V první části článku jsme si pověděli něco o historii kettlebellu, o jeho výhodách a použití v tréninku. Dnes na Vás čeká druhá část ze zásobníku cviků.
Turkish get-up neboli turecký vztyk je velmi komplexní a nutno dodat, že také dosti obtížný cvik. Začínáme vleže přemístěním kettlebellu do jedné ruky kolmo natažené k zemi, například do levé ruky. Po celou dobu cviku držíme ruku v lokti propnutou. Levou nohu přisuneme blíže k tělu, zatímco pravou nohu přitáhneme patou směrem k hýždím. Volnou pravou rukou si pomůžeme k přenosu váhy na levou nohu, zatímco pravá noha se opírá o koleno a tvoří opěrný bod. Zatlačte chodidlem levé nohy proti zemi a pravou nohu používejte jako oporu. Nacházíte se v jakési poloze v dolní fázi výpadu. Nyní již nic nebrání v napřímení celého těla.
Po rozkliknutí obrázků naleznete vždy kompletní sekvenci daného cviku.
Sots press je zajímavou variantou military pressu prováděnou v plném dřepu. Pro správné cvičení je nutné stáhnout stehenní a lýtkové svaly, stejně jako celý střed těla. To nám umožní mít pod kontrolou stabilitu těla. Malé omezení plyne z polohy v dřepu, neboť kdo není schopen plný dřep provést, těžko bude sots press provádět.
Pistol neboli dřep na jedné noze - uchopte kettlebell do obou rukou, podobně jako volant automobilu. Nohu, která právě nepracuje, držte v průběhu celého dřepu co nejvýše. V dolní poloze vteřinu vydržte a postavte se. Při pohybu dolů brzděte pomocí hamstringů. Stáhněte břišní svaly, hýždě a stehenní svaly pro dosažení maximální stability.
Plank row neboli přítahy ve vzporu - zajímavá varianta přítahů kettlebellu v předklonu, protože výrazně zapojuje i svaly celého středu těla. Pokud je provedení přítahu obtížné, je možné cvik zlehčit rozkročením nohou, a tím přidáním dalšího podpůrného bodu.
Goblet squat - jedná se vlastně o přední dřep s jedním kettlebellem drženým ve stejné pozici jako u cviku pistol. Provádění je obdobné jako u varianty s velkou činkou.
Russian twist - cvik budující ocelové břišní svaly. Sedněte si na zadek a zvedněte nohy. Položte kettlebell do dlaně jedné ruky. Lokty tlačte proti žebrům a pomalu se pokládejte, až si skoro lehnete. Začněte přendávat kettlebell z jedné ruky do druhé.
Kroužení kolem těla - poměrně snadný, ale účinný cvik na svaly nadloktí, středu těla a předloktí sílící úchop. Provádění je prosté - stačí kroužit s kettlebellem kolem těla a před a za tělem si ho podat z ruky do ruky. Pozor na vyklouznutí kettlebellu hlavně před tělem, pád na palec bolí.
Obouruční bicepsový zdvih - opět jednoduchý, ale účinný cvik na biceps a střed těla. Kettlebell uchopíme mezi dlaně a tlačíme je k sobě. Začneme provádět bicepsový zdvih a v průběhu celého pohybu se díváme zpříma před sebe.
Přední dřepy - provádění tohoto cviku je obdobné jako jakýkoli jiný dřep, jen s tím rozdílem, že držíme v každé ruce jeden kettlebell v poloze jako na konci silového přemístění.
Military press - opět podobná varianta jako s jedním kettlebellem, ale obtížnější.
Double push press - velmi užitečný a poměrně náročný cvik hlavně na udržení stability těla. Cvik vyžaduje dobrou koordinaci a také sílu ramen.
Přítahy v předklonu - varianta cviku nahrazující totožný cvik s jednoručkami, potažmo s velkou činkou.
Přítahy ve vzporu - tento cvik je obtížnější variantou přítahů pouze s jedním kettlebellem. Držení ruky ve vzporu je výrazně ztíženo tím, že se již neopírá o zem, ale o nestabilní kettlebell. Cvik si vyžaduje pevný střed těla. Pro mírné zjednodušení je možné umístit špičky nohou dále o sebe.
Zdroje:
www.mikemahler.com
www.mensjournal.com
www.girevik-online.com
