Reklama:

Profil legendy - Franco Columbu

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Jméno: Franco Columbu
Země: USA / Itálie
Datum narození: 7. srpen 1941
Startů na Mr. Olympia: 6
Vítězství na Mr. Olympia: 2
Konec kariéry: 1981

"Nebude ze mě řadový dělník, nestanu se policejním důstojníkem, musím se odsud dostat!" Tato slova patří mladičkému Italovi, který si zvolil box coby prostředek, který mu pomůže odejít z jeho domovské Sardinie. A skutečně, jeho kariéra začínala nabírat slibné obrátky. Z 23 zápasů vyhrál 22, z nich dokonce 17 KO. Ochutnal pouze jednu jedinou porážku. Dosažení cíle v podobě boxerského šampióna však bylo na dlouho a v cestě mu stálo mnoho lákavých odboček, než aby bylo naplněno.

V 16 letech se tehdy již slušně osvalený (avšak pouhých 164 cm měřící) mladík připletl zcela náhodou k amatérské soutěži ve vzpírání. Pravidla zněla velmi jednoduše - vítězí borec, který v libovolném množství pokusů dostane nad hlavu největší zátěž. Soupeři byli povětšinou o hlavu vyšší a mnohem mohutnější, ale k překvapení všech si pohár vítěze odnesl právě ten "zakrslý boxer", jak ho krátce předtím nazval jeden ze soupeřů. Právě tento okamžik rozhodl, že box nahradí v jeho životě vzpírání a powerlifting.

První rok soutěžení znamenal pro mladého liftera titul mistra Itálie, mezinárodního mistra Německa i titul mistra Evropy. Následovalo vítězství na světovém šampionátu doplněné o světové rekordy v kategorii do 82 kg za výkony 238 kg v bench-pressu, 297 kg ve dřepu a 340 kg v mrtvém tahu. Jenže ani powerlifting nebyl sportem, který by v té době zajistil slušné živobytí. Až pohled do zrcadla - na postavu vypracovanou nelidskými tréninky ukázal tehdy teprve 24letému silákovi směr. Vraťme se však na úplný začátek...

7. srpna 1941 se ve městě Ollolai na Sardinii narodil Franco Mario Columbu. Jeho otec Antonio farmařil a matka Maria pracovala v domácnosti. Franco se narodil jako nejstarší syn, po něm přišly na svět ještě tři dcery - Anna, Gonaria a Celestina. Celá rodina žila svou farmou a Franco byl již jako dítě zkušeným pastevcem ovcí. Ve 13 letech dokonce opustil školu, aby více pomohl rodině. Nakonec se vyučil zedníkem.

Cesta Franca, kterému se rodná farma zdála příliš malá, než aby na ní prožil zbytek života, nebyla jednoduchá. Za zednickou prací odešel do Mnichova, kde si přivydělával i jako taxikář. Stále ale snil o sportovní kariéře. Nejdříve padla volba na box, ve kterém získal titul mistra Itálie. Později na vzpírání, kde zaznamenal výkon v trhu 122 kg a nadhozu 181 kg, a především na již zmíněný powerlifting. Ani tento sport však nebyl tím pravým.

31. října 1965 se ve Stuttgartu uskutečnilo Mistrovství Evropy v silovém trojboji. Tentýž den se na daném místě konala i soutěž jiná - Mistrovství Evropy v kulturistice juniorů. Vítězové obou soutěží si padli do oka a vzniklo nerozlučné přátelství dvou mužů, jejichž jména ovlivňovala světovou kulturistiku po řadu dalších let - Franco Columbu a Arnold Schwarzenegger. Právě toto nově vzniklé přátelství podpořené naléháním Alberta Buseka, šéfredaktora časopisu Sportrevue a předsedy německého svazu kulturistiky, přimělo Franca k přípravě na první kulturistickou soutěž.

Volba padla na mistrovství Evropy mužů v roce 1966. Vítězství si odnesl Arnold, Franco obsadil 4. místo. O dva roky později získal Franco první titul na italském šampionátu, následovalo stříbro z Mr. Universe federace NABBA (vítězem se stal Wilfred Sylvester), kde jej ozdobila i cena Most Muscular. První velký titul přišel v roce 1969 na mistrovství Evropy, kde byl v boji o absolutního vítěze Franco přemožen Arnoldem. Stejná situace se opakovala i na Mr. Universe IFBB.

Arnold se odstěhoval do USA již v roce 1968 a Franco jej za několik měsíců následoval. V zámoří po několik příštích let společně bydleli, pracovali a budovali dál své postavy.

V roce 1970 měla být vrcholem jeho sezóny soutěž Mr. World, zde se však ve své váze musel sklonit před Pierrem Vandensteenem z Belgie. Až na tuto výjimku nepoznal ve své kategorii daného roku nic jiného než prvenství. K titulu z mistrovství Evropy přidal i absolutní prvenství na Mr. Universe IFBB a soustředil se na Mr. World profesionálů AAU. V boji o absolutního vítěze však narazil opět na Arnolda a na Mr. World IFBB na Davea Drapera. Porážku mu ve své kategorii uštědřil na Mr. Universe NABBA i Chris Dickerson, ovšem i tak zde dokázal pokořit velikány typu Serge Nubreta, Pierra Vandensteena či Boyera Coea.

Při své malé výšce nabízel postavu, která na svou dobu působila velmi brutálním dojmem. Nejenže představoval vůbec nejsilnějšího kulturistu té doby, v poměru k výšce i nejširšího. Jeho postavě dominovaly neskutečné zádové svaly, jejichž základy byly položeny v trénincích mrtvých tahů. I proto se do šířky rozpínaly prakticky od pasu. Svoji největší slabinu spatřoval v tricepsech, ovšem velmi impozantně působícími bicepsy je úspěšně maskoval. Doplníme-li výčet obrovským a prokresleným hrudníkem a skvěle tvarovanými kostkami na břiše, to vše při v té době jen málo vídané hustotě, získáváme postavu, která byla skutečnou vzácností.

S příchodem roku 1971 se Franco soustředil na zisk cenného titulu Mr. World federace IFBB, což se mu po souboji s Dennisem Tinerinem také zdařilo. O rok později se připravil na nejprestižnější soutěž té doby - Mr. Olympia, kde však zaplatil nováčkovskou daň a skončil na pátém místě. Naposledy však pocítil chuť takto "nízkého" umístění.

Mimochodem, k poslední zmiňované soutěži se pojí jedna zajímavá historka. Franco zde totiž předvedl také exhibiční vystoupení s ukázkou 330kg mrtvého tahu. Pořadatelé však nezvládli zajistit správné kotouče a ty začaly postupně z činky odpadávat. Za obrovského řinčení ocelových závaží a aplaudujícího publika pokračoval Franco v dalších a dalších opakováních, dokud na čince nezbyla žádná zátěž, a tak se nejen pro diváky, ale i pro něho stala soutěž nezapomenutelným okamžikem.

Roku 1973 si Franco došel ještě pro profesionální titul Mr. International IFBB, dále už startoval výhradně na Mr. Olympia IFBB. V boji o druhé a třetí místo porazil Serge Nubreta. Dosud se na nejprestižnějším klání soupeřilo pouze v jedné kategorii, od následujícího roku (1974 - 1979) však bylo zápolení o nejlepšího borce planety rozpolceno do dvou váhových kategorií. Z šesti takto rozdělených ročníků se Franco zúčastnil tří. Nikdy ve své (lehké) váze nenašel přemožitele. Porazil např. Franka Zaneho, Eda Corneyho, Alberta Becklese či Boyera Coea. Z boje o absolutního vítěze však vycházel pokořený, a to až do roku 1976, kdy se tehdejší rekordman v počtu titulů Arnold Schwarzenegger ze soutěžení stáhl. V kategorii se před ním sklonil Frank Zane a v boji o absolutní titul se mu postavil Ken Waller. Jenže pouhých 85 kg vážící Franco nenechal nikoho na pochybách, kdo je nejlepším borcem, a stal se tak ve svých 35 letech teprve čtvrtým nositelem titulu Mr. Olympia v uplynulých 12 ročnících.

Po posledním vítězství však Franca potkal nepříjemný úraz. V roce 1977 se zúčastnil společně například s Lou Ferrignem soutěže World's Strongest Man. Při jedné z disciplín, kdy siláci přenášeli těžkou a nemotornou ledničku, která byla přivázaná na záda, Franco klopýtl, vykloubil si koleno, zpřetrhal kolenní vazy, natrhl hamstring a lýtkový sval. Asi nepodstatnou informací je, že Franco i přesto skončil na 5. místě a také fakt, že Franco dostal od pojišťovny slušnou částku peněz, některé zdroje hovoří až o 1 miliónu dolarů. Operace nohy trvala 6 hodin a následná rekonvalescence 3 roky. Lékaři tehdy dokonce tvrdili, že možná již nikdy nebude chodit. Uvedené video zachycující přímo nešťastný moment je jen pro silné povahy!


Franco Columbu - World's Strongest Man 1977


Franca však jejich ortel nepoložil, začal se soustředit na svůj soukromý a pracovní život. V té době absolvoval akademii v Clevelandu (obor chiropraxe), na níž se specializoval na léčbu poruch a poškození zad. Nezůstal jen u teorie, tento obor se pro Franca stal i prací. Ve své dlouholeté praxi neměl nikdy nouzi o klienty, mezi nimiž bylo i mnoho celebrit. V roce 2006, když byl Arnold guvernérem Kalifornie, zastával post předsedy auditorů chiropraktiků Kalifornie.

Dlouhou rekonvalescenci si Franco krátil i honbou za zápisem do Guinessovy knihy rekordů jako muž s nejsilnějšími plícemi. Franco nafoukl za 55 sekund gumový termofor (nahřívací láhev na vodu) jako balónek až k prasknutí. Podstatné bylo, že rozhodčí naměřili tlak 196 kPa (cca 2 kg/cm2). Zajímavá je i zmínka o počtu shybů, které Franco zvládal. 35-40 opakování nebyl žádný problém!

Později publikoval také mnoho knih. Nejznámější jsou "Weight Training and Bodybuilding: A Complete Guide for Young Athletes", kterou napsal společně s Dr. Richardem Tylerem. S Arnoldem Schwarzeneggerem napsal "Franco Columbu’s Complete Book of Bodybuilding" a s Lydií Fragomeni "The Bodybuilder’s Nutrition Book". Celkem napsal 11 knih o výživě a tréninku a publikoval mnoho článků v různých časopisech. Měl také velmi blízko k herecké činnosti. Účinkoval ve známém snímku Pumping Iron, dále ve filmech Barbar Conan, Běžící muž či Terminátor. Celkově si Franco ať už v hlavní, nebo vedlejší roli zahrál v 21 filmech. Založil filmovou společnost Franco Columbu Productions, která produkovala i některé filmy s Arnoldem Schwarzeneggerem. Mezi nejúspěšnější filmy patřily "Ancient Warriors" a vícekrát oceněný dokument "Sardinia, The Greatest Isle of the Sea" o jeho rodné Sardinii, který Franco i režíroval. To jsme ale ve výčtu mimosportovních aktivit zabrousili do pozdější doby... vraťme se ke kulturistice.

Francův comeback na pódium se uskutečnil v roce 1981, kdy měl nastoupit s rekordní váhou 89,5 kg. Cílem nemohla být žádná jiná soutěž než Mr. Olympia, kolem níž byla vzhledem k minulému ročníku poněkud napjatá atmosféra. Mnoho závodníků totiž vyjadřovalo svůj nesouhlas s výroky rozhodčích na Olympii 1980, kdy zvítězil opět Arnold Schwarzenegger, a dávali ho najevo bojkotem následujícího ročníku. Záchranou popularity soutěže se měl stát návrat bývalého Mr. Olympia Franca Columbu.

Na pódiu tedy chyběli 4 finalisté minulého ročníku - Frank Zane, Boyer Coe, Mike Mentzer a samozřejmě i Arnold Schwarzenegger. Zbytek špičky si však na nejcennější titul brousil zuby. Hlavní soupeře představovali Chris Dickerson, který skončil předešlý rok za Arnoldem na druhém místě, Tom Platz a Roy Callender. Mnoho fanoušků a odborníků bylo oslněno na tu dobu obrovskýma nohama Toma Platze a považovali jej za morálního vítěze. Čtyřicetiletý Columbu se však nejvíce obával Roye Callendera a udivilo ho, že jej rozhodčí vyhlásili až na čtvrtém místě. Podle rozhodčích totiž Franca nejvíce ohrožoval pozdější Mr. Olympia Chris Dickerson, který si však tentokrát došel pro stříbro. Columbovo vítězství však bylo jen velmi těsné, na první místo jej posadili pouze dva z celkového počtu sedmi rozhodčích a při shodě bodů s Chrisem rozhodovalo o celkovém vítězi až lepší umístění ve finále. Mr. Olympia 1981, jejímž promotérem (stejně jako při ročnících 1976 - 1979 a později i 1986) byl samotný Arnold Schwarzenegger, tak vyhrál jeho nejlepší kamarád Franco Columbu. I přesto, že se našli tací, kteří jeho prvenství hlavně kvůli slabším nohám zpochybňovali, lze říci, že Franco získal titul po tuhém boji oprávněně.

Dnes je Francovi 75 let, žije v Los Angeles se svou druhou manželkou Deborah, kterou si vzal v roce 1990 a udržuje se na svůj věk stále ve slušné kondici.

Franco Columbu byl jednou z nejvýznamnějších postav historie kulturistiky. V roce 2001 byl uveden do síně slávy IFBB, v roce 2007 do síně slávy Muscle Beach, v roce 2013 byl uveden v 73 letech do síně slávy mezinárodního sportu a v roce 2009 mu byla na Arnold Classic udělena cena za celoživotní přínos kulturistice. Pokud si stručně shrneme jeho kariéru, tak od roku 1972 jej porazil pouze Arnold, vždy si dobře poradil s Frankem Zanem, který po jeho odchodu roku 1976 získal třikrát titul nejlepšího kulturisty planety. Jak by se dění vyvíjelo, kdyby nejúspěšnější kulturista pod 165 cm nepřerušil svou sportovní kariéru kvůli zranění, zůstane bohužel již navždy nezodpovězeno.


Best of Franco Columbu


Franco Columbu - sestava z Mr. Olympia 1981


Franco Columbu - Mr. Olympia 1981

soutěž umístění
Mr. Europe 1966 4.
NABBA Mr. Universe 1968 (short) 2.*
IFBB Mr. Europe 1969 (medium) 1.
NABBA Mr. Universe 1969 (short) 1.*
IFBB Mr. World 1969 (short) 2.
IFBB Mr. Universe 1969 (short) 1.
IFBB Mr. Europe 1970 absolutní vítěz
NABBA Mr. Universe 1970 (short) 2.
AAU Mr. World 1970 (Pro short) 1.
IFBB Mr. World 1970 (short) 1.
IFBB Mr. Universe 1970 absolutní vítěz
IFBB Mr. World 1971 absolutní vítěz
Mr. Olympia 1972 5.
IFBB Mr. International 1973 (Pro) 1.
Mr. Olympia 1973 2.
Mr. Olympia 1974 1.
Mr. Olympia 1975 (do 91 kg) 1.
Mr. Olympia 1976 absolutní vítěz
Mr. Olympia 1981 1.

* Na těchto soutěžích současně získal ocenění Most Muscular.Použité elektronické zdroje:

 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [online] [cit 2016-08-16]. Dostupné na http://www.musclememory.com.
 • IFBB Profesional League [online] [cit 2016-08-16]. Dostupné na http://www.ifbbpro.com.
 • Wikipedia - The Free Encyclopedia [online] [cit 2016-08-16]. Dostupné na https://en.wikipedia.org/wiki/Franco Columbu.
 • www.musclebase.com
 • columbu.com
 • athlete.ru
 • Goerge Butler
 • www.graphicmuscle.com
 • www.youtube.com

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  31.12.13:45Radovan77 - Super článek a naprosto luxusní fotogalerie, asi jedna z n..
  30.12.12:23decarabas - Tak nejako si to pamätám aj ja. Prihlásili sa na kurzy na ..
  30.12.10:45Zodiak411 - Pokud se nepletu, tak si s Arnoldem dodělali po příchodu d..
  28.12.23:12Arnold Strong - Nevi nekdo jak probihala Francova rehabilitace po operaci ..
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů 9 týdnů před Wings...
  tunerking (20:22) • Lee Labrada se mi líbil víc, byl úžasný. Tvary, estetika,připravenost..
  magazín196 cm vysoký Jamie Christian-Johal b...
  70mMyW!53 (19:04) • tak radsi vysoky nez maly, dlouhych neni nikdy dost a kor s takhle dobrou stavbou tela....
  magazínSedm profesionálů 9 týdnů před Wings...
  th.0th (23:28) • Na rovinu: jeho nohy jsou hrozné a na soutěžích nikdy, nikdy nebude mít šanci.
  magazínSedm profesionálů 9 týdnů před Wings...
  LeToucan (21:37) • Hunter neskutečný. Nohy Adama Younga vypadají jako by patřily někomu jinému.
  magazín196 cm vysoký Jamie Christian-Johal b...
  jiiriik (21:18) • prostě výška je limit to už prcek dnes má větší šanci než dlouhán  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra