Reklama:

Arnold Schwarzenegger: Velký narozeninový speciál o bench-pressu

16.009 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Arnold Schwarzenegger: Velký speciál
o mrtvém tahu (I.)
Životní, sportovní, filmová i politická kariéra Arnolda Schwarzeneggera je zdokumentována důkladněji než u kteréhokoliv sportovce před ním a zřejmě také po něm. Na základě této premisy bychom se mohli domnívat, že vše, co o rakouském kulturistovi mohlo být napsáno, už dávno napsáno bylo. V tuctech článků o duševním přístupu, dietě, pózování, tréninku paží, stehen, zad, prsou, lýtek, zad nebo břicha mnoho prostoru nezbývá, snad vyjma čtverečního yardu s následujícím přehledem o cviku, který Arnolda z velké míry "udělal", přesněji vyvolal nárůst síly a masivní hmoty na hrudníku, jenž se vedle bicepsů časem stal jeho nejvýraznějším poznávacím znamením, takzvaným trademarkem. Mluvíme o bench-pressu čili tlaku vleže na vodorovné lavici. Spočítat, kolikrát během své hlavní kariéry (1965 - 1975) vytlačil činku od prsou do napnutých paží, rozhodně nedokážeme, šlo by totiž o číslo dosahující hodnoty stovek tisíců a nemající možná daleko k milionu, vždyť například v jednom tréninku v roce 1966 udělal přes 90 opakování jenom bench-pressu. A takové měl tři do týdne! Však víme, že ani v jiných ohledech nebyl žádný troškař! A právě o tom, jak hladový ("vlk na kopci není tak hladový jako vlk pod kopcem") a za svými cíli neochvějně kráčející rakouský mladík, překypující nebetyčnou sebedůvěrou a bláhovým sebevědomím, dospěl - mimo jiné díky bench-pressu - k nejdokonalejšímu hrudníku všech dob (můj názor) a sedmi titulům Mr. Olympia, pojedná následující text.

Zeširoka o bench-pressu

Když jste poprvé vzali do rukou činku, jaký cvik to byl? Vsadil bych se, že bench-press. Nejste sami, protože za posledního 3/4 století to podobně udělaly milióny lidí. Najdete jej ve všech příručkách, encyklopediích, manuálech a časopisech. Lavici na bench-press mají v každé posilovně na světě. Z metodických publikací o tréninku síly se jich nejvíc věnuje bench-pressu. S bench-pressem se spřátelí všichni, kdo jednou překročí práh posilovny. Bench-press je regulérní soutěžní disciplína a mnohdy slouží jako měřítko síly trupu. A to i přesto, že neumožňuje plnou kontrakci zúčastněných svalů a v dolní pozici ohrožuje zdraví ramenních kloubů.

Traduje se, že králem posilovacích cviků, chcete-li cviků s činkou, je dřep. Mnozí také považují dřep za krále cviků pro stehna - budiž s připomínkou, že pouze pro jedince s příhodnou stavbou těla. Další početná skupina lidí hovoří o tlaku vleže jako o cviku číslo jedna pro svaly trupu. Dovolím si nesouhlasit. Cvik pro horní polovinu těla, účinkem srovnatelný se dřepy, jednoduše neexistuje. Tak proč je bench-press (a to bez ohledu na výsledky) populárnější než shyby, tlaky nad hlavu, veslování nebo pullovery s velkou činkou? Řekl bych, že pro jeho dostupnost a relativní pohodlnost. Vícero lidí se domnívá, že stačí lehnout na lavici a vytlačit činku nahoru, jenže kdyby to byla pravda, všichni by zvedali dvakrát i třikrát svoji váhu! Kritiku a zápory stranou, bench-press umožňuje začátečníkům relativně rychlý nárůst síly, zvětšení svalů a snad přibrání váhy.

První část: Klub Athletic Union v Grazu

Arnold přišel trénovat do "Unie", posilovny umístěné pod pilíři Fussball-Stadium Graz-Liebenau, jedno pondělí koncem července 1962. Stalo se to možná osm dnů nebo jeden den před jeho 15. narozeninami, které oslavil 30. července. Zatímco červenec 1962 potvrzuje v knize Total Recall sám Arnold, trenér Marnul klade událost o rok dříve a kamarád Maurer naopak o rok později. K jeho mentorům a starším parťákům patřili prezident klubu Kurt Marnul, Helmut Ćernćic, Karl Kainrath, Helmut Knaur, Harry Maurer a několik dalších. První měsíce prováděl třikrát týdně vzpěračské cviky (přemístění a výrazové tlaky s činkou), zanedlouho rozšířil trénink o dny čistého bodybuildingu s metodikou vyčtenou z amerických magazínů, konkrétně bench-press 5x 8 opakování. Mimo to docházel do bytu rodičů Karla Gerstla, kde měli v prázdné místnosti lavičku s činkou na bench-press, a záhy si zřídil v koutě pod schody domu v Thalu improvizovanou posilovnu.

Arnold poprvé veřejně vzpíral na jaře 1963 a dostal nad hlavu 75 kg. V roce 1964 dřel 2 - 3 hodiny denně, vážil 80 kg a s trojbojem 280 kg se stal juniorským vzpěračským mistrem Štýrska. Za dalších 12 měsíců a před dovršením 18 let vyhrál těžkou váhu na mistrovství Rakouska (320 kg). Arnoldův přítel a jakýsi "osobní kronikář" Albert Busek uvádí Arnoldovy nejlepší výkony jako tlak 120 kg, trh 110 kg a nadhoz 135 kg, podle soukromého dopisu Karla Kainratha autorovi to bylo 115 kg, 105 kg a 130 kg. Na základě toho lze dost přesně odvodit předpokládaný výkon v bench-pressu - v roce 1964 mohl Arnold zvedat vleže cca 125 kg, podle tlaku 120 kg odhaduji jeho bench-press na 135 kg - 140 kg.

Jakmile se v "Unii" trošku uvedl, naplánoval si trénink pětkrát do týdne po 3 hodinách, v němž třikrát pracoval na zádech, ramenech a hrudníku včetně bench-pressu širokým úchopem (5x 8 - 12 opakování). Po dovršení 18 let v srpnu 1965 Arnold nastoupil roční vojenskou službu u tankového pluku poblíž Grazu. Během ní dokázal vyhrát kulturistickou soutěž a díky pochopení nadřízených přibrat 10 kg svalové hmoty (na 101 kg). Brzy zjara 1966 proběhl v Grazu přebor Štýrska v modifikovaném trojboji. Arnold byl s bench-pressem 140 kg, dřepem 150 kg a bicepsovým zdvihem cheatingem se 100 kg až čtvrtý.

Druhá část: Mnichovské roky

Dne 1. srpna 1966 Arnold odešel do Mnichova na předem sjednaný post trenéra v tělocvičně Sport Studio Universum vydavatele kulturistických časopisů Rolfa Putzigera. Umíme s jistotou říci, že v následujících třech letech absolvoval čtyři soutěže v powerliftingu. V říjnu 1966 ve Stuttgartu vyhrál mezinárodní soutěž v těžké váze nad 80 kg se součtem 585 kg (bench-press 165 kg, dřep 170 kg, mrtvý tah 250 kg). Na mistrovství Německa v powerliftingu (Kraftdreikampf) v Mnichově v dubnu 1967 získal 2. místo v těžké váze za sumu 650 kg (170 + 200 + 280 kg), tedy zlepšení o 65 kg za sedm měsíců. Na mistrovství Německa v powerliftingu v Mnichově v květnu 1968 trojboj 725 kg (200 + 215 + 310 kg) vynesl Arnolda na první místo s výtečným pokrokem 75 kg za 12 měsíců.

Musíme také mít na paměti, že kromě běžného tréninku a silových soutěží Arnold dokonce asi dva roky předváděl bench-press na zvláštních vystoupeních. V závěru roku 1966 po soutěži NABBA Mr. Universe navštívil Belfast v Severním Irsku. Zapózoval, silou bicepsů vytáhl 118 kg, ale kvůli zranění ramene slíbený bench-press vynechal. Prosinec 1967, Arnold přijíždí na pozvání Rega Parka do Jižní Afriky. Na exhibici v Durbanu ukázal publiku 3 bench-pressy se 180 kg, 4 bicepsové zdvihy se 113,5 kg a dvakrát pozvedl 272 kg. Anglie, Plymouth, květen 1968. Na soutěži Mr. Midlands vytlačil s malou dopomocí Waga Bennetta 200 kg.

V roce 1967 Arnold dal dohromady úspory, půjčil si nějaké peníze, Universum Gym odkoupil a přejmenoval na Herkules Gym. Nyní měl ideální podmínky a neutuchající touhu se prosadit. Chystal se na NABBA Mr. Universe, trénoval dvojfázově, dopoledne od devíti do jedenácti a večer mezi sedmou a devátou. Hrudník spolu s rameny a zády měl na programu v pondělí, ve středu a v pátek. Tři uvedené partie vydaly za 88 sérií, což je příklad gigantické porce jednotvárné dřiny. Pyramida bench-pressu vypadala takto: 60 kg x 20 - 30 opakování, 120 kg x 12, 130 kg x 10, 140 kg x 8, 150 kg x 7, 160 kg x 6, 170 kg x 5, 180 kg x 3 (odhadnuté maximum 195 kg). Jiný tehdejší systém sérií a opakování: 8x 8, 8, 6, 6, 5, 5, 3 a 3 opakování.

Třetí část: Nové hřiště v Americe (Los Angeles - Santa Monica)

Po trpké porážce od Franka Zanea na IFBB Mr. Universe v Miami na Floridě v září 1968 Arnold pobyl v Montrealu (focení u mistra čočky Jimmyho Carusa), v Chicagu u Sergia Olivy a v New Yorku, kde natáčel svůj první film o Herkulovi. Tady trénoval v privátní garáži Joea Abbendy v Queensu. V Kalifornii trávil dopoledne u Vince Girondy v North Hollywoodu a večery v soukromé posilovně herce Dona Peterse v San Fernando Valley. Postup v bench-pressu s partnerem Chuckem Fautzem (vítěz kategorie na Mr. America 1972) zapsal novinář Gene Mozée: S 90 kg udělali 15 opakování, přihodili desítky (110 kg) pro 12 opakování, 140 kg vytlačili desetkrát, dále 160 kg osmkrát a pětkrát 185 kg. Na vrcholu pyramidy 205 kg udělali 3 opakování, potom zátěž sundali na 115 kg a vypumpovali 15 až 20 tlaků. Gironda bench-press neuznával a neměl moc v lásce ani Arnolda, řekl proto Mozéemu, proč ztrácejí čas s bench-pressem, když existují mnohem lepší cviky. Mozée protestoval: "Ale Vinci, Arnoldův hrudník měří 145 cm, takže musí dělat něco správně!" A Gironda odvětil: "Myslíš, že objem je všechno? Hrudník není stavěný na to, aby nesl 15 kg masa a připomínal ženská prsa!" Ať měl Gironda pravdu, nebo ne, sám žádný velký titul nevyhrál, kdežto Arnold…

Odhadnuté maximum tehdy činilo 220 kg. V rozhovoru s Dr. Dickem Tylerem pro časopis Mr. America uvedl Arnold jako svoje silové výkony bench-press 209 kg, dřep 227 kg a mrtvý tah 322 kg.

V šedesátém devátém už byl Arnold usazený v Santa Monice a chodil dřít do původního Gold's Gymu na Pacific Avenue. Za partnery si v novém prostředí vybral zápasníka Billyho "Superstar" Grahama a časem jich vystřídal dlouhou řadu: Bill Grant, Dave Draper, Frank Zane, Don Peters, Denny Gable, Kent Kuehn, Brad Harris nebo Ed Corney, to je úplná síň slávy bodybuildingu, a samozřejmě Franca Columbu, dorazivšího do Kalifornie v červnu téhož roku.

Ve vzácném výtisku magazínu Mr. America z archivu autora (březen 1970) je článek o Arnoldově hrudníku, v němž autor Dr. Dick Tyler uvádí rozměr 56 palců (142 cm) s následujícím rozpisem bench-pressu: 136 kg x 12 opakování, 147,5 kg x 9, 154 kg x 7, 160 kg x 6, 168 kg x 5, 181,5 kg x 4 (teoretické maximum 202 kg), 136 kg x 12. Takto vzpomínal na Arnolda wrestler a kaskadér Ric Drasin: "Arnolda jsem poprvé potkal v roce 1970 na parkovišti posilovny Billa Pearla v Inglewoodu, seděl v autě a na někoho čekal. Vážil tenkrát kolem 118 kg, byl neskutečně mohutný a v ohromující formě. Podali jsme si ruce, trochu pokecali a o pár měsíců později jsem na něho narazil v Gold's Gymu ve Venice. Dělal jsem zrovna bench-press, byl jsem v tom docela dobrý a moje maximum činilo 206 kg při tělesné váze 92,5 kg. Arnold byl vcelku silný, ale ne tak jako já. Zeptal se, jestli se může připojit, a já, protože jsem zkrátka laskavý týpek, odvětil, že jistě. Dodal jsem ale, že se bude cítit mizerně, a on se jen zasmál. Z tréninku se stala malá soutěž a jeden druhého jsme hecovali. Začali jsme na 60 kg, pak 100 kg, 125 kg, 143 kg, 165 kg, 185 kg, potom jsem dal 192,5 kg a nechal jej za sebou. Udělal jsem 4 tlaky se 185 kg a Arnold měl práci s jedním. Myslím, že když jsem zvedl víc než on, byl maličko nesvůj, ale současně jej to motivovalo. Řekl bych, že moje hnací síla i humor jej zaujaly, a požádal, jestli bychom mohli zítra trénovat zase."

V sedmdesátém roce Arnolda čekaly tři důležité soutěže: NABBA Pro Mr. Universe, AAU Mr. World a IFBB Mr. Olympia. Konaly se krátce po sobě v pátek 18. září, v neděli 20. září a v sobotu 3. října, zato daleko od sebe v Londýně, v Columbusu v Ohiu a v New Yorku. Podobný cíl měl rovněž Dave Draper, a tak oba giganti, blondýn a brunet, utvořili dvojici. Přesný rozpis tréninku hrudníku neznám a nepředpokládám, že by Arnold zrovna souhlasil s Draperovým oblíbeným supersetem z tlaků jednoruček a rozpažování na šikmé lavici, ovšem bench-press, to je jiná! Tři dny v týdnu pracovali na zádech a hrudníku vleže na vodorovné lavičce takto: 102 kg x 10 opakování, 115 kg x 8, 142 kg x 6, 152 kg x 6, 165 kg x 6, 175 x 4, 185 kg x 2, 193 kg x 1. Někdy v té době chodívali Arnold s Francem na betonový plácek u Muscle Beach a prováděli supertěžká bench-pressová opakování s mírnou dopomocí a váhou 205 kg.

V období 1973 až 1975 Arnold používal na prsa a záda tzv. antagonistické supersety, střídal tedy bez pauzy cvik na hrudník s cvikem na záda. Sekvence bench-pressu: 60 kg x 30 - 40 opakování, 100 kg x 20, 125 kg x 15, 143 kg x 12, 165 kg x 8, 185 kg x 6 (odhadnuté maximum 218 kg). Arnold jako osobní rekord uvádí 8 tlaků se 185 kg, odpovídající 232 kg, prakticky zvedl o 5 kg méně. Z obou předchozích příkladů je zřejmé, že se nejedná o silový trénink, protože série se stoupající váhou mají příliš mnoho opakování. Ještě postup v bench-pressu před soutěží: 55 kg x 30 - 40 opakování, 90 kg x 20, 115 kg x 15, 125 kg x 12, 150 kg x 8, 160 kg x 6. Pokles síly v dietě je očividný.

V létě 1973 Arnold dělal třikrát týdně 27 sérií a 308 opakování cviků na hrudník, z toho bench-press 1x 15 a 7x 12 opakování s ubíráním váhy. Před Olympií 1975 Arnold stále procvičoval hrudník se zády v dopolední polovině svého dvojitého splitu, provedl ovšem podstatné změny. Tlaky na šikmé lavici řadil jako první, protože chtěl ještě vylepšit horní partii prsou. U tlaků stále používal pyramidy, například šikmé tlaky začínal s 20 opakováními a postupně je ubíral na 15, 12, 10 a 8 s maximem 142,5 kg. V jiných dnech opakování zvyšoval nebo snižoval.

Ohledně vývoje Arnoldových metod na rozvoj hrudníku (včetně bench-pressu) mohu říci, že volba cviků a metodický přístup, zejména pro Arnolda typický vysoký objem tréninku, se v letech 1970 až 1975 ustálily a od té doby je v různých podobách publikovaly všechny kulturistické časopisy v Evropě i Americe. Typická pyramida v bench-pressu v objemovém období: Arnold nejprve 30 - 40 rychlými tlaky se 60 kg rozproudil krev a rozhýbal klouby. Potom přihodil dvacítky (100 kg) a vypumpoval dalších 20 opakování. Následovalo 15 tlaků se 125 kg, 12 tlaků se 142 kg, 8 tlaků se 165 kg a 5 až 6 bench-pressů se 185 kg.

Nebojím se vyslovit názor, že v případě nutnosti by Arnold vystačil s jedním cvikem - asi s bench-pressem. Pokud by musel zvolit cviky dva, tipuji bench-press a rozpažování nebo tlaky na šikmé lavici a bench-press. A s možností tří cviků máme kompletní trénink: bench-press (nebo šikmé tlaky), rozpažování (nebo kliky na bradlech) a pullover. Z řady známých verzí použijme objemový trénink hrudníku z období 1970 - 1973: bench-press 6x 15, 10, 8, 6, 4 opakování (nebo každý třetí trénink bench-press s jednoručkami), tlaky na šikmé lavici 5x 10, 8, 6, 6, 4 opakování (nebo každý třetí trénink tlaky jednoruček na šikmé lavici), rozpažování s jednoručkami 5x 10, 8, 8, 8, 6 opakování, kliky na bradlech se zátěží 5x 15, 10, 8, 8, 8 opakování, pullover s jednoručkou 3x 15 opakování. Po roce 1973 vždy začínal šikmými tlaky a kliky se zátěží vyřadil. V součtu 24 sérií a 177 opakování.

Před comebackem na Mr. Olympia 1980 se k Arnoldovi přidal téměř krajan a bývalý vzpěrač Jusup Wilkosh ze Stuttgartu. Ten potom v magazínu Sportrevue tvrdil, že dělali 6 opakování bench-pressu s 200 kg pro odhadnuté maximum 236 kg.

Resumé - jak se zdá, Arnold dělal hned od začátku skoro všechno správně. Díky vzpírání se naučil trénovat celé tělo a pochopil nezbytnost zvyšování síly, v powerliftingu se zaměřil na největší skupiny svalů. Dlouho využíval výlučně kombinované cviky s činkou a jednoručkami. Jeho hrudník a bicepsy, dvě výstavní partie, báječně zareagovaly na bench-press a bicepsové zdvihy.

Část čtvrtá: Tak pravil Arnold o bench-pressu

"Mým prvním idolem byl Reg Park. Měl mohutný hrudník a enormně vyvinuté prsní svaly od bench-pressu. Věděl jsem, že jednoho dne musím mít hrudník jako on. Mým oblíbeným cvikem se logicky stal bench-press, vždy tvořil základ mého tréninku. Je to cvik, který buduje sílu i objem, a neexistuje způsob, jak se bez něho obejít. Tuto skutečnost jsem měl stále na mysli, protože mi poskytovala důvod ke zvedání těžkých vah. Ve svém raném tréninku jsem pracoval na hrudníku samostatně. Tehdy jsem byl zaměřený na sílu pro soutěže v powerliftingu a reakce hrudníku mne přesvědčily o tom, že velikost svalů roste s velikostí tréninkových zátěží. Nakonec jsem svoje úsilí plně přesměroval na bodybuilding, nicméně powerlifting mi dal sílu pro hmotu budující váhy v každodenním tréninku."

"Vliv na účinnost jednotlivých cviků má specifická anatomie jedince. Kulturisté s masivními, sudovitými hrudníky a krátkými pažemi mají výhodu pro powerlifting, ale z bench-pressu mnoho nezískají, neboť kvůli relativnímu nepoměru mezi velkým hrudníkem a krátkými končetinami dosáhnou jen omezeného rozsahu pohybu. A takovým způsobem prsní svaly nikdy správně neprocvičí. Lidé tohoto typu musí zařadit do tréninku cviky s delším pohybovým rozsahem jako tlaky vleže s jednoručkami."

"Někteří kulturisté mají to štěstí, že dostali do vínku ideální genetiku hrudníku. Sergio Oliva cvičíval dříve jenom bench-press a jeho prsní svaly byly mohutné jako bochníky chleba. Reg Park byl obdařen mohutným hrudním košem, což ještě umocňovalo vývoj jeho prsou. Franco Columbu vyvinul díky bench-pressu hrudník, na němž měl úžasný předěl mezi horní a dolní částí prsních svalů, jemuž jsme ze žertu říkali Grand Canyon."

"Bench-press jsem používal dlouhé roky, protože je to klíčový cvik pro budování masivního hrudníku. Působí na celý hrudník, ramena a tricepsy, vyvolává hluboké dýchání a tím podporuje rozpínání hrudního koše. Neexistuje způsob, jak se bez bench-pressu obejít! Osu držím středně širokým úchopem s rukama asi 20 - 25 cm za vnějšími okraji ramen. (Jinde ale píše, že kvůli svým dlouhým pažím používal široký úchop, pozn. red.) Hrudník mám stále vyklenutý a osu spouštím ke krku. (Některé fotografie ukazují, že se osou dotýká prsou v nejvyšším bodu hrudi, pozn. red.) Mezi sériemi odpočívám asi 2 minuty a obvykle dělám nejméně 6, někdy až 10 sérií."

"Existuje několik způsobů, jak provádět bench-press účinněji. Například můžete vyzkoušet zkrácený rozsah pohybu. Pokud totiž děláte bench-press v plném rozsahu, při dopínání loktů jsou do akce výrazně zapojené tricepsy. Naopak prsní svaly jsou v té chvíli namáhány méně. Řešením proto mohou být poloviční nebo tříčtvrteční opakování. Činku budete tlačit nahoru, zastavíte však před propnutím paží v loktech a zase ji spustíte zpátky k hrudníku. Po celou dobu cvičení tak udržíte napětí v prsních svalech a nepromarníte energii na propínání paží v loktech."

"K vyvinutí velké síly a masy hrudníku doporučuji tento postup. Začněte bench-pressem, prvně 20 opakování, potom 10 a pak si naložte tolik, abyste šli přímo na 5, 3 a 1 opakování. Pokračujte tolika sériemi, kolik vydržíte, s váhou, která Vám dovolí jen 1 nebo 2 opakování. V poslední sérii váhu trochu uberte, abyste se vrátili k četnějším opakováním."

"Bench-press úzkým úchopem. Tím, že držíte lokty zevně a od těla, dosáhnete v závěru cviku maximální kontrakce prsních svalů, což rozvíjí zejména jejich vnitřní proporci. Při širokém úchopu dosáhnete při pohybu dolů perfektního protažení pektorálních svalů. Cvik je velmi efektivní na propracování vnějších okrajů prsních svalů."

"V tréninku pro maximální rozvoj prsou uznávám takzvané těžké dny. Obvykle jednou týdně nasadím velmi těžké činky - supertěžká opakování bench-pressu s 205 kg na dosažení co největší masy a síly. Poté mohu pokračovat vynucenými opakováními s dopomocí nebo kontrolovaným spouštěním činky s váhou o 10 kg - 20 kg vyšší."

Z dostupných informací jsem sestavil chronologii Arnoldových výkonů v bench-pressu. V roce 1963 mohl vleže tlačit asi 95 kg, o rok později 125 kg. V roce 1965 měl výkon asi 135 kg, zjara 1966 zvedl na soutěži 140 kg, v dubnu 1967 vytlačil 170 kg a v září 187,5 kg, v květnu 1968 zvedl na exhibici 195 kg. V roce 1969 v USA zmínil jako svůj rekord 209 kg, nejvíc prý vytlačil 227 kg. Na vytrvalost udělal 60 opakování se 100 kg a 25 opakování se 143 kg.

Část pátá: Závěr

Můžete se snadno přesvědčit, že dnešní top kulturisté věnují hrudníku jeden, možná dva dny v týdnu. Arnold na svém hrudníku dřel třikrát do týdne s běžnou dávkou 25 až 30 sérií, a to už od osmnácti let. Mnozí lidé to nazývali total overtraining, jenže podívejte se na výsledky! Mimo vysokého objemu práce byly Arnoldovy tréninky mimořádně intenzivní, neboť kromě rychlého tempa prováděl vynucená opakování s dopomocí, cílené smršťování svalů, ubírání váhy (shazovačky), izometrické napínání svalů mezi sériemi a po tréninku.

Závěrem chci vyzvednout jeden z nejdůležitějších prvků Arnoldova přístupu k bodybuildingu, a to ustavičnou snahu o zlepšování. Zpočátku měla jeho postava řadu vad a nedostatků, ať vzpomenu celé dolní končetiny, trapézy a zadní delty, velký hrudník a slabší záda, nebo prostě nedostatečnou definici svalů. Všechny uvedené slabiny však odhalil, sebekriticky přijal a napravil do té míry, že se nadlouho stal králem světové kulturistiky. Zatímco jeho soupeři zůstávali v podstatě stejní, většinou před soutěžemi nabírali a pak shazovali tuk, Arnold se během několika krátkých let vypracoval tak, že nebyl k poražení. A jaký měl recept? Práci a dřinu až do padnutí, čím více, tím lépe, s každým ždibcem síly a atomem vůle. Vraťme se do Mnichova v roce 1967, kdy kromě nadlidských dávek pobýval v posilovně i čtyřikrát denně, uložme si do paměti, jak se od roku 1969 a prohry se Sergio Olivou zaměřil na trapézy, vzpomeňme na 500hodinovou investici do lýtek, žasněme nad 35 - 50 sériemi pro ramena. Dál, když ostatní dělali 10 sérií, Arnold přidal na 20. Soupeři možná trénovali čtyřikrát týdně, Arnold šestkrát a navíc dvojfázově. Zbytku kulturistů stačily normální série, Arnold přešel na supersety a trisety. V práci na sobě byl zkrátka vždy o krok napřed. Vzhledem k tomu nakonec dosáhl úspěchů ve všem, na co se zaměřil, a stal se modlou kulturistů mnoha generací, naším hrdinou, idolem a inspirací. Až jednou zemře, a to se stane, ať chceme, nebo ne, základní kámen vnímání bodybuildingu pro bezpočet fanoušků pukne a rozdrolí se na prach...


Vybrané podklady:
Schwarzenegger, Dobbins: Encyklopedie moderní kulturistiky, Beta - Dobrovský&Ševčík, 2007
Schwarzenegger, Hall: Education of a Bodybuilder, Fireside Books, 1992
Schwarzenegger A.: Total Recall, Můj neuvěřitelný životní příběh, XYZ, 2020


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

31.07.07:08Jarda 74 - Kdysi jsem četl o AS vše co bylo dostupné. Když jsem v kni..
30.07.20:43JirH - Super článek ,děkuji Vám pane Švube!
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 68 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Diamond Cup Prague 2022 - komple...
Hockey1000 (09:42) • Nechci rozmíchávat nějaký hejt, ale ti z vás Kdo jste na soutěži taky byli ať už jako z...
magazínTomáš Mach a Vladimír Semerád - tréni...
Richard Kross (15:20) • Dobrý den, mám dotaz - je 53 let - cvičím cca 32 let - různé typy sportů od bojových až...
magazínJesus Rodriguez se zdá být na Yamamot...
Humanic145 (11:38) • Tyjo Jari, ja s ním asi v téhle kategorii nemám problém. Myslím, že jsou rozhodně horší...
magazínJesus Rodriguez se zdá být na Yamamot...
jari (21:08) • Nejpřipravenější závodník loňského EVLS napříč kategoriemi! Ale vclassic physique nemá...
magazínMichal Križánek týden před Olympia Am...
amoresPE (15:44) • Klasicka Krizova forma...este vysusit a na 130 kg to nebude zle. V Taliansku ta pro kar...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie