Reklama:

Muscle&Fitness 6/2017: Kmošťák míří do Las Vegas

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Toto je komerční sdělení, Ronnie.cz není jeho autorem.

Text: JAN SMEJKAL

Foto: JOSEF ADLT, ZDENĚK DRYÁK, IGOR KOPČEK / EastLabs

Ondřej Kmošťák

Datum a místo narození: 22. 6. 1994, Frýdek-Místek
Bydliště: Sedliště (u Frýdku-Místku)
Vzdělání: středoškolské
Zaměstnání: profesionál IFBB, osobní trenér
Stav: svobodný
Výška: 180 cm
Váha: soutěžní 93 kg, mimosoutěžní 98 kg

Nejlepší výsledky v men's physique IFBB:

Mistrovství ČR mužů 2015 -  absolutní vítěz
Mistrovství ČR juniorů 2015 - absolutní vítěz
Arnold Classic Europe 2015 - 3. v kategorii juniorů
Diamond Cup 2016 - absolutní vítěz (zisk profi licence)
Olympia Amateur Spain 2016 -  absolutní vítěz
Moscow Pro 2016 - 2. místo
San Marino Pro 2016 - 1. místo

Od motorky k činkám

To, že se Ondra Kmošťák dal na kulturistiku a v současnosti je naším nejúspěšnějším závodníkem v kategorii men's physique, je pouze shodou ne šťastných, ale nešťastných okolností. Otec Jaroslav, úspěšný motocyklový závodník, držitel stříbrné vázy v Šestidenní v roce 1979, pochopitelně chtěl, aby Ondra kráčel v jeho šlépějích. A to se také stalo, vždyť který kluk by nechtěl jezdit na motorkách? Ovšem mělo to i méně přívětivou tvář - v třinácti letech utrpěl zlomeninu obou paží v zápěstí a sádra po dobu tří měsíců až po ramena představovala totální ochabnutí svalů celé horní poloviny těla. Svaly se přeměnily doslova v hadry. Co teď? Jediné řešení - posilovna.

Ondra začal na sobě makat a cvičení stále více propadal. To, co bylo původně zamýšleno pouze jako rehabilitace, se přeměnilo v koníček, který stále více začal převažovat nad jeho láskou k motorkám. A v sedmnácti letech přišlo definitivní rozhodnutí a Ondra svoji nadějnou kariéru ukončil.

"Nejde dost dobře sloužit dvěma pánům. Na motorce jsem již byl s ohledem na nárůst svalové hmoty moc těžký oproti klukům, kteří byli za groš kudla. Svalová hmota je v tomto sportu opravdu na překážku," zdůvodňuje Ondra. Porušil rodinnou tradici a dalo mu dost práce tátovi vysvětlit, že to může v kulturistice dotáhnout mnohem dál než na motorkách - a budoucnost mu dala stoprocentně zapravdu…

U Ondry jednoznačně platí pořekadlo: "Vše zlé, je pro něco dobré."

Start v men's physique

Rok a půl cvičil pouze v domácí posilovně, ale ta mu časem přestala vyhovovat. Když chodil na Střední průmyslovou školu stavební v Havířově, s kamarády využíval školní posilovnu a cvičil velmi usilovně. V devatenácti letech již dle svých slov vypadal docela dobře a chtěl zkusit klasickou kulturistiku. Do přípravy se vrhl s vehemencí sobě vlastní a výsledky se brzy dostavily - bohužel, v tom negativním slova smyslu: prasklo mu pouzdro ramenního kloubu a potrhal si vazy. Následkem mladické nerozvážnosti v používání příliš těžkých vah příprava skončila dříve, než ji dotáhl do úspěšného konce. Ondra se ovšem myšlenky závodit ani na okamžik nevzdal, ale veškeré jeho úsilí se posunulo o necelý rok. V této době se dozvěděl o kategorii men's physique a rozhodl se v ní nastoupit.

Jako první soutěž si vzal poměrně velké sousto. Na mezinárodní pohárové soutěži s nejdelší tradicí již od bývalého Československa, Grand Prix PEPA Opava, v roce 2014 byli soupeři nad jeho síly a do finále se nedostal. Ondru tento neúspěch naštěstí nijak neodradil, ale naopak zdravě nakopl do další přípravy. "Vzhledem ke své nezkušenosti jsem málem propásl svoji kategorii, a tak jsem nastoupil v podstatě nepřipravený, nenapumpovaný, a ještě jsem naběhl na pódium v žabkách," popisuje Ondra dnes již s úsměvem okolnosti svého neúspěšného debutu.

V té době ještě nemohl tušit, že ho čeká velmi úspěšný rok a na domácích mistrovských soutěžích v roce 2015 až na jednu výjimku nepoznal hořkost porážky! Jeho úspěchy jsou o to cennější a pro mnohé o to překvapivější, že jeho jméno nikdo neznal, a přesto se dokázal prosadit oproti mnohem zkušenějším soupeřům. Přišel, viděl, zvítězil - a to nejenom ve svých kategoriích do 182 cm, jak na mistrovství ČR juniorů, tak mužů, ale získal i absolutní vítězství!

Tréninkový program

Je jasné, že trénink v rámci kategorie men's physique je odlišný od kulturistů. Je potřebné co nejvíce zvýraznit rozdíl mezi štíhlým pasem a širokými rameny, a také Ondra s jeho ideálními proporcemi dělá vše pro to, aby si udržel štíhlý pás. "V žádném případě nepoužívám těžké váhy při dřepech - stokilová činka je pro mne maximum - a ani nepamatuji, kdy jsem zařazoval mrtvé tahy. To by se negativně projevilo právě v objemu mého pasu," vysvětluje Ondra.

Řada laiků si myslí, že když závodníci této kategorie neprezentují nohy, tak je také necvičí. Opak je pravdou! Přestože nepoužívá těžké váhy, věnuje se jejich tréninku velmi intenzivně - vždyť trénink největších svalových partií lidského těla přispívá i k celkovému rozvoji. Dokonce paradoxně říká, že když měl nejlepší nohy, používal nejlehčí váhy. Jako ukázku tréninku vybral Ondra právě svůj trénink nohou.

Příklad tréninku nohou a břicha

Dřepy

1x 20, 1x 15, 1x 12, 1x 10 + 10 s výskokem, 1x 8 +10 s výskokem, 1x 6 + 10 s výskokem

Zakopávání vkleče + zakopávání vleže (supersérie)

3x 6 + 8

Hacken dřepy + výpady

3x 8 + 8 (každou nohou)

Rumunský mrtvý tah + bulharské dřepy s výskokem

3x 12 + 10 (na každou nohu)

Břicho

30 přítahů kolen ve visu + 15 sklapovaček + 15 zkracovaček (vše celkem třikrát - tedy trojsérie)

Celý profil Ondřeje Kmošťáka najdete v červnovém (6/2017) čísle M&F,
které zakoupíte v novinových stáncích nebo zde.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údaje
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra