Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Legendy kulturistiky a jejich tréninkové programy (V.) - Boyer Coe

22.479 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Legendy kulturistiky
a jejich tréninkové programy (I.)
- John Grimek
Legendy kulturistiky
a jejich tréninkové programy (II.)
- Reg Park
Legendy kulturistiky
a jejich tréninkové programy (III.) - Serge Nubret
Legendy kulturistiky
a jejich tréninkové programy (IV.) - Bill Pearl
Boyer Coe se narodil v prvním poválečném roce (18. srpna 1946) v Louisianě, a třebaže svoji první soutěž absolvoval v roce 1963 a poslední v roce 1995, přesto zůstal ve stínu svých slavnějších soupeřů a vrstevníků. A to zcela neprávem. Posuďte sami. Nejprve získal několik titulů přeborníka federálních států USA v roce 1965 (Mr. Texas, Mr. Louisiana, Mr. Oklahoma) a poté teenagerský celostátní titul o rok později. Pak zvítězil jak mezi juniory, tak mezi muži v roce 1969, to vše ve federaci AAU. Pro některé kulturisty by to již znamenalo vrchol jejich kariéry, ale pro Boyera to byl pouze prolog toho, co následovalo…

Boyer Coe pochází z pěti sourozenců (z toho jedna o devět let mladší sestra) a v jeho krvi koluje podivuhodná směs několika národů, v jeho případě můžeme mluvit o francouzsko-španělsko-anglicko-indiánském původu. Ale to v USA, které se skládají z téměř zanedbatelného množství původního obyvatelstva, nebylo zřejmě nic neobvyklého. A jak je známo, tak právě míšenci se vyznačují obdivuhodnou vitalitou, takže i Boyer si přinesl do vínku geny, které ho přímo předurčovaly k úspěchu v kulturistice.

I jeho začátky jsou spojeny s domácím posilováním v garáži, tak jako celé řady jeho vrstevníků, kdy si zakoupil za 99 dolarů (to měl dolar ale jinou hodnotu) tehdy velmi populární Weiderovu mini posilovnu a v třinácti letech při výšce 160 cm a váze 51 kg se vrhnul s nadšením na trénink - samozřejmě s Weiderovým časopisem v ruce. Snad ani nemusím připomínat, že na jeho entuziasmus měly podstatný vliv filmy se Stevem Reevesem, který se tehdy na konci padesátých let již dostával na vrchol popularity jako filmová hvězda. Samozřejmě se mu garáž postupně stávala stále těsnější, hlavně nestačil dokupovat kotouče, protože již po několika měsících tréninku, tedy ještě ve třinácti letech, zvedl již na bench-press metrák! Jako na zavolanou se konečně v jeho rodišti Lake Charles otevřela komerční posilovna a mladý Boyer se stal jejím prvním zákazníkem. Byť ve spartanských podmínkách, dělal rychlé pokroky a v průběhu roku přibral asi 10 kg svalů. Nárůst svalové hmoty šel "ruku v ruce" s jeho výjimečnými silovými schopnostmi a jako sedmnáctiletý zvedl na bench-press 190,5 kg! Ovšem ani jeho nohy silově nezaostávaly a po maturitě provedl dřep naboso s 227 kg.

Na soutěžení se vrhl plně po maturitě na střední škole a v roce 1965 vyhrál nejenom již výše zmíněné tituly, ale i řadu méně významných soutěží - bylo jich celkem v tomto roce dvanáct. Ještě se vrátím o rok dříve na soutěž Mr. New Orleans, kdy jako sedmnáctiletý (v podstatě nováček) tuto soutěž vyhrál (uvádí se, že se jedná o nejstarší soutěž v USA - první ročník 1932), a to před nejpočetnějším publikem, před kterým kdy vystupoval - 10 000 diváků. Josef Švub uvádí dokonce 12 000!

Jeho hvězda stoupala stále vzhůru a v roce 1969 kromě domácích titulů poprvé zvítězil na mezinárodní scéně. Vyhrál NABBA Mr. Universe v Londýně, což zopakoval i příští rok mezi profesionály (amatérský vítěz dle regulí NABBA již nesměl opakovat svůj start mezi amatéry). Ovšem vrcholem pro každého kulturistu jsou soutěže IFBB, a tak se od roku 1976 (na Mr. Olympia nekvalifikován) účastnil pouze jich. A hned v roce 1977 prorazil na Olympii 4. místem. Totéž se mu podařilo o rok později. Boyer byl v soutěžení velmi pilný a za vrchol jeho úspěchu se dá považovat rok 1981, ve kterém dosáhl dosavadního rekordu v počtu vítězství na prestižních soutěžích Grand Prix. Titul si odnesl celkem sedmkrát! Ovšem pokud budeme mluvit o nejlepší formě jeho života, tak se přesuňme o rok dříve na Mr. Olympia 1980 v Sydney. I když konečné čtvrté místo za vítězným Arnoldem, Dickersonem a Zanem tomu nenapovídá, tak osobnosti před ním dokazují, že dosáhl maximum možného.

V roce 1984 se dočasně rozloučil s kulturistickým pódiem až 13. místem na Mr. Olympia, ale po deseti letech se nechal zlákat nově vzniklou soutěží Masters Olympia. A že si nevedl vůbec špatně, dokazuje třetí místo a o rok později definitivní ukončení kariéry na téže soutěži desátým místem.

Jeho výčet soutěží je impozantní, horší umístění mimo finálovou pětici (či šestici) je opravdu výjimečné a týká se v podstatě až roku 1982. Kariéra trvající od šedesátých let až po léta devadesátá, tedy čtyři desetiletí, je pozoruhodná. Plným právem si zaslouží Boyer Coe místo mezi nesmrtelnými legendami kulturistiky…

Hlavní náplní tohoto článku jsou ovšem jeho tréninkové postupy. Je poměrně málo známé, že od začátku osmdesátých let, což koresponduje s jeho největšími úspěchy, se stal Boyer přívržencem a propagátorem HIT tréninku. A uvedeme si tedy konkrétní příklady aplikace jeho postupů. Nepoužíval HIT trénink celý rok, ale s blížící se soutěží přecházel na dělený trénink s podstatně vyšším objemem, aby zvýšil počet cviků a sérií a tím prodlužil tréninkovou jednotku, což mělo přispět ke zvýšenému energetickému výdeji a spalování podkožního tuku.

Dříve než přistoupil k HIT tréninku, který se vyznačuje extrémně nízkým objemem, ale maximální intenzitou, Boyer absolvoval přípravný trénink, který se skládal ze sedmi základních cviků třikrát týdně.

Trénink celého těla 3x týdně

1. až 5. týden
cvik série opakování
bench-press 1, 2, 3, 4, 5 6
dřepy 1, 2, 3, 4, 5 6
shyby 1, 2, 3, 4, 5 6
tlaky za hlavou 1, 2, 3, 4, 5 6
bicepsové zdvihy vsedě na šikmé lavici 1, 2, 3, 4, 5 6
tricepsové stahování horní kladky 1, 2, 3, 4, 5 6
výpony na lýtka ve stoji 1, 2, 3, 4, 5 6

6. až 9. týden
cvik série opakování
bench-press 4, 3, 2, 1 6
dřepy 4, 3, 2, 1 6
shyby 4, 3, 2, 1 6
tlaky za hlavou 4, 3, 2, 1 6
bicepsové zdvihy vsedě na šikmé lavici 4, 3, 2, 1 6
tricepsové stahování horní kladky 4, 3, 2, 1 6
výpony na lýtka ve stoji 4, 3, 2, 1 6

Vysvětlení:

V 1. až 5. týdnu počet sérií u každého cviku zvyšujete týden po týdnu o jednu. To znamená, že první týden každý cvik procvičujete jednou sérií, další týden dvěma sériemi až po pátý týden, kdy provádíte 5 sérií od každého cviku. Počet opakování je omezen horní hranicí šesti, ale zátěže byste měli zvyšovat tak, abyste dosáhli maxima počtu opakování až v pátém týdnu. Trénujte třikrát týdně, nejlépe pondělí, středa, pátek.

V 6. až 9. týdnu postupujete opačně. Začnete týden po týdnu počet sérií o jednu snižovat, tedy v 6. týdnu provádíte od každého cviku 4 série a v posledním týdnu pouze jednu sérii.

HIT trénink 2x týdně
cvik série opakování
bench-press 1 8 - 12
dřepy 1 8 - 12
shyby 1 8 - 12
tlaky za hlavou 1 8 - 12
bicepsové zdvihy vsedě na šikmé lavici 1 8 - 12
tricepsové stahování horní kladky 1 8 - 12
výpony na lýtka ve stoji 1 8 - 12

Každý cvik prováděl Boyer pouze v jedné sérii, ale do úplného svalového vyčerpání, jak to tento typ tréninku předepisuje. Počet opakování se mírně zvyšuje, protože tělo má s ohledem na malý počet sérií k dispozici podstatně vyšší energetické rezervy, které mohou být pro trénink využité.

HIT trénink paží
cvik série opakování
biceps:
velmi pomalé shyby podhmatem na šíři ramen v supersérii s: 1 1 - 5
bicepsové zdvihy s velkou činkou 1 6 - 8
triceps:
velmi pomalé kliky na bradlech v supersérii s: 1 1 - 5
tricepsová extenze s jednoručkou obouruč ve stoji 1 6 - 8

Paže byly jeho výstavní partií a tento trénink zařazoval buď jako součást HIT tréninku celého těla (viz výše) místo uvedených cviků na paže, nebo byl tento trénink součástí děleného tréninku. Pod pojmem velmi pomalé shyby či kliky rozumíme trvání opakování přinejmenším 10 vteřin. Celý tento trénink mu netrval déle než 7 minut, ale intenzita musela být extremní!

Dělený trénink pro předsoutěžní přípravu

pondělí: prsa, ramena, triceps
cvik série opakování
bench-press 4 6
tlaky na šikmé lavici 4 8
kliky na bradlech 4 8
tlaky s velkou činkou za hlavou 4 8
tlaky za hlavou na multipressu 4 8
upažování ve stoji 4 8
tricepsové stahování horní kladky 4 8
francouzské tlaky vleže s EZ činkou 4 8

úterý: nohy, záda, biceps
cvik série opakování
dřepy 4 8
tlaky na legpressu 4 8
předkopávání na stroji 4 8
shyby širokým úchopem za hlavu 4 8
shyby širokým úchopem k hrudníku 4 8
stahování kladky vsedě širokým úchopem za hlavu 4 8
bicepsové zdvihy s jednoručkami vsedě na šikmé lavici 4 8
Scottovy zdvihy 4 8

středa: trapézy, spodní oblast zad, předloktí
cvik série opakování
přítahy velké činky ve stoji k bradě 4 8
krčení ramen s velkou činkou 4 8
krčení ramen s jednoručkami 4 8
mrtvé tahy s mírně pokrčenýma nohama 4 8
hyperextenze 4 10
bicepsové zdvihy nadhmatem 10 20

čtvrtek: prsa, ramena, triceps
cvik série opakování
bench-press 4 8
tlaky na šikmé lavici 4 8
kliky na bradlech 4 8
tlaky s velkou činkou za hlavou 4 8
tlaky za hlavou na multipressu 4 8
upažování ve stoji 4 8
tricepsové stahování horní kladky 4 8
francouzské tlaky vleže s EZ činkou 4 8

pátek: záda, biceps, nohy
cvik série opakování
shyby širokým úchopem za hlavu 4 8
shyby širokým úchopem k hrudníku 4 8
stahování kladky širokým úchopem vsedě za hlavu 4 8
bicepsové zdvihy s jednoručkami vsedě na šikmé lavici 4 8
Scottovy zdvihy 4 8
dřepy 4 8
tlaky na legpressu 4 8
předkopávání na stroji 4 8

sobota: spodní oblast zad, trapézy, předloktí
cvik série opakování
mrtvé tahy s mírně pokrčenýma nohama 4 8
hyperextenze 4 10
přítahy velké činky k bradě 4 8
krčení ramen s velkou činkou 4 8
krčení ramen s jednoručkami 4 8
bicepsové zdvihy nadhmatem 10 20


Fotografie:
www.instagram.com/ioanmrg_on_bodybuilding/



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie