Silácká klání, při kterých kdysi hledali skotští klanoví náčelníci nejzdatnější muže a válečníky. Skotská tradice s více než tisíciletou historií, která se dodnes těší ve své domovině veliké oblibě. Tak to jsou horalské hry neboli Highland Games. Hry ovšem nezůstaly jen ryze skotskou záležitostí, našly si své příznivce i ve světě a neunikly ani pozornosti českých milovníků těžké atletiky.
První skotské hry se v Česku uskutečnily v roce 2001 na Sychrově a letos oslaví svůj jubilejní 20. ročník! O dekádu později, v roce 2013 několik nadšenců dalo síly dohromady a založilo sdružení Kládaklan. Sdružení si klade za cíl seznamovat veřejnost s bohatou historickou a kulturní tradicí Skotska, přičemž jeho hlavní náplní je právě pořádání tradičních skotských her. Před dvěma lety také odstartovala národní liga, v rámci které se na tři desítky mužů a žen každoročně setkává na skotských hrách konaných napříč republikou, aby spolu poměřili své síly a dovednosti.
Manželé Wallischovi z Kaceřova na Sokolovsku se seznámili s horalskými hrami v roce 2019 a velmi je zaujaly. Že by v tom snad hrála svoji roli podobnost jejich jména se jménem skotského národního hrdiny Williama Wallace? Ať to bylo jakkoli, kaceřovští ještě téhož roku uspořádali v místě svého bydliště své první horalské hry. O uplynulém víkendu v sobotu 24.
srpna 2021 přivítali, již jako zkušení organizátoři podporovaní městem Kaceřov, účastníky třetího ročníku Horalských her v Kaceřově.
Počasí bylo toho dne jako malované. Takové, jaké by si mohli ve Skotsku jen zbožně přát. Ovšem když český dudák přimáčkl měch a tóny skotských dud se vznesly nad krajem, přinesly do Kaceřova atmosféru zelených mlžných kopců
Skotské vysočiny i se všemi jejími legendami a v srdcích závodníků, jako by se probudil bojovný duch dávných skotských válečníků. Sportovci stáli nastoupeni v řadě při slavnostním otvíracím ceremoniálu, na sobě tradiční skotské kilty, nad hlavami jim proti šmolkově modrému nebi klidně povlávala červeno-bílo-modrá česká vlajka, hned vedle pak vlajka skotská - modrá, proťatá bílým křížem. Když dudy dohrály, hry mohly začít.
Jako první přišel na řadu hod kamenem. Bylo teplo, ruce se potily, a tak se někteří atleti přímo ztráceli v oblacích magnésia. Závodník za závodníkem a podobné rituály. Kámen dobře uložit na krk, chvilka soustředění, nádech, výdech a do toho. Otočka a maximální vrh vpřed. Pak chvíle očekávání, než výkon přeměřili rozhodčí a vyřkli výsledek. Pak hned další pán nebo dáma "na holení". Slunce pálilo, skotské suknice se roztáčely a české pivo teklo proudem. Kdo si s kamenným závažím vedl nejlépe? Byl to dle očekávání "papírově" nejlepší borec soutěže Vladislav Tuláček. Ten předvedl hod o délce 12,04 m. Nejlepší ženský výkon s hodnotou 8,64 m si zapsala Lenka Strolená, mezi masters závodníky se nejvíce dařilo Jiřímu Váchovi, když hodil 8,91 m.
Notnou dávku dynamiky, šikovnosti a síly vyžadovala i druhá disciplína - hod závažím do dálky. Sportovci si vzájemně radili s technikou a do výkonu pak dávali vše, jak bylo dobře patrné z jejich námahou zkřivených obličejů. I zde ale nikdo nepřekonal Vladislava Tuláčka, který hodem 24,30
m nenechal nikoho na pochybách, že on je tady králem. V masters předvedl nejlepší výkon Bořivoj Procházka s délkou hodu 16,35 m, z dam se nejvíce blýskla Natálie Kroftová, když hodila 13,24 m.
Na hod skotským kladivem se závodníci odebrali do pro diváky bezpečnější zóny za ochrannou sítí. I zde si závodníci přátelsky vyměňovali zkušenosti s technikou provedení a hecovali se k co nejlepším možným výkonům. "Aaa, před Tuláčkem padají k zemi i fotografky," zavtipkoval při nástupu vedoucího závodníka komentátor, když spatřil fotografku ležící před závodníkem na břiše, snažíc se o záběr z podhledu. "Na to jsem zvyklej," pravil Vladislav bez mrknutí oka. A pak, také téměř bez mrknutí oka, poslal kladivo nejdál ze všech soutěžících. Rozhodčí vyměřili jeho výkon na 36,46 m. Z žen dohodila nejdále domácí Lenka Strolená, která si zapsala 20,5 m, mezi masters závodníky se disciplína nejlépe vydařila Bořivoji Procházkovi s hodem dlouhým 24,18 m.
Dvě další disciplíny probíhaly pro urychlení závodu souběžně. Zatímco ženy házely závažím do výšky, muži se snažili přetočit šestimetrovou kládu. Následně se obě skupiny na sportovním náčiní vyměnily. Nejvýše k nebesům, do výšky 5,30 m dohodil v kategorii muži opět Vladislav Tuláček. Královnou hodu do výšky mezi ženami se stala Natálie Kroftová, která přehodila laťku ve výšce 4,5 m. Příjemný pocit z nejlepšího výkonu mezi masters závodníky zahřál u srdce Jiřího Váchu, který poslal závaží do výšky 4,30 m.
Odhození a přetočení šestimetrové klády se ukázalo jako vůbec největší technický oříšek. Závodníci se s úkolem prali, jak mohli, ale kláda, jako by měla svou vlastní hlavu. Zkrotit se ji podařilo až Vladislavu Tuláčkovi, který ji na dvanácté hodině přetočil a tím získal vítězství i v poslední disciplíně. Totéž se s poněkud menší kládou povedlo i ženské závodnici Natálii Kroftové.
Vladislav Tuláček a Natálie Kroftová vyhráli nejen poslední disciplínu, ale stali se také ve svých kategoriích vítězi celého závodu. Vítěznou trojici doplnil ještě Jiří Vácha z kategorie masters.
Srpnovým závodem ale pro kaceřovské sezóna ještě nekončí. Příznivci skotských her se v Kaceřově sejdou v letošním roce ještě jednou, a to 2.
října 2021. A že bude na co se dívat. Utká se zde totiž TOP 10 českých závodníků
o postup na mistrovství Evropy. Všichni diváci jsou srdečně zváni.
Nejlepší závodníci Horalských her v Kaceřově 2021
pořadí |
muži |
ženy |
masters |
1. |
Vladislav Tuláček |
Natálie Kroftová |
Jiří Vácha |
2. |
Tomáš Suchopár |
Lenka Strolená |
Bořivoj Procházka |
3. |
David Melničuk |
Bára Rambousková |
Miroslav Tomko |