Reklama:
Zbývá už jen 41 ks kusů!
100 % Whey Protein + 500 g zdarma, vyberte si z 11 příchutí dříve, než dojdou zásoby! Více zde.

Na slovíčko s osobním trenérem Martinem Komárkem (II.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

V první části rozhovoru jste si mohli přečíst o Martinových soutěžních úspěších a o jeho
zkušenostech s kulturistikou v zahraničí, tentokrát bude řeč zejména o jeho trenérské činnosti.

Pojďme se teď více věnovat tvé momentální profesi, profesi trenéra. Hledal jsem na webu informace o tvé osobě a někde jsem našel, že za ty roky máš na své pažbě téměř pět tisíc tréninků s klienty. Souhlasí to?

Vlastně už ani nevím, protože když si to spočtu, tak týdně mívám téměř okolo 30 tréninků, za rok tedy téměř 1500 a takhle funguji posledních 6 let, takže… Je toho už docela hodně. To každopádně. Řekl bych, že určité zkušenosti tam asi budou... (smích) Snad jo.

Dá se vůbec popsat takový typický klient?

Velmi obtížně. Ten záběr je poměrně rozsáhlý, ale trochu upřesnit se to dá. Je to člověk ve středních letech, vyšší střední třídy, který už má svou životní situaci nějakým způsobem vyřešenou, dá-li se to tak nazvat. Muži ke mně většinou přicházejí s nějakým zdravotním problémem, ženy z důvodů estetických. Platí ale, že až na opravdové výjimky chtějí všichni lépe vypadat a do fitka přichází s tím, že na sobě chtějí pracovat.

A pracují?

Na rovinu? V drtivé většině nepracují. Všichni chtějí cíle, na které je potřeba makat. A toho bohužel lidi nejsou schopni. Všichni mi na vstupním pohovoru odkývají, že budou dodržovat dohodnuté zásady stravování, cvičení, frekvence tréninků apod. Pakliže by tak činili, ke svým cílům by došli. Bohužel (pro ně), velice záhy odpadnou a vrátí se ke svým stereotypům.

V čem si myslíš, že to je?

V mnoha věcech samozřejmě. Do jisté míry také v tom, že lidi jsou přehlceni informacemi, které se na ně valí ze všech koutů, zejména z toho komerčního. Mají poměrně zmatek v dietetických znalostech a chybí jim elementární znalosti stravy - co je potřeba jíst, co ne, co je to sacharid, v čem je obsažen protein apod. Přes les nejsou schopni vidět stromy a často se mě ptají na podružné a nepodstatné věci typu, který kreatin je nejlepší, který úchop při stahování kladky používat apod. Tohle by je mělo zajímat, až si vybudují určitý základ, pak mohou dolaďovat detaily. Ale právě ony základy stojí nejvíce dřiny a námahy a nikdo je nechce dělat.

Poslouchat tohle pořád dokola asi vyžaduje jistou dávku trpělivosti…

Je to ale někdy i zábava. Každý druhý mužský klient, který ke mně dorazí, začne konverzací takto: „Chtěl bych se zlepšit, ale nechci zase vypadat jako vy.“ To se musím v duchu trochu pousmát. I z těchto důvodů se vždy snažím raději nosit mikiny s dlouhými rukávy a předcházet tak jejich připomínkám. Ale i ženy mají velké obavy z toho, že jim rychle narostou velké svaly. To je samozřejmě nesmysl. Za ty roky jsem se ale s klienty naučil bavit na rovinu a rychle se je snažím uvést na pravou míru, aby neměli nereálná očekávání. Nicméně odpověď je ano, občas se musím obrnit větší trpělivostí. Ale dělám to rád, protože chci těm lidem opravdu pomoct.

Kdybys měl shrnout ty nejhlavnější důvody, proč svých vytyčených cílů lidé nedosáhnou?

Určitě to není nedostatek času a příliš mnoho jiných aktivit, jak se všichni vymlouvají. Lidi prostě nejsou schopni splnit základní předpoklady k tomu, aby se s jejich postavou něco dělo. Nejsou schopní chodit třikrát týdně cvičit, nejsou schopni hlídat si stravu, aby pravidelně pětkrát týdně jedli vhodné věci, nejsou ochotní ustoupit od zažitého stereotypu, ať už stravovacího, nebo co se týká trávení volného času. A pokud tam tyhle věci nejsou, tak se samozřejmě nehnou z místa! Lidi se bojí námahy. Tečka.

Trénuješ třeba i lidi, kteří se připravují na závody?

V žádném případě. Já si nemyslím, že jsem v téhle oblasti ten pravý odborník, a pokud někdo má tyhle dotazy, odkazuji ho jinam. Já na závodní kulturistiku odborník nejsem.

Jak se udržuješ v kondici ty sám? Jak často cvičíš?

Asi jako většina trenérů cvičím v dopoledních hodinách, kdy nemám klienty, a cvičím asi 5x týdně. Pořád se snažím trénovat naplno, byť se za ty roky tvrdých tréninků nevyhnu občasným bolestem a drobným zdravotním komplikacím. Držím se zásady, že pokud něco radím a doporučuji, tak jedině proto, že tak činím i já sám a vím, že to funguje.

Jaké tréninkové metody a splity jsi za dobu, co cvičíš, vyzkoušel? A u kterých jsi nakonec zakotvil?

Řekl bych, že za těch 15 let jsem postupně vyzkoušel snad všechny možné typy tréninku, které se postupně za ty roky objevovaly. Zub čas zatěžované tělo chtě nechtě postupně nahlodává a tréninky je pak nutno koncipovat podle momentální zdravotní situace. Takže některé cviky je nutno omezit nebo nahradit, některé vyloučit úplně apod. Tréninky je zkrátka nutno adekvátně přizpůsobovat momentální (zejména zdravotní) situaci. Tohle je velice individuální záležitost a každý si musí vhodný trénink po čase najít nebo objevit sám.

Měl jsem možnost trénink s tebou absolvovat a musím potvrdit, že ne každý cvičí tak dlouho jako ty. Cvičili jsme pouze záda a dvě hodiny uplynuly jako nic. To je u tebe běžné?

Víceméně ano. Jsem příznivcem větších tréninkových objemů, co se počtu sérií, cviků i celkové délky tréninku týče. Mám své zažité tempo, a jak jsi mohl vidět, nikterak čas nehlídám.

Vím, že je to poněkud citlivé téma, ale jak vnímáš ze své pozice trenéra kvalitu a obecně úroveň ostatních trenérů, kteří nabízí své služby na trhu? Ze své zkušenosti musím říct, že ne každý trenér vypadá a chová se tak, jak potom radí svým klientům. Čest výjimkám.

Komercionalizace ve fitness průmyslu bohužel generuje různé typy jedinců. Někteří získají status trenéra rychlokurzem a nemají možnost ověřit si na sobě to, co říkají, chybí jim zkušenosti. S vidinou snadného způsobu vydělávání peněz se začnou vydávat za guruy v dané oblasti a na tyhle lidi je někdy bohužel zoufalý pohled. Je to tak trochu součást začarovaného kruhu. Tihle poradci a rádoby znalci pak kolem sebe shromažďují lidi, které zásobují nekvalitními informacemi, místo opravdových rad nabízí různé doplňky a lidi pak věří, že se dá zhubnout a výrazně se zlepšit s minimem námahy apod. Viz různí nutriční poradci se dvěma bradami, osobní trenéři s větším břichem než hrudníkem a to myslím bez jakékoliv ironie. Tak to prostě je.

To jsi mi trochu nahrál na další věc, která mě zajímá, a sice tvůj názor na velké řetězce posiloven franšízového stylu, které už tady nějaký ten pátek rostou jako houby po dešti. Jak to vidíš z pozice zkušeného trenéra ty sám?

Pokud se budu bavit o těch opravdu dražších, pro někoho možná luxusnějších řetězcích, tak rozhodně neplatí, že čím dražší cena za osobní trénink, tím větší kvalita. Tam jsou totiž nastavena pravidla pro osobní trenéry výrazně jinak, a byť tyhle věci běžného klienta nemusí vůbec zajímat, tak platí, že skutečně kvalitní trenéři za těchto podmínek opravdu nechtějí pracovat a odcházejí do jiných, zpravidla menších posiloven. Já teď nechci zmiňovat konkrétní příklady a na kohokoliv poukazovat, ale znám mraky případů, které měly přesně tenhle scénář. Pak to vypadá tak, a opravdu bych se nerad kohokoliv dotkl, že v posilovně převažují dvacetiletí krásní hoši, kteří s nápisem "Trenér" na triku nabízí za poměrně velké ceny velmi mizerný produkt. Tihle lidé prostě nemohou mít zkušenosti srovnatelné se staršími trenéry.

Dobře. Blížíme se k závěru. Ve kterých pražských fitkách nyní trénuješ klienty a jak tě mohou případní zájemci kontaktovat?

Pro klienty jsem víceméně flexibilní, pracuji od začátku do konce otevíracích hodin. Nyní se nejvíce pohybuji ve fitku na Opatově v Opatovské a ve fitness Ella v Jesenici, kousek za Prahou. Kontaktovat mě mohou na mailu martin.trener@seznam.cz nebo na mých webovkách.

Martine, díky za tvůj čas a za zajímavé postřehy ke kulturistice a k povolání osobního trenéra.

Taky díky a zdravím všechny čtenáře. Portál Ronnie.cz považuji jednoznačně za českou jedničku a rád jsem přispěl do mlýna.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

26.05.12:53kult - Jak může trenér při práci se zákazníkem jíst?Jde to ve Fit..
25.05.00:21Mablung - Problém je v tom že i ti mladí trenéři se musí někde nauči..
24.05.23:04Horyn - no však už po mě jdou vývojáři od nutrendu, že jsou bez pr..+2
24.05.22:58Tomino... - Horyn- To je rada nad zlato, radši to tu moc nepiš, jinak ..+2
24.05.22:30Horyn - nejlepší kreáč jsou český vejce a tvaroh, nejlepší spalova..+1
24.05.21:49fobo - Intenzifikační techniky jsou pro velmi pokročilé a ti už o..+2
24.05.20:54Č174 - No stím názorem na letité zkušenosti trenérů mám trošku ji..-1
24.05.20:48guruhonza - Supr rozhovor, znovu. Vše, co říká, tak je pravda. Evide..+2
24.05.20:24Reichenberk - Tak to prostě je, těžko bojovat s větrnýmy mlýny. Tuhle pr..
24.05.19:31icepman - presne tak, nektery ty rychlokvasky, jako tim myslim trene..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 53 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVlastimil Kužel a Radek Filipi - trén...
Palec077 (08:49) • Byla to soutěž federace GPA/IPO (http://asupo.aap-powerlifting.com.ar/Docs/Eventos/Mund...
magazínVlastimil Kužel a Radek Filipi - trén...
Peter Ustinov (18:58) • Dobry den, nechci se Radka /ani nikoho jineho) dotknout, ale co je to za soutez, kdyz c...
magazínTipovací soutěž - Japan Pro 2019
LeToucan (12:17) • Ten Igor si teda dává nálož, zvládne vůbec tolik soutěží po sobě? :D
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra