Reklama:
DNES KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Akce nebude prodloužena! Více zde.

Ohrožuje aspartam naše zdraví?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

[Text: Milan Koukal] V USA i jinde na světě se zostřuje hořká bitva mezi vášnivými příznivci a odpůrci slaďoučkého aspartamu. Zatímco jedni umělé sladidlo velebí, druzí ho označují přímo za záludný jed, který doslova otravuje už i děti!

Aspartam je druhem umělého sladidla - dipeptid fenylalaninu a asparagové kyseliny. Jeho zrod se datuje do roku 1965. Americký kontrolní úřad pro potraviny a léky (FDA) povolil jeho užívání v roce 1974. Výrobky, které ho obsahují, se označují hlavně jako NutraSweet či E951. Dnes je konzumuje přes 200 miliónů lidí.

Kde všude ho najdeme?

Aspartam se nepoužívá jen jako stolní nízkokalorické sladidlo, ale obsahují ho nealkoholické nápoje (zejména tzv. light). Je ve žvýkačkách bez cukru, jogurtech i jiných mléčných výrobcích, obilovinách, marmeládách, majonézách, hořčicích či salátech.

Rozplyne se ve sladkokyselém nálevu určitých značek zeleniny a ovoce. Sladí vitamínové přípravky, některé druhy piv (včetně nealko), bonbóny, čokoládu, dezerty, zmrzlinu i další sladkosti… S aspartamem se můžeme setkat v zubních pastách a v některých farmaceutických produktech. Podle nejnovějších zjištění se objevuje až v 6000 druzích výrobků!

Je požehnáním nejen pro diabetiky!

Příznivci si chválí, že aspartam je asi 200krát sladší než sacharóza (řepný cukr) a nemá chuťově výraznou vedlejší pachuť jako třeba sacharin. Tvrdí, že se po něm netloustne, neboť jeho kilojoulová hodnota je prakticky nulová. Neškodí zubům a je vhodný nejen pro diabetiky. Esenciální aminokyselina fenylalanin navíc představuje důležitý neurotransmiter, tedy látku důležitou k přenášení nervových vzruchů. V organismu se mění na hormony noradrenalin a dopamin, které jsou rovněž neurotransmitery. Povzbuzují duševní i tělesnou aktivitu.

Může způsobit rakovinu i jiné hrůzy

Zdravotní nezávadnost aspartamu je předmětem sporů od počátku užívání. FDA už při povolení zdokumentoval 92 škodlivých příznaků při jeho časté konzumaci.

Patří sem otupělost, bolesti hlavy, únava, závratě, bolesti žaludku, bušení srdce, zvyšování hmotnosti, podrážděnost, úzkost, ztráty paměti, halucinace, vyrážky, záchvaty, slepota, hučení v uších, deprese, ztráta sluchu, křeče, ztráta chuti, nespavost, slabost.

Někteří odborníci aspartam dokonce spojují s nádory mozku, roztroušenou sklerózou, epilepsií, chronickými bolestmi svalů, trvalou únavou, Parkinsonovou i Alzheimerovou chorobou a cukrovkou. Nedávné pokusy s krysami v USA měly znovu dokázat, že vyvolává rakovinu.

Údajně ničí piloty

Odpůrci aspartamu argumentují, že již v květnu roku 1992 časopis amerického letectva Flying Safety zveřejnil alarmující zprávu: „Bylo zjištěno, že piloti, kteří pili dietní limonády s aspartamem, jsou více náchylní k závratím. Může je postihnout i nenadálá ztráta paměti či přeludy.“ Několik letounů se prý kvůli tomu dokonce zřítilo - a to i v roce 2010. Methanol, který se při rozkladu aspartamu uvolňuje, údajně způsobuje poškození zraku.

Přesto v roce 1994 sladidlo schválil evropský Vědecký výbor pro potraviny. Proti nejsou ani odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO).

Co se děje u nás doma?

Jako náhradní sladidlo je aspartam schválen i u nás (vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR z 29. 1. 2002, Sb. 54/2002, § 3, příloha číslo 2). Předpisy však stanoví maximální denní dávku tohoto aditiva v miligramech na 1 kg tělesné hmotnosti (tzv. ADI), kterou lze konzumovat po celý život.

U osoby o hmotnosti 70 kg je to 2,8 g čistého aspartamu (max. dávka 28 tbl) denně. Pro děti do tří let se toto sladidlo dnes pro jistotu vůbec nedoporučuje. Zde opravdu platí: Všeho s mírou!

Fenylketonurie je zákeřná

Na obalech četných poživatin čteme varování, že je nesmějí konzumovat osoby trpící fenylketonurií. Jde o vzácnou genetickou poruchu metabolismu, kdy postižení jedinci nejsou schopni metabolizovat fenylalanin, tedy jednu z esenciálních aminokyselin.

Obsahuje ji i aspartam, takže by mohl poškodit mozek. Této choroby se dnes naštěstí příliš bát nemusíme. U nás se zjišťuje již u kojenců screeningovým vyšetřením moči, v ČR postihuje necelý tisíc lidí.


Převzatý článek
Autor: Milan Koukal
Zdroj: 21. století
Použito se svolením vydavatele.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

25.03.11:54Boris Tiger - Nechápu, proč se všechno tak přeslazuje. Já zdaleka nepotř..+1
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Hockey1000 (22:13) • Můžeš to napsat jako podnět pro revizní komisi svazu měla by se tím zabývat https://www...
magazínJak si vedl Ondřej Fojtů na Europe’s...
Russ (21:17) • Ondrovi blahopřeji, je to neskutečnej borec.
magazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Karakal (15:20) • Může mi někdo z rozhodčích říct, kdo kontroluje dodržování plavek u žen? Jako bikiny ma...
magazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Hockey1000 (21:41) • Jsem týden marod a tak se to na pokoukání hodí, díky*79*
magazínIFBB Diamond Cup Malta 2024 - komplet...
Hockey1000 (21:40) • Mně se prostě líbí, jak si ty soutěže užívá a kolik moc jich absolvuje*79* Za mě borec*...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie