Reklama:

Petr Polák: Zápisky z přípravy (03/2021)

6.824 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Petr Polák: Zápisky
z přípravy (01/2021)
Petr Polák: Zápisky
z přípravy (02/2021)
Ahoj přátelé a fanoušci železné hry, blíží se uzávěrka k odevzdání zápisků, a co čert nechtěl (nebo chtěl?), umřel mi počítač (RIP), v němž mi tak zmizel dopsaný celý článek a dvě hotová videa. Za to, co jsem si přichystal, byste mě nominovali na Pulitzerovu cenu a Oscary zároveň. Ale za poslední rok už jsme na smůlu a neštěstí zvyklí, a tak jdu posbírat poznámky, které mi zůstaly v telefonu, a pustím se do toho od začátku...

Akorát píši první řádky k dalšímu článku, je 27. února a ukončuji 6. týden pozvolné objemové fáze. Ručička na váze ukazuje 101,3 kg, což je o necelé dva kilogramy více než v den natáčení videologu, kdy jsem právě objem začal. Přírůstky jsou velice pozvolné, což je dobře. Řekl bych, že kvalita zůstala, ba se ještě zlepšila, takže dvě kila navrch mi dělají radost.

Jídlo

Sacharidy se v průběhu těch šesti týdnů v tréninkový den zvýšily o 150 g a můj spánek se výrazně zlepšil. Zatímco předtím jsem naspal maximálně 5 hodin, teď dokážu spát 8 hodin i více. Minimalizovat vliv diety na kvalitu spánku bude jeden z hlavních úkolů v přípravě. V té minulé jsem poslední dva měsíce nezvládl spát déle než dvě hodiny v kuse a většinou ani celkově. Další změnu, kterou jsme udělali, bylo absolutní vyřazení volných jídel neboli cheat meals. Dlouhodobě mimo dietu jsem měl za úkol dát jedno volné jídlo týdně. Nedělalo mi to dobře. Samozřejmě, že mi to chutnalo. Palačinky, kachna... Další den jsem byl oteklý a zadýchaný, prostě se necítil dobře. Dlouho jsem prosil trenéra, ať už cheat nedáváme. Mnohem spokojenější jsem teď, kdy jsme se dohodli, že prostě jen zvýšíme kalorie, ale ty budou z čistých zdrojů. Batáty s lososem nebo velká mísa ovesné kaše mě uspokojí vrchovatě a cítím se po nich výborně. Cheat pro mě plní pouze společenskou funkci. Když jsme byli na podzim čundru, tak jsem si dal špekáček. Ale proč bych si něco nezdravého měl dát doma? Zvlášť když to nepotřebuji ani po tom netoužím. Forma se mi takto drží mnohem lépe a i na mozek je to lepší. Poslední volné jídlo jsem tak měl na 1. svátek vánoční.

Moje váhové limity a vývoj tělesné váhy v čase
výška 185 cm
limit pro klasickou kulturistiku 94 kg
limit pro classic physique 98 kg
váha 14. ledna 99,5 kg
váha 14. února 101,1 kg
váha 14. března 102,8 kg

Běžný jídelníček v tréninkový den
pořadí jídel složení výživové hodnoty
1. jídlo ovesné vločky
rýžové chleby
protein
tvaroh
vejce
kakao
psyllium
B: 66 g
S: 62 g
T: 18 g
kalorie: 677 kcal
2. jídlo rýže
kuřecí prsa
mix semínek
zelenina
B: 69 g
S: 79 g
T: 11 g
kalorie: 729 kcal
3. jídlo rýže
kuřecí prsa
zelenina
B: 69 g
S: 79 g
T: 11 g
kalorie: 614 kcal
4. jídlo ovesné vločky
protein
jablko
chia
B: 57 g
S: 79 g
T: 11 g
kalorie: 641 kcal
5. jídlo rýže
kuřecí prsa
zelenina
B: 63 g
S: 72 g
T: 4 g
kalorie: 603 kcal
6. jídlo losos
batáty
B: 50 g
S: 51 g
T: 24 g
kalorie: 836 kcal
7. jídlo tvaroh
protein
chia
vlašské ořechy
B: 59 g
S: 17 g
T: 23 g
kalorie: 632 kcal
celkem B: 431 g
S: 436 g
T: 96 g
kalorie: 4424 kcal

Trénink

Dostal jsem zákaz cvičit častěji než tři dny za sebou, k čemuž jsem dříve měl tendence, zvlášť pokud jsem více dní nebyl v práci. Teď tedy trénuji dva nebo tři dny po sobě, podle toho, jak mi vše zapadá do pracovního režimu. V absolutní většině se jedná o dvoufázové tréninky, kdy ranní část je stále kardio na lačno a druhá je silový trénink. V netréninkový den si stále držím kardio, které však lehce prodloužím, a někdy ho doplní trénink břicha a mobility.

Kardio na lačno je asi to nejlepší, co jsem objevil pro tuto přípravu. Tedy spíš znovuobjevil. V přípravě před téměř pěti lety jsem ho zařazoval v dietě. Teď ho vykonávám téměř každý den v časovém rozpětí od 30 do 60 minut. Význam nevidím jen v tom spálit kalorie a držet si lépe formu. Krásné mě probudí, cítím se výborně, pomůže srdíčku a neskutečně mi nastartuje apetit. I když mám příjem okolo 4000 kalorií, tak jsem stále hladový a mohl bych dalších tisíc sníst jako nic. Donedávna jsem jezdil na rotopedu, teď už je venku lepší počasí, a pokud neprší, tak chodím ven. Mám své oblíbené trasy, jen by ten Smíchov nemusel být tolik protkaný rušnými ulicemi. Vau, už se nemůžu dočkat dalšího rána.

Ukázka tréninku nohou podle trenéra Petra Šidla
cvik série a opakování
hacken dřep 15, 15, 10, 10, 10 (5s stop - pauza dole)
hacken dřep jednonož 3x 15
předkopávání 4x 15 (extrémně pomalu)
výpady 4x 40 (každé opakování dvě zhoupnutí)
Sissy dřepy 4x 15
zakopávání 3 série - 2 shazování (10 + 10 + 10)
rumunský mrtvý tah 3x 15
roznožování 3x 15
snožování 3x 15

Stejně jako u každého článku chci zopakovat, že nic zde není myšleno jako návod pro Vás. Je to jen ukázka toho, jak se připravuji já podle přesných pokynů trenéra. Nic velkého nevymýšlím, jen poslouchám.

Je neděle 14. března a já píši poslední věty před odesláním do redakce. Váha se teď pohybuje lehce pod 103 kg. Zdá se mi, že držím víc vody a detaily už tolik nelezou. Před dvěma týdny trenér řekl, že za 6 týdnů bych byl schopný postavit se na pódium. Teď už si to nemyslím. Určitě něco vymyslí tak, aby na prknech byl zadek stažený, věřím mu a vím, že to společně zvládneme.

V těchto zápiscích tolik změn kromě zvýšení jídla není. Ale i o tom to je. Konzistentně pracovat, být trpělivý a hladový po zlepšení aspoň tak, jako jsem hladový po jídle. S fotkami to teď není valné a moc jich pro Vás nemám, protože cvičím venku při teplotách lehce nad nulou a to se pózovat moc nedá. Ale příští zápisky už budou v dubnu a věřím, že se alespoň do ústecké činkárny mých přátel dostanu a obsah bude bohatší.

Tak zase za měsíc, příznivci železné hry.


Petr Polák: Day in Life - příprava na podzimní soutěže (03/2021)
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Ondra Hájek (10:26) • Jo ale díky Petrovi Březnovi, že tuhle soutěž dál pořádá. Ale je mi ho i ostatních pořa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie