Reklama:
Big Boy Slaný karamel & Mr. Perníček 1+1!
Dva populární arašídové krémy za extra výhodnou cenu! Koupíte zde.

Arnold Schwarzenegger:
Velký speciál o mrtvém tahu (I.)

9.925 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Arnold Schwarzenegger: Velký speciál
o bench-pressu
Myšlenka pokračovat po článku Arnold Schwarzenegger: Velký narozeninový speciál o bench-pressu dalším článkem o mrtvém tahu vypadala na první pohled logická s tím, že předpokládaným doplněním dřepu by v budoucnu vznikla jakási trilogie o Arnoldových základních cvicích. Nápad ale do značné míry kalily obavy, jestli budou dostupné podklady, archivní knihy a časopisy na takový úkol stačit. Zpracoval jsem maximum informací souvisejících s nosným tématem článku a přidal údaje, jaké čtenáři možná ještě nečetli ani neslyšeli. Zdá se, že Arnold je téma nevyčerpatelné. Kdyby po legendárních osobnostech, jakými byli Larry Scott, Lee Haney nebo Ronnie Coleman a třeba "Big Ramy", přišli další, ještě geneticky nadanější a vypracovanější (raději už ne masivnější), stejně nedosáhnou Arnoldovy popularity a vlivu na kulturu společnosti, o mnohonásobné úspěšnosti globálního rozsahu ani nemluvě. Celkově bych jej charakterizoval jako člověka, jemuž je svět malý. V podobném kontextu si dovolím frázi "nikdo není nenahraditelný" změnit na "Arnold je nenahraditelný", a to s vědomím vyvolání kontroverze nebo nesouhlasné reakce u řady lidí. A tak si my obyčejní, zato upřímní fanoušci historie sportu svalů a síly slibujeme, že dokud budeme živi, jméno Arnold Schwarzenegger nikdy nezapomeneme.

Štýrská vesnice Thal-Linak, Rakousko


Arnold na jezeře (1961)
Existuje několik odlišných verzí toho, jak se Arnold Schwarzenegger dostal k bodybuildingu, což je u nejznámějšího kulturisty světa dost kuriózní věc. V knize Arnold's Fitness for Kids vzpomíná, jak si ve čtrnácti hrával s kamarády u jezera Thaler See. Honili se po břehu, závodili v plavání nebo se potápěli do hloubky. Arnoldovi při tom neuniklo, jaké svaly mají starší kluci, kteří cvičí a posilují, a s touhou udělat více shybů a kliků než ostatní se k nim záhy přidal. Soused z ulice a majitel gasthausu na jezeře Karl Kling tuto verzi potvrzuje, stejně jako kamarád ze školy Franz Hörmann. "Už ve třinácti mi říkal, že bude nejlepším kulturistou na světě," tvrdí Alois Veisberger, zakladatel Arnoldova muzea a taky spolužák, zatímco starosta Thalu Peter Urdl dodává: "Už tenkrát jsme mu říkali, že je na hlavu!"

Známější story, také z Arnoldových úst, popisuje jeho seznámení s posilováním skrze kopanou. V deseti letech se Arnold přihlásil do fotbalového družstva Grazer AK, kde hrál na pravém křídle (že by už tenkrát republikán?), ale po třech letech odešel: "Nesnášel jsem, když mne po vyhraném zápase nikdo neocenil," řekl. Ještě předtím však trenér rozhodl, že chlapci budou hodinu týdně posilovat nohy v činkárně (Athletic Union) na stadionu. Tam Arnold poprvé spatřil trénující muže a bylo rozhodnuto. "Pohled na ty chlapy, jak dělají dvacet shybů, dřepují s 200 kg a zvedají trhem 140 kg, přesáhl vše, co jsem viděl na fotbalovém hřišti," prozradil v jednom článku. "Začal jsem trénovat jen nohy a kulturisté si hned všimli, jak tvrdě jsem makal," píše v biografii Arnold: The Education of a Bodybuilder. Další svědectví podává mladý rakouský fotbalista Emanuel Pogatetz: "Můj otec Luis jej v té posilovně mnohokrát viděl, sám bydlel asi 400 metrů od jejich domu." V onom létě 1962 vzali kulturisté Arnolda mezi sebe na kondiční cvičení v lese u jezera. Dělali shyby na větvích, kliky ve stoji na rukou, sklapovačky, vytáčení v pase a dřepy. Jednu červencovou neděli se Arnold, syn místního náčelníka policie, na přímluvu tamního plavčíka Willyho Richtera na Thaler See seznámil s člověkem, který při jeho cestě za vysněným cílem sehraje klíčovou roli - s Kurtem Marnulem.


Arnold s přáteli u jezera (1962)
"Arnoldovi bylo skoro čtrnáct," vzpomíná tehdy 33letý Marnul. Hned jej zarazila Arnoldova výška, vysportované tělo i zjevná ctižádost a pozval hocha do Grazu na trénink. Na nesrovnalost v datech upozorňuje Harry Maurer, který Marnula doprovázel: "Marnul posunul setkání zpátky do roku 1961, ale bylo to v létě 1963!" Arnold v knize Total Recall nicméně uvádí konec července 1962. Tak či onak, v pondělí po dotyčném setkání s Marnulem (půjdeme-li do detailů, stalo se tak možná osm dnů nebo jeden den před jeho 15. narozeninami, které slavil 30. července) Arnold netrpělivě posedával na schodech před Fussball Stadium Graz-Liebenau (dnes UPC-Arena, ale žádný rodák mu neřekne jinak než Schwarzenegger Stadion).

Město Graz čili Štýrský Hradec je druhé největší v Rakousku, hlavní město státu Štýrsko, roku 1961 mělo 237 tisíc obyvatel. Spolek Graz-Athletik-Sport-Klub byl založen v roce 1902. V roce 1929 vzniklo hřiště fotbalistů Grazer SC a SK Sturm Graz, stadion s krytým bazénem byl na příkaz spolkové vlády dokončen na bývalém pozemku továrny Steyr-Daimler-Puch v červenci 1951. Posilovna Athletik Union Graz se nacházela v místnosti pod betonovými nosníky ochozu a měla ponurou atmosféru. Holé betonové podlahy se vzpěračskými prkny, s hrubě omítnutými stěnami a betonovou podlahou, na níž ležely podlážky z fošen, rozbité na třísky milióny úderů od odhozených činek. K vybavení krom stojanů na dřepy, několika lavic a kupy kotoučů od činek Berg patřila hrazda, bradýlka na kliky a hromada jednoruček. V místnosti se netopilo a ve zdi zela díra, obvykle ucpávaná novinami. V klubu trénovali jak vzpěrači, tak kulturisté Helmut Knaur, Harry Maurer, Johny Schnetz, Karl Kainrath, Adolf Ziegner, Helmut Cerncic, Harald Gobec a Karl Gerstl, dál jen s příjmením Tauschner, Bredel, Horwath, Wiesenhofer, Theiner, Reiter, Ouwitz a Tischner. Podle Arnoldova odhadu tehdy bylo v celém Rakousku všeho všudy 20 - 30 kulturistů a jednalo se o nejméně populární sport ze všech. V roce 1958 Marnul otevřel posilovnu Athletik Union Graz (tvrdí, že byla první v celém Rakousku) a v polovině 60. let vyrobili s Arnoldem podle obrázků v amerických časopisech první posilovací stroje. O něco později spolu přidali dalších osmnáct mašin, mezi nimi peck-deck, extenzní lavici, legpress a bicepsový stroj s opěrkou pod lokty, který Arnold osobně natřel barvou a jako první taky vyzkoušel.

Rakouské město Graz (Štýrský Hradec)

První nadšený trénink v Unionu skončil krutým namožením svalů, Arnold si však brzy zvykl (měl v sobě tvrdé štýrské jádro - ein harter Kern) a zapsal se na docházku třikrát týdně. V biografii uvádí, že si jako učitele našel starší kulturisty, 28letého Gerstla, lékaře a psychologa, 33letého Marnula a Knaura, jemuž bylo padesát. Britská novinářka Wendy Leigh v Neschváleném životopisu nicméně oponuje, že všem od začátku spíš lezl na nervy, zvláště když Marnulovi svěřil: "Budu Mr. Universe," a na vrstevníka Schnetze zapůsobil větou: "Za pět let ze mne bude Mr. Universe." Rychle rostoucí tělo záhy udělalo dojem na okolí a názor lidí na rošťáka Schwarzeneggera se změnil na respekt. Spolužáci Arnoldovi nabízeli svačiny, sousedé z ulice jídlo se slovy: "Jestli potřebuješ čerstvé mléko, vejce nebo zeleninu, stačí říct." Arnold v té době jedl doma, a přestože nebyli zámožní, maminka vařila různé polévky, guláše, ryby, knedlíky s masovou náplní, řízky s brambory i speciality jako Tafelspitz (hovězí špička), Spätzle (těstovinové halušky se zelím) nebo Apfelstrudel čili jablečný závin. Podnikavý Marnul, prohánějící se ulicemi Grazu a okolí v červeném Renaultu Florida, zase sehnal v Německu tablety amerického Super-Proteinu, které Arnold zapíjel mlékem.


Vzpěrač Arnold (1965)
Arnold byl sice ještě školák a bydlel v Thalu-Linaku (obec Thal se skládá z menších vesnic Uperthal, Oberthal, Waldsdorf, Kirchberg a Linak) ve staré budově z roku 1806, původně patřící baronu Herbersteinovi, jeho celý život se však odehrával v Grazu. Zatímco kolegové pobývali v posilovně 2 - 3 dny v týdnu, Arnold pumpoval svaly šest, někdy sedm dnů týdně po třech hodinách. Jeho nadšení a touha neznaly mezí. Když zmeškal linkový autobus, zkusil stopovat auta, každé odpoledne ale stál přede dveřmi Unie, tloukl do nich a volal: "Pusťte mne dovnitř, musím trénovat!" Stávalo se, že jej podnapilí řidiči zavezli úplně jinam nebo se automobil porouchal a Arnold musel pomoci vůz tlačit. Pokud nestihl trénink skončit včas, šel v zimě 6 km (A. Busek tvrdí, že to bylo 8 km) domů pěšky, někdy jezdil na kole a občas na zadním sedadle Marnulova motocyklu.

V sobotu a v neděli bývala posilovna kvůli fotbalu zavřená. Arnold si obstaral žebřík, vylezl nahoru, rozbil okenní sklo a mit Gottes Hilfe se vsoukal dovnitř. Když to Marnul zjistil, chvíli se zlobil, ale pak mladému horlivci odpustil. Proti otci, který synovu snažení nepřál a povolil cesty do Grazu jen třikrát týdně, vznikla mezi Arnoldem a matkou Aurelií tichá konspirace. "Poté, co si udělal úkoly a otec usnul, Arnold seběhl na silnici a stopoval auta dolů do Grazu," vzpomíná Aurelia. "Po několika hodinách mučení s činkami dorazil za svítání domů na tanku a ten jej odvezl do školy. Šlo o americký tank a Arnold byl s vojáky velký kamarád." Aurelia se nemýlila, Rakousko tenkrát patřilo do britské okupační zóny, armáda jako člen NATO ale vlastnila americké tanky M 47 Patton s pětičlennou osádkou, 90mm kanónem a charakteristickým výčnělkem na zadní straně věže - a jeden takový tank měl Arnold zakrátko sám řídit…

Ve třiašedesátém Arnold nastoupil do tříletého učení na tesaře a ve druhém roce pobíral slušné kapesné 700 šilinků měsíčně. Do jeho osobního klanu přibyl další poradce, Sammi Adia Saad, který v Grazu studoval, nejvíc času ale trávil s mladým Gerstlem. Ten nabídnul, aby ve dnech, kdy měla Unie zavřeno, trénoval u něho doma. Rodiče uvolnili jeden pokoj, kam kluci postavili lavičku s činkou. I když už Arnold měl doma ve sklepě vlastní posilovnu s ručně vyrobeným náčiním a kotouči pokradmu odvezenými z Unie, trénink v 18 hodin často končíval večeří, a tak radši zůstával u Gerstlů. Psycholog Karl jej přivedl k prvku soutěživosti během tréninku, jenž Arnold později s parťáky bohatě využíval. Uzavírali spolu (s Karlem) dokonce sázky o deset šilinků, kdo udělá více opakování. Podle Marnula Arnold přibral za necelé čtyři roky 20 kg svalů a podstatně zvýšil sílu. Od prvního nadhozu 75 kg (1963) až po léto 1965, kdy dostal nad hlavu 130 kg, vzrostla jeho síla o 60 %, tedy odhadem 20 % na každých 5 kg váhy těla ročně. "Viděl jsem, jak chtěl jít výš a výš. Kdyby záleželo jen na něm, vzal by si činky do postele," doplňuje Marnul. Arnold byl tenkrát tak chudý, že si ani nemohl koupit večeři, a tak jídlo po tréninku mnohokrát obstarával trenér. "Arnold často ve sprše jásal nadšením, dokonce si zpíval. Chvíli trvalo, než jsme na to přišli. Byl šťastný z teplé vody, kterou doma neměli."

Arnold v Alpách (1967)

Vsuvka: Exkluzivně z Grazu

Jde o náhodu a nepovažuji to za věc obzvláště hodnou chlouby, nicméně ve stejné době (1962 - 1964) jsem taky vzpíral, byla to éra Jurije Vlasova a Hanse Zdražily. Činkárna v České Třebové, úzký obdélník v budově ze škvárobetonových tvárnic se dvěma okny a podlahou z hrubého betonu, se od Unie zvlášť nelišila. Zařízení tvořily 2x2metrové podlahy z trámků, vratké stojany, staré litinové činky, kamna na uhlí, pár rozviklaných židlí a plechových skříněk. Po každém odhození činky se zvedlo mračno prachu, o sprchách, toaletách nebo šatně jsme si mohli nechat zdát. Tam jsem ve čtrnácti letech poprvé zvedl nad hlavu 60 kg a věřte nebo ne, v neděli jsem dovnitř potajmu lezl oknem!

Zpátky ke klávese Home. Podle náplně vzpěračských tréninků, které jsem viděl, patřily do hlavní části soutěžní disciplíny (tlak, trh a nadhoz), pak pomocné cviky - dřepy a výtahy, na závěr břišní svaly. Sílu pro přemístění vzpěrači rozvíjeli dynamickými výtahy z podlahy nebo z podložek různých výšek. Tohle Arnold v Unii možná dělal a navíc ještě praktikoval ryze kulturistické cviky. Z pozdějších textů ale jasně vysvítá, že nejlepším cvikem pro Arnoldův mrtvý tah byly hluboké dřepy s ohnutými zády! Jako zvídavého studenta Arnoldova života mě hnětlo, že nevím nic o tréninku v Unii, o lidech ani jejich výkonech. Napsal jsem tedy dopis přímo Marnulovi, ale odpověděl mi e-mailem Karl Kainrath, IFBB Mr. Universe 1970, bývalý president ÖBV-KFK (Österreichischen Bundesfachverbandes für Korperbildung, Fitness und Kraftsport) a vlastně Arnoldův partner v tréninku (zemřel roku 2020 ve věku 77 let). Vybraní členové Unie měli ve vzpírání a powerliftingu tyto výsledky:

jméno tlak trh nadhoz
Helmut Cerncic 122,5 kg 115,0 kg 142,5 kg
Harald Gobec 115,0 kg 105,0 kg 130,0 kg
Karl Kainrath 130,0 kg 117,5 kg 150,0 kg
Arnold Schwarzenegger 115,0 kg 105,0 kg 130,0 kg
Kurt Marnul 125,0 kg 110,0 kg 145,0 kg
jméno bench-press dřep mrtvý tah
Helmut Cerncic 205,0 kg 210,0 kg 250,0 kg
Harald Gobec 190,0 kg 190,0 kg 230,0 kg
Karl Kainrath 200,0 kg 200,0 kg 255,0 kg
Arnold Schwarzenegger 165,0 kg 200,0 kg 260,0 kg
Kurt Marnul 215,0 kg 200,0 kg 250,0 kg

Unikátní čísla od Arnoldova kolegy z Unie, jaká nebyla nepublikována v žádném tištěném ani digitálním médiu - škoda jenom, že nejsou doplněny tělesné váhy ani soutěže! Vidíme, že nadšená slova Alberta Buseka ("V létě 1965 Arnold sotva osmnáctiletý obsadil první místo na seznamu rakouských vzpěračů a překonal tak své bývalé učitele i kolegy.") příliš skutečnosti neodpovídají, ve vzpírání byl zdaleka nejlepší Kainrath a v powerliftu Cerncic s Marnulem. Podle Kainratha Arnold trénoval pětkrát týdně po třech hodinách. Detailní rozdělení partií nezmínil, zato popsal cviky, série a opakování (zřejmě 1964 - 1965). Byl to trénink ryze kulturistický, tak odkud Arnold bral jak vzpěračskou, tak powerlifterskou sílu?

A na co se podíváme příště ve druhém dílu článku? Těšit se můžete na detailní popis powerlifterských soutěží, jichž se Arnold zúčastnil v letech 1966 - 1968, včetně tradičního klání ve zvedání 254kg Steyrerova kamene, a také zajímavosti z tréninku s Francem Columbem ve Venice a vzory tréninků zad s využitím mrtvého tahu.


Použité zdroje:
Schwarzenegger, Dobbins: Encyklopedie moderní kulturistiky, Beta - Dobrovský & Ševčík, 2007
Schwarzenegger, Hall: Education of a Bodybuilder, Fireside Books, 1992
Schwarzenegger A.: Total Recall, Můj neuvěřitelný životní příběh, XYZ, 2020
Busek, A.: How A. Schwarzenegger Developed His Amazing Physique, Ironman USA, July 1967
Leigh, W.: Arnold, Neschválený životopis, Premiéra a.s., 1991
Dunbar, I.: Training of Mr. Universe, Health and Strength, March 1967


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYbazar Přenechám fitness centrum v Unho...
Přenechám ze zdravotních důvodů nově zrekonstruované plně vybavené fitness centrum v Unhošťi u Kl...
práce Řidič & skladník v Ronnie.cz
Sportovní obchod Ronnie.cz hledá nové kolegy(ně) na pozice řidič & skladník. Větší díl práce tvoří rozvážení zboží do fitness center a obchodů (pick-up, dodávka), menší díl práce je pak ve skladu (Praha 10 - Vršovice) při naskladňování nebo vyskladňování zboží, kompletaci velko- i maloobchodních zásilek apod.
práce Nabídka práce osobni trenérka / trené...
Nový prémiový Fitclub Santinka v Praze 6 hledá do týmu osobní trenérku nebo trenéra. Máte znalost...
seznamka sebeobrana
hledám spolucvičence na cvičení sebeobrany. Kohokoliv - muž, žena, fit nebo bez kondice. Základy....
bazar 17ks Star Trac Spinner NXT
Nabízíme k prodeji 17ks spinningových kol Star Trac NXT. Stav je dobrý, ale některé díly jsou op...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie