V rubrice určené pro osobnosti našich sportů "Ptejte se mě, na co chcete, já, na co chci, odpovím" dostáváte možnost položit jakýkoli zvídavý dotaz, který Vás napadne. Jednou z dalších osobností pro Vaše dotazy se stal vicemistr světa v kulturistice a úspěšný trenér Petr Weinlich.
Doposud jste mohli zavalit otázkami i silového trojbojaře a úspěšného reprezentanta České republiky Milana Špingla (odpovědi první a druhé) a profesionálního rozhodčího IFBB a bývalého reprezentanta Vjačeslava Vinogradova (jeho odpovědi jste již mohli pročítat ve třech dílech - první, druhá a třetí část). Dnes Vám nabízíme druhý přehled odpovědí lektora ve Fitness akademii Ronnie.cz, trenéra a majitele Sportstudia Prima Petra Weinlicha, první jste již mohli pročíst v tomto článku.
Pokud byste mu chtěli i Vy položit nějaký dotaz, můžete tak učinit prostřednictvím formuláře v úvodním článku. Petr je spontánní, velice přímý a otevřený. Co si myslí, to také řekne.
Stejně jako ostatní osobnosti této rubriky vybral i Petr trojici čtenářů, která se může těšit na fotografii s jeho vlastnoručním podpisem. Dnešními šťastlivci jsou Helena, Lubomír Nevěčný a Karel Majer. Gratulujeme.
Rady...
|
RADEK
Dobrý den, chtěl bych se poptat, jak maximalizovat vstřebávání makroživin (např. konkrétně vitamínů, stopových prvků) do organismu než jen slepě jíst zbytečné množství, které tělo stejně nedokáže vstřebat. Děkuji za odpověď.
|
Dobrý den. Zaměřit se na kvalitní zdroje, přiměřené množství a vhodné načasování. Cílem je nepřetěžovat trávicí trakt, ale zajistit optimální dostupnost po organismus.
Jednoznačně bych kombinoval pestrou a vyváženou stravu a k tomu kvalitní suplement od renomovaného výrobce přednostně z EU. A řídit se jeho doporučením.
|
|
MIROSLAV
Ahoj Petře, mám prosbu - při bicepsovėm zdvihu s EZ, rovnou tyčí, jednoručkami mě píchá v loktech, že nemohu dokončit sérii. Co s tím? Děkuji za odpověď. Mirek
|
Ahoj, to je těžké, když Tě nevidím cvičit a nemohu se Tě celkově pokusit diagnostikovat (byť jako amatér). Takže jen tipy obecně - korekce techniky, váhy, rychlosti provedení opakování nebo vůbec potřeby a vhodnosti cviku. Ale nejen u bicepsu, ale i při tréninku ostatních partií, u kterých se biceps zapojuje (minimálně u tréninku zad). Samozřejmě je potřeba zhodnotit i rozcvičení a protahování, plus ostatní aktivity v průběhu dne. Jednoznačně bych doporučil návštěvu u fyzioterapeuta, řídit se jeho doporučeními a zapracovat je do svého repertoáru.
|
|
ROMAN
Dobrý den. Mám silově-objemový trénink. Posiluji cca 1,5 roku. Mám problém se svou stagnací na silové trojce (dřep 110 kg, mrtvý tah 150 kg, bench-press 90 kg). Avšak poslední měsíc mi váhy nahoru nejdou, čím to je? Většinou střídám 6 x 6, nebo 8 x 4.
|
Dobrý den, variant je víc. Otázkou je vhodnost tréninkového cyklu s možnou obměnou variant cviků s volbou jiného tréninkového programu v kombinaci s úpravou stravování.
Zjednodušeně řečeno - to, co Tě dovedlo do současné situace, je třeba změnit a vyzkoušet něco, na co bude tělo nově reagovat - ale je důležité zohlednit trénink, stravu a regeneraci KOMPLETNĚ.
Jiný styl cvičení, úprava metodiky - cviky, přestávky, cyklování přípravy, provedení opakování - tohle vše je to, s čím můžeš pracovat. Metod a směrů je celá řada - jen si projdi diskuse našich předních powerlifterů na fórech, třeba na Ronnie.cz. |
Osobní...
|
LUBOMÍR NEVĚČNÝ
Dobrý den, Petře, souhlasím s Vámi, co se devalvace kulturistiky týká. Chci se zeptat na Váš názor týkající se dalšího našeho špičkového kulturisty, pana MVDr. Libora Minaříka. Nikdy jsem ho neměl možnost vidět naživo na pódiu, (vždy se v rámci své kariéry v osmdesátých letech připravoval na mistrovství světa a na republice se objevoval střídmě), ale měl jsem s ním možnost několikrát cvičit po ukončení jeho kariéry v Brně v jeho posilovně na Staré Osadě. Podle mého názoru skvělý člověk, sportovec a hlavně vždy na 100 % připravený na soutěž. Děkuji za odpověď. Luboš Nevěčný, Žďár nad Sázavou
|
Pan MVDr. Libor Minařík je jedna z ikon naší kulturistiky, a když jsem začínal, byl to "NĚKDO", ke komu jsme vzhlíželi. Nemám tu čest ho znát osobně, ale mám pro něj jen slova obdivu a uznání, tím spíš když si člověk uvědomí, v jakých podmínkách v tehdejší době žili a cvičili - to dneska ani neumíme zvážit a ocenit.
Hrozně by se mi líbilo, kdyby tehdejší generace - pánové Minařík, Pek, Dantlinger, Tlapák, Veselý, nebo pak Dudarec, Jarek Sukup či Štefan Orosz - mohla daleko více inspirovat a ovlivňovat současné kluky v rozhovorech o svých trénincích a stravování, o přípravách nebo životě vůbec. |
|
MARIÁN VONDRA
Zdravím, Petře, z vlastní zkušenosti vím, že odmítáš připravovat závodníky a závodnice... Vysvětli, prosím, proč. A nezlob se na mě, ale není to trošku povýšené?
|
Příprava je podle mě velmi osobní a dlouhodobá věc. Nejde to dělat obecně jako na běžícím pásu. Kulturistika je náročný a komplexní sport - trénink, stravování, celkový přístup. Kulturistiku děláš 24 hodin denně, ne 2x nebo 3x v týdnu. Seriózní dieta před soutěží by měla trvat alespoň 3 - 6 měsíců, a jestli se máš nějak zlepšit, pak by předtím měly být další 2 - 3 cykly po 8 - 10 týdnech. Bavíme se tedy o roce nebo ještě o delší době. Jarek Sukup mi vždycky říkal, že těžká váha se dělá 8 - 10 let.
Musíš, nebo lépe měl bys lidi, které trénuješ, poznat, znát jejich silné a slabé stránky a pomoct jim a pracovat s nimi, věnovat se jim.
Ano, pomáhal jsem s přípravami kamarádům - Kviďák Hauer, Luboš Pásek nebo Roman Neudert - ale to jsme byli v každodenním kontaktu a znali se. Věděl jsem, jak cvičí, jak jí. Ale ta parta je pryč.
Když se starám o fitko - o svoje zákazníky, o běžný chod a provoz fitka a věnuji se svým zaměstnancům a kolegům a pak k tomu mám další svoje aktivity, tak ani nevím, kdy bych to stíhal. I tak mám pocit, výčitku, že bych to mohl dělat líp.
Když si vzpomenu na to, jak se mi věnoval Jarek Sukup, kolik mi řekl o kulturistice, stravování, o cvičení vůbec, tak si uvědomuji, jak moc mi dal. Jeho názory na fitko a vše okolo mě hodně ovlivňovaly i v mém podnikání. Bez něj bych nikdy nedosáhl výsledků na soutěžích.
A Evina? Jak ta ovlivnila z pozice člověka, kterého maximálně respektujete, a z role šéftrenérky celou naši generaci závodníků v letech 1998 - 2005? To si ani nikdo neumíte dobře představit. To je člověk, který stál za těmi všemi progresy a připraveností a prezentací závodníků na soutěžích - za těmi úspěchy, tituly a vítězstvími.
Proto, když si vezmu, kolik a jak se věnovali mně, vím, že bych nedokázal dávat tolik a tak jako oni. Nastavili mi laťku moc vysoko. :)
A co se týče přípravy závodnic? Zastávám názor, že fundovaně připravit závodnici na soutěže dokáže až na výjimky pouze znova žena - trenérka. Nejen sama závodnice, ale člověk, který má opravdu zkušenosti - závodní, trenérské, ale i jako rozhodčí. Ženský trénink a příprava mají řadu specifik a za největší opakující se chybu pokládám, když ženy trénují podle mužských tréninků a "zvyklostí" - a to vidím ve fitkách pořád.
Takže holkám jednoznačně doporučuji, aby nechodily ke kováříčkovi (ke mně), ale ke kováři - aby se sebraly a zajely za Evou Sukupovou do Plzně a to, co ona jim řekne, aby si vpálily do základové desky. Co by si člověk mohl víc přát než rady od někoho takového? Je to právě s ohledem na to, že vím, že tohle je pro ně to nejlepší. Co víc jim můžu doporučit? Rozumíte? Ona o kulturistice zapomněla víc, než já se naučil za celý život. :) |
|
JIRKA
Ahoj Petře. Připravuješ v současnosti nějakého kulturistu? Zabýváš se trénováním nebo přípravou sportovců v jiných odvětvích?
|
Nyní konzultuji finální přípravu třeba Péťovi Hrubému - závodí v Německu. A jde mu to. :) Je to desetinásobný mistr republiky ve vzpírání, závodí třetím rokem v kulturistice. Zrovna nedávno mi přinesl ukázat 2 poháry, které vyhrál. :)
Ale toho spíš musím krotit, protože sám ví, co má dělat - má hrozně natrénováno a hrozně chce, takže jsem spíš taková brzda. A jeho hlavní trenér je spíš jeho paní. A dobrej trenér. :)
Přípravou sportovců v jiných odvětvích? Ani ne, spíš jim jen případně poskytuji konzultace jako třeba v létě s Vojtou Polákem - hokejistou, co se v rámci letní přípravy u nás chystal na sezónu. Trénoval v posilovně s naší trenérkou Soňou Blažkovou a spolu jsme pak řešili otázky okolo regenerace, stravování a vhodnosti suplementů.
Jak už jsem říkal, moje fitko a zákazníci v něm mě vytěžují víc než dostatečně a i další aktivity už stíhám s obtížemi a mám spíš výčitky, že se fitku nevěnuji dostatečně. Dotazy a přání kluků a holek, co ke mně chodí cvičit, jsou pro mě stejně motivující a důležité jako někoho chystat na závody. |
|
KAREL MAJER
Zdravím, Petře, chtěl bych znát tvůj názor jako bývalého hardcore kulturisty na kategorii physique mužů. Jaký máš obecně názor na naturály? Co si myslíš o kulturistice žen, kam směřuje, a jaké kategorii bys dal jako muž přednost? Díky.
|
Klukům v kategorii physique fandím a jsem hrozně rád, že je to další možnost, jak se mohou kluci, co cvičí, realizovat, a mám radost, že je to baví. Myslím, že pouze kategorie sportovní kulturistika, klasická kulturistika a fitness nedávaly řadě kluků možnost vybrat si to "svoje".
Formy a postavy některých kluků ve physique jsou víc než dobré a je to kategorie, která je přijatelná pro širokou veřejnost - na rozdíl od sportovní nebo i paradoxně klasické kulturistiky. Rozhodně to nevnímám jako něco méněcenného.
Jaký mám názor na naturály? Jestli myslíš jako "naturály", co se distancují od SKFČR, tak si myslím, že je to velmi pokrytecké a problémy s dopingem jdou napříč všemi asociacemi - stačí se podívat na pozitivní nálezy na antidoping.cz a zjistíš, že tam v květnu 2015 figurují i muži a ženy z naturálního sportu, což už mi přijde hodně přes hranu. Jaká bude pak osobní zodpovědnost vedení naturálních asociací? Takže bych na jejich místě byl velmi opatrný s distancováním a vymezováním se třeba vůči SKFČR.
Jinak fandím každému, kdo nesedí na zadku a něco dělá. A klukům, kteří se v tomhle angažují (jako třeba Tom Procházka od nás z Karlových Varů), držím palce a obdivuji, že se snaží něco dělat pro ostatní - jako třeba kdysi Radek Čejka a jeho legendární GP kondičních kulturistů v Ústí nad Labem. To byla pecka a kolik kluků si to užilo! :)
Kulturistika žen je sport, který si zaslouží hluboký obdiv pro úsilí, obtížnost a námahu, kterou do toho holky vkládají, a ještě víc za to, co musí snášet od veřejnosti za to, že chtějí dělat svůj vyvolený sport. Myslím, že si každý může zvolit svůj směr. Druhou otázkou je akceptace veřejností - ale to se pak můžeme bavit o celé řadě sportů a na to má každý svůj úhel pohledu.
A jaké kategorii bych dal přednost? Myslíš jako bikiny, fitness a podobně? Když koukám na výsledky a teď jsem četl i popis jednotlivých kategorií, mají v tom sami rozhodčí trošku "hokej". Jako normální chlap bych řekl, že se mi líbí různé typy v různých kategoriích a zvlášť v okamžiku, kdy rozhoduje "promenáda v plavkách", záleží na tom, co z nich vyzařuje, jak se pohybují, na držení těla, celkově na osobnosti. Takže asi tak. |
|
MICHAL BARTÁK
Jaký vidíš rozdíl či posun v přípravě a připravenosti současných a tehdejších (tvá éra okolo roku 2000) závodníků na top amatérské úrovni? Používají se jiné postupy, jiné a moderní látky, případně zdraví méně ohrožující metody? Můj dojem je takový, že dříve byli amatérští šampióni častokrát více "připraveni", než jsou dnes (papírová kůže, ostrost, tvrdost, vaskularita). Nebo je to jen můj dojem?
|
Hlavní rozdíl je podle mě v legislativě a s tím spojené problematice. To není, že by kluci nechtěli nebo byli horší. Tehdy se některé věci sice "nesměly", ale dnes je ta situace mnohem, mnohem komplikovanější.
To si myslím, že je hlavní důvod rozdílné připravenosti na amatérských závodech. A s tím je spojený i počet startujících, jak jsem zmiňoval v předcházejícím článku. |
|
HELENA
Ahoj Petře, před lety jsem tě viděla trénovat nohy u Jarka Sukupa v Plzni. Vzpomínám si, že to byl trénink s extrémními zátěžemi a mnoha opakováními. Můžeš nám popsat, jak probíhaly tvé tréninky nohou v různých fázích přípravy? Díky.
|
Ahoj, nevím, co jsou u Tebe extrémní zátěže a opakování. Mně to přišlo normální. Trénink nohou je vždycky o odhodlání a o hlavě, kam se dokážete posunout. To mě vždycky hrozně bavilo. Naopak mi bylo líto se svazovat obvyklým počtem opakování a sérií.
Rád jsem dřepoval - vzadu nebo vpředu. To bylo vždycky o odhodlání a schopnosti se překonat.
Rád jsem třeba zařazoval do tréninku dřepy na počet opakování s 200 kg. A každý trénink zkusit o opakování víc. Tohle se snažit splnit je pak hodně náročné - a pochopíte, proč říkám, že je to o hlavě a schopnosti zajít dál… Nad některými rekordy jsem pak kroutil hlavou a málokdy se k nim přiblížil.
Přednožování s minimálními pauzami a s výdržemi v propnutí bylo vždycky lahůdkou. Ta intenzivní bolest, napumpování - vždycky jsem si vzpomněl na Arnolda a přirovnání euforie při cvičení k sexu.
Legpress byla výzva - sesbírat, co se najde ve fitku a vejde na stroj.
V předsoutěžním období se zvyšovala intenzita hlavně gigantickými sériemi a shazovačkami. Při sériích, kdy třeba začnete na dřepu 280 kg, uděláte 3 - 4 opakování, uberete na 240, znovu pár opakování, 200 znovu do vyčerpání, 160, 120, 80, 40… Takže třeba 30 opakování a 7x do selhání. Pak se nedivím, že Dorian psal, že zredukoval počet sérií v tréninku ze 3 na 1 - 2, protože víc se nedá dát na 100 % psychicky. Vůlí a odhodláním ano, ale tělo je zkrátka proti. |
Ostatní...
|
VLÁĎA
Ahoj Petře, chtěl jsem se zeptat na tvoji suplementaci v oblasti objemové části přípravy a jestli můžeš být trochu konkrétnější? BCAA, kreatin atd. zmiňovat nemusíš. Moc děkuji za odpověď a ať se ti daří.
|
Ahoj, volil jsem a i v současnosti doporučuji kvalitní proteinové přípravky (přednostně od výrobců z EU), které splňují požadavky přípravy - rychle vstřebatelné, nebo středně a pomalu vstřebatelné složky. K tomu aminokyseliny v dostatečném množství a vazbě. Vhodným doplňkem v současnosti může být i užívání tzv. all-in formulí. |
Související články: Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování. Zobrazit všechny příspěvky

|