V prvním dílu rozhovoru s Petrem Weinlichem jste se dozvěděli, které chyby Petr nejčastěji shledává v jídelníčkách kulturistů a cvičící populace vůbec. Dále jsme rozebrali, jaké jsou dietní možnosti při shazování přebytečných tukových zásob a naopak jaké jsou osvědčené postupy v objemové fázi. Ve druhém dílu jsme se podívali, co Petr říká na omezování vlákniny v objemovém období, rozebrali jsme otázku kvantity bílkovin v jídelníčku kulturistů, dále odkud vzešlo počítání plnohodnotných a neplnohodnotných bílkovin a mnoho dalšího. Poslední díl rozhovoru se bude věnovat samotným suplementům. Čtěte níže.
Když už se tedy budeme bavit o koktejlech, bude lepší ho zařadit před tréninkem?
A co znamená před tréninkem? Těch 60 až 90 minut před ním?
Dejme tomu…
Jasně, že si ho můžeš dát. A co v něm bude? Potřebuješ bílkoviny, sacharidy, tuky. Nebo řešíš jen otázku "bílkoviny" před tréninkem? Myslíš, že to stačí? Dobrá, dáš si tedy optimální porci třeba WPI nebo WPC. A co ten zbytek? Kdy a jak ho doplníš? O tomhle pořád mluvím. Den má 24 hodin - 8 hodin spíš a v průběhu zbývajících 16 hodin bys měl doplnit živiny, které potřebuješ. Takže s ohledem na schopnosti těla vstřebávat máš cca 5 - 6 menších "šancí" tomu tělu něco dát a snažit se o růst. Neřešíš jen předtréninkových 15 g bílkovin, ale celkových třeba cca 200 g bílkovin, 70 g tuků a 400 g sacharidů. Je to pořád dokola… Promiň, opakuju se. (úsměv) Víš, připomíná mi to situaci, kdy Arnold psal, že když jezdil po seminářích, lidi se ho ptali, jak cvičí biceps. A on jim prý odpovídal, že ho zajímá, proč oni cvičí. Otázka je koktejl před tréninkem, ale já pořád opakuji - celý den a celý den.
Teď trochu odbočím, ale musím upozornit na chybu, kterou často vídám u kluků ve fitku (a já nebyl jiný). Všichni jsme zblblí články v časopisech a zajímají nás jenom bílkoviny a bílkoviny. Maso, vejce a proteinové koktejly. Ale v těch není všechno, co tělo nutně potřebuje. Organismus potřebuje pro zpracování zvýšeného množství bílkovin i zvýšený příjem vitamínů nebo minerálů. Tělo pro optimální funkčnost potřebuje sacharidy, tuky, vlákninu, dostatek tekutin a dalších nenutritivních složek obsažených právě v pestré a vyvážené stravě. Takže žádné tunelové vidění na bílkoviny, ale rozhled! Sundejme si brýle, pánové, omezují nás!
Nyní k suplementům. V dnešní době je na trhu již nepřeberné množství suplementů a vůbec jejich druhů. S jakými suplementy si myslíš, že by si měl kondiční cvičenec bohatě vystačit?
Kluci, co cvičí, mají, dejme tomu, nějaké obecné povědomí o jídle (často spíš vůbec). Předpokládejme, že ví, že jsou nějaká výživová doporučení, například že při vyšším příjmu bílkovin musíme mít také přiměřený příjem vlákniny, tekutin, pak nějaké to ovoce, zeleninu a podobně. Ale málokdo to dodržuje a ta strava je potom málo pestrá a vyvážená - to jsem už říkal. Nabízí se pak otázka, zda máme tedy dostatek minerálů a vitamínů, které tělo nezbytně potřebuje pro každodenní fungování. Pokud mám například zvýšený příjem bílkovin, tak bych měl i zvýšeně doplňovat ty látky, které se pro metabolismus bílkovin spotřebovávají, což v praxi znamená vitamíny řady B, vitamín C, vápník, zinek a ostatní. Dále je obecně respektované, že z běžné stravy v zimních měsících nemáme dostatek denně potřebných vitamínů a minerálů. Vzhledem k těmto faktům bych určitě volil v první řadě nějaký vyvážený multivitamín-minerálový komplex. Není to samozřejmě nutnost, pokud je jídelníček vyvážený, ale většinou se setkávám s tím, že vyvážený není. Takže na prvním místě multivitamín-minerálový komplex. Optimálně s nějakým antioxidačním matrixem.
V okamžiku, kdy se snažím o nárůst hmotnosti - a můžu si ten "luxus" dovolit - tak si můžu dát přes den klidně i rychlovstřebatelný zdroj bílkovin (WPI či WPC) a na noc například kvalitní vícesložkovou bílkovinu. Tohle si myslím, že už je bohatě dostačující. Pak si samozřejmě může člověk ještě nasadit 2x - 3x ročně kreatin (různé formy) po dobu jednoho až dvou měsíců, ale to už je taková nadstavba. Stejně tak s kloubní výživou, ale to už je, myslím si, "full size". (úsměv)
Když jsi načal ty vitamíny a minerály - dnešní suplementy obsahují většinou všechny vitamíny a minerály a často jejich nadměrné množství. Ale problém je, že některé minerály mají v těle stejné přenašeče, tudíž nemohou být vstřebány naráz. Mnoho moderních multivitamín-minerálových suplementů pak obsahuje celé spektrum minerálů, tudíž se zde nachází i vzájemně antagonisticky působící látky. Má potom vůbec význam takové suplementy používat?
V prvé řadě bych volil renomovaného výrobce. Pak je vhodné se podívat na doporučení daného suplementu, komu je určen, pak můžeme zvážit technologii výroby toho suplementu, jaká je dostupnost pro tělo (otázkou je, kdo je tohoto fundovaně schopen) a další a další faktory. Důležité je také najít si nějaký pravdivý, nezávislý zdroj informací, protože dnes je to hlavně byznys a spousta webových serverů tím spolehlivým zdrojem informací není. Nemusíme "jít" daleko a můžu zmínit například Ronnie.cz. Líbila se mi právě kdysi jedna reakce na diskusním fóru. Byla to, myslím si, zrovna diskuze mezi Martinem (majitel Ronnie.cz) a uživatelem, který se u jednoho výrobku "hodně" ptal. Od Martina ale dostal normální odpovědi a správná odůvodnění. A to se mi právě líbí, když to není jenom PR, ale pokud jsem tázán, tak řeknu člověku argument a jak to vidím ze svého hlediska, hlavně pak doložím něčím svá tvrzení.
Ty jsi narazil ještě správně na to, že ty výrobky obsahují často "předimenzované" doporučené denní dávky. Na trhu se můžeš setkat se suplementy, kde jsou doslova násobky doporučených denních dávek, a pak jsou výrobky, které obsahují třeba 100 % doporučené denní dávky, potažmo jsou výrobky, které obsahují třeba jen některé vitamíny a minerály a dejme tomu antioxidanty.
Pak už jenom závisí zase na individualitě, jaký suplement zvolíš. Nejlepší je ozkoušet si, co ti sedí nejlíp a případně ty suplementy střídat dle potřeb tvého organismu.
My pořád chceme to tělo v něčem "přetlačovat" a pořád hledáme, čím ho víc nastimulovat, ale kluci pořád zapomínají na to, že když se třeba podíváš zpětně do 70. let na Arnolda, Franca a tak dále, tak ti chlapi nebyli závislí na suplementech. Dobře, měli Dianabol, Stenolon, ale brali v porovnání s dneškem tak směšné dávky, že to snad ani nemělo vliv. Tenkrát suplementy prostě nebyly. Šlo to bez nich. Oni hlavně cvičili a jedli. Nevymlouvali se! Nehledali si berličky, proč to nejde. Kluci jsou dnes hrozně pohodlní a všechno chtějí hned. Když si vezmeš u nás třeba například takový pan Stach, pan Tlapák, pan Holič (úmyslně používám pan, protože to jsou frajeři a mají moji hlubokou úctu), tak nikdo o nich nemůže říct, že by neměli svaly. Měli a jaké! A co se dalo u nás sehnat? Vůbec nic! Cvičili a jedli. Tečka. A když si vezmeš tehdejší "chiméry" ve výživě, jako že se nekonzumovaly tuky a sacharidy, tak vzhledem k tomu, co ti chlapi dokázali "jenom" s tím cvičením, tak ti musí být jasný, že to dneska jde taky. Takže je to v možnostech každého z nás. Když jsem to dokázal já, tak ty taky - o co jsi horší?!
Já osobně nejsem zastáncem toho, že bys vyloženě musel brát suplementy. Sám podle svého přístupu a cílů zvážíš, jestli jsou prospěšné a vhodné. Ale dobře, když už je brát, tak je zkus například měsíc, nebo dva užívat, měsíc, nebo dva neužívat a zjisti, jaký je rozdíl. Zkrátka zdravým logickým rozumem poslouchat své tělo.
Jak je to, Petře, s kloubní výživou u mladých cvičenců? Je potřeba, nebo není potřeba?
Opět, když se budu opakovat, je to individuální, ale určitě ke zvážení. Když se budeme bavit o mladých cvičencích, tak oni vlastně nejsou už tak mladí, protože když se na ně podíváš, tak kluci a holky jsou dneska aktivní, dejme tomu, již od 5 - 8 let. Rodiče mají totiž snahu těm dětem "dopřát" samozřejmě to nejlepší, takže to je vesměs buď tenis, fotbal, nebo hokej a tak dále. Troufám si tvrdit, že děti jsou v podstatě ve svých 15 letech - když přijdou do fitek - díky svým rodičům už "zřízené". Takže pak je zase otázka sestavení vhodného tréninku, výživy, a když to přeženu, tak snad i léčby. (smích) Vezmi si, kolik mladých vrcholových sportovců dneska končí okolo dvacítky ze zdravotních důvodů. Jenže ty zase plynou z té nedostatečné výživy, regenerace a celkového přetížení organismu.
Možná tě další otázkou nepřekvapím, protože jsme toto téma osobně rozebírali společně s tebou a Lukášem Roubíkem, ale nechci, aby o to byli čtenáři ochuzeni. Na trhu jsou proteinové suplementy, které o sobě hlásají, že mají díky svému aminokyselinovému spektru vyšší využitelnost než obyčejné syrovátkové proteiny, které dle některých zdrojů mají pouze 50% využitelnost. Co si o tom myslíš ty?

Petr Weinlich a pracovní kolektiv
Když přijdeš s nějakým druhem vstřebatelnosti, měl bys to umět vysvětlit a doložit. Nejenom tvrzení, že to tak je, ale i důkazy, proč to tak je a že to tak je. Bohužel je to jenom byznys. Velkým problémem je, že u doplňků výživy neplatí stejná legislativa jako u léků. Kdyby výrobce odpovídal za skutečné obsahy a deklarovanou funkčnost, myslím, že by nám trh víc než malinko prořídl a "ztichl". Takže zase je to o serióznosti výrobce a jeho "jménu".
Otázka na závěr. Je, Petře, něco, co Tě za tvoji celou kariéru a provozování fitness centra z hlediska výživy nejvíce pobavilo? Třeba nějaká špatně přeintepretovaná informace, nebo osobní zážitek…
Určitě toho byly mraky. Pořád jsou nové a nové "hefty", čím tě lidi složí. Přiznám se, že zrovna teď si na nic konkrétního z výživy nevzpomenu, ale kdybych měl říct nějakou historku, tak včera jsem se tu dusil smíchy. Přišla sem parta asi šesti kluků a utvořili dvě skupinky. A jeden klučina z té jedné skupinky pokřikoval na tu druhou: „Vy vůbec nejedete nohy, vy jedete jenom vršek, vy metrosexuálové!“ Kdyby ten kluk zrovna neseděl na roznožování, tak bych to bral. (smích)
Tak jsem si tak říkal, že asi brzo prodám stojan na dřepy, legpress a dokoupím ještě dvoje roznožování, aby byli kluci spokojení. (smích)