Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Extrémní závody:
Spartan Race - představení

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Kalendář extrémních závodů pro rok 2017
CEU Spartan Race
- středoevropské série od roku 2017

V posledních letech se rozšířila móda extrémních závodů. Lidé chodí do posiloven, běhat, plavat, cvičí CrossFit, ale kromě soutěží v samostatných disciplínách neměli kde si otestovat svou fyzičku (a vlastně i psychiku). Navíc chtějí více vzrušení a více toho extrému. Takový dobře dostupný zážitek jim dopřeje plno extrémních závodů u nás i v zahraničí.

Existuje mnoho takových závodů: Heroes Race, Gladiator Race, Army Run, Tough Mudder, Spartan Race, Bahňák, Predator Race a jiné. My se nyní podíváme na sérii závodů Spartan Race.

Trocha nedávné historie

Jméno pevně spjaté se sérií závodu Spartan Race je Joe De Sena. Kdo již slyšel o těchto závodech, určitě zaslechl i jeho jméno. Joe již v roce 2007, společně s Andym Weinbergem a Julianem Kopaldem, založil sérii závodů "Peak Race". To byla první vlaštovka, kterou v roce 2010 následoval první závod již s názvem Spartan Race. 500 závodníků běželo, plazilo se, přeskakovalo, plavalo a překonávalo překážky. Každý účastník dostal medaili a nejlepší i finanční odměnu, jak to zůstalo až dodnes.

Joe De Sena

Joe se narodil 2. 1. 1969 ve známé čtvrti Queens (New York). Svou kariéru začal prodejem zábavní pyrotechniky a realizací bazénů. Jako stavitel bazénů měl úspěch a jeho podnik se docela rozrostl. Toho využil, firmu prodal, vrhl se na obchodování na Wall Street a začal se věnovat závodům Iron Man. Z kraje roku 2007 se s rodinou přestěhoval do Vermontu na farmu, kde kromě farmaření má i penzion pro turisty.

Kde vznikl název Spartan Race? To není jisté, ale Joe si nejspíše natolik užil film 300 (2006), že se nechal inspirovat.

V roce 2013 zažil Spartan Race průlom. Projevil o něj zájem jako hlavní sponzor Reebok a vznikla série "Reebok Spartan Race Series". Zároveň v tomto roce o závody projevila zájem televize NBC a vysílala přenos ze světového šampionátu Spartan Race s hlavní cenou 250.000 dolarů.

Evropa zažila závody poprvé na Slovensku v roce 2013. Od té doby se závody organizují po celém světě. Od USA, Německa, České republiky, Austrálie až po Singapur a Indii.

Evropa má i další prvenství, a to zimní závody. První na světě se uskutečnily na Slovensku 24. 1. 2015 v Jasné.

Série závodů funguje na principu franšízingu. Organizátor toužící po provozování závodů Spartan Race pak pod taktovkou franšízora organizuje závody dle daných požadavků a pravidel ze zámoří a poté odesílá dohodnutý "poplatek" za moře. Vlastně to funguje jako McDonald či většina benzinových pump. :)

Pro zajímavost

Tough Mudder (česky Bahňák) vznikl v roce 2010 v USA. S myšlenkou přišli dva britští mladíci z New Yorku Will Dean a Guy Livingstone. Dean se s tímto konceptem dostal až do semifinále soutěže o nejlepší business plán na Harvardu. Stejný rok, stejná země, stejný stát, stejné město - náhoda?

Typy závodů ze stáje Spartan Race

Spartan Race nenabízí pouze jednu náročnost. Máte celou řadu možností, jak moc se zničit. Toto je jeden z důvodů, proč jsou závody Spartan Race tak oblíbené. Vždy je před Vámi nový cíl. Zvládnete 5 km a víte, že další meta je 13 km, a máte motivaci k dalšímu tréninku.

Pokud jste zdatný závodník, můžete během jednoho roku splnit celou sérii základních běhů Sprint, Super i Beast a dostanete se do Trifecta klubu.

Jaké varianty jsou k dispozici?
název závodudélkapočet překážektrvání
Sprint5+ km (3+ mil)20+40 minut až 2 hodiny
Super13+ km (8+ mil)24+80 minut až 3 hodiny
Beast20+ km (12+ mil)30+3 hodiny až 5,5 hodiny
Ultra Beast42+ km (26+ mil)60+-
Hurricane Heat3 až 4hodinový týmový závod
Hurricane Heat 12 Hour12hodinový týmový závod
Agogetréninkový systém, který vznikl před 2700 lety, jde vlastně o náročný trénink, jenž trvá 24/48/60 hodin - jak dlouho dokážete makat, tím vyšší ocenění obdržíte

V Evropě se každý rok setkáte se závody typu Sprint, Super a Beast naprosto běžně. Letos se poběží i Ultra Beast na Slovensku. Vyšší verze závodů se v Evropě nepořádají a musíte za nimi do USA.

Každoročně se pořádá i mistrovství Evropy. Následně se koná v USA i světové mistrovství.

Co závodníka čeká

Registrace na závody se otvírá cca 12 až 20 týdnů před startem, takže času na registraci je relativně dost. Slovo relativně píšu proto, že po místech na některé závody (většinou Sprint) se po registracích doslova zapráší.

Cena je vyšší než na jiných závodech tohoto typu, holt se jedná o komerční závod. Platí tu "kdo dřív přijde, ten dřív mele". Pokud se zaregistrujete včas, budete mít registraci levnější (cca 1100 Kč až 1600 Kč), záleží na tom, o jaký typ závodu máte zájem. Čím blíže je k závodu, tím dražší je registrace (pokud je ještě volno).

O zázemí na závodě je dobře postaráno. Pokud člověku nevadí trocha čekání, tak je pro něj připravena úschovna osobních věcí, kiosky s občerstvením, WC, spartánské (ledové) sprchy, stanové městečko pro nocležníky, nákupní zóna (sportovní vybavení, oblečení), masáže a jiné. Opět záleží na lokalitě závodu a jeho typu. Sprinty bývají více navštěvované, tak je zázemí koncipováno pro více lidí a najdete tam i více lákadel.

Vlastní zkušenost

Sám jsem nikdy s organizací problémy neměl. Jednou jsem sice do závodní oblasti přišel z opačné strany a vyhnul se tak úplně registračnímu stanu, který jsem hledal na poslední chvilku už za velkého spěchu, ale jinak žádný problém nikdy nebyl.

K organizaci mám tedy jen jednu radu. Přijeďte aspoň s hodinovým předstihem, a to minimálně! Musíte se zaregistrovat, převléknout, vybalit si závodní výbavu (čip na nohu, identifikační náramky, startovní číslo), skočit si na WC, rozehřát se, rozcvičit se a dostavit se na startovní čáru.

3, 2, 1, start

Když už stojíte na startovní čáře, není moc co vymýšlet. Počkáte na signál a vyrazíte vpřed.

Běh

Délka běhu je orientačně dána typem závodu, kterého se účastníte.

Běží se kopcovitým terénem, který Vás vezme nahoru, dolů, přes vodu, pod vodu, do tunelu a občas i na nějakou tu skálu, je to jen běh, na ten se dá připravit a zaskočí Vás maximálně tak terén.

Překážky

Teď jsme u toho, co je základem těchto závodů, u překážek.

Jsou tu základní překážky, které naleznete na 99 % závodů, a jsou tu překážky, které se objeví jen sem a tam (většinou díky vhodnosti terénu konkrétního závodu).

Pokud se Vám překážku nepodaří překonat, čeká na Vás trest v podobě 30 angličáků (anglicky burpees). Jejich splnění je hlídáno, a i přesto, že se třicet může zdát jako malý počet, tak Vás pěkně vysílí! Takže je výhodnější dát do překonání překážky všechno.

Základní překážky

Atlasovy kameny (Atlas Cary) - přenášení těžkých kamenů či kamenných koulí

Ostnatý drát (Barbed Wire Crawl) - plazení se pod ostnatým drátem, většinou bývají ve dvou výškách, ale pod oběma se plazíte

Kyblíky (Bucket Bridge) - naplňte si kýbl štěrkem a hurá s ním do kopce, můžete se setkat i s nošením pytlů plných písku

Přeskok ohně (Fire Jump) - poslední překážka, taková ta třešnička na dortu, pokud se Vám zrovna nepodaří zakopnout a skončit v ohni, tak Vám tu nic nehrozí

Herkulův výtah (Hercules Hoist) - pytel písku, kladka a lano, co víc dodat

Opičí síť (Monkey Net) - přelézání či ručkování po provazové síti

Přes, pod a skrz (Over Under Through) - sada dřevěných překážek, jednou proskočíte, druhou překonáte vrchem a třetí spodem

Šplhání po provaze (Rope Climb) - klasické šplhání po provaze, který je neklasicky nasáklý vodou a blátem, pod ním je jáma plná vody, všude je změť těl a ovzduší plné napětí

Hod oštěpem (Spear Throw) - když už jste na Spartan Race, tak se musíte aspoň trošku cítit jako Sparťan, k tomu Vám pomůže oštěp, v dávných časech nejčastější zbraň (levné, dostupné dřevo a kousek toho vzácného kovu), naproti Vám bude stát slaměný panák, který si o to vyloženě koleduje

Převracení pneumatiky (Tire Drag) - Vaším úkolem je pneumatiku dvakrát převrátit (kdo ví, třeba pod ní najdete poklad)

Horolezecká stěna (Traverse Wall) - zde je zase plno bláta a úchyty pěkně kloužou, je potřeba mít silné prsty a tato překážka pro Vás nebude znamenat třicet angličáků

Přelezení stěny (Wall Jump) - vysoká dřevěná stěna (její výška se mění) - vyskočit, vytáhnout se a přeskočit na druhou stranu

Podplavání stěny (Dunk Wall) - poslední dobou oblíbená překážka, úkolem je podplavat dřevěnou stěnu, voda je ledová a svou barvou připomíná řeku Gangu

Test paměti (Memory Test) - ne všemi oblíbená překážka, která prověří spíše Vaši psychiku než fyzické zdatnosti, musíte si zapamatovat skupinu čísel a přitom myslet na běh, přelézání, podlézání a ostatní fyzické aspekty závodu

Ručkování (Monkey Bar) - úsek lešení, který je nutno přeručkovat, minulý rok se objevila i varianta tricepsové ručkování, kdy ručkujete po závěsech

Skluzavka - kopec, spousta vody a klouzačka z pevného igelitu, úkolem je sjet dolů, spadnout do jámy s vodou a rychle se dostat pryč, aby Vám někdo neskočil na záda

Pár překážek jsem vynechal, ale ty hlavní tu naleznete. Kdyby měl někdo pocit, že jsem tu nejdůležitější vynechal, neváhejte se ozvat, rád ji doplním.

A je tu cíl

Jakmile proběhnete cílovou rovinkou, máte vyhráno. Závod jste dokončili, dostanete tričko, medaili a banán. Zbytek už je pak na Vás. Můžete jít do ledové sprchy, dát si pivko s klobásou, anebo prásknout do koní a vyrazit domů.



Zkušenosti závodníků

Zeptal jsem se pár závodníků, co se jim na Spartan Race líbilo a co se jim nelíbilo. Přikládám pár zkušeností z praxe.

Bylo to skvělé. Každý by si měl zkusit, co má v sobě. Já jsem nějak extra nezávodila. Šlo mi hlavně o to zkusit to, abych věděla, na co mám. A bylo to perfektní. Super zážitek, byla jsem ráda, že jsem toho součástí.

Aneta

Nejvíc se mi líbí ta myšlenka, která spoustu lidi (včetně mě) zvedne z gauče! To, že vznikají tréninkové skupiny ve skvělé partě lidí, ve kterých jsou si všichni rovni a snaží se si pomáhat navzájem. Závod je potom už jen třešnička na dortu.

Lukáš

O Spartan Race jsem se dozvěděla tak před 3 lety poprvé, kdy se účastnila kámoška a na FB začala házet fotky, jak je celá od bahna. Vůbec jsem netušila, o co jde. Tak jsem začala pátrat a strašně se mi to zalíbilo. No a právě letos v létě se ozval kamarád, že se snaží složit partu lidí, se kterými bychom běželi, a jestli bych do toho šla taky. Neváhala jsem!

Michaela

Nejlepší věci či momenty? Pocit po doběhnutí do cíle, že jsem to přežil ve zdraví a že už je to trápení za mnou. Pak vzájemná pomoc mezi soutěžícími, kteří se přitom ani neznají. Například kamaráda loni na Supru prakticky dotáhl do cíle na zádech závodník, tuším, ze Švýcarska. A nakonec jednoznačně překážky. Bez nich by byl Spartan tuctový závod.

Petr

Nemám ráda oštěp a lezeckou stěnu, je to hodně o strategii a na tu jsem ještě nepřišla. Nejvíc si užívám skoro každou překážku, ale úplně nejvíc se mi líbí plazení pod ostnatým drátem.

Nikola



Trocha dávné historie

Už samotný název závodů navádí k troše historického zamyšlení, a to vzhledem ke slovu "Spartan" v názvu. Takže ve zkratce.

Sparta byla starověká řecká obec a hlavní město stejnojmenného městského státu. Vyvinula se v militaristický stát, což jí zaručilo pozici vojenské a politické mocnosti Řecka. Vznik je datován mezi 16. a 15. století před naším letopočtem. Nejslavnější bitvu svedli Sparťané v roce 480 př. n. l. s Peršany u Thermopyl (ujal se jí Hollywood i nespočet knižních, hudebních a jiných autorů). Peršany se podařilo odrazit a Sparta zažívala svůj největší rozmach.

Konec Sparty byl pozvolný. Čelila přesile nepřátel z Peloponéského poloostrova a po porážce v roce 371 př. n. l. s Thébami to s ní šlo z kopce. Její vliv slábl, až ji spolkla Římská říše a stala se z ní součást provincie Achaia. Sparťané si však udržovali své staré zvyky a římská elita je k nim jezdila studovat. S pádem Římské říše přišli do Sparty Vizigóti a vyplenili ji. A na konci 6. století do ní vpadli Slované a dílo dokonali. Až v roce 1834 znovu ožila, řecký král Otto I. založil novodobou Spartu.

Pár slov závěrem

Závody Spartan Race se pořádají po celém světě. Proběhly jich již stovky a účastnili se statisíce závodníků. Na jednu stranu to z Joea udělalo milionáře a na druhou stranu to dodává jakousi záruku, že organizátoři vědí, co dělají, a Vy si za své peníze užijete dobrou zábavu.

Pokud se závody teprve začínáte, zkuste si Sprint a uvidíte, jestli je zrovna tento typ zábavy pro Vás.

Nejste si jisti, jak se připravit? Nevadí, my Vám prostřednictvím článků na Ronnie.cz poradíme! :)



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie