skvělých závodníků. Mimo jiné Marka Kavinu, Honzu "Lišáka" Lišku, Romana Juráka a hlavně samozřejmě mě. (smích) Jak jsi na tom s přípravou závodníků aktuálně?

Momentálně nikoho na závody nechystám. Věnuji se svým klientům a snažím se uživit hlavně rodinu. Co je moje žena na mateřské, tak se snažím vydělávat a současně být i doma, abych viděl svoje kluky. I když tomu ne vždy časově dostojím tak, jak bych chtěl.

Jan Jankovič s Markem Kavinou, Janem Liškou a Petrem Polákem

Také jsi připravoval naši profesionální závodnici Janu Ludmilu Bendovou. Jana je doteď v našem světě velký pojem. Jak na tohle vzpomínáš?

Tak Janča byla a je neuvěřitelný dříč a srdcař. Za mě jsem jen rád, že jsem měl tu možnost v jejích začátcích pracovat s někým, jako je ona. Vzpomínám na to moc rád, byl jsem tenkrát ještě mladý střevo a dostal jsem od ní tu důvěru ji trénovat. A s postupem času si této možnosti vážím mnohem víc a přeji jí jen to nejlepší do její kariéry.

Jan Jankovič s Janou Ludmilou Bendovou

Nepřepadaly tě během těch mnoha let myšlenky na návrat?

Už ne. Vím, co taková příprava obnáší jak časově, tak finančně, a to si za současné situace fotříka od rodiny nemůžu dovolit.

Jak se vlastně scéna změnila? Množství soutěží a hlavně závodníků rapidně stouplo. Je tomu tak i co se jejich kvality týče?

Doba jde dopředu. Závodníci se také posouvají, takový je vývoj i v jiných sportech. Dnes je informací ohledně tréninku i přípravy mnohem víc. Je mnoho dobrých trenérů a celkově jsou podmínky pro to nakloněné. Díky sociálním sítím mladí vidí inspiraci a mají tu motivaci to zkusit. Spousta z nich je tímto sportem nadšená a zůstane u něj.

Co dieta tehdy a dnes? Vládly přípravám sacharidové vlny a obecně velmi nízké sacharidy s minimem tuků ve stravě? Spolu jsme zkoušeli ketogenní dietu, to tenkrát asi byla věc neznámá.


Klasická posoutěžní fotografie
Trendy ve stravě i v samotném tréninku se mění. Těch postupů je spousta a lidé mají možnost si osvojit to, co jim vyhovuje a funguje. Všechny cesty vedou do Říma. Tehdy to bylo hodně konzervativní a jelo se hodně to, co bylo ověřené, viz sacharidové vlny a podobně. Ale vím, že už i tenkrát si spousta z nás hrála s vícero možnostmi a kombinacemi. A to je to, proč jsme dnes tam, kde jsme. Protože spousta z nás si ozkoušela jiný přístup. Vyplatilo se, a tak teď máme mnohem více možností. Ale ve finále je to jen o konzistentní rutině, která přináší ten žádaný efekt.

Aktuálně působíš v Xplore Fitness Na Příkopě u Václavského náměstí. Jací lidé tě vyhledávají?

Pracuji jako trenér už přes patnáct let a jsem moc rád, že velká část mých klientů se mnou spolupracuje i více než osm let. Dlouhodobě jsem měl diář poměrně plný, proto jsem se, co se týče vlastního marketingu, nemusel pouštět do zběsilé sebeprezentace. Samozřejmě doba se mění a i zkameněliny jako já už musí trochu jít s dobou. Nejsem vyhledávaným trenérem, ale často mě na doporučení kontaktují klienti různých odvětví. Od podnikatelů a manažerů po kondiční či profesionální sportovce nebo trenéry.

Pamatuji si, že jsi pomáhal s kondiční přípravou boxerům a jiným sportovcům. Jak široký je tvůj záběr?

Spolupracoval jsem s Pražským rohovníkem a s úžasným člověkem a trenérem v jednom Míťou Soukupem. Měl jsem tu možnost trénovat jak s mladými boxerskými talenty jako Jirka Havel, tak i s matadory tohoto sportu, jako například se Zdeňkem Chládkem (účastník OH v Londýně). Svůj záběr se snažím neustále posouvat. To hlavní, co se týká sportovního tréninku, si nesu už od vysoké školy a jen doplňuji o nové metody i trendy na základě literatury, ať už vědecké v podobě různých studií, nebo i různých online, často zahraničních konferencí či školení. Nebráním se novým věcem, protože je to pro mě motivací. Naučit se novým věcem a dostat se hlouběji do problematiky daného zaměření s tím, že dané poznatky mám tu možnost přenést i do tréninků a spolupráce se stávajícími klienty.

Jak už jsi zmínil, tak jsi aktuálně ženatý tatínek dvou kluků. Podle sítí s nimi trávíš hodně času, přesto jsem tě nikdy neviděl mimo formu. Pořád se skvěle udržuješ. Jak to teď máš se sportem a posilovnou? Vím, že sis prošel obdobím CrossFitu i boxu.

Sport mě doprovází celý život. Od gymnastiky, basketbalu, fitness po CrossFit nebo box. Snažím se z tréninku nevypadnout, momentálně jsem propadl atletice a běhu samotnému. Zamilovat jsem si dlouhé běhy, jak trail, tak silniční. Nemám aspiraci v tom dosáhnout úspěchů, ale je to pro mě činnost, kterou jsem v životě hodně opomíjel a stranil se jí. Možná právě proto mě teď tak naplňuje, když mám tu možnost ráno v pět vstát a jít si zaběhnout 30 km, jen pro tu radost z pohybu a klidu. Kdo má děti, ví, že to je někdy slušný bugr a rachot. Vyběhnout za svítání, užít si nějakou tu chvíli klidu, ticha a vidět za běhu, jak se svět probouzí, je pro mě terapie na duši. Samozřejmě jsem na fitko nezanevřel, jen si hraji s různými protokoly, zkouším nové věci a bavím se tím. Mým cílem je být tu pro svou rodinu funkční a dát klukům do života aspoň trochu té lásky ke sportu a pohybu, jakou mám. Sport má mnoho podob a každá má své a já jsem vděčný za tu možnost, že se jím mohu bavit i živit a v neposlední řadě tu radost předávat jak svým klientům, tak hlavně dětem.

Dnes je "sponzorovaný" každý druhý závodník, sociální sítě změnily hru. Jaký je to rozdíl oproti době před YouTube a Instagramem?

Za sebe můžu říct, že jsem měl tenkrát podporu hlavně z řad přátel nebo klientů, kteří mi pomohli finančně. Nelze říct, že se jednalo o sponzoring jako takový. Když jsem ještě závodil, nebyly sociální sítě a možnosti, které jsou dnes. Pokud chce někdo sponzora, tak by si měl uvědomit, co mu on sám může nabídnout. Pokud máš velký dosah a důvěru fanoušků, kteří za tebou stojí, je tu větší pravděpodobnost lepšího sponzora, než pokud jsi "pouze" vítěz mnoha závodů ověšený trofejemi. Tak to prostě je a chápu to. Taková je doba. Sportovec, který stojí o kvalitního sponzora, musí být dobrý podnikatel. Musí být sám kvalitním produktem, se kterým se bude spojovat dobrý obchodní partner. To, jestli je někdo sponzorovaný a je spokojený se svými partnery a podmínkami, které má, je jen na něm. Každý má svůj život a svou kariéru a je jen na něm, jak s tím naloží. Sport jako takový se neustále posouvá a z momentálně nízkonákladové společnosti se může vyklubat společnost s vysokým rozpočtem. Proto bychom si měli vážit jakékoli pomoci, která může posunout jak závodníka, tak i nízkorozpočtové společnosti.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

17.03.13:11petrpolak - Jojo.
17.03.12:52kondy - Nejak nerozumim odpovedi.On mel nejake postihy?
17.03.12:03petrpolak - On spíš antidoping nezanevřel nad Šímou... 😁
17.03.11:58kondy - Jj super :) Ten Sturma mel vybornou stavbu vrsku tela.Neob..
17.03.11:01petrpolak - Tak zrovna se Šímou (Michal Šturma) se znám, tam bych to m..+1
17.03.10:32kondy - Jj to jsou stejny rocniky kluci pamatuji.. udelejte se Stu..
16.03.10:49violence - To je super. Je teď zaláskovaný, tak snad najde čas ԅ..
16.03.10:43petrpolak - Ahoj, s Tomášem už jsme na videorozhovoru domluvení snad d..
16.03.10:40violence - Pěkný rozhovor.. Další by určitě mohl být s Tomášem Klíčem..
15.03.19:47torturer - Pamatuju si ho z fitka z Ústí ze Střekova. Dobrej týpek, d..+1
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie