Reklama:

Zemřel Franco Columbu

46.416 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Italská média dnes v podvečer přinesla těžko uvěřitelnou zprávu. Zemřel vítěz Mr. Olympia z let 1976 a 1981 Franco Columbu, jenž patří k nejvýraznějším osobnostem v historii kulturistiky. Bylo mu 78 let. Podle webu Ansa.it se Franco 30. srpna brzy odpoledne během koupání v moři poblíž pláže v sardinské oblasti San Teodoro začal potýkat s blíže nespecifikovanou náhlou nevolností. Okamžitě se jej ujali záchranáři a byl letecky transportován do všeobecné nemocnice ve městě Olbia. Ačkoliv jej záchranáři resuscitovali jak na místě, tak i během převozu do nemocnice, už mu bohužel nebylo pomoci.

Zpráva o odchodu sardinského kulturisty disponujícího ve své době silou Herkula kromě jeho rodiny samozřejmě zasáhla i jeho po více než padesát let blízkého kamaráda, sparingpartnera a soupeře Arnolda Schwarzeneggera. "Franco, slýchával jsi mě říkat, že nemám rád, když mě lidi nazývají někým, kdo úspěchu dosáhl jenom díky svému vlastnímu úsilí. Slýchával jsi mě říkat, že jsi jedním z důvodů, pro které tuhle nálepku nikdy nemůžu přijmout. Ale chtěl jsem, abys věděl proč. Od chvíle, kdy jsme se sešli v Mnichově, jsi byl můj parťák, přítel v nesnázích. Jeden druhého jsme tlačili vpřed, závodili jsme spolu a smáli se během každého okamžiku té cesty."

"Když jsem se konečně dostal do Ameriky, byl jsem sám. Opustil jsem svou rodinu, svou zemi, nechal jsem za sebou celý svůj dosavadní život. Když jsem požádal Joea Weidera, aby tě přivedl, abys se mnou trénoval, bylo to proto, že jsem věděl, že by to nebylo stejné bez mého nejlepšího přítele. Mohlo by se mi dařit bez peněz, bez mých rodičů, ale nikdy ne bez tebe. Dnes jsem zdrcený. Ale také jsem vděčný za těch 54 let přátelství a radosti, které jsme sdíleli. Pumpování svalů, hra v šachy, tesařina, jídlo, žerty, životní lekce - všechno jsme to dělali spolu. Vyrostli jsme, vzdělali se, milovali jsme. Můj život byl díky tobě zábavnější, barevnější a úplnější. Vždycky mi budeš chybět. Ale také vím, že část tebe žije ve mně, v Debbie, v Marii a v miliónech lidí, které jsi inspiroval každý den svého života. Vždy zde pro Marii a Debbie budu, takže teď můžeš odpočívat bez obav. Mám tě rád, Franco. Vždy si budu pamatovat radost, kterou jsi vnesl do mého života, rady, které jsi mi dal, a jiskru ve tvém oku, která nikdy nezmizela. Vždycky budeš mým nejlepším přítelem. S láskou navždy Arnold," rozloučil se s Francem Arnold, když přitom vzpomenul i na manželku svého kamaráda Deborah a jeho dceru.

Franco Columbu se narodil 7. srpna 1941 v sardinské vesnici Ollolai. V mládí se věnoval boxu, později zjistil, že má ovšem vlohy také pro vzpírání a powerlifting. A nebýt toho, s Arnoldem by se zřejmě nikdy nesetkal. Pravděpodobně k jednomu z nejdůležitějších okamžiků v kariérách obou borců došlo v roce 1965 ve Stuttgartu. Arnold se zde zúčastnil soutěže Junior Mr. Europe v kulturistice, Franco závodil na připojeném klání v powerliftingu. Oba vyhráli. "Potkal jsem Arnolda na pódiu Junior Mr. Europe, kde zvítězil a já jsem zde vyhrál své powerlifterské závody. Zeptal jsem se ho: ‚Odkud jsi?‘ ‚Jsem z Rakouska,‘ odpověděl. Byl jsem z Itálie a tohle bylo v Německu. V tu chvíli jsem řekl: ‚Páni ty jsi vyhrál. To je neuvěřitelné. To je poprvé, co jsem tě viděl.‘ ‚Jo,‘ prohlásil. ‚V Rakousku právě končím vojenskou službu a chystám se vydat do Mnichova. Jestli chceš, můžeme trénovat spolu, chci se stát vítězem Mr. Universe.‘ A přesně to se stalo. Jeho ambice se krůček po krůčku zvyšovaly," vzpomínal Franco na své první setkání s pozdějším kamarádem a soupeřem.

Společné přátelství Franca Columba a Arnolda Schwarzeneggera v našich článcích:
Arnold a Franco: oslava jednapadesáti let přátelství společným tréninkem
Arnold Schwarzenegger a Franco Columbu: společný trénink ve Venice
Obrazem: Franco Columbu a Arnold Schwarzenegger slaví!

Oba muži spolu záhy začali v Mnichově opravdu trénovat a v sezóně 1966 svedli první z mnoha vzájemných soubojů na pódiu. Došlo na něj na Mr. Europe 1966, kde Arnold zvítězil a Franco obsadil čtvrté místo. Franco Columbu se jako kulturista rychle zlepšoval. V roce 1968 na NABBA Mr. Universe v nejnižší výškové kategorii bral druhé místo za Wilfredem Sylvesterem, o sezónu později znovu závodil na Mr. Europe, kde si ve své kategorii došel pro vítězství. Celkově ovšem zvítězil opět Arnold. Mimochodem, Arnold od roku 1968 už žil ve Spojených státech, kam se dostal na pozvání Joea Weidera. Joe zde Arnolda finančně podporoval a Schwarzennegger zařídil stejnou pozvánku a podobnou podporu i Francovi. Ten se do zámoří vydal o rok později. Oba kulturisté však za velkou louží neměli po finanční stránce právě na růžích právě ustláno, a aby zvýšili své příjmy, začali podnikat v zednictví.

"Joe Weider byl tak trochu lakomý. Arnold dostával více peněz než já. Měl 80 dolarů na týden a já jenom 60. Takže to je důvod, proč jsme potřebovali více práce, protože jsme potřebovali peníze na jídlo. Ale co jsem zjistil, bylo, že jak jsme jedli a budovali stavby, získávaly tím naše svaly na definici. Zatímco ostatní leželi na pláži a z toho celodenního nicnedělání se jenom nafukovali. Zapomeňte na jejich diety. Trénujte, jezte, pracujte," vzpomínal na začátky svého života v Americe Franco a zároveň tím seslal radu k dnešním návštěvníkům posiloven. Roky 1970 a 1971 pro Columba byly těmi posledními mezi amatéry. Stal se během nich celkovým šampiónem IFBB Mr. Europe, IFBB Mr. Universe a IFBB Mr. World. "Kalibr účastníků Mr. World byl nezvykle vysoký, ale Franco Columbu při své cestě za korunou krále soutěže předčil všechny výrazným rozdílem. Získal také všechny ceny za nejlepší svalové partie s výjimkou břišáků. Columbu je absolutně fantastický a patří do stejné exkluzivní skupiny kulturistů jako prominenti bodybuildingu Arnold Schwarzenegger a Sergio Oliva," shrnul v článku pro magazín Muscle Builder účast Franca Columba na Mr. World 1971 Mike Katz.

Franco Columbu v článcích na Ronnie.cz:
Profil legendy - Franco Columbu
Třiasedmdesátiletý Franco Columbu stále vypadá skvěle!
Sedmdesátiletý Franco Columbu stále při síle!

Mike v uvedeném článku Franca zařadil po bok vítězů Mr. Olympia Arnolda a Sergia a ukázal se tím být dobrým prorokem. Columbu si svou první účast na Olympii připsal v roce 1972 a výsledkovou listinou soutěže se následně dral rychle vzhůru. V letech 1974 a 1975 se zde už ve své lehčí váze probojoval k vítězství. Za zády přitom nechal Franka Zana, Eda Corneyho i Alberta Becklese, v absolutce však v obou případech podlehl svému kamarádovi z Rakouska. Bezprostředně po svém triumfu na Mr. Olympia 1975 Arnold ovšem oznámil, že se soutěžením končí, a šance na dosažení vysněného úspěchu se otevřela před Francem. Ten si ji nenechal protéct mezi prsty a v roce 1976 se stal novým šampiónem Mr. Olympia. Po tomto vítězství však Franca potkal nepříjemný úraz. V roce 1977 se zúčastnil například společně s Louem Ferrignem soutěže World's Strongest Man. Při jedné z disciplín, kdy siláci přenášeli těžkou a nemotornou ledničku, která byla přivázaná na záda, Franco klopýtl, vykloubil si koleno, zpřetrhal kolenní vazy, natrhl hamstring a lýtkový sval. Zdálo se, že jeho kariéra kulturisty je u konce.

Přesto se ještě jednou dokázal na soutěžní pódium vrátit a byl z toho jeho druhý titul Mr. Olympia. Rok 1981, kdy jej Franco vybojoval, je v historii Olympie považován za jeden z nejkontroverznějších, protože mnozí věří, že mohli zvítězit dva nebo tři jiní borci mnohem spíše než právě Franco Columbu. Ale výsledky soutěže se kvůli tomu už určitě přepisovat nebudou, a tak se Franco může pyšnit hned dvěma nejcennějšími kulturistickými vítězstvími. Několikrát jsme naznačili i to, že se Columbu mohl chlubit opravdu úctyhodnými silovými výkony. Přibližně 164 cm vysoký závodník při tělesné hmotnosti 84 kg údajně dokázal předvést mrtvý tah se 340 kg, dřep s 300 kg a bench-press s 238 kg! Kombinace síly, svalů a smyslu pro humor z Franca dělala výjimečného kulturistu i člověka. Byl jednou z ikon zlaté éry bodybuildingu, a že už není mezi námi, se jen velmi těžko chápe. Nechť odpočívá v pokoji.


Fotogalerie - fantastická kariéra Franca Columba


Použitá literatura:

 • Katz, M. HIGHLIGHTS OF THE 1971 IFBB MR. WORLD - MR. USA SHOW In: Muscle Builder, 1972, vol. 13, no. 4, p. 19.

  Použité elektronické zdroje:

 • Franco Columbu annega in Sardegna [online] [cit 2019-08-30]. Dostupné na http://www.ansa.it
 • Merrit, G. EVEN STRONGER THAN THEY LOOK: FRANCO COLUMBU [online] [cit 2019-08-30]. Dostupné na https://www.muscleandfitness.com
 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [online] [cit 2019-08-30]. Dostupné na http://www.musclememory.com.
 • Jennings, R. TAFs Interviews Franco Columbu: Movies, Bodybuilding & Conquests! [online] [cit 2019-08-30]. Dostupné na http://www.thearnoldfans.com
 • Phillips, K. nterview With Franco Columbu [online] [cit 2019-08-30]. Dostupné na http://transcripts.cnn.com

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  31.08.17:43accept - Zrovna nedávno jsem po delší době sledoval jejich Pumping ..+1
  31.08.10:22Hockey1000 - Smutná zpráva hodně a moc. Ale 78 let byl hezký věk.+1
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra