Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Jubilejní XX. setkání veteránů kulturistiky a silových sportů v Praze

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Červencové setkání veteránů kulturistiky a silových sportů v roce 2016
Listopadové setkání veteránů kulturistiky a silových sportů v roce 2015
Pan Petr Stach, legendární závodník československé kulturistiky by byl zřejmě potěšen tím, co pan Zdeněk Král, pravidelný organizátor všech dosavadních akcí a člen původního oddílu Olympia Praha, dokázal pod plnou záštitou Svazu kulturistiky a fitness ČR. Ve čtvrtek 29. září 2016 se již 20. jubilejního setkání veteránů zúčastnilo i několik dalších významných osobností našeho sportu - bývalých kulturistů a dalších činovníků nejen z Prahy, ale i ze zahraničí. Akce, která kdysi začínala pouze v úzkém kruhu členů týmu Olympia Praha a která se následně rozrostla o další spřátelené pražské týmy v Praze, získala letos podstatně silnější náboj. Mnoho přátel se tak setkalo po několika desítkách let a atmosféra setkání byla prosycena spontánním nadšením a oprášenými vzpomínkami.


Juraj Višný
Prvním z řady všech speciálně pozvaných byl historicky první absolutní mistr ČSSR Juraj Višný, žijící ve Švýcarsku. Ačkoli se mohl zúčastnit první oficiální soutěže až v roce 1964 (Velká cena Mladé gardy), v soutěžní formě byl v podstatě již od roku 1958. Během následujících čtyř let však kromě výše uvedeného titulu získal několik dalších vítězství nejen na Slovensku, ale i v Brně nebo v Mariánských Lázní. Dvě stříbrné medaile z poháru Trenér a cvičitel byly v podstatě jeho nejhorším výsledkem. Od své emigrace se Juraj sice již soutěžní kulturistice nevěnoval, nadále však dlouhá léta udržoval formu, se kterou se mohl kdykoli postavit na soutěžní pódia. Juraj Višný, který je dlouhá léta dopisovatelem Muscle&Fitness, nadále aktivně posiluje i ve svých devětasedmdesáti letech. Jeho dnešní tréninky však mají především kondiční charakter s cílem zachování si stále pevného zdraví a prevence před zraněním během častého cestování. Nutno podotknout, že Juraj si drží svůj primát nejen v pozici závodníka, ale i prvního funkcionáře. V letech 1964 až 1965 působil jako předseda komise kulturistiky při Slovenském výboru ČSTV.

Juraj do Prahy přicestoval společně s panem Peterem Uríčkem, dlouholetým mezinárodním rozhodčím profesionálních soutěží a mistrem Evropy z roku 1980, který žije na Slovensku. Oba byli souběžně pozváni na následující EVLS Prague Showdown 2016, kde pan Uríček rozhodcoval nejen některé amatérské kategorie, ale i profesionály. Uríčkova závodní kariéra se datuje již od roku 1968, kdy vyhrál svůj první, tehdy ještě juniorský titul mistra ČSSR. Během následujících bezmála dvaceti let se zúčastnil více jak třiceti soutěží, během nichž získal více jak třicet medailí. Zahraniční starty ve váhové kategorii nad devadesát kilogramů byly korunovány jak již uvedeným evropským titulem (1980), tak i bronzovou evropskou medailí z roku 1979. V roce 1984 pak obsadil ještě 5. místo v kategorii do devadesáti kilogramů. Na domácí scéně získal pan Uríček dalších devět titulů v mužské výškové kategorii do 179 cm. Exkluzivní jsou i jeho rozhodcovské zkušenosti. Mezinárodním rozhodčím je od roku 1992 a profi rozhodčím od roku 1998. Během tohoto období se pan Uríček posadil za rozhodcovský stůl nejprestižnějšího Mr. Olympia hned šestkrát, což je v dosavadní historii všech československých profi rozhodčích jednoznačným rekordem. V roce 1973 založil oddíl Fortuna Trnava. Jako trenér zde od prvopočátku vychoval řadu mistrů ČSSR - 10 dorostenců, 6 juniorů a 4 muže. Nejslavnějším svěřencem je Anton Holič, který však později začal trénovat sám. Dalšími výraznými svěřenci byli Štefan Just a Ľubo Javor, kteří v kategorii mužů dosáhli na titul mistra ČSSR. Pan Peter Uríček však působil i v dalších, již organizačních rolích. Jednadvacetkrát uspořádal Grand Prix Slovakia, mezinárodní soutěž mužů, a v letech 1993 - 2010 pracoval v pozici generálního sekretáře Slovenské asociace kulturistiky, fitness a silového trojboje. Společně s MUDr. Zdeňkem Černým v letech 1989 - 1992 tvořili společný státní trenérský tandem reprezentace ČSFR. Krátce po "pražském víkendu" odcestoval pan Uríček do finského Lahti, kde působil jako sudí na Nordic Pro 2016.


Libor Minařík
Pozvání na akci přijal i Libor Minařík, dvojnásobný mistr Evropy z let 1981 a 1982 a dvojnásobný vicemistr světa z roku 1986 a 1987, který žije v Brně. Během více jak třináctileté závodní kariéry se zúčastnil kolem padesáti závodů, přičemž počet medailí dosahuje bezmála čtyřicítky. Libor Minařík si z evropských šampionátů odvezl postupně i další dvě stříbrné medaile a ze "světa" postupně jednu bronzovou medaili a dvě "bramborové". Dvojnásobný juniorský mistr ČSSR nenašel v následující mužské kategorii po celých sedm let sobě rovnocenného soupeře. Sedm zlatých medailí jen částečně poukázalo na fakt, že byl Minařík o třídu až dvě lepší než závodníci na dalších příčkách. Přesto sám skromně uznává, že jeho hlavním konkurentem byli Anton Holič a později i Pavol Jablonický, jenž Liborovi sebral očekávanou zlatou medaili ze Španělska, kde Libor nakonec skončil druhý. A právě tento souboj jednoznačně rozhodl o tom, kdo za dva roky nastoupí na prkna Olympie a kdo ukončí závodní kariéru. Hypoteticky by bylo určitě zajímavé, jak by asi v lasvegaských světlech zazářili Minaříkovy fantastické paže a vlastně celá jeho velmi estetická postava.

Společně s dříve již představeným dlouholetým soutěžním rozhodčím a pravidelným spolupořadatelem prestižní mezinárodní soutěže Sandow Jiřím Zajíčkem přicestoval dále dvojnásobný vicemistr ČSSR a čtyřnásobný mistr ČSR Pavel Nesnídal z Plzně, který se dal již po příjezdu na hotel do řeči s dalším plzeňským účastníkem akce, dnes již "jen profesionálním fotografem" Josefem Adltem. Aniž by to kdokoli dokázal z celkového vzezření Pavla Nesnídala odhadnout, patřil též k první kulturistické generaci v ČSSR. Stejně jako Peter Uríček nebo Juraj Višný zahájil svou závodní kariéru již v šedesátých letech. Z celkových šestadvaceti soutěžních startů si Pavel odvezl během devíti let celkových třiadvacet cenných kovů, z toho tři stříbrné a čtyři zlaté z mistrovství ČSR a tři bronzové a dvě stříbrné z mistrovství ČSSR. Elegantně vyhlížející Pavel si nadále udržuje dobrou kondici pravidelným posilováním. Primárně se však nyní věnuje malování pastelem a příležitostně hraje i na kytaru, čímž umocňuje svou podobu se zpěvákem a kytaristou Jiřím Helekalem.

Z téměř polsko-českého pomezí přicestoval do Prahy z Opavy rychlíkem "co nikde nestaví" i pan Jiří Týn, osobní trenér slezského siláka Reného "Golema" Richtera. Někdejší kulturistický závodník oddílu TJ Slavia Minerva Opava, soutěžící v letech 1973 - 1982, dosáhl několika medailových stupínků nejen na pohárových soutěžích v ČSSR, ale i v Polsku, kde se jednou stal absolutním vítězem mezinárodního klání. Vyučený strojní zámečník, který si později vyzkoušel i závody masters, si již jako trenér vybudoval vlastní posilovnu, kde založil oddíl Bavaria Opava. Bývalý závodník v judu, silovém trojboji, kopané, hokeji a atletice zde sám dodnes trénuje, a to hned čtyřikrát týdně.


Antonín Pluhař a Ludvík Pokorný
Mezi mnoha dříve již představenými a v podstatě pravidelnými účastníky akce se objevili i někdejší předseda československého svazu kulturistiky Jaroslav Veselý nebo bývalí reprezentační vzpěrači Jan Helebrant, Karel Pech a Jan Kukačka, kteří dodnes sbírají cenné kovy v kategoriích masters. Karel Pech, reprezentant oddílů Rudá hvězda Praha, Baník Ostrava a Slavoj Vyšehrad pravidelně obsazoval v závodních letech 1969 - 1977 jednu ze tří příček mistrovství ČSSR. Dodnes se pyšní osobním rekordem jednoručního pozdvihu dvousetkilogramové činky. Naproti sedící Jan Kukačka zahájil svou závodní dráhu krátce po vojně v roce 1963. Během následujících třiadvaceti let soutěžil někdejší absolvent grafické školy a zaměstnanec reklamní agentury Rapid v ligových a extraligových barvách Bohemians Praha a Slavoj Vyšehrad. Ve veteránských kategoriích na mistrovství Evropy a světa posléze získal dvě stříbrné a dvě bronzové medaile. Společně s panem Helebrantem však s ohledem na související výdaje "brázdí jen blízké soutěže".

V doprovodu dlouholetého organizátora Pražského poháru Ludvíka Pokorného na setkání zavítal i bývalý reprezentační závodník v obou věkových kategoriích Libor Minařík z Prahy. Jeho devítiletá závodní kariéra započala již v Liborových patnácti letech. Zisk juniorských titulů mistra ČSR a vicemistra ČSSR jej rychle katapultoval do juniorské reprezentace, kde pod taktovkou Petra Stacha trénoval po boku dalšího tehdejšího juniora - Pavola Jablonického. Libor Minařík však kmenově patřil do oddílu Slavia VŠ Praha, v jehož barvách později již v mužské kategorii získal jak titul mistra ČSR, tak bronzovou medaili z mistrovství ČSSR. Aktuální majitel firmy Mega Pro a související nutriční značky ATP dnes do posilovny již v podstatě nechodí. Jak sám uvedl: "V minulosti jsem v posilovně strávil příliš mnoho času, byl proto čas začít sportovat více v přírodě."


Zdeněk Dolejší
Řady bývalých kulturistických závodníků rozšířili i dva dosud nepředstavení - zástupce soutěžního oddílu Tesla Praha Karel Pospíšil, který si na prkna soutěžního pódia došlápl již v 70. letech a dosáhl například na čtvrté místo Pokorného pražského poháru. Karel se profesně zabývá ruční výrobou obuvi a doslova obouvá velkou část kulturní, filmové a divadelní scény v Praze. Druhým je Zdeněk Dolejší, který v rozmezí let 1970 - 1978 závodil za oddíl Praha ZPA Košíře. Strojní sazeč a zaměstnanec v tiskárnách přestoupil ke kulturistice z atletiky, kde začínal s Petrem Stachem. Držitel bronzové medaile z Pražského poháru následně jako trenér připravoval i dva mládežnické účastníky mistrovství ČSSR, kteří obsadili čelní místa - Tomáše Březinu a Jindřicha Augustu.

Všechny účastníky pozdravili prostřednictvím video zdravic z Kanady, USA, Německa a Rakouska další veteráni - Emil Müller, Jiří Toman, Alexander Bačinský a Otakar Svoboda. Vzpomínkovou minutou ticha uctili všichni přítomní veteráni památku nedávno zesnulého přítele Ľudovíta Majora. Jedinečnému zakladateli, vydavateli a šéfredaktorovi legendárního měsíčníku Muscle&Fitness posléze patřila i píseň V+W "Život je jen náhoda" v krásném podání divadelní a televizní herečky a muzikálové zpěvačky Jitky Osičkové. Slečnu Jitku pro akci zprostředkoval Karel Tuháček, který doprovázel i dalšího exkluzivního hosta, též členku týmu Olympia Praha, vysokoškolskou pedagožku a spisovatelku Soňu Štroblovou, autorku mnoha knih, námětů a filmových scénářů.

Dílčí momentky a společné fotografie zachytili pro účely tohoto článku jak Karel Tuháček, tak pan Zdeněk Dryák, dvorní fotograf redakce Muscle&Fitness, jenž uzavíral širokou řadu všech zúčastněných osobností. Dovětkem celého setkání veteránů byla separátní nedělní schůzka Jiřího Horkého, Juraje Višného, Petera Uríčka a Zdeňka Krále v hotelu Expo. Emocemi nabitý mítink šedých vlků československé kulturistiky korunovalo samotné setkání Juraje Višného a Jiřího Horkého po asi 48 letech. Dovolím si parafrázovat Ďurova obvyklá slova: "Několik fotografií Jiřího Horkého mladšího vydá za více jak tisíc slov."


Fotografie Zdeňka Dryáka


Fotografie Karla Tuháčka


Hotel Expo - fotografie Jiřího Horkého jr.


Archivní fotografie


Zdroje fotografií:
aktuální: Zdeněk Dryák, Karel Tuháček a Jiří Horký jr.
archiv: Jiří Zajíček, Juraj Višný, Pavel Nesnídal, Zdeněk Dryák, Peter Uríček, Jiří Týn



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.10.00:34_Dave - Pepíno, skláním poklonu před nápadem, organizací organizac..+1
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie