Reklama:

Tomáš Mach: rozhovor a forma před Amateur Mr. Olympia 2011

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Po úspěšném startu na Arnold Classic Amateur se naši závodníci Tomáš Bureš, Lukáš Osladil, Marek Vomáčka, Michal Sitter, Kateřina Kyptová a Jana Stöckelová chystají na další významnou soutěž - 1st IFBB Amateur Mr. Olympia, která se v rámci Grand Prix profesionálů koná již tento víkend.

Všichni jsou již na cestě a v českém sedmičlenném týmu je místo Honzy Kubíka tentokrát Tomáš Mach, který původně plánoval start na Arnold Classic v USA, ale nepříznivé okolnosti mu bohužel zkřížily cestu. Jak probíhala Tomášova letošní příprava, se dozvíte v následujícím rozhovoru.


Tomáši, kdy se vlastně u vás zrodila myšlenka připravit se letos na Mr. Olympia amatérů v Londýně? Je to splnění vašeho snu, cíle, který v závodní kulturistice máte, nebo je to spíš potřeba jakési motivace pro další postup, zlepšování se?

Londýn mám rád, mám zde řadu fanoušků a věřím, že tam bude super atmosféra. Další důvod je ten název. Dřív jsem říkal, že budu závodit na Mr. Olympia, ale nikdo mi to nevěřil, teď budu moci říkat, že jsem závodil na Mr. Olympia. (smích) Navíc se tyto závody konají na moje narozeniny. Smyslem této soutěže je nasbírat zkušenosti a přiučit se od našich nejlepších závodníků. Jedině, tak se budu moct srovnávat s těmi nejlepšími a díky tomu se budu moci zlepšovat.

Jestli se nepletu, plánoval jste původně i start na Arnold Amateur v USA. Nakonec jste ale v české výpravě chyběl. Přiblížil byste trochu důvody, které vás vedly k této změně? Nelitujete toho, že jste se nezúčastnil?

Na těchto závodech jsem si moc přál startovat a stále zůstává mým snem jednou se zde na soutěžní prkna postavit. Nemohl jsem se zúčastnit z rodinných důvodů. A kdybych se vydal do USA, tak jedině na delší dobu, abych získal více zkušeností od profíků. Těchto závodů si velice cením, a pokud bych na nich chtěl startovat, chci se zúčastnit s maximální připraveností, což jsem letos právě z rodinných důvodů nemohl.

Minulá sezóna byla pro vás bezesporu úspěchem - titul absolutního mistra Čech, krásná umístění na mistrovství ČR a Evropy... Četla jsem o vás, že jste titul absolutního mistra Čech věnoval své manželce k narozeninám. To je docela hezký a originální dárek. (úsměv) Určitě měla radost, že?

Když jsem to slíbil, musel jsem to splnit. (smích)

Jak probíhala celkově vaše příprava před Londýnem? Bylo vše podle plánu, nebo se vyskytly nějaké komplikace?

Zdravotní problémy jsem neměl, ale přípravu mi zkomplikovalo stěhování a "politika" v rodině. Po celou dobu přípravy jsem si udržoval formu okolo 110 kg s malým procentem podkožního tuku. Cvičil jsem stejně, nezkoušel jsem nic nového, žádné experimenty. Tréninky jsem měl až na konci dne, protože jsem měl mnoho zařizování okolo. Z doplňků jsem užíval standardně výživové suplementy od firmy XXtreme Nutrition, např. jejich protein, glutamin, Nitro, BCAA a další. Stravu jsem upravoval dle formy. Čím více se blížilo datum závodů, tím více jsem ze svého jídelníčku vyřazoval tuky. Strava se skládala především z proteinů (maso) a ze sacharidů (rýže, brambory, ovesné vločky).

Trénujete sám, nebo máte svého sparinga? Konzultujete s někým svoji přípravu na závody, nebo si vše řídíte sám?

Ač to mnoho čtenářů překvapí, trénoval jsem většinou sám a párkrát jsem si zatrénoval s neuvěřitelnou kulturistkou Kristýnou Tomaschovou, která by mohla jít všem příkladem svojí tvrdou disciplínou. Nicméně měl jsem tu čest zatrénovat si také v Profi-Gymu s vynikajícím závodníkem a moc fajn chlapem Pavlem Fabókem. Škoda jen, že bydlí tak daleko. Byl by mi rovnocenným parťákem. I na závodech by to možná dopadlo remízou.

Jak zvládáte dietu? Jste ten typ, který se tím musí fakt „prokousat“, nebo jste si už za ta léta zvykl a předsoutěžní přípravu berete jako nedílnou součást života?

Dietu zvládám docela dobře, ale letos jsem si to nechal na poslední chvíli, a to vlivem stresu, jak již jsem uvedl výše. Celkově beru přípravu na závody jako svůj koníček a zvládám to dobře. Psychika je závislá na rodinné pohodě.

Myslíte tedy, že jste spíš pohodář, kterého jen tak něco nevyvede z míry, nebo přicházejí občas i takové ty stavy, kdy byste s tím vším nejraději praštil a vykašlal se na to, kdy si říkáte: „A dost!“

Ne, je to můj život. Je to to, co dělat chci, má nedílná součást života, zábava.

Jaká bude letos kategorie nad 100 kg? Vím, že loni jste tak nějak pořád balancoval s hranicí nad a pod 100 kg, nakonec se vše rozhodlo až při vážení na ME.

Budu startovat v kategorii nad 100 kg, protože už jsem v této váze soutěžil a mým cílem je se zlepšovat, což znamená budování svalové hmoty, takže nechci být omezen limity.

Jak jste spokojený se svoji formou? Je některá partie, které jste se letos v tréninku věnoval více, kterou jste chtěl zlepšit? V čem si myslíte, že máte naopak přednosti, které by vám mohly pomoci k ještě lepšímu výsledku?

Moje forma se mění každým dnem a zhodnotím to až po závodech. Snažil jsem se zaměřit na slabiny a dál rozvíjet své silné stránky - úzký pas, široká ramena.

Sledujete formy a přípravu některých vašich soupeřů chystajících se na Mr. Olympia do Londýna?

Formy některých závodníků jsem viděl, ale těžko soudit dle fotografií. Závodníci mají výborné formy, ale těžko říci - dle fotek nemam představu.

Jste už „ostřílený“ závodník, přesto se ale zeptám - co nervy na pódiu? Jste kliďas, nebo býváte nervózní?

Dříve jsem býval nervózní, ale časem jsem začal být klidnější a nyní by to snad mělo byt v pohodě.

Volnou sestavu už máte pevně připravenou? Nebo budete ještě dopilovávat přímo na místě?

Ano, samozřejmě ji mám připravenou.

Nu, musí následovat otázka: Co po Londýně? Určitě to nezabalíte a nebudete se půl roku válet někde doma u televize. (úsměv) Máte už nějakou představu, které další závody budou vaším cílem?

To se bude odvíjet od toho, jak dopadnu na Mr. Olympia.

Příprava na závody, a vůbec celá kulturistika jako sport, je velice náročná nejen, co se vůle a životosprávy týká, ale také po stránce finanční. Máte svého sponzora, který by vám v tomto nějakým způsobem pomáhal, nebo si vše hradíte ze svého?

Mám sponzora, kterou je firma XXtreme Nutrition, od níž mám celoročně k dispozici pro mě potřebné suplementy, a to Whey Protein Isolate 92, 211 BCAA Malate, Nitro a Creatine Ethyl Ester Malate. Před sezónou samozřejmě ještě přidávám spalovače tuku od této firmy.

Kdo vám byl takovou největší oporou v přípravě na letošní sezónu? Chtěl byste někomu touto cestou poděkovat?

V tomto roce mi byl největší oporou můj kamarád Martin Rezek, který do mě vložil důvěru a půjčil mi klíče od svého fitka Profi-Gym ve Středoklukách u Prahy, takže jsem mohl cvičit v kteroukoli dobu a úplně sám ve špičkově vybaveném fitness centru. Pro kulturistiku je velké plus, když je fitko vedeno majitelem se srdcem závodníka v kulturistice. Poděkovat musím samozřejmě i své ženě, která se mnou přetrpěla celou moji přípravu a po celou dobu se mi, mimo jiné, několikrát denně starala o kvalitní teplou stravu. Již se smířila s tím, že nemohu mít jen namazaný rohlík. Také jí patří touto cestou veliký dík za milé překvapení a pomoc v začátku přípravy, za permanentku do fitness centra a doplňky výživy. Její vánoční dárek byl tak ze všech dárků, co jsem dostal, nejlepší.


Tomáš Mach v přípravě na Amateur Mr. Olympia 2011Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.03.22:48Habas - Nemyslim si,že by tam udělal velkou parádu,ale třeba tam u..+3
18.03.19:55randy-franta - Pavel stále soutěží! Nyní se připravuje na jarní sezónu. ..
18.03.19:10icepman - drzim palce Tome
18.03.19:10Bara - je myslím Pavel Fabók,který taky dříve soutěžil.
18.03.14:52rezoun - Přeju hodně uspěchu Tomašovi je to supr člověk a dříč +1
18.03.14:34jari - Trochu mi vadí a nechápu název soutěže, který IFBB zvolila..
18.03.13:49Zonaxxx - luxusná riťka na tej prvej fotke!
18.03.12:43total-magor - Tomáš vypadá luxusně. A stejně luxusně vypadá i ten týpek..
18.03.12:19Daniel Hill - nevím proč tam jde když vi že tam ti borci jsou uplně někd..
18.03.11:36Pažout - Koukám, že od mistrovství ČR nabral solidní množství svalo..
18.03.11:18ťuťuňuňu - tech slabsich noh, jinak je to dobrej kultik :)
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínDerek Lunsford v současnosti váží 113...
LeToucan (18:43) • A proč by měl být vítěz 212ky nějaký ambasador kulturistiky? Tahle role je snad přisuzo...
magazínDerek Lunsford v současnosti váží 113...
ZdenekRazic (18:17) • Ma vubec cenu ti odpovidat? Nerikam,ze ma byt komediant..ale od olympie o nem nebyla s...
magazínDerek Lunsford v současnosti váží 113...
xroll (15:21) • Na které soutěži se vyhrává titul ambasador? Třeba mu stačí být sportovec. K tomu nemus...
magazínDerek Lunsford v současnosti váží 113...
ZdenekRazic (16:46) • Kde je vubec konec Kamala? Vyhral titul a nic..to je ambasador jak vino. 🙊😂
magazínMasivní Nick Walker ladí formu pro da...
xien (11:37) • ty křečáky to je paráda v 25 letech.....kdoví jestli mu potom ty nohy uřežou až bude mí...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra