Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Legendy kulturistiky a jejich tréninkové programy (III.) - Serge Nubret

24.391 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Legendy kulturistiky
a jejich tréninkové programy (I.)
- John Grimek
Legendy kulturistiky
a jejich tréninkové programy (II.)
- Reg Park
"Černý panter" - asi málokdo měl výstižnější přezdívku než tento vynikající černošský kulturista. Estetika jeho postavy a ladnost pohybů při volných sestavách silně připomínala právě kočkovité šelmy, ale jenom jedna z nich je černá… Serge se narodil 6. října 1938 na exotickém ostrově Guadeloupe v Karibiku, který spadal pod Francii. Jak sám udává, tak tam prožil krásné a bezproblémové dětství. Ovšem už jako dvanáctiletý se s rodiči přestěhoval na předměstí Paříže, rozhodně to příliš dobrá adresa nebyla, jednalo o chudou čtvrť plnou přistěhovalců. Studoval střední školu (lyceum) s obchodním zaměřením a po tragické smrti otce se musel v podstatě o sebe postarat sám. Byla to doba, kdy objevil svůj talent pro sport a vyzkoušel snad všechny atletické disciplíny. Dá se říci, že s vynikajícími výsledky. Ve vrhu koulí se stal mistrem Francie s výkonem 16,5 metrů a ve stometrovém sprintu měl nejlepší výsledek 10,5 vteřin. Již z toho je patrné, že byl silově velmi dobře predisponován, ale tehdy ještě kulturistiku neobjevil. Zlom nastal v momentě, když po dokončení školy měl nastoupit do armády a bojovat v Alžíru, kde vzplálo národně osvobozenecké hnutí. Zvolil jinou možnost, vrátil se na Guadeloupe a přihlásil se do armády ve svém rodišti. A ve svých dvaceti letech se konečně dostal ke kulturistice. Po třech měsících tréninku získal první titul v jeho obdivuhodné, čtvrt století trvající kariéře - Mr. Guadeloupe (některé prameny uvádějí, že byl v roce 1958 druhý), a aby bylo jasné, že se nejedná o souhru šťastných okolností, tak si pro jistotu tento titul ještě zopakoval. V roce 1960 startoval na jeho první světové soutěži IFBB Mr. Universe v Montrealu a kromě bronzové medaile obdržel i titul nejsvalnatějšího muže planety.

Již od konce padesátých let byli kulturisté vyhledávaným objektem filmařů (koneckonců kdo jiný by měl zpodobňovat antické mytologické hrdiny?) a bylo by s podivem, aby si nepovšimli líbivého, urostlého černocha, a tak dostal Serge první roli v italsko-francouzském mytologickém snímku Titáni v roce 1962. A pak v průběhu šedesátých a sedmdesátých let se nabídky jenom hrnuly. Z jeho zhruba pětadvaceti filmů stojí za zmínku Sedm červených baretů (k dostání u nás na DVD) a především slavní Profesionálové s J. P. Belmondem z roku 1981. Kromě toho hrál i v TV seriálech, a to dokonce v podstatě sám sebe - kulturistu a majitele posilovny v šedesátidílném seriálu Breakfast Included v osmdesátých letech. Je logické, že natáčení filmu ho odvádělo od soustavné a tvrdé tréninkové práce a trpěla tím jeho příprava na soutěže. Přesto se mu povedlo získat druhá místa na soutěži NABBA Mr. Universe profesionálů v letech 1963 a 1964 a k tomu ještě třetí místo v roce 1969. Serge zjevně rád cestoval mezi federacemi a hned v tomto roce získal rovněž druhé místo na IFBB Mr. World. V roce 1970 se konečně dočkal vítězství na Mr. Europe IFBB a v první polovině sedmdesátých let nastala jeho zlatá éra, kdy na soutěži Mr. Olympia dvakrát notně potrápil samotného Arnolda - v letech 1973 a 1975 se umístil druhý a v letech 1972 a 1975 třetí. Je zajímavé, že přes veškeré spory s bratry Weiderovými zastával i významné postavení v rámci IFBB, protože od roku 1970 až po rok 1975 byl viceprezidentem pro Evropu. Oba v něm viděli možného pokořitele Arnolda, lidově řečeno mu házeli klacky pod nohy a Nubret byl osobnost, která si nenechala nic líbit a nebyl pro něj problém si nadělat nepřátele. Měl smůlu, že doba jeho vrcholné výkonnosti se překrývala s dominancí Arnolda v první polovině sedmdesátých let… Za jiných okolností nepochybuji, že by se Nubret zařadil mezi ty nejlepší kulturisty planety a držitele titulu Mr. Olympia. Ovšem je zde to zrádné kdyby… Přesto některé "zlé jazyky" tvrdí, že zvláště v roce 1975 bylo vítězství Arnolda politickým rozhodnutím. Jiný výsledek by se rozhodně nehodil do scénáře dokumentu Pumping Iron, který vlastně měl mapovat cestu Arnolda k titulu Mr. Olympia, Serge v tomto dokumentu hrál pouze podřadnou roli. Trochu si to zavinil i sám, protože se počítalo s jeho podstatně výraznější rolí, ale Serge se nespokojil s nabízeným honorářem a vyžadoval za svoji účast francouzská distribuční práva k filmu, což tvůrci odmítli.

Není se co divit, že Nubret na základě různých podrazů, které ze strany bratří Weiderů zažil - tvrdí se, že chtěl i kandidovat na prezidenta IFBB - ztratil trpělivost a založil si vlastní organizaci WABBA. Hned v roce 1976 se stal absolutním vítězem NABBA Mr. Universe profesionálů a rovněž v tomto roce získal druhé místo na soutěži Mr. Olympus federace WBBG, následující rok ji vyhrál. Z názvu vyplývá, že to měla být jakási obdoba Weiderovy soutěže, ale jak dnes můžeme s historickým odstupem hodnotit, tak jednoznačně nemohla soutěži Mr. Olympia konkurovat a brzy její krátká historie skončila (jako ostatně celá WBBG). V roce 1983 svoji obdivuhodnou kariéru korunoval vítězstvím na WABBA Pro World.

I když zanechal soutěžení, tak to vůbec neznamenalo, že by nadále pravidelně netrénoval až do pokročilého věku - jeho trénink bude ostatně těžištěm tohoto článku, a jak jsme se mohli snadno přesvědčit z různých veřejných vystoupení, tak se udržoval ve skvělé formě. V roce 2003 vystoupil exhibičně na mistrovství světa WABBA ve věku 65 let a předvedl užaslým divákům takovou formu, s jakou se prezentoval v sedmdesátých letech! Totéž dokázal zopakovat ještě ve svých sedmdesáti letech a prokázal tím společně s Billem Pearlem, že kulturistika na rozdíl od jiných sportů se dá provozovat na závodní a výkonnostní úrovni prakticky v každém věku. Nadále ovšem vlastnil několik posiloven, pořádal semináře a pustil se i do psaní knih. V roce 2006 sklidil uznání autobiografickou knihou "I am... Me and God" a po třech letech vyšla další jeho kniha "Seventy Years Young", čtyřsetstránková do hloubky jdoucí autobiografie. Ovšem rok 2009 byl pro něho osudný, byl nalezen ve svém bytě v kómatu - prý jako následek hypoglykemického šoku vyvolaného selháním slinivky břišní. Již nikdy se z toho nezotavil a velikán našeho sportu zemřel 19. dubna 2011 ve veku nedožitých 73 let.

Tréninkové programy a postupy Serge Nubreta byly stejně originální a výjimečné jako on sám. Pokud si je časově zařadíme, tak se jedná o období šedesátých a především sedmdesátých let, které bylo charakterizované tréninky s vysokým objemem. Nebylo zcela výjimečné cvičit ani padesát sérií na svalovou partii (stačí se podívat na dobře známé tréninky Arnolda, především z jeho raných let). Platí to i o Nubretovi s tou výjimkou, že on za padesát let v podstatě svoje tréninky nijak výrazně neměnil, a to ani cviky, které používal. Z tohoto důvodu ani nebyl vděčnou náplní kulturistických časopisů, protože nebylo v souvislosti s ním o čem psát. I přes jeho úspěchy se tedy v kulturistických magazínech objevoval méně než jeho souputníci. Navíc ve stravě téměř nepoužíval doplňky výživy a nebyl ani ochoten na ně dělat reklamu - to, co bylo pro jiné kulturisty vítaným zdrojem příjmu, tak Nubreta, který byl finančně díky filmování nezávislý, nijak nezajímalo. Nubret neustále trénoval šest dní v týdnu, každou svalovou partii dvakrát týdně a odpočíval pouze v neděli. Jednalo se tedy o vysokofrekvenční tréninky, ale s až extrémním objemem. Někdy svalové partie cvičil zhruba hodinu, ale v době přípravy na soutěž tuto dobu zkracoval (tedy pauzy mezi sériemi) na 45 až 50 minut. A samozřejmě trénoval dvakrát denně. Co ovšem bylo na jeho tréninku nejzajímavější, bylo použití opravdu lehkých vah, i když byl vysloveně silný. Sám o tom říká: "Byl jsem schopen provádět bench-press s 225 kg, ale při tom velkém počtu sérií, které jsem zařazoval, bylo nemožné používat těžké váhy, v sériích bylo tedy 70 až 100 kg zcela dostačující." Jeho obvyklý počet sérií u jednoho cviku se pohyboval mezi 6 až 8 a počty opakování mezi 12 až 20. V předsoutěžním období zvyšoval například u bench-pressu počet sérií na 20 a v každé sérií vykonal 20 opakování. S ohledem na vysoký objem tréninku byla jeho intenzita přiměřeně nízká, přičemž každou sérii vykonával sice do maxima na daný počet opakování, ale toto maximum žádnými intenzifikačními postupy nepřekračoval.

I. den: prsa a kvadricepsy
cvik série opakování
dřepy 8 12 - 20
tlaky na legpressu 6 12 - 20
předkopávání 6 12 - 20
bench-press 6 12 - 20
rozpažování vleže na lavičce 8 12 - 20
tlaky na šikmé lavičce s velkou činkou 6 12 - 20
rozpažování na šikmé lavičce 6 12 - 20
pullover s jednoruční činkou 6 12 - 20

II. den: záda a hamstringy
cvik série opakování
shyby širokým úchopem 6 12 - 20
stahování horní kladky vsedě za hlavu 8 12 - 20
stahování horní kladky vsedě k hrudníku 6 12 - 20
přítahy velké činky v předklonu 6 12 - 20
zakopávání vleže 8 12 - 20
zakopávání ve stoji 8 12 - 20

III. den: ramena, paže a lýtka
cvik série opakování
tlaky s velkou činkou vsedě za hlavou 6 12 - 20
předpažování s jednoručními činkami 6 15 - 20
přítahy velké činky ve stoji k bradě 6 12 - 20
upažování se spodní kladkou 6 15 - 20
supersérie:
A: bicepsové zdvihy se spodní kladkou 8 12 - 20
B: stahování horní kladky ve stoji 8 12 - 20
supersérie:
A: bicepsové zdvihy s velkou činkou ve stoji 8 12 - 20
B: kliky na bradlech 8 12 - 20
výpony ve stoji 8 12 - 20
výpony vsedě 8 12 - 20

IV. den: prsa a kvadricepsy
Totéž jako první den, ale v obráceném pořadí. Nejprve prsa a poté kvadricepsy.

V. den: záda a hamstringy
Totéž jako druhý den, ale nejprve hamstringy.

VI. den: ramena, paže a lýtka
Totéž jako třetí den.

VII. den: odpočinek
Odpočinek.

Tento trénink prováděl Serge víceméně v nezměněné podobě celý rok a pouze jednou v roce vkládal delší pauzu, a to většinou v době, kdy filmoval. I v éře největšího rozmachu tréninků s velkým objemem byl jeho trénink dost výjimečný. Velmi lehké váhy s 30 až 50 procenty svého maxima pro daný cvik, přinejmenším 12 opakování v sériích, velký počet sérií a každodenní trénink s odpočinkem v neděli. Jak sám uvádí, právě použití velmi lehkých vah se mu nejlépe osvědčilo a vděčí mu za to, že byl schopen bez zranění trénovat do pokročilého věku, a co víc, nejenom trénovat, ale udržovat se ve velkolepé formě i ve věku přes 60 let! Jistě poučení, ze kterého by si řada z nás mohla vzít příklad, zvláště v době, kdy přetržené svalové úpony jsou u řady špičkových kulturistů na denním pořádku. Opět se doslova vnucuje srovnání s Dexterem Jacksonem…

Pozornější čtenář si povšiml, že v rozpisu nejsou uvedeny břišní svaly - bohužel ani v dostupných materiálech není jejich trénink začleněn do tréninkových programů. To ovšem neznamená, že by je Serge neprocvičoval, ba právě naopak. Jeho nejoblíbenějším cvikem byly rotace s tyčí, které běžně zařazoval na půl hodiny před tréninkem, ale v předsoutěžní přípravě byl schopen je provádět celou hodinu. O tomto cviku tvrdí, že mu vděčí za velmi štíhlý pas (76 cm!), dále prováděl až 2000 sedů lehů, které považoval za náhražku kardia, které neprovozoval, a trénink ještě obsahoval zvedy nohou vleže a zkracovačky s koleny v pozici žáby. Jednoduchý trénink, ale zjevně vysoce účinný - stačí se podívat na jeho excelentní břišní svaly.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie