Reklama:
Prémiový CFM protein Extrifit v akci 2+1!
Vyberte si tři z 12 příchutí! Perfektní stravitelnost, špičkové složení. Více zde.

Testujeme suplementy:
další americká zklamání

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

Když si koupíte proteinový suplement, na kterém je uvedeno, že obsahuje 81 % bílkovin, tak nějak se samozřejmostí i očekáváte, že 81 % bílkovin skutečně obsahovat bude. Nakonec, jsou to právě bílkoviny, kvůli kterým takový suplement kupujete, a to, kolik jich uvnitř balení je, je jedním ze základních ukazatelů pro rozhodování, který z produktů od kterého výrobce z nepřeberné nabídky současného trhu zvolit.

Lákavé číslo 81 % vidíte na obalu a jste-li běžný uživatel, nezbývá Vám nic jiného než slepě důvěřovat, že výrobce je dostatečně seriózní, aby deklarovaný obsah bílkovin skutečně dodržel. My v redakci Ronnie.cz ale jen běžnými uživateli sportovní výživy nejsme, naše možnosti jsou větší. A tak jsme se, stejně jako před několika lety, opět rozhodli podívat se férovosti výrobců proteinových suplementů na zoubek.

Aktuálně nám zde na stole leží výsledky rozborů proteinových suplementů několika zahraničních a několika českých značek. Suplementy poslané do Státního veterinárního ústavu Praha na rozbor jsme vybírali dvěma způsoby. Jednak jsme sáhli po těch nejprodávanějších, jednak jsme si nechali v našem diskusním fóru doporučit od Vás, o kterých produktech byste rádi znali pravdu.

Jak dopadly výsledky? V odpovědi na tuto otázku by se dalo použít známé klišé: Máme pro Vás dvě zprávy, jednu dobrou a jednu špatnou. Ta dobrá je, že existují výrobci, kteří skutečně uvnitř suplementu pro své zákazníky připraví to, co jim na obale slíbí. Ta špatná je, že existují výrobci, kteří si s poctivostí hlavu nelámou. Klidně Vám na obale napíšou, že obsah bílkovin ve 100 g suplementu přesahuje 81 g. A klidně Vám uvnitř prodají něco, co obsahuje bílkovin necelých 73 g. Smutné? Bezpochyby.


Pure Whey od Champion Nutrition

Pure Whey od amerického výrobce Champion Nutrition patří dlouhodobě k nejprodávanějším a nejoblíbenějším proteinovým suplementům na českém trhu. Výrobce jej nabízí v sedmi příchutích, které by měly dle údajů z etikety obsahovat od 71,88 % do 81,25 % bílkovin. Nejmenší procento je platné pro příchutě čokoláda, banán, jahoda a mocha, naopak nejvyšší procento by měl obsahovat suplement s příchutí vanilky.

A právě vanilkový Pure Whey byl tím, který jsme poslali na rozbor mezi prvními. Na 2270gramovém balení s údajem o expiraci 01/2012 výrobce udával zmíněných 81,25 % bílkovin. Výsledek rozboru ze Státního veterinárního ústavu v Praze je ale šokující. Produkt obsahuje jen 72,83 % bílkovin!

Uvedené číslo zaskočilo i nás v redakci, o pár týdnů později tedy pro jistotu putuje do laboratoře balení další, tentokrát čokoládové příchuti s expirací do 02/2012. U této příchuti udává výrobce 71,88procentní zastoupení bílkovin. Výsledek rozboru je o trochu příznivější než u vanilky, ale i tak velmi mizerný. Čokoládový Pure Whey obsahoval pouhých 66,17 % bílkovin.

Stránky s přesným výsledkem rozborů zobrazíte kliknutím zde nebo zde.

Elite Whey Protein od Dymatize

Elite Whey Protein amerického výrobce Dymatize byl v České republice dlouho jedním z nejprodávanějších proteinových suplementů. Výsledky našich rozborů v roce 2009 jej ale ukázaly ve světle, které mu na popularitě jistě nepřidalo: Oba v té době testované vzorky obsahovaly méně bílkovin, než by měly. Dva roky uplynuly a co se za tu dobu změnilo?

Na test jsme poslali vanilkovou příchuť, u které výrobce na etiketě udává, že 31gramová dávka obsahuje 24 g bílkovin. Zastoupení bílkoviny by tedy mělo být 77,40 %. Náš vzorek (s expirací 06/2012) si nevedl tak špatně jako Pure Whey uvedený o kapitolu výše, přesto zjištěných 73,39 % deklaraci na obale rozhodně neodpovídá.

Stránku s přesným výsledkem rozboru zobrazíte kliknutím zde.

100 % Whey Protein Professional od Scitec Nutrition

Další z oblíbených proteinových suplementů je 100 % Whey Protein Professional od Scitec Nutrition - ten jste na testy poslali Vy, když jste jej navrhli v diskusi našeho diskusního fóra. Výrobce na etiketě tvrdí, že produkt obsahuje 73,33 % bílkovin. Státní veterinární ústav Praha potvrzuje zastoupení ve výši 73,69 %. To je první perfektní výsledek!

Stránku s přesným výsledkem rozboru zobrazíte kliknutím zde.

100 % Whey Protein od Nutrendu

Proteinový suplement 100 % Whey Protein od českého výrobce Nutrend už v současnosti na trhu nenajdeme, byl nahrazen produktem novým, ke kterému se dostaneme níže. Když už jsme ale z jisté nostalgie 100 % Whey Protein na testy poslali, byla by škoda si k němu výsledná čísla neříct. Výrobce na etiketě tvrdil, že obsah uvnitř skrývá 76,70 % bílkovin. Tvrzení to bylo zbytečně skromné, výsledky laboratorního rozboru proteinu přisuzují obsah 77,29 %, čímž se zopakovaly výsledky našich minulých testů, ve kterých čeští výrobci nejenže nešidí, jako někteří zahraniční „kolegové“, naopak zákazníkovi nabízejí pro jistotu i trochu proteinu navíc. Doplňme jen, že na testy šla vanilková příchuť s expirací 06/2012.

Stránku s přesným výsledkem rozboru zobrazíte kliknutím zde.

Professional WPC 80 od Extrifitu

Proteinový suplement Professional WPC 80 českého výrobce Extrifit je v našem internetovém obchodě dlouhodobě nejprodávanějším proteinem vůbec. Výrobce na etiketě deklaruje, že jeho vanilková příchuť obsahuje 78,70 % bílkovin. Na rozbor jsme poslali šarži s expirací 09/2012 a výsledek byl velmi příjemný. Obsah bílkovin je 80,80 %. Extrifit tak přidává další plus na stranu českých výrobců.

Stránku s přesným výsledkem rozboru zobrazíte kliknutím zde.

Whey Core 100 od Nutrendu

Whey Core 100, který vykukuje z reklamy na vyznavače silových sportů snad úplně odevšad, v našich rozborech nemohl chybět. Vanilková příchuť s datem expirace 09/2012 by měla dle etikety obsahovat 76,40 % bílkovin. Whey Core 100 na trhu nahradil výše uvedený 100 % Whey Protein společnosti Nutrend a je to náhrada více než povedená - na zákazníka totiž uvnitř čeká 78,67 % bílkovin. Další bod pro Nutrend a další bod pro české proteinové suplementy obecně.

Stránku s přesným výsledkem rozboru zobrazíte kliknutím zde.


Černé na bílém

Suplementy byly testovány Státním veterinárním ústavem Praha na oddělení chemie, které je akreditováno Českým institutem pro akreditaci, o. p. s. pod č. 1176.1. Nejistota výsledků je v případě bílkovin +/- 1 %. Originály závěrečných protokolů SVÚ jsou k volnému nahlédnutí po předchozí domluvě v naší redakci, jejich oskenovanou podobu si můžete prohlédnout na této stránce.


Sledujte v obchodě Ronnie.cz


Všechny uvedené výsledky rozborů jsme k dnešnímu dni zveřejnili i u odpovídajících produktů v našem internetovém obchodě. Suplementy, které byly otestovány, poznáte podle ikonky - zelené, dopadlo-li vše z našeho pohledu dobře, červené, pokud výsledek hodnotíme negativně. Kliknutím na ikonku se Vám vždy zobrazí detaily příslušného rozboru. Internetový obchod Ronnie.cz je jediný e-shop v ČR, který Vám na vlastní náklady tyto rozbory zprostředkovává. Seznam všech rozborů najdete zde.

Co výsledky znamenají?

Námi prováděné laboratorní rozbory testovaly jediný ukazatel, a to množství bílkovin v daném proteinovém suplementu. To samozřejmě není jediný parametr, podle kterého se zákazník rozhoduje, každopádně to je ale pro většinu nakupujících parametr nejvíce určující.

produkt značka příchuť expirace dle etikety dle rozboru rozdíl
Pure Whey Champion Nutrition vanilla 01/2012 81,25 % 72,83 % -8,42 %
Pure Whey Champion Nutrition chocolate 02/2012 71,88 % 66,17 % -5,71 %
Elite Whey Protein Dymatize gourmet vanilla 06/2012 77,40 % 73,39 % -4,01 %
100 % Whey Professional Scitec Nutrition honey vanilla 01/2013 73,33 % 73,69 % +0,36 %
100 % Whey Protein Nutrend vanilla deluxe 06/2012 76,70 % 77,29 % +0,59 %
Professional WPC 80 Extrifit vanilka 09/2012 78,70 % 80,80 % +2,10 %
Whey Core 100 Nutrend vanilla 09/2012 76,40 % 78,67 % +2,27 %

Můžete namítnout, že by bylo ještě lepší dělat rozbory na samotné složení - kolik suplement obsahuje izolátu WPI, koncentrátu WPC a podobně. Zde bychom ale narazili na několik podstatných háčků - výrobci běžně na etiketách poměr zastoupení jednotlivých druhů bílkovin neuvádějí (tzn. nebylo by zjištěné hodnoty s čím porovnat), nemluvě o finanční náročnosti takových rozborů. Ovšem i námi zjištěná čísla zastoupení bílkovin mnohé napoví. Obsahuje-li totiž suplement výrazně méně proteinu, než by měl, dost pravděpodobně bude obsahovat větší podíl méněprocentní bílkoviny (třeba koncentrátu) a naopak nižší podíl bílkoviny vysokoprocentní (třeba izolátu).

Ukažme si to na příkladu. Předpokládejme, že zahušťovadla, sladidla a aromata tvoří 5 - 10 % produktu a máme tedy zbylých 90 - 95 % prostoru na samotnou bílkovinu. Pokud zde použijeme jako zdroj WPC (který má s přirozenou vlhkostí cca 5 % obsah bílkovin cca 76 %), je výsledná hodnota bílkovin hotového produktu cca 72 %. Budeme-li chtít ale suplement víceprocentní, ubereme WPC a přidáme WPI (které má s vlhkostí cca 5 % obsah bílkovin cca 85 %). Takže místo 95 g samotného WPC použijeme 60 g WPC (45,6 g bílkovin) a 35 g WPI (29,8 g bílkovin) a výsledný produkt bude mít kolem 75,4 g bílkovin. Je-li toto číslo na etiketě a je-li rozborem potvrzeno, vypadá to, že je vše v pořádku. Ukáže-li ale rozbor hodnotu bílkovin o několik gramů nižší, je jisté, že WPI je v produktu méně a naopak WPC má zastoupení vyšší.

Závěrem

Dělat rozbory proteinových suplementů je pro naši redakci značně nevděčná práce. Finanční náročnost takové akce není nejmenší, navíc napsat pak o jednom z nejoblíbenějších proteinových suplementů uplynulých let, že je to s ním trochu jinak, než by důvěřivý člověk očekával, si také říká o pořádný „flame“ v následné diskusi. Jenže výše uvedená čísla jsou neoblomná a těžko si je nechávat jen pro sebe v šuplíku. Jak s nimi naložíte, je pouze na Vás. Za nás pak jen dodáváme, že už tento týden odjíždí na rozbory do SVÚ Praha další zásilka suplementů. Za případné tipy, které produkty by mezi nimi neměly chybět, budeme samozřejmě rádi!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

22.06.22:16AldaB - hruza hruza. ja papam allwhey a jsem velice spokojeny jak ..
03.09.12:44DaveOpava - Dobrý den, pokud bude více lidí pro rád bych navrhl na něk..
09.08.18:51whoo - Mna by asi najviac zaujimal test nejakeho protaku od ATP n..
31.07.13:02borec565 - Me by strašne zajimal protein od Muscletechu. Znam par lid..+1
30.07.15:38Laco 1989 - Zaujímalo by ma a určite aj viacerých ako sú na tom tieto..
30.07.04:12NB4U - to že je tam toho méně, dobře, konečně někdo z eshopů přiz..-4
30.07.01:50HANZAN - Docela nechápu řeči typu: `je to k ničemu`! Podle mě to te..+1
29.07.22:16SupermanXXX - chtel bych videt test Aminostaru 85 protoze jsem si ho dne..
29.07.21:11Smile04 - proč jste rovnou nenapsali v podnadpisu KUPUJTE PROTEINY Č..
29.07.11:40Am4t3uR - Co keby ste tam na test poslali okrem proteinu aj nejaky g..
29.07.08:58PavelV - Ani jedna fy na světě nevyrábí všechny komponenty do svých..+1
29.07.07:54TRICEPS 3M - a ktoré sú v európe tie 3 firmy čo si samé vyrábajú?
29.07.07:09NB4U - výrobcem jsi pokud máš vlastní zpracování syrovátky...výro..
29.07.07:09PavelV - EU vznikla mimo milionu dalších důvodů také kvůli podpoře ..
28.07.22:42Archa - Také se trochu navezu. Zvládl jsi úspěšně základní školu? ..+3
28.07.22:39Mates-daoc - Ok takže vše je v pořadku jak je napsano vyrobeno nebo mad..-2
28.07.21:5301Smajdalf - Jestli to je 2-3 roky, tak snad už to dali do pořádku ne?
28.07.21:23guruhonza - Honza71: do produktů dávali věci, který tam vůbec nepatřil..
28.07.20:31Rostislaw - Nic proti tomu nemám, já s tebou dokonce v tomto případě s..+1
28.07.20:29PavelV - Jsem 100% přesvědčený o tom, že pokud se někdo rozhodne us..
28.07.19:04Carnivor - a zakotvil jsem u Reflexu, ten je nej*79* +1
28.07.19:0001Smajdalf - Rostislaw:: Nic proti,ale to samé bych mohl říct o extrifi..+1
28.07.17:18Honza71 - Zrovna ten Elite od Dymatize mě překvapil oroti ostatním p..+1
28.07.16:14denny_rocx - hoši ste moc rozmlsaní, mě tento test bohate stačil abych ..-1
28.07.16:10Rostislaw - Polovica sveta to žere, protože jim vnucuje reklama*1* On..+1
28.07.15:54EpsteinBarr - Protein v prvom rade robia aminokyseliny a peptidicke väzb..+1
28.07.15:32Rostislaw - Neber si to zle, ale ty si právě klasický odběratel těchto..+1
28.07.15:23guruhonza - Smajdalfe, kdybych měll ještě v záložkách odkazy na mimoso..
28.07.13:06lookzoR - Ohledně Dymatize, spíš si myslím, že mají od všeho něco, a..+1
28.07.13:0501Smajdalf - A jak poznáš, že je to sračka?Že má míň bílkovin, než na e..+1
28.07.12:27guruhonza - Rostislaw: Náhodou mě se třeba volba Dymatize pro rozbor l..+2
28.07.12:18Rostislaw - Vyřadit z testů US kraviny a zabívat se opravdovími suplem..+3
28.07.12:11protektor - Naprosto souhlasim s Rostislawem.Předevšim jde o kvalitu a..+1
28.07.11:22Johny HaRd - Taky by mě zajímalo, jak by dopadl Reflex...+1
28.07.10:44Ronnie - Nazýváš-li kvalitou způsob filtrace, je to v článku vysvět..+2
28.07.10:38Rostislaw - Ten test je vcelku k ničemu, pokud se netestuje kvalita bí..-3
28.07.10:28PavelV - Jsi samozřejmě informován špatně. Než příjde výrobek na tr..
28.07.07:44EpsteinBarr - FA som tu ako prvy spomenul ja a rozhodne to nebolo v nega..
28.07.07:35TRICEPS 3M - Mňa by najviac zaujimal carnivor od musclemeds a od MVP PR..+2
28.07.00:55petr m. - Jak tu psaly mnozí dole. Je otázka zda jsou to opravdu pro..+1
27.07.21:43Mates-daoc - Když tady zavrhujete značky co tak se podívat jak tu už by..
27.07.20:48lookzoR - Souhlasím. *49* -1
27.07.19:41c87 - Honza71: ja mam taktiez malinu a viem ze si uz nikdy viac ..
27.07.19:28vitez.7 - Jo tak ten Optimum 100% Whey Gold by mě taky opravdu zajím..+2
27.07.19:25Drapal - máš pravdu, a pokud vím tak i Extrifit Hydro 77 se vyrábí ..
27.07.19:23Drapal - jak by dopadly proteiny od Reflexu+3
27.07.19:19Honza71 - Jinak Vám chutná ten protejn Whey Core 100 od Nutrendu? Já..+3
27.07.19:16Honza71 - Také by mě zajímal test protejnu Nitro-tech od Muscletechu.+1
27.07.18:58Spazik - Tak ono většina tzv. `výrobců` jsou stejně jen baliči a mí..+1
27.07.18:52EpsteinBarr - Ak sa nemylim (co je mozne): napriklad Gaspari, Fitness Au..+3
27.07.18:48Aivosh - Take ja jsem pro test PhD, idealne pharma whey+4
27.07.18:38Spazik - Orgán na kontrolu potravin v USA mají (FDA), ale tam je zá..
27.07.18:37c87 - Partridze: tak mi ukaze priklad a aky je medzi nimi rozdie..
27.07.18:33Partridge - c87: Je rozdíl si koupit protein americké značky vyrobený ..
27.07.18:32Petey - Dymatize a Champion vyrabaju v USA
27.07.18:31c87 - si myslis ze amercike vyrobky su vyrabane v EU? :)
27.07.18:28EpsteinBarr - Dobra otazka *79* +2
27.07.18:10NB4U - a otázka do pranice, která tahle `amerika` je vyráběná v U..+3
27.07.18:03c87 - Logicky, je jasne ze v amerike sa to bude osravat kedze ta..+3
27.07.17:43Turakam - zase jeden marketingový test, ok...-2
27.07.17:42icepman - stejne budu porad pit jen tenhle protein, takze je mi to f..+1
27.07.17:35Archa - V článku je to vysvětlené dost jasně, že když je v protein..+10
27.07.17:34NB4U - budu se jen opakovat, je potřeba rozlišovat výrobce a `výr..+3
27.07.17:29Draper - ***-5
27.07.17:18Hel - I mě by zajímal test Reflexu a PhD.+5
27.07.16:56hovnival - nevim jak ostatni, ale me by spis zajimal zdroj a kvalita ..
27.07.16:50ZdenekRazic - chtel bych se zeptat, zda uvedene firmy proteinů nejak uve..-2
27.07.16:45lookzoR - Docela bych chtěl vidět rozbor v USA slavný ON.+1
27.07.16:44HANZAN - Reflex je považována za jednu z nejkvalitnějších značek, k..+1
27.07.16:39Reset - taky me docela zajima ten Reflex a treba i PhD. Konkretne ..+1
27.07.16:35masternay - Určo bych dal k testu myofusion, pharmu a nebo reflex :) +4
27.07.16:18guruhonza - doufám, že v dalším testu se objeví Myofusion, Pharma nová..+4
27.07.16:10Douglas - Co tak dat tam neco od Reflexu, mela by to byt sazka na ji..+1
27.07.16:05diager - Těm procentům jsem nikdy nevěřil,takže skoro všechny prote..
27.07.16:04vensa - Zkrátka a dobře, kdo vyzkoušel osmdesátku od Extrifitu (hl..+3
27.07.16:03Sei - jako by mně osvítilo. Whey Core 100 jsem teď dobral a otev..+7
27.07.16:00Spazik - Tak ono se není čemu divit, když výrobce hodí byť třeba 1%..
27.07.15:39mIrA2002 - Pro mě je ten test užitečný. Vybrat si v dnešní široké nab..+2
27.07.15:24Pepa - No tak ten Champion me teda stve pac mi fakt zatim chutnal..
27.07.15:23Horyn - nebude lepší vytvořit anketu?:-)+1
27.07.15:18eSko - Myofusion, Pharma a novinku Combat.+9
27.07.15:17Horyn - Smím se zeptat, který protein jste vybrali?:-)
27.07.15:17Luster - urcite by nemel chybet myofusion, myslim, ze tady zajima h..+7
27.07.15:07Ronnie - Pro nejbližší zásilku na testy tu máme zatím jen jediný vy..+1
27.07.15:05Horyn - Rád bych se zeptal, zda do testů poputují i proteiny 81%+ ..
27.07.15:05petr616 - No to ze si znas amici delaj na etiketach srandu, to je zn..+1
27.07.15:03A_M_O_N - Kruci, kdyby to Amíci nešidili, už jsem mohl bejt touhle d..+21
27.07.14:53Archa - Ani nevím, jestli to s tím Pure Whey je k smíchu nebo pláč..+4
27.07.14:45Sonny360 - tak u nekterych vyrobku celkem zajimavy vysledek...sem rad..+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra