Reklama:
Vitamíny a minerály pro imunitu
Vitamín D3, multivitamíny a minerály, ale třeba i probiotika. Klikněte zde.

Posilovnou krok za krokem (I.): Dámy, nebojte se začít cvičit!

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Pro dívky

Terezka Kalašová - bodyfitness juniorky
Poměrně velký podíl osazenstva Ronnie.cz tvoří ženská část populace, kterou jsme článkově doposud poněkud zanedbávali. Proto jsme se rozhodli kategorii pro dívky oživit a začít seriálem pro odhodlávající se a začínající "Posilovnou krok za krokem", který by Vám, děvčata, měl být jakýmsi průvodcem, abyste se nebály do fitnesscentra vkročit, aby Vás v něm nic nepřekvapilo, věděly jste, co Vás čeká, co si máte vzít s sebou, co cvičit, co jíst. Prostě, že to není žádný strašák, kterého byste se měly děsit.

Možná chcete jen zpevnit tělo a vybíráte teprve vhodnou aktivitu, posilovna se Vám zdá určená jen pro nabušence, ostýcháte se, všichni na Vás budou civět, že jste nejistá; možná chcete zhubnout a odhodláváte se už roky a roky, že někdy začnete "něco dělat"... Třeba znáte ten pocit, když ráno vstanete, podíváte se do zrcadla a řeknete si: "Ach jo, další kilo navíc, tu čokoládu jsem včera večer už asi neměla jíst, měla bych s tím tělem začít hýbat." Ale nikdy jste moc nesportovala a nevíte pořádně, jak na to... Máte kamarádku, kterou přesně tohle trápí? Holky, co třeba zkusit posilku? Nebojte se a odvažte se. :) Pomůžeme Vám.

Nejtěžší je vždycky první krok a na ten spolu nakročíme prostřednictvím podrobného průvodce, jehož první díl jste právě otevřely. Doufám, že Vám bude přínosným společníkem v posilovně a otevře před Vámi doslova jiný svět a život.

Mgr. Štěpánka Flusserová
šéfredaktorka


Nebojte se posilovny

[Text: Radka Hladíková] Čím to je, že tolik žen posilovna odrazuje? Je to strach z první návštěvy, nedostatek sebevědomí, obavy z velkých svalů, strach z neznáma, lenost, nebo něco úplně jiného?

Pro svět venku, mimo posilovnu, jsou fitka plná svaloušů a fitnessek - nudných patronů, kteří místo posezení v hospůdce vyráží večer co večer cvičit, živí se kuřaty a popíjí proteiny. A pak není divu, že normální člověk, speciálně křehká žena, se do této "jámy lvové" prostě bojí vstoupit.

Ráda bych Vás, slečny, ženy, mladé i starší i ty nejstarší, přesvědčila, že není čeho se bát, že většina návštěvníků posilovny jsou stejní lidé jako Vy, do posilovny si chodí zacvičit, vytvarovat postavu a udržet nebo zlepšit zdravotní stav a nebo jen zrelaxovat a pobavit se.

Ostatně i ti "šílenci", co v posilovně téměř spí, jsou normální lidé, kteří mají jen jasný cíl, za kterým jdou a jsou schopni pro něj obětovat téměř vše a rozhodně se nedívají na nikoho, kdo není jako oni, s opovržením, ale naopak často se snaží nováčkům v posilovně pomáhat, pokud o to projeví zájem a je vidět, že to myslí s cvičením vážně.

A třeba i Vy, dnes začátečnice posilovnou nepolíbené, se jednou dostanete na tento druhý břeh, ze kterého dnes máte respekt nebo legraci, postupně propadnete kouzlu fitnessu a ani se nenadějete a budete jedním z těch "šílenců", co si bez fitka neumí svůj život představit, budete si večer co večer krabičkovat jídlo, plánovat tréninky, případně snít o soutěžních prknech.

Získejte víc než jen pevnou štíhlou postavu

Většina nás děvčat má před posilovnou velký až přehnaný respekt, bojí se, že jim po silovém tréninku narostou svaly a budou vypadat jako kulturistky z časopisů. Ale je jen minimum žen, jestli vůbec nějaká, které mají genetické dispozice k tomu vybudovat velké svaly z běžného silového tréninku a stravy. Tvrdíváme, že žádné svaly nechceme, že chceme jenom rýsovat. Ale jak můžeme rýsovat něco, co bez pravidelného posilování geneticky téměř nemáme? Bez silového tréninku nikdy nezískáme krásnou a pevnou postavu. Ano, třeba se nám podaří být štíhlé až hubené, ale buď budeme kost a kůže, nebo budeme kost, kůže a tuk, to vše bez těch správných tvarů. Protože ten správný tvar dává ženské postavě pevné štíhlé svalstvo, obalené rozumným množstvím tuku.

A právě posilovna je nejrychlejším a nejjednodušším způsobem jak takovou krásnou, štíhlou, pevnou postavu, za kterou se každý muž otočí, získat.

Posilovna ale není jenom o krásné postavě nebo zdraví, je to také společenská událost, je to o potkávání se s kamarády a známými, kteří s námi sdílí společný koníček. Posilovna je ideálním místem k seznámení, ať už k flirtování na posílení sebevědomí, potkání životního partnera, nebo budování pracovních kontaktů.

Posilovna nám dá také sílu, samostatnost a sebevědomí, už nikdy nebudeme muset trpět s těžkým nákupem, nebudeme muset čekat na výtah, ale i s kufrem vyběhneme do druhého patra, budeme prostě SILNÉ ženy...

A pokud nám někdy bude smutno, přepadne nás depka a nebude se nám chtít být samotným doma nebo naopak s rodinou, vždycky budeme mít kam jít, budeme mít svůj druhý domov, svou "zašívárnu".

Najděte si to "své" fitness centrum

Mezi čtenářkami tohoto článku se jistě najde spousta takových, co už ve fitku byly a nebavilo je to tam. Tvrdí, že to není sport pro ně, že si raději zaběhají, zajdou na brusle, zaplavou, ale do posilovny je nikdo už nedostane...

Ale co když není na vině posilovna jako taková, ale jde jen o špatnou zkušenost s bytím na špatném místě ve špatný čas? Tak jako málo z nás se vdá za prvního kluka, co nás políbí, stejně tak první posilovna, kterou navštívíme, nemusí být pro nás ta nejlepší.

Může chvilku trvat, než najdeme to pravé místo, kde se cítíme příjemně, je tam pro nás vhodné vybavení a ti správní lidé, ať už běžní návštěvníci, nebo trenéři. Ale věřte, že nevzdat hledání se vyplatí, protože není nic horšího než chodit do fitka, kde se nám nelíbí, které je pro nás špatně dostupné a daleko, kde jsou samá divná individua, zápach, špinavé sprchy, nebo třeba modelky, na něž nás deprimuje se dívat. :)

Všechno tohle naši motivaci naruší a my prostě nevydržíme, proto zkoušejme, hledejme, ptejme se a dokud nevyčerpáme všechny možnosti, neříkejme posilovně NE!

Co všechno mít s sebou do posilovny?

Strach z první návštěvy je přirozený, ale není se čeho bát, nikdo od nás žen (na rozdíl od mužů) nečeká žádné výkony. My prostě přijdeme a cvičíme, pokud cvičíme špatně, nikdo se nám nesměje, nikdo neříká, že "ta chudinka cvičí s mušími váhami", ješitnost nám nebrání se zeptat na správné provedení cviku, naopak nám často pomoc nabízejí gentlemani sami. Ano, máme oproti mužům v posilovně spoustu výhod a toho je třeba využít!

Věřím, že předchozí řádky Vás přesvědčily, že návštěva posilovny určitě stojí za překonání počátečního ostychu, nedejbože odporu, za překonání sebe sama. Vždyť o nic nejde, prostě to zkusíme a uvidíme.

Jak se tedy nejlépe připravit na první návštěvu, aby nás nic nezaskočilo? Určitě nejdůležitější je vybrat správné fitko, poptat se známých, kteří cvičí, kam chodí nebo kam chodili a jaké to tam je... Třeba už při téhle obhlídce terénu se nám podaří získat spřízněnou duši, která nás vezme do posilky s sebou a ulehčí nám tam první krůčky.

Co se vybavení týče, je dobré si připravit pohodlné sportovní oblečení, ve kterém se cítíte fajn. Je jen na Vás, co zvolíte. Některé z nás chodí v teplácích a volném triku, jiné v supermoderním sexy oblečku. Pokud jdete ale poprvé, doporučuji něco nenápadného, protože pokud přijdete v něčem vyzývavém, musíte se prostě připravit na to, že na Vás budou všichni zírat a nemůžete jim to mít za zlé. Nás žen je v posilovně málo a pokud je na co se koukat, tak se chlapi prostě rádi otočí. :) Dále je dobré sbalit si pevnou obuv s neklouzavou podrážkou, v žádném případě ne jen žabky, nebo jít úplně naboso. Slušností také je, aby obuv byla čistá. To, že nebudeme umývat obuv od bláta v umyvadle ve fitku, považuji za samozřejmost.

Ideální je také vzít si dva ručníky - jeden, který budete používat jako hygienickou podložku při cvičení na strojích a lavičkách a k utírání potu, a druhý ručník, do kterého se utřete po vysprchování. Samozřejmě přibalíme také kosmetiku, na kterou jsme zvyklé, ať už je to sprchový gel, šampon, tělové mléko, hřeben nebo věci na odlíčení a opětovné nalíčení. Pokud máme delší vlasy, nezapomeneme na gumičku a sponky na sepnutí vlasů - každý Vám potvrdí, jak nepříjemné je cvičit s vlasy nalepenými na krku nebo ofinou v očích.

Budeme také potřebovat pití, buď si něco koupíme přímo ve fitku, nebo si můžeme donést své. Já preferuji nošení prázdné sportovní láhve (není těžká a nevylije se), do které si před cvičením napustím vodu z vodovodu a po cvičení v ní připravím proteinový nápoj.

Ostych překonán a připraveny na první návštěvu posilovny? Tak příště jdeme na to!

Příště se můžete těšit na první návštěvu posilovny a jednoduchý tréninkový plán,
který zvládnete i bez předchozích zkušeností a trenéra.


Líbí se Vám myšlenka našeho nového průvodce, aby se holky nebály začít cvičit a zlepšily svoji postavu? Dejte vědět svým kamarádkám na Facebooku, můžete se pustit do práce spolu :) - klikněte na odkaz „Sdílet článek“ či „To se mi líbí“ v závěru článku a podělte se tak s nimi o možnost udělat něco pro své zdraví a sebevědomí!Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

21.08.15:58Spazik - Proč myslíš, že v drtivé většině exekutivních a vedoucích ..
21.08.15:54Spazik - To je kec že někdo nemůže přibrat. Taky mám kamarádku, kte..
22.04.21:33Ahmed136 - Ahoj. Tenhle nápad je výborný. Ale nepřidali by jste se..
02.03.23:04Amy - Ráda bych si už přečetla pokračování :-)
23.02.19:06Veros - Také mám na to svůj názor, můžům méně záleží na tom jak vy..
22.02.16:27Pažout - Myslím, že to není o strachu, jako spíš o studu. Kolikrát ..+2
22.02.14:25Majka - Ráda bych Vás poprosila, abyste řešili debatu k článku a n..+9
22.02.14:15Ikee - Hlavicze je MUŽ...*32*
22.02.14:11Frozz. - Tak ji překonej a buď taky krásná, a navíc chytrá! *22*
22.02.14:09Ikee - Jo vy drbete jen tu konkrétní jednu??*32*
22.02.14:08Ikee - Promin, ale tvé povrchní hodnocení žen (potažmo lidí) na z..
22.02.14:02kuše - ***
22.02.13:56Hlavicze - ***-3
22.02.13:33Ikee - Heeej, to jako není pravda!*88* Spíš dámy všeobecně kdyžt..
22.02.12:54TheNaturalWay - damy sa neboja cvicit, damy su lenive *2* -2
22.02.12:15Ikee - Nemyslím si, že motivovat slečny, ženy či dámy k chození d..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra