Reklama:
Nejprodávanější protein je zpět!
100 % Whey protein 1+1 za 777 Kč
Skladem všech 8 variant! Více zde.

Kategorie do 202 liber letos končí, hmotnostní limit lehčí váhy se zvýší!

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

V roce 2007 se v profesionální divizi IFBB objevil první pokus o znovuzavedení lehčí váhy, která měla dát šanci na úspěch i nižším kulturistům a měla vést alespoň část závodníků k tomu, aby se nehnali za objemy, ale kladli větší důraz na připravenost a vyváženost postavy. Připomeňme, že v lehčí hmotností kategorii mohli profesionální kulturisté nastupovat poprvé v letech 1974 až 1979 na Mr. Olympia. Své působivé postavy tehdy v kategorii s hmotnostním limitem do 200 liber (90,7 kg) prezentovali legendy typu Franca Columba, Franka Zaneho, Eda Corneyho, Chrise Dickersona, Robbyho Robinsona nebo Toma Platze.

Pořadatelé Europa Supershow 2007 ve spolupráci s vedením profesionální divize IFBB připravili závody, na kterých mohli profesionální kulturisté v lehčí váze téměř po třech desetiletích startovat znovu. V kategorii do 210 liber (do 95,2 kg) se na pódiu objevili Silvio Samuel nebo Tricky Jackson, k průkopníkům znovu zavedené lehčí hmotnostní kategorie patřil i český reprezentant Michal Kindred.

Od sezóny 2008 se hmotnostní limit lehčí váhy snížil na 202 liber (91,6 kg) a poprvé se při Mr. Olympia uskutečnilo i klání s názvem Olympia 202 Showdown, které bylo pro kulturisty nastupující v lehčí hmotnostní kategorii vrcholem sezóny.

V letech 2009 a 2010 se počet závodů v lehčí váze utěšeně rozrůstal a letos je v kalendáři profesionálních soutěží naplánováno dokonce deset různých klání s hmotnostním limitem. Ten se nově posouvá!

Z rozhodnutí předsedy profesionální divize IFBB Jima Maniona se od 5. listopadu 2011 zvýší hmotnostní limit lehčí váhy na 212 liber (96,2 kg). Proč právě od 5. listopadu 2011? Uskuteční se první profesionální soutěž v kategorii s hmotnostním limitem po letošním Olympia Weekendu, kde budou kulturisté ještě startovat na Olympia 202 Showdown.

Důvodem pro navýšení hmotnostního omezení lehčí váhy jsou narůstající problémy současné podoby kategorie, kdy její hlavní hvězdy oznámily, že plánují od této, či následující sezóny nastupovat v kategorii open.

Zda bude mít přijaté opatření kýžený efekt a Eduardo Correa, Seth Feroce nebo Kevin English si rozmyslí svůj záměr opustit lehčí váhu, ukáže až čas. K úvahám o výměně kategorie s hmotnostním omezením za kategorii bez rozdílu vah je totiž nevedl převážně důvod, že by neměli prostor dále se zlepšovat. Hlavní příčinou poměrně rozsáhlého exodu borců z kategorie do 202 liber byly jejich finanční problémy. Peněžní prémie za umístění na soutěži jsou v lehčí váze dosud nesrovnatelně nižší než v kategorii open, kulturisté nastupující v kategorii do 202 liber mají také na rozdíl od svých kolegů z kategorie open obrovské problémy sehnat sponzora.

Otázkou také zůstává, zda navýšení hmotnostního limitu o 4,5 kg nebude pro některé borce příliš a počet závodníků nastupujících v lehčí váze se tak spíše nesníží. V posledních letech kategorie do 202 liber lákala k rozhodnutí přijmout možnost přestupu k profesionálům i šampióny nejlehčích amatérských hmotnostních kategorií. Do profesionálního tábora byl rozhodnut zamířit například Bleu Taylor, který v roce 2009 zvítězil na NPC Nationals v kategorii do 65 kg. I pokud by v průběhu uplynulých dvou let přibral dalších deset kilogramů svalové hmoty, bude po změně pravidel stále na špičku kategorie ztrácet 20 kg. V podobné situaci se ocitnou i mnozí další závodníci. Do problémů s konkurenceschopností v kategorii do 212 liber se mohou dostat například Daryl Gee (soutěží s hmotností 84 kg), Roger Ferrer (82 kg) nebo Pedro Barron (83,5 kg). Se zvýšením hmotnostního limitu tak zároveň narůstá riziko, že vítězové kategorií do 65 kg, do 70 kg, do 75 kg a do 80 kg z nejrůznějších amatérských soutěží budou se svým přestupem k profesionálům znovu váhat, jako tomu bylo před zavedením kategorie do 202 liber.

Rozporuplně změnu pravidel přijali i fanoušci. Někteří ji vítají, jíní by raději viděli, aby byla ponechána kategorie do 202 liber a k tomu vznikla kategorie další. Například s hmotnostním limitem do 100 kg. Své zastánce má i varianta, kdy by profesionálové závodili ve výškových kategoriích namísto hmotnostních.

Přes rozporné reakce na navýšení hmotnostního limitu je však jisté, že lehčí hmotnostní kategorie profesionální divize IFBB získala nový impuls. Bude zajímavé sledovat, jak si kulturisté se změnou pravidel poradí a jak zamíchá zvýšení hmotnostního limitu na 212 liber v lehčí váze kartami. Výrazně by měly napovědět již listopadové soutěže v Sacramentu a Davenportu!


Zdroje:
www.flexonline.com
www.ifbbpro.comSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.05.03:53Majesty - Příspěvek obsahující vulgarismy byl smazán. -1
11.05.14:49Horyn - a takhle se to bude posouvat neustále.. .za chvíli tam bud..+2
11.05.12:23Rachela - Ah tak nie, som blb, to plati az od novembra*36*
11.05.12:19Rachela - To je pekne naprd, chudak Jaro Horvath ^_
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie