Reklama:

Muscle Beach (III.):
Nejslavnější léta

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

V prvním a druhém díle jsme sledovali historii Muscle Beach v době, kdy se ještě nacházela v Santa Monice. Dostali jsme se až do roku 1958, kdy byla pláž kvůli skandálu s údajným znásilněním zrušena. Dnes nás čeká nejslavnější období Muscle Beach: 60. a 70. léta.


Joe Gold
[Text: Christophe Marchetti] Vzhledem k úspěchu, jaký zaznamenal sportovní komplex v Santa Monice, se v Los Angeles v roce 1951 rozhodli vybudovat něco podobného, byť mnohem menšího, čtyři kilometry jižněji - ve čtvrti Venice. Přestože zde ještě nebylo všechno vybavení z první Muscle Beach, sportovcům po zavření centra v Santa Monice nezbylo, než se roku 1959 přemístit sem. Nová Muscle Beach ve Venice je tedy tou pláží, kterou známe dnes.

Tou dobou se objevila nová generace sportovců a kulturistů, kteří obsadili celý nový plážový komplex a začali vytvářet legendu tohoto místa. Patří sem taková slavná jména jako Larry Scott, Franco Columbo, Frank Zane, Dave Draper, Ric Drasin, Mike Katz, Ken Waller, Ed Corney a samozřejmě Arnold Schwarzenegger, který se v Kalifornii usadil koncem 60. let.

Ale nemůžeme mluvit o Muscle Beach 60. a 70. let, aniž bychom zmínili jméno jednoho muže a zároveň místa, které je dnes stejně známé jako pláž ve Venice, ne-li více: Joe Gold a Gold’s Gym. Od 60. let je jméno Muscle Beach neoddělitelně spjato s touto první opravdovou posilovnou v USA (a asi i na světě). Joe Gold se narodil roku 1922, během dospívání byl pravidelným návštěvníkem pláže v Santa Monice a stal se členem vzpěračského klubu Muscle Beach Weightlifting Club. Vstoupil do obchodního námořnictva a během druhé světové války působil u amerických námořních sil. Po válce se vrátil na Muscle Beach a byl přijat do týmu Mae West, se kterým objel USA. Od mládí byl nadšeným sportovcem a intenzivně posiloval. V roce 1965 se rozhodl otevřít posilovnu ve Venice. Obstaral si drsnou, neútulně vyhlížející budovu, která se v té době nacházela pár metrů od pláže a ze které se později stal Gold’s Gym. Joe Gold ji vybavil přístroji, které sám vyrobil ve své garáži. Tyto stroje se mimochodem staly vzorem pro pozdější výrobu na celém světě. Ještě dnes se výrobci při konstrukci posilovacího nářadí inspirují funkčními principy, se kterými přišel zakladatel Gold’s Gymu.

Vybavení posilovny bylo samozřejmě laické, ale nic zde nechybělo. Až do té doby byly tělocvičny určeny kulturistům stejně jako gymnastům nebo vzpěračům, ale přáním Joea Golda bylo vytvořit místo výhradně pro bodybuildery. Byla zde přátelská atmosféra a převládal styl hardcore. Hudbu jste v jeho posilovně neslyšeli, pro sváteční návštěvníky to nebylo to pravé místo. Chlapíci, co sem přicházeli, to mysleli s trénováním vážně a šli do toho s nasazením. Lou Ferrigno vypráví po svém návratu z New Yorku o své první návštěvě posilovny Gold’s Gym takto: "První věc, která mě napadla, když jsem tam poprvé vstoupil, byla, že bych měl trénovat tvrději." Pokračuje parafrází Churchilla: "Krev, pot a slzy, takové to tam je."

Posilovna byla místem tréninku, ale také kamarádství. Fungovala dokonce jako jakýsi azyl pro některé kulturisty, kteří byli bez peněz a neměli kde bydlet. Nebylo vzácností potkat tu někoho, kdo strávil noc ve sprše nebo venku pod střechou. Je třeba zdůraznit, že 60. a 70. léta byla v Kalifornii ve znamení bítníků a jejich bohémského života. Venice bylo v 60. letech hlavním centrem hnutí hippies. Potkávaly se tu tedy dvě skupiny: "máničky" a kulturisté. Jim Morrison, který žil ve Venice dva roky a vytvořil zde jádro pozdějších Doors, byl pravidelným návštěvníkem jak Muscle Beach, tak posilovny Gold’s Gym. Mnoho kulturistů si osvojilo životní styl velmi blízký hippies - oddávali se hedonistickým požitkům, které umožňoval idylický charakter prostředí. Tento styl "baba-cool" se projevoval také v Gold’s Gymu, kde bylo roční předplatné velmi nízké a členové občas majiteli pomáhali platit nájem. Jak vysvětluje Dave Draper: "Joeovi nešlo o to vydělat hodně peněz." Většina prvních členů nemusela platit předplatné.

Právě v této době se zřejmě zrodil onen kulturistický životní styl typický pro Muscle Beach, se vším, co je s posilováním spojeno, včetně jisté formy povrchnosti a bezstarostnosti, kdy jediná hlavní starost je být tělesně a psychicky v kondici - vlastně jakási sportovní obdoba italského dolce vita. Bill Howard, v té době každodenní návštěvník Muscle Beach, popisuje: "Po hlavním tréninku mohli kulturisté ještě pokračovat ve cvičení v jámě1, jezdit na jachtě a užívat si zábavy na veřejnosti. Arnolda Schwarzeneggera, který se v té době přistěhoval z Německa, také zdejší způsob života brzy uchvátil: "Rok strávený v Kalifornii mě přesvědčil o tom, že je to opravdu kultovní místo, kulturistický ráj, jak se o něm tradovalo. Slunce, moře a příjemné podnebí z něj činily ideální místo pro mé trénování. Miloval jsem Gold’s Gym a dlouhé pláže, po kterých jsem mohl běhat a pak se vykoupat v moři." Kulturisté zde měli ty nejlepší podmínky pro život kompletně zasvěcený své vášni. Jejich den na Muscle Beach vypadal zhruba takto: budování svalů, užívání si radovánek u moře, opalování se, svádění holek, pojídání obřích porcí jídla před zraky udivených kolemjdoucích a večírky, na kterých byly povoleny všechny možné výstřednosti.2 Zápasník a kulturista Ric Drasin byl jednou z významných postav Muscle Beach, čtyři roky byl sparing partner Arnolda Schwarzeneggera a v roce 1973 vytvořil charakteristické logo Gold’s Gymu. V článku, který vyšel v časopise Men’s Fitness, vypráví, jak se žilo v době, o níž dnes kdekdo sní. Popisuje například, jak bylo snadné dostat se do Los Angeles a jak levné bylo ubytování u moře: "Platil jsem 225 dolarů za měsíc za dva pokoje, dvě koupelny a balkón. Dnes by to vyšlo asi na 2000 dolarů." Pro kulturisty tehdy nebyla problémem ani strava. Drasin vypráví, že v restauraci Zucky’s Deli, která byla mezi kulturisty velmi oblíbená, "jsi za dolar dostal obrovskou omeletu ze sedmi vajec se šunkou a sýrem."

Za těchto příznivých ekonomických podmínek a zároveň v době, kdy Kalifornie zažívala největší rozpuk hnutí hippies, probíhalo to, co můžeme opravdu označit za nejslavnější léta druhé Muscle Beach a bodybuildingu. Hlavním centrem byl v této rušné době samozřejmě Gold’s Gym. V roce 1970 prodal Joe Gold svou posilovnu Budovi Danitzovi a Daveovi Sachsovi. Po nich ji v roce 1977 převzal Ken Sprague.

Tento rok byl důležitým momentem nejen pro Gold’s Gym a Muscle Beach, ale pro historii kulturistiky obecně. Jinde ve Spojených státech a hlavně v ostatních zemích světa zůstával bodybuilding nedoceněný, a tak se dva mladí režiséři Georges Butler a Robert Fiore rozhodli natočit na toto téma dokument. Vynikající snímek Pumping Iron byl z velké části natočen na Muscle Beach a v Gold’s Gymu. Představil světu kulturistiku, Arnolda Schwarzeneggera a první posilovnu hodnou tohoto pojmenování. Od té doby měl Gold’s Gym mezinárodní význam. Ke kulturistům z celých Spojených států se začali přidávat bodybuildeři ze všech koutů světa, a tak se této posilovně brzy začalo říkat "Mekka bodybuildingu". Jak říká Lou Ferrigno: "Všichni věděli, že když chtějí být nejlepší, musí přijet do Kalifornie a trénovat v Gold’s Gymu." Probíhaly zde kulturistické soutěže, např. Mr. America, odborné časopisy tu pořádaly svá focení. Konaly se zde také soutěže pro ženy, což bylo velmi důležité pro přijetí ženské kulturistiky.

V roce 1979 byla posilovna opět prodána. Koupili ji Pete Grymowski, Tim Kimber a architekt Connors. Tito tři muži chtěli legendární posilovně vytvořit nové image a zpřístupnit ji širší veřejnosti - místo už nemělo být určeno jen pro skupinu hardcore borců. Začaly tedy práce na zvětšování objektu. Počet návštěvníků se znásobil a obrat také; během 80. let vznikl celý řetězec kondičních klubů Gold´s Gym, které velmi dobře prosperovaly. Nejprve vznikalo množství posiloven na americkém kontinentě, poté všude ve světě. Podnik rozšířil své aktivity o prodej potravních doplňků, oblečení a dalšího sportovního příslušenství. Dnes tvoří základ Gold’s Gymu kolem 650 posiloven ve 42 amerických státech a 30 dalších zemích světa.

Poznámky:

1 "Pit" (jáma) nebo také "pen" (ohrada) se na Muscle Beach říkalo venkovnímu prostranství s posilovacími stroji. Po tréninku se kulturisté rádi scházeli na "pitu", kde předváděli své svaly veřejnosti.

2 Každodenní život kulturistů, kteří v té době chodili na Muscle Beach, dobře přibližují dokumenty Pumping Iron a Raw Iron: The Making of Pumping Iron.

V dalším díle se podíváme na Muscle Beach v kontextu osmdesátých let, kdy už bylo toto místo mýtem,
svět dospěl do moderní fáze konzumní doby a na kulturistickou scénu vstoupila anabolika...


Původní článek: Muscle Beach: un extravagant paradis du bodybuilding
Autor: Christophe Marchetti
Zdroj: L´esprit du muscle
Překlad: Hana Drobková
Přeloženo se svolením autora.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

04.11.07:09blacky - Kdepak máme to slíbené pokračování*25* Ale jinak je to pě..+1
01.08.07:34drobeček - Hm, pravda, mohlo to být lépe formulováno - třeba, že na s..+1
30.07.11:59mrph - v roce 1990 je USA pridali do seznamu kontrolovanych latek..
29.07.21:44Horyn - no ja mam pocit ze nezakonne byly driv ale nevim..
29.07.16:15cutlerjakstehno - všichni sypali....a kdo říká že ne, sype dodnes.+1
29.07.14:58mrph - to je sice pravda ze v 70. letech byli legalni, ale ta vet..
29.07.10:44Horyn - ale v 70. letech pokud vím ,tak steroidy nebyly nezákonné ..+3
28.07.12:57Petey - pekny clanok,ale posledna veta : V dalším díle se podíváme..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Diamond Cup Skopje 2019: komplet...
amoresPE (14:15) • Ten Stanimir Etov vypada velmi dobree. Krizo by mal spozorniet. 🙂
magazínMichael Toscano ladí formu na profi d...
moab (08:38) • Nešlo by zobrazování fotek v galerii vrátit do původní verze? Ta byla sice hrozná (okno...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
ja.va (00:41) • Přiznám se bez mučení, že diskuze pod články na ronnie.cz navštěvuji jen kvůli radám mí...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Jay32 (22:39) • já to vidím možná trochu jinak. Za prvé nechápu, proč jsou záběry na fotkách a videí po...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
eraZ (20:40) • Už pri prvotnom pohľade na fotky som mal ten pocit, že Lukáš mal najlepšiu formu. Teraz...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra