Reklama:

Zásobník cviků (25.): Biceps
- bicepsový zdvih na kladce

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Charakteristika cviku a jeho využití

Různé varianty bicepsových zdvihů s použitím kladek se používají především pro izolaci práce dvojhlavého svalu pažního a omezení práce asistujících svalových skupin. Kladky využívají zejména kulturisté, kteří usilují o maximální prokrvení bicepsů. Oproti cvikům s velkou činkou nebo jednoručkami může být použití kladek zároveň šetrnější pro klouby a svalové úpony.

Hlavní zapojené svaly

Dvojhlavý sval pažní (m. biceps brachii) začíná na lopatce při ramenním kloubu svými dvěma hlavami - dlouhou a krátkou. Dlouhá šlacha patřící dlouhé hlavě bicepsu prochází kloubem ramenním. Obě se zhruba v polovině své délky spojují ve společné bříško a jdou k úponu na kost vřetenní při kloubu loketním. Sval ohýbá loket a supinuje předloktí. Protože začíná již na lopatce, tak se navíc uplatňuje asi 1/3 síly svalu na pohyby v ramenním kloubu - dlouhá hlava pomáhá při abdukci, krátká při addukci a flexi.

Další zapojené svaly

Při provádění bicepsového zdvihu se zapojuje také hluboký sval pažní a svaly předloktí.

Podrobnější informace k anatomii naleznete zde: pažepředloktí

Bicepsový zdvih na spodní kladce

  • Uchopte podhmatem adaptér na spodní kladce a postavte se do stabilní polohy. S výdechem zvedejte kladku pokrčením paží v loktech až do fáze maximální kontrakce bicepsů. S nádechem kontrolovaně spouštějte kladku do výchozí polohy s téměř propnutými pažemi.

  • S ohledem na charakter cviku je vhodné využít konstantního napětí v průběhu cviku a pohyb vykonávat pod kontrolou, bez využití cheatingu.

  • Cvik je možné provádět i unilaterálně (jednoruč). Použitím lanového adaptéru docílíte neutrálního úchopu a přenesete zatížení primárně na hluboký sval pažní a sval vřetenní.

  • Varianta bicepsového zdvihu na kladce vleže představuje méně rozšířený způsob provedení cviku, který znemožní použití cheatingu a sníží stres v oblasti zad, což může být řešení v případě určitých zdravotních omezení.

  • Varianta bicepsového zdvihu na kladce v podřepu je podobná bicepsovým zdvihům na Scottově lavici. Toto provedení zcela vylučuje možnost cheatingu a představuje tak velice izolované zatížení bicepsu.


Bicepsový zdvih na spodní kladce


Bicepsový zdvih na protisměrných horních kladkách

  • Postavte se mezi horní protisměrné kladky a uchopte podhmatem držadla. Nadloktí držte pro optimální využití síly ve směru kladky. S výdechem přitahujte kladky směrem k tělu a s nádechem je vracejte do výchozí polohy téměř natažených paží. Soustřeďte se na plynulý a kontrolovaný pohyb.


Bicepsový zdvih na protisměrných horních kladkách


Nejčastější chyby při vykonávání bicepsových zdvihů na kladce

  • S ohledem na charakter cviků s kladkou, kde je hlavním přínosem konstantní napětí v průběhu cviku a možnost efektivního využití vrcholové kontrakce, je chybou použití nadměrné zátěže, cheatingu a příliš rychlého, nekontrolovaného provedení.


Video cvikuNázory úspěšných sportovců


Osobně bicepsový zdvih na spodní kladce zařazuji na konec tréninku bicepsu, což znamená až jako třetí nebo čtvrtý cvik v pořadí. Je to izolovaný a "tvarovací" cvik a myslím si, že mi pomáhá lépe tvarovat vrcholek bicepsu. Během provádění cviku se snažím zafixovat lokty u těla a zcela omezím dopomoc těla a použití cheatingu. Bicepsový zdvih na kladce zařazuji zejména v předsoutěžní přípravě.

Hodně používám kladku na veslování, kam si dám rovný adaptér, a jedu to místo klasických zdvihů s velkou činkou na biceps. Je to dobré v tom, že kontrakce ve svalu je u kladky po celou dobu, zatímco když zvedáte činku, nahoře vám ten biceps vypne. S kladkou udržíte tenzi pořád. Místo osy jezdím tohle.

V dalším dílu zásobníku se detailně podíváme na francouzský tlak vleže pro posilování tricepsu.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínFoto: brutální dvouměsíční proměna Jo...
Arnold Strong (11:22) • Holt po všech silných lekach se nabírá voda jak to má tedka s kardia jede ho?
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (02/20...
Zodiak411 (23:44) • No trpaslík je třeba Clarida, který má 158 cm, ale 180 cm je průměrná výška i v ČR, tak...
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (02/20...
deiw (15:45) • Hlavně jsem měl pocit, že je Honza dost vysoký, z videí a fotek při srovnání s ostatním...
magazín188 cm vysoký těžkotonážník Henry Jac...
ironfighter (21:49) • Hmm, ale ty nohy proste musi mnohem vice osvalit ...
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (02/20...
ironfighter (21:48) • Honza fakt muze mit i 140 kg na tu jeho kostru se to da nalozit :-). Drzim palce, at to...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra