Reklama:

Závodníci ve physique - rozhovory před mistrovstvím Evropy 2017

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


ME VE FITNESS & ME JUN. A MASTERS & ME V KULTURISTICE 2017 - 3. - 7. 5. 2017, Španělsko
Češi před ME:
bikiny: Anželika Kiričenková • Lucie Varmužová • Michaela HemmerováLucie NovákováMarcela Blechtová
Veronika SvobodováNaďa KellnerováVeronika ZemanováAdéla Storzerová bodyfitness: Michaela Kohutová
Margaryta ŘíčařováArleta Krausováphysique: Lenka Jandová • Lenka FerenčukováLucie PoživilováIvana DvořákováMarek KavinaPatrik Herčzíkkulturistika: František Ševčík • Petr Havlík • Milan BodlákVladimír SemerádVladimír DvořákPetr Klíma klasika: Petr SvobodaLukáš TopinkaTomáš HlavaPavel Brožek
Zbyněk Bulavafitness: Ondřej Daňa
Před ME:
nominaceharmonogram MEodlet české výpravy
Info z ME:
z místa děníden 1 + foto - 1 medaile!
den 2 + foto - 1 medaile! den 3 a 4 + foto - 1 medaile!
kompletní výsledky s body
Z ME očima naší reprezentace, rozhovory:
L. Topinka P. Klíma

Závodníci v klasické kulturistice - rozhovory před mistrovstvím Evropy 2017
Početná česká výprava bude mít na letošním mistrovství Evropy, které se koná ve dnech 3. až 7. května ve španělské Santa Susanně, své zástupce také v kategorii physique. O medaile zde budou bojovat Lenka Jandová, Lenka Ferenčuková, Lucie Poživilová a Ivana Dvořáková. Se třemi z nich se nám pro Vás podařilo před ME pořídit rozhovory, které si dnes můžete přečíst.

V mužské kategorii physique je doplní úspěšní borci Marek Kavina a Patrik Herčzík, kteří se o průběh své přípravy a očekávání před soutěží podělili rovněž. Všem přejeme hodně štěstí!

jménokategorie
Lenka Jandová physique žen do 163 cm
Lenka Ferenčuková physique žen nad 163 cm
Lucie Poživilová physique žen nad 163 cm + physique žen masters
Ivana Dvořáková physique žen nad 163 cm
Marek Kavina physique juniorů nad 178 cm + physique mužů nad 182 cm
Patrik Herčzík physique mužů do 179 cm

Lenka Ferenčuková

Vybrané úspěchy:

Arnold Classic Amateur 2017 - 1. místo ve physique žen nad 163 cm
Arnold Classic Australia 2017 - 2. místo ve physique žen

Lenko, původně jste měla mezi AC Australia a mistrovstvím Evropy absolvovat ještě soutěže v Norsku, Švédsku a na Maltě. Proč z nich nakonec sešlo?

Na první závody jsem se nestačila aklimatizovat, kdy časový posun a velká únava z předchozích závodů prostě udělaly své. Další závody se kryly s nominačním srazem na mistrovství Evropy. Pro mne je ME jednou z letošních priorit, proto jsem tedy i druhé závody vypustila a jela jako ostatní závodníci na nominační sraz. No a třetí závody, to už se pokazilo, co mohlo. Já prostě byla "trošku rozhozená", neměla formu, byla stále unavená. A než abych někam jela si jen udělat výlet, věnovala jsem se raději dále přípravě na ME.


Lenka Ferenčuková po vítězství na
Arnold Classic Amateur 2017
Udělala jste nějaké změny ve svém režimu, aby příprava na další soutěže probíhala poklidněji?

I když cítím, že bych si už potřebovala odpočinout, změny nebyly žádné. Jen dřina - dřina a k tomu dieta…

Jak se na Vaší formě podepisují dlouhé lety letadlem a jak býváte na takovou cestu vybavená?

Dlouhé lety nejsou asi nic příjemného pro kohokoliv a nic na tom nezmění ani to, že letíte třeba na krásnou dovolenou. A vybavit se na takovou cestu, když závodíte v kulturistice... jste většinou v konečné fázi diety (takže nesmíte nic jíst a ani pít), tak jediné, čím se můžete "vybavit", nebo spíš "obrnit", je obrovskou trpělivostí a pevnou vůlí, jinak to prostě nedáte!

Jak jste spokojená se svojí formou před mistrovstvím Evropy?

Upřímně? Nejsem.

Víme, že jste se rozhodla zatím o profesionální kartu nezažádat. Sníte ale jako většina závodníků a závodnic o tom, že se třeba jednou kvalifikujete jako profesionálka na Olympii do Las Vegas? Máte mezi profesionálkami nějaké oblíbenkyně?

Teď opravdu nesním absolutně o ničem, a když jdu po trojfázových trénincích pozdě večer do postele, tak padnu opravdu jako špalek. (úsměv) Víte, já chci především podávat stabilní výkony na amatérském poli! Stačí, jak jsem z různých důvodů nemohla jet na víc závodů za sebou, protože to tam prostě nebylo, respektive ovlivňovaly to i jiné okolnosti. Určitě je dobré o něčem snít, po něčem toužit, ale je také dobré být realistou a místo snění a žádání o nějaké karty na sobě stále makat a nechat, ať za Vás hovoří Vaše výsledky. Co se týče mé oblíbenkyně v řadách profesionálek, tak jich bude určitě víc. Obdivuji každého sportovce, který na sobě dokáže pracovat a jde si za svým cílem. (úsměv)

Chtěla bystě někomu poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Své trenérce Zdeně Razýmové, svému týmu, Petrovi, firmám Musclesport, Filandr pózovací plavky a dalším příznivcům a podporovatelům, kteří mi drží palce a kterým se moc omlouvám, že je nemohu všechny konkrétně jmenovat. Děkuji Vám! Samozřejmě děkuji i Ronnie.cz za zájem o rozhovor se mnou a přeji všem českým reprezentantům hodně úspěchů na jednom z vrcholů letošní amatérské sezóny, kterým je mistrovství Evropy ve Španělsku 2017.


Lenka Ferenčuková před mistrovstvím Evropy 2017

Zpět na přehled


Lucie Poživilová

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2017- 1. místo ve physique žen

Lucie, můžete se našim čtenářům představit? Jak dlouho už cvičíte a závodíte a co se Vám líbí právě na kategorii physique?

Zdravím všechny čtenáře Ronnie.cz. Jmenuji se Lucie Poživilová, je mi 41 let a cvičím 26 let. Žiji a pracuji v Hradci Králové. Závodila jsem v 19 letech v kategorii juniorů a nyní jsem se vrátila k soutěžení po 22 letech v kategorii physique. Na této kategorii se mi líbí především velikost osvalení a připravenost závodnic.

Připravujete se na soutěže sama, nebo spolupracujete s trenérem? Proměnily se v průběhu let nějak výrazně Vaše tréninky?

Připravuji se sama, jen se závěrečnou částí přípravy a nácvikem pózingu mi pomáhala Jana Jeřábková. Mám ráda dlouhé a intenzívní tréninky, jenom jsem v posledních letech musela upustit od používání těžkých vah ze zdravotních důvodů.

Se kterými partiemi jste spokojená a vnímáte je na pódiu jako silné stránky? Na čem byste ještě chtěla naopak zapracovat?

Tělo vnímám jako celek, chci ale ještě do podzimu zapracovat na zádech a ramenech, které vidím jako svoje slabiny, a celkově na dotažení závěrečné formy, protože některé věci bych v přípravě udělala jinak. Pracuji na dvanáctihodinové nepravidelné noční a denní směny.

Proč jste se rozhodla startovat právě na mistrovství Evropy? A budete letos ještě závodit i na jiných soutěžích? Jak se Vám dařilo dosud?

Startovat na ME byl vždy můj sen a nyní si ho plním. Závodit bych chtěla tento rok i na podzim, ale rozhodnu se až po ME. Zatím se mi dařilo velmi dobře, první místo na MČR je pro mě velkým úspěchem a motivací do další práce.

Chtěla byste někomu poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Můj velký dík patří hlavně Janě Jeřábkové za krásné plavky, perfektní make-up a podporu na závodech, protože bez ní bych to nedokázala! Také tréninky s ní jsou perfektní. Dále bych chtěla poděkovat fyzioterapeutovi Jirkovi Kovaříkovi. Svojí dceři za to, že snášela moje nálady. Kolektivu geriatrické JIPky FN HK.


Lucie Poživilová před mistrovstvím Evropy 2017

Zpět na přehled


Ivana Dvořáková

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2017 - 3. místo ve physique žen
FitBalance IFBB Czech International Cup 2016 - 3. místo v bodyfitness do 168 cm
Partners Cup 2016 - 2. místo v bodyfitness
FFF Cup 2016 - 3. místo v bodyfitness

Ivano, Vy jste dosud závodila v bodyfitness, na ME se však chcete představit v kategorii physique. Co Vás přimělo ke změně?

Kategorie physique se mi během loňského podzimu začala líbit víc a víc. Pózování, sestava, prezentace na póiu, to vše se mi zamlouvalo postupně víc než u dosavadní kategorie. Na letošní rok byl plán stále zůstat v bodyfitneess a možná na podzim nebo za rok přejít do physique. Postupem přípravy se ale ukázalo, že bude lepší volbou změnit kategorii už teď. Byl to především objem a kvalita hmoty, která se již podle mých trenérů hodila spíše do physique. A bylo rozhodnuto. (úsměv)

Musela jste udělat s ohledem na start v nové kategorii nějaké změny v tréninku nebo ve stravě?

Ke změnám došlo hlavně v tréninku. Začala jsem se více soustředit na detaily, takže přibylo cviků a jejich variací, hned byl trénink zábavnější. Přibyl ovšem jeden trénink navíc. K rannímu kardiu přibyla ještě silová část, ale celková délka kardia za den se nezměnila. V jídle se mnoho nezměnilo, bylo ho stále málo a před MČR jsme necukrovali jinak než u bodyfitness.

Jak jste spokojená se svojí aktuální formou? Liší se Vaše váha například od minulého roku, kdy jste ještě závodila v bodyfitness?

Jsem spokojená zase jen tak na 70 %. Vím, že by se forma dala ještě lépe zmáčknout a oproti soupeřkám jsou rezervy. Třeba i v něčem, co se nedá změnit během měsíce, třeba v kvalitě a tvrdosti svalů. Ovšem to není otázka jedné nebo tří příprav, svaly jsou jako kmen stromu, za dva roky statný dub nenaroste. Radost mi dělá progres, který je každou přípravu viditelný, a také slova chvály od lidí, kteří podle mě patří ke špičce jak trenérské, tak i rozhodčích. Váha je asi to nejlepší, teď před ME ji mam vlastně stejnou jako vloni před MS, kde již forma nebyla špatná. Svalové hmoty viditelně přibylo, takže se daří stále lépe snižovat to "závodní procento podkožního tuku".

S jakými ambicemi budete odlétat na mistrovství Evropy? Troufnete si odhadnout své umístění?

Ambice se trochu otřásly po změně kategorie, ale pořád mi zůstává optimistická nálada a velký sen o finálové šestce. Realističtější přání by bylo alespoň semifinále. Nechám se překvapit. (úsměv)

Chtěla byste někomu poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

A moje nejoblíbenější otázka, opravdu! Protože je tolik lidí, kteří přispěli nějakým kouskem dobra po té cestě na ME. První poděkování patří určitě mojí trenérce Zdence Razýmové, která udělala svoje maximum, abych se na jaro dobře připravila a měla top formu. Zdeni, moc ti děkuji za vše, co jsi pro mě udělala a děláš! (úsměv) Na druhém místě bezesporu stojí můj sponzor - firma Nutramino, která mi pomohla svými doplňky k top formě. Velmi si spolupráce vážím a i touto cestou chci vyjádřit velký dík za jejich podporu. Je mnoho těch, kterým bych ráda jmenovitě poděkovala, ale bohužel nemám tak velký prostor, proto posílám velikánský dík Denise Loblové, Petře a Jirkovi Schäferovým, své rodině, svým klientům za trpělivost a podporu, svým fanouškům na sociálních sítích za pozitivní motivaci a chuť být stále lepší. Na závěr mnohokrát děkuji Ronnie.cz za rozhovor a přeji Vám mnoho spokojených čtenářů a návštěvníků stránek.


Ivana Dvořáková před mistrovstvím Evropy 2017

Zpět na přehled


Marek Kavina

Vybrané úspěchy:

FitBalance IFBB Czech International Cup 2016 - 1. místo ve physique mužů nad 182 cm
FitBalance IFBB Czech International Cup 2016 - 1. místo ve physique juniorů
BFC Adel Cup 2016 - 1. místo ve physique mužů nad 182 cm
International Austria Cup 2016 - 1. místo ve physique juniorů
Mistrovství Čech dorostu a juniorů 2016 - 1. místo ve physique juniorů nad 178 cm

Marku, na ME budete startovat jak mezi juniory, tak mezi muži. Jak těžké je pro juniora prosadit se mezi chlapy? Je v úrovni juniorských a mužských kategorií velký rozdíl?

Ano, budu startovat jak mezi juniory, tak mezi muži. Větší část mých startů proběhla právě v mužské kategorii, ovšem na mistrovství Evropy beru jako hlavní závod ten juniorský. Rozdíly samozřejmě záleží na úrovni závodů. Na tuzemských závodech jsem se jako junior, dříve i jako dorostenec, mezi muži vždy medailově umístil, to se mi ale povedlo i na zahraniční soutěži na loňském startu na Austria Cupu, kde jsem bral cenný kov v juniorech i v mužích. Já osobně si myslím, že do mužské kategorie ještě nepatřím. Zbývají mi tři roky v juniorech, tak mám čas. Stále mi chybí kvalita a tvrdost svalů, která přichází s věkem. Každopádně proč nevyužít situace a nezávodit mezi muži? Zatím jsem s úspěchy spokojen. (úsměv)

V minulosti jste uvedl, že sledujete Sadika Hadzovice. Co jste říkal na jeho přestup do classic physique a jak se Vím líbí teď? Jak hodnotíte jeho pro mnohé poněkud kontroverzní umístění na Classic Physique Olympia?

Fandím každému, kdo si jde za svým cílem, snem. Fandím každému, kdo překonává hranice a tvrdě dře. Sadik Hadzovic mezi ně samozřejmě patří. Moc se mi líbil jeho hec změny kategorie. Muselo být těžké vzdát se skvěle rozjeté kariéry v kategorii physique a risknout to v novém prostředí. Díky tomu si vysloužil můj ještě větší obdiv, tudíž jsem mu moc přál medailové umístění. To se také povedlo a řekl bych, že si to také zasloužil. (úsměv)

Jste spokojený s pravidly pódiové prezentace v kategorii physique, nebo byste uvítal třeba i zařazení některých póz?

Řekl bych že, pódiová prezentace v kategorii physique mi celkem sedí, takže jsem spokojený. Mám dlouhé končetiny, tudíž se mi zde hůře nabírají svaly. Proto mi vyhovují uzavřenější pózy. Dále si myslím, že mojí slabinou je šířka zad, takže pózám typu široký sval zádový se vyhýbám. (smích) Samozřejmě se na slabinách snažím makat! Přes veškerý hate mi kategorie physique přirostla k srdci a hodlám v ní také zůstat. Neplánuji přestup do nových kategorií typu classic physique, ale časem si možná vezmu sako nebo fotbalový dres… Sranda. (smích)

Loni jste byl, co se soutežení týče, velice aktivní. Na kolika závodech Vás uvidíme letos?

Podzimní sezónu jsem si užil. Byl jsem extrémně motivovaný a hladový po úspěchu. Bylo to asi tím, že jsem se nemohl účastnit jarní sezóny z důvodu maturitní zkoušky. Dohromady jsem měl osm startů, z toho šest zlatých, takže bych řekl, že sezóna byla povedená. (úsměv) Každopádně také velice náročná. Dlouhá dieta, 4x superkompenzace a co týden, to závod, takže mi to dalo opravdu zabrat. Každý nový týden nová superkompezace, o víkendu závody a takhle dokola. Snažil jsem se vytěžit maximum, ale mé tělo, nepoháněné dopingovými látkami, to těžce snášelo a na posledních závodech jsem byl opravdu vyčerpaný. Krásné na tom je, že jsem si po této sezóně ani neodpočinul. Po posledních závodech jsem ihned začal přípravu na jarní sezónu. Začal jsem s kratším objemem, kde jsem se zaměřil na šířku ramen a záda jako celek, přitom jsem se snažil tolik "nezaprasit", abych poté nemusel tolik hubnout na blížící se závody. I přesto, že jsem se v jídle cheatování vyhýbal, se ručička váhy zastavila na 105 kg. Tělo asi bylo opravdu hladové. Je nepravděpodobné, abych nabral tolik svalů, takže hurá do diety. (úsměv) Bohudíky jsem zase zkušenější. Konečně jsem si našel cestičku, která "nebolí". Našel jsem si dietní způsob, který mi vyhovuje. Nemusím se tolik trápit, a i přesto se forma vyvíjí podle plánu. Aktuálně mám 85,1 kg. Netroufám si říct, zda vypadám dobře, od toho jsou tady jiní. Letos plánuji méně startů, ale na prestižnějších závodech. Na kolika, to se ještě uvidí.

Chtěl byste někomu poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Opravdu od srdce bych chtěl poděkovat všem, co mi fandí. Když ve Vás někdo věří, cesta je hned snazší. Motor, který mě pohání! Chtěl bych vyzdvihnout společnost Size and Symmetry Nutrition. Firma, které patří velký dík. Drží si mě a podporuje od samého začátku, čehož si neskutečně vážím. Dále bych moc poděkoval společnosti Nebbia Fitness, která mě přijala do své rodinky. Skvělý tým, skvělí lidé, skvělé oblečení. Z každého mítinku jedu domů vždy motivovanější. Nesmím zapomenout na mého guru Honzu Jankoviče. Rádce, se kterým to táhnu už třetí sezónu. Dále bych chtěl poděkovat osobě, kterou na sociálních sítích moc neprezentuji, ale jsem jí také moc vděčný, je to kvalitní závodník, sparing, fotograf, kameraman, motivátor a dobrý kamarád Péťa Polák. Díky patří také státnímu trenérovi juniorské divize Martinu Novotnému, který mi pomáhá s finálním týdnem, a také doufám, že mi bude oporou na samotných závodech. Děkovačky cílené pro rodinu a přítelkyni nechám na fyzické úrovni. (úsměv) Samozřejmě moc děkuji redakci Ronnie.cz za možnost tohoto rozhovoru. Jsem moc rád, pokud má někdo zájem. Díky.


Marek Kavina před mistrovstvím Evropy 2017

Zpět na přehled


Patrik Herčzík

Vybrané úspěchy:

Mistrovství ČR 2017 - 1. místo ve physique mužů do 178 cm + absolutní vítěz
Mistrovství Čech mužů a žen 2017 - 2. místo ve physique mužů do 178 cm
FFF Cup 2016 - 2. místo ve physique mužů do 178 cm

Patriku, jedná se o Váš první rozhovor pro Ronnie.cz. Mohl byste se našim čtenářům představit? Kdy jste začal se cvičením a proč jste se rozhodl závodit?

Jmenuji se Patrik Herčzík, je mi 26 let a pocházím z Chomutova na severu Čech. Ke cvičení jsem se okrajově dostal do styku už v útlém věku, kdy můj otec závodil a vedl oddíl kulturistiky společně s posilovnou. Odmala jsem vystřídal mnoho sportů a jak to často bývá, opakovaný úraz kolene mne vyřadil ze hry. Nezbylo nic jiného než navštívit posilovnu v rámci rehabilitace. Jsou to zhruba dva roky nazpět, kdy jsem se začal cvičení věnovat více a poctivě. Rok nato byl pro mě zlomový, byla to doba, kdy jsem si uvědomil, že mám jisté genetické výhody a predispozice pro kategorii physique, a řekl si, že bych mohl vyzkoušet poměřit své výsledky s ostatními borci.

Jaká je Vaše tréninková filozofie? Jste spíše zastáncem silového tréninku nebo kulturistické pumpovačky?

Myslím, že každá tréninková metoda má svoje opodstatnění. Já se však přikláním raději k nižším váhám s preciznější technikou a větším počtem opakování. Vyhovuje mi takto trénovat a výsledky jsou pro mě citelně lepší. Čas od času cvičím ale i silověji.

Jak jste zatím spokojený s letošní sezónou a se svojí formou? Zaznamenal jste od loňska nějaké zlepšení?

S letošní sezónou jsem doposud nadmíru spokojený, podařilo se mi udržet více svalové hmoty, zlepšit určité partie a zkvalitnit oproti loňsku. Řekl bych, že je to dost znát i na výsledcích v letošních mistrovských soutěžích, kde se mi podařilo vybojovat titul vicemistra Čech ve své kategorii a o týden později přidat titul mistra České republiky společně s titulem absolutního mistra České republiky v kategorii physique pro rok 2017.

Připravujete se na závody sám, nebo spolupracujete s trenérem nebo koučem?

Loňskou sezónu jsem absolvoval celou sám, letos jsem se na začátku své přípravy spojil s národním trenérem Martinem Novotným. Myslím, že to byl velice dobrý krok. Společně s Martinem se nám podařilo udělat velké změny a posunout se velkým krokem kupředu. Martina beru jako svého trenéra i kouče v jednom, je to super člověk a za svou formu vděčím především jemu.

Chtěl byste někomu poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Určitě bych chtěl poděkovat své rodině za veškerou podporu, své přítelkyni, trenérovi, fanouškům a Vám za rozhovor. (úsměv)


Patrik Herčzík před mistrovstvím Evropy 2017

Zpět na přehledSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 98 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údaje
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV NOVÉ  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra