Reklama:
Proteinová svačinka od Smartlabsu 3000 g + 908 g ZDARMA
Nesnídáte? Nesvačíte? Máme pro Vás skvělý tip, jak to napravit! Více zde.

Neoprenové bandáže
v silovém tréninku

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Poté, co jsem napsal malé pojednání o tréninkových pomůckách a jejich využití (první a druhý díl), dostal jsem relativně velké množství dotazů, které se týkaly právě jejich využití v tréninku, ať už v silovém trojboji, na soutěžích strongmanů, nebo obecně při tréninku, který ale svým charakterem intenzity přesáhne rámec lehkého kondičního cvičení.

Použití opasku nebo trhaček je myslím již jasné a chtěl bych se tedy věnovat tématu, ke kterému směřovalo největší množství dotazů - různým typům neoprenových bandáží, s jejichž použitím se rozhodně tak často nesetkáte, ale které si rozhodně bližší pozornost zaslouží.

Proč je použít?

Pro dosažení optimálního fyzického výkonu ve všech silových sportech je zásadní, aby byly svaly i klouby dostatečně zahřáté. U svalů se tím zlepší jejich elasticita i schopnost kontrakce. Jinými slovy - jste silnější, rychlejší a navíc méně vystaveni riziku zranění. I klouby při optimální teplotě pracují lépe, snáze dosáhnete lepšího rozsahu pohybu díky snížení viskozity synoviální tekutiny, která klouby lubrikuje. Tím se zároveň snižuje i jejich opotřebení při zátěži.

Právě různé typy neoprenových bandáží pomáhají udržet teplo na různých částech těla, které jsou při výkonu nejvíce namáhané, a to bez ohledu na vnější podmínky - změnu okolní teploty, proudění vzduchu, dlouhé pauzy při odpočinku atd. Různé typy bandáží zároveň poskytují různou úroveň komprese, která pomůže odlehčit vazům a svalovým úponům při limitní námaze. Jejich použitím zlepšíte výkon a snížíte namožení po tréninku.

Kde najdou neoprenové bandáže využití?

  • silový trojboj
  • vzpírání
  • kulturistika
  • strongman
  • atletika

A samozřejmě i v dalších sportech, kde jsou na denním pořádku intenzivní tréninky a silové výkony.

Které použít?

Pokud blíže prozkoumáte nabídku na trhu u nás, v ČR, můžete se setkat s různými typy neoprenových bandáží, z nichž ale pochopitelně ne všechny budou stejně kvalitní. Určitý "přirozený výběr" jsem kdysi sám absolvoval, takže Vám snad budu moci malým rozborem ušetřit čas i finance při výběru.

První neoprenové bandáže, které jsem si kdysi pořídil, byly jedny z nejlevnějších, které jsem objevil ve zdravotnických potřebách. Bohužel se mi příliš neosvědčily, a tak jsem pátral dál. Zkusil jsem jiný model bandáží na kolena, tentokrát s otvorem pro patellu. Bohužel tvarem také nevyhovovaly a skončily na hromadě nepoužívaných věcí společně s těmi prvními.

Začal jsem více pátrat na internetu a zaujaly mě modré neoprenové bandáže kolen, které měli na fotografiích a na videích ze soutěží a z tréninku na sobě prakticky všichni strongmani, obvykle společně s bandážemi loktů a šortkami ze stejného materiálu. Dospěl jsem k názoru, že když je to dobré pro ně, bude to dobré i pro mě a po krátkém hledání jsem zjistil, že jde o výrobky značky Rehband, které používají silově zaměření atleti napříč všemi sporty. Navzdory nemalé investici jsem si společně se svým sparing partnerem objednal kompletní výbavu - bandáže kolen a loktů, vyztužený bederní pás a po krátké úvaze také neoprenové šortky. Oba jsme se bez problémů shodli na tom, že to byla nejlepší investice do tréninkového vybavení, jakou jsme kdy udělali.

S Ronnie.cz vyhrává nyní každý!

Domluvili jsme pro naše čtenáře jedinečnou akci. Nyní nezískává výhru jen několik vyvolených, kterým štěstěna přála, ale svůj díl si tentokrát může ukrojit každý z Vás. Díky Ronnie.cz máte nyní možnost získat kvalitní bandáže a ortézy značky Rehband pro svůj trénink se 30% slevou! Sleva platí bez výjimky pro každého z Vás!

Můžete si vybírat mezi ortézami vyvíjenými speciálně pro silový trénink - řada Strong Man. Do poznámky je nutné napsat heslo Strong Man. Jste přece silní muži, ne? :)

Nákup s 30% slevou lze učinit do konce června v e-shopu www.kuportezu.cz. Takto cenově výhodně lze tedy zakoupit následující produkty řady Strong Man:

zápěstní bandážloketní bandážbederní páskolenní bandáž


Pravidla: Každý, kdo si do konce června objedná v eshopu www.kuportezu.cz zboží ze sekce Rehband Sport z řady Strong Man a uvede do poznámky slovo „Strong Man“, dostane na objednané zboží 30% slevu. Vztahuje se pouze na výše uvedené produkty (katal. č. 7793, 7791, 7792 a 7790).

Jak vybírat?

Anatomické tvarování

Aby bandáže splnily svůj účel, musí být správně anatomicky tvarované. Pokud tuhle důležitou vlastnost nebudou splňovat, jejich použití rozhodně nebude ani příjemné ani efektivní. Nebudou správně držet na místě (budou klouzat z kolene, lokte atd.) a mohou Vás také omezovat v pohybu tím, že se budou ohýbat a "skládat" v místech, kde to rozhodně není žádoucí. Nesnažte se tenhle problém vyřešit tím, že si koupíte bandáž o číslo větší. Ta Vás sice nebude omezovat v pohybu, ale nesplní svoji funkci - optimální kompresi a udržení tepla v dané oblasti.

Pokud srovnáte kvalitní bandáže s levnějšími produkty, uvidíte rozdíl jak ve tvarování, tak ve způsobu a tvaru prošití. Kvalitní zpracování produktů Rehband zajišťuje, že bandáž perfektně sedí na místě a neomezuje Vás v pohybu, což jsou dvě naprosto zásadní kritéria, která musí bandáž pro sportovce splňovat.

Použitý materiál

Co se týká materiálu jako takového - neoprenu, v jeho kvalitě nebudou velké rozdíly. Odlišnosti už však budou ve způsobu zpracování, tedy ve spojení a prošití jednotlivých částí bandáže. Opět rozhodně nedoporučuji nejlevnější produkty, které kvalitou zpracování nedosahují potřebného standardu a při intenzivním použití v tréninku Vám dlouho nevydrží.

Druhým kritériem, které je nutné zmínit, pokud mluvíme o zvoleném materiálu, je tloušťka použitého neoprenu. Tenčí neopren umožňuje volnější pohyb, ale poskytuje menší stupeň komprese, tepelně izolačních vlastností a je náchylnější na poškození. Silnější neopren může částečně omezit v pohybu, ale poskytne lepší kompresi, lépe udrží svaly a klouby v teple a je také odolnější proti mechanickému opotřebení.

Pokud se podíváte na nabídku neoprenových bandáží, pravděpodobně naleznete převážně ty z materiálu o síle 2 - 3 mm. Ty budou vhodné pro běžné sporty, ale pokud budu mluvit z vlastní zkušenosti, mohu s absolutní jistotou říci, že pro potřeby silového tréninku je to málo. Optimální síla materiálů u bandáží pro silové sporty (kulturistika, silový trojboj, vzpírání, strongman, těžká atletika apod.) bude 5 - 7 milimetrů v případě bandáží kolen, loktů a bederního pásu. U neoprenového oblečení (šortky, triko apod.) postačí 1 - 2 milimetry.

Osobně používám Rehband bandáže loktů o síle 5 mm, bandáže kolen o síle 7 mm, bederní pás téže tloušťky a šortky mají 1,5 milimetru. Pro potřeby silového tréninku jsou naprosto vyhovující - poskytují optimální kompresi při těžkých cvicích, dobře udrží teplo i při nízké okolní teplotě a neomezují v pohybu.

Cena

Cena je pochopitelně nepřehlédnutelným faktorem při výběru. V nabídce prodejců sice naleznete různé typy bandáží v ceně již od 150 - 200 korun, ale pokud hledáte opravdu kvalitní vybavení pro trénink, rozhodně bych doporučil pátrat v nabídce renomovaných výrobců. Investice do kvalitních výrobků sice může být výrazně vyšší, ale výsledný poměr cena / výkon bude jednoznačně hovořit v jejich prospěch, ať už se budeme bavit o uživatelském komfortu, efektivitě, nebo o jejich životnosti.

V příštím článku se můžete těšit na recenze a testování ortéz přímo na tréninku!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

02.06.12:17kulíšek - Já mám třeba bandáže na kolena dole u kotníků a vytahuju a..
02.06.10:55vlk# - v lokti ani koleni jsem to ještě nezkoušel, tak jsem zvěda..
02.06.10:35mysH - Spickovy vyrobek je holt drahy a jako obvykle plati ceska ..
02.06.10:22vlk# - jenom by mě zajímalo, jestli to nemá nějaké negativní účin..
02.06.09:41CIZOPASNIK - Drží velice dobře, což je dáno jednak tvarem, ale i těmi p..
01.06.23:15RavenStalker - A jak ty rehband bandáže drží na noze? Je z vnitřní strany..
01.06.17:04Janicka - škoda, že to není i na jiné bandáže Rehband *4*
01.06.15:50Smile04 - samozrejme dokud jsem se nepodival na to kolik za to chcou..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 35 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
ja.va (00:41) • Přiznám se bez mučení, že diskuze pod články na ronnie.cz navštěvuji jen kvůli radám mí...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Jay32 (22:39) • já to vidím možná trochu jinak. Za prvé nechápu, proč jsou záběry na fotkách a videí po...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
eraZ (20:40) • Už pri prvotnom pohľade na fotky som mal ten pocit, že Lukáš mal najlepšiu formu. Teraz...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Patrick (12:31) • Ja som len preletel vysledky diky Miro
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
dzordn2 (06:54) • Je to v článku napsané. :-) `Celkem na pódiu pózovalo devět těžkotonážníků, mezi nim...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra