Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Jan Kareš: "Mám lepší formu než ve dvaceti."

28.965 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Jan Kareš je známý český rekordman ve shybech, skalní lezec a fitness trenér, ale také tak trochu rebel a fitness anarchista. Ve sportu a fitness byznysu už působí dost dlouho na to, aby věděl, že ne vše, co radí odborníci, lépe řečeno rádoby odborníci, lze brát jako bernou minci a ne vše, co tvrdí působivé reklamní kampaně, je pravda. Proto Honza věří především svému tělu a staví na osobní zkušenosti. Hlavními znaky jeho přístupu k výživě i tréninku jsou především jednoduchost, udržitelnost a efektivita v kombinaci se znalostmi, selským rozumem a celoživotními zkušenostmi získanými jak při vlastním tréninku, tak při práci se stovkami klientů.

Honzo, ty jsi na svém Facebooku uvedl, že máš nyní ve svých 44 letech lepší formu i kondičku než "zamlada". Čím to? Dáváš teď tomu víc?

Ne, naopak. Stojí mě to míň úsilí, protože už vím, jak to dělat a proč to dělám.

A proč to tedy děláš?

Moje motivace číslo jedna je to, že jsem trenér, a jako trenér se snažím lidi, kteří ke mně chodí, učit. A jak učit lépe než ukázat na sobě, že to jde i ve vyšším věku a normální cestou. Já osobně jsem vysazený na doplňky i jakékoliv extrémy, takže svým klientům říkám: "Jez normálně, studuj trochu stravu, vnímej tělo a hlavně se nenič." Můj problém dřív byl, že jsem trénoval příliš. Teď trénuji 3 - 4x týdně 40 minut a bohatě mi to stačí. Musí tam ale být intenzita.

Jenže ty už teď stavíš na tom, co máš natrénováno za život. Kdyby začátečník cvičil jako ty, tak by to zaprvé nezvládl a zadruhé by určitě jako ty nevypadal.

Jasně. Proto když se mě někdo ptá na tréninkový plán na shyby, tak mu řeknu udělej jeden shyb, pak jich udělej ještě 30 000 a pak za mnou přijď. Všechno má svůj řád. Člověk se musí nejdřív naučit dobře cvičit, pak najet objem a teprve potom jde dělat intenzitu. Nemůžeš dělat intenzitu bez předcházejícího objemu a bez naučení se správnému pohybu, to prostě nefunguje.

Jedno z tvých hesel zni "bolest je mýtus". Je právě intenzita prostředkem, jak si posouváš svůj práh bolesti?

Přesně tak, když to pálí, snažím se v tom vydržet, co nejdéle to jde.

Ty trénuješ intenzivně, ale poměrně krátce. A pak se pokoušíš třeba o rekordy na 24 hodin, kdy potřebuješ dlouhodobou silovou vytrvalost. Jak to jde dohromady?

To jsou jednoduché počty. Jestliže jsem schopný dělat 20 shybů za minutu po dobu půl hodiny, tak čistě logicky musím vydržet dělat 24 hodin každou minutu třeba 4 - 5 shybů. To je celé. Když dokážeš sprintovat 20km rychlostí půl hodiny, tak vydržíš 24 hodin běžet rychlostí 4 km za hodinu. Není v tom žádná věda.

Píšeš si tréninkový plán? Víš dopředu, co budeš který den cvičit?

Ne, já nemám nikdy plán, nesnáším to. A víš proč? Copak může nějaký papír vědět, jak se právě probudíš? Já trénuji podle toho, jak se zrovna cítím, a to samé dělám i s klienty. Klient přijde málo ožralý, hodně ožralý, přepracovaný, to všechno musím vzít přece v potaz. Proto nechápu, jak může mít někdo dopředu sepsaný tréninkový plán. Co když jsem zrovna hrozně unavený? Dobře, vezmu si stimulant, odjedu trénink, ale do budoucna se to stejně odrazí průserem. Tělo řekne dost, onemocní nebo začne bolet, takže to stejně nikam nevede.

Ale takový stimulant, jako je kávička, si dáš, ne?

No tak káva je základ! (smích)

Jak vypadají tvoje tréninky, když pominu jejich intenzitu. Jsou v něčem specifické nebo atypické?

Co se týče tréninku, mám rád jednoduchost. Ne primitivnost, ale jednoduchost. Protože jsem chlap, mám rád jednoduchá zadání, která splním, a jdu od toho. Dnes jsem neměl moc času, jen 30 minut, a tak jsem potřeboval něco, co za tu dobu stihnu. A tak jsem si dal 13 shybů a 13 přednosů 13x po sobě. A příště pojedu třeba 4 partie najednou a k tomu si dám v pauzách shyby.

Při tréninku obvykle nedělím partie, jedu většinou skoro celé tělo, jen si hlídám, abych všechno alespoň 1x týdně procvičil. Při cvičení se řídím heslem, které učím i své klienty, "dělej všechno tak, abys to skoro nedal".

Co tím myslíš?

Tak třeba kliky na bradlech. Spousta lidí z workoutu mi řekne, že nejde dělat tricepsové kliky na bradlech jen s vlastní váhou. Já ale tvrdím, že jo a že i bez závaží si člověk může dát pěkně zabrat. On je to velký rozdíl, když nepropneš loky, když jdeš pomalu dolů, dáš nohy do určitého úhlu, zatneš břicho...

Prostě si to umíš ztížit i bez toho, abys musel přidávat zátěž.

Jo. Ale blbý je, že si pak nemůžeš dát na Facebook "skoro jsem neudělal 15 kliků na bradlech," protože to nikoho nezajímá. Legrace je, když za mnou někdo přijede na trénink a já mu řeknu, že nepotřebuji závaží na shyby, protože ani já, světový rekordman ve shybech, jich stejně víc než 12 - 15 neudělám. Jasně, já jich udělám třeba 50 v kuse, ale nejsou to pořádné shyby. Já kdybych nedělal ty rekordy ve shybech, tak bych dělal shyby jen pořádně. Ty soutěžní totiž nabourávají moji filozofii dělat všechno co nejvíc poctivě. Na druhou stranu ale s pořádnými shyby na závodech ta čísla neuděláš.

Jasně, a když dáš tisíce shybů, lidem z toho spadne čelist, ale z patnácti vypiplaných shybů si nikdo na zadek nesedne.

No právě. Já jsem teď nedávno dal zase další rekordy, ale už to nikam neposílám. Proč taky. Budu mít další certifikát a co z toho.

Co tě tedy nutí překonávat další rekordy, když už je to pro tebe téměř rutina?

Rekord jako takový už pro není ta správná motivace, musí to být dárek nebo v tom musí být vyšší cíl. Minule se mě Tereza Kostková na Primě ptala: "Honzo, když jsi za hodinu dal víc jak 600 shybů, byl bys schopný jich dát třeba 650?" Vysvětlil jsem jí, že kdyby mi řekla: "Honzo, udělalo by mi radost, kdybys pro mě udělal 650 shybů za půl hodiny," tak bych je dal. To by pro mě byla motivace. Já potřebuji důvod. Proč bych jinak dělal 650 shybů? Vždyť je to hovadina. (smích)

Třeba svůj předposlední rekord jsem dal, protože za mnou přišel hollywoodský producent, který slavil padesátiny, a řekl mi, že by se mu líbilo, kdyby mohl k narozeninám dostat svěťák. A tak jsem mu dal k narozeninám svěťák. A nebo jsem byl pozvaný do Finska na Pull Up Festival, kde je spousta lidí, které mohu ovlivnit. To je zase vyšší cíl.

Na jaře jsem měl důvod i na Sardinii. Sardinie je můj milovaný ostrov, často tam jezdím, dělám tam lezecké cesty, ale lidé mě tam znají jen jako jméno na papíře. Když se tam tedy konal v květnu velký sportovní festival, "zhmotnil" jsem se tam, postavil hrazdu, dal dva světové rekordy a zase jsem odjel.

Jaké to byly rekordy?

Půlhodina a hodina. Dal jsem tam 597 za půl hodiny a 1055 shybů za hodinu, ale za půl hodiny jsem jich dal chvíli předtím ještě víc, a to 626, to bylo v Praze u příležitosti ukončení činnosti mého fitka v Týnské. Na Sardinii bylo 28 stupňů, a tak tam byly těžší podmínky.

Když sleduji, co všechno stíháš, podnikáš a do toho ještě po večerech pečeš koláče pro své klienty, tak mě napadá, jak regeneruješ, když spánku, nejlepšímu prostředku k regeneraci, zřejmě moc nedáš?

Ze svých zkušeností i ze zkušeností s klienty vím, že tělo umí perfektně pracovat s nedostatkem, ale neumí pracovat s přebytkem. Když je krize, spím přes týden třeba jen 5 hodin denně. Ale těch 5 hodin je OK, když jsi happy. Když ale chlastáš nebo jsi ve stresu, tak to holt nestačí. Nebo jídlo. Dneska jsem měl k obědu 6 kopečků zmrzliny. K obědu. A teď je mi jasné, že k večeři musí být maso, protein, tvaroh nebo vajíčka. Nejsem idiot a nebudu jíst dalších 6 kopečků zmrzliny večer. Pokud jo, budu mít problém. Tělo vydrží na 2 deci vody a misce rýže měsíce... to zvládne. Ale když ho budeš každý den cpát nesmysly, nevydrží to a zkolabuje.

Prostě to chce nějakou rovnováhu. Každopádně to vypadá, že přestože jsi celoročně dokonale vysekaný, nejsi právě na dietě, když si dáš k obědu zmrzku.

Nejsem, protože dieta znamená problém. Dieta znamená stres v hlavě. Dieta znamená, že jednou skončí. Každý se musí naučit jíst tak, aby mu to vyhovovalo. Jestliže někdo chlastá a nemůže bez toho být, musím mu udělat jídelníček, aby mohl vypít litr vína denně a stejně byl hubený. Nebo když má Honza Kareš rád sladké, tak se naučil péct sladké koláče, které jsou alespoň nutričně vyváženější a z dobrých surovin. Prostě nesmíš trpět.

Já říkám, že hrozně důležité jsou dvě základní věci - láska a klid. To jediné funguje. Všechno ostatní je stres. A každý stres má svůj začátek a konec, protože být trvale ve stresu není udržitelné. A když tohle lidi pochopí, tak tělo donutí reagovat. Ono umí reagovat na to, co po něm chceš. A když to opravdu chceš, umí sakra dobře reagovat!

Takže když chci dobře jíst a mít optimální váhu, nepotřebuji být podle tebe na dietě, jídlo si vážit a mít přesně rozepsaný jídelníček?

Nikdy. Ty se přece musíš naučit jíst na celý život. A přece nebudeš celý život všechno vážit a měřit. Nebo mě poslední dobou rozčilují řeči o tom, jak škodí lepek a jak škodí laktóza... Všichni známe Shell V-Power, nejlepší palivo. A to pro člověk může být něco, jedno co. Ale zkus tohle palivo natankovat do dieselu. A ty nevíš, jestli jsi benzín, nebo diesel. Prostě je potřeba si uvědomit, že každý je úplně jiný a každý potřebuje něco jiného. Stejně tak nechápu různá doporučení typu ráno nejíst, jíst jednou denně, přerušované hladovění... To mám mít jako pořád stres a koukat na hodinky, že ještě hodinu a můžu se najíst? Já si dám klidně ve 2 hodiny v noci tvaroh s marmeládou a nevidím v tom problém. Jestliže se probudím hlady, tak má tělo asi hlad, ne? A nebudu čekat do 6 hodin ráno, protože bych měl snídat v 6 ráno. A kdo řekl, že v 6? Já myslím, že tělo má fungovat jinak - mám hlad, jdu se najíst. A pak se můžu v životě koncentrovat i na jiné věci než jen na to, kdy mám jíst.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

19.10.08:58Maj0 Lipták - Je najlepší v tom čo robí, o tom žiadna :)
18.10.14:09nocomply - Velký motivátor, sympaták, a k tomu v jeho 44letech slušně..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie