Reklama:

Suplementy: proteiny (IV.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

Dříve, než začneme, dovolte mi malou rekapitulaci. V prvním díle jsme se věnovali historii proteinových suplementů, v následujícím pokračování jsme rozebrali technologii jejich výroby a v minulém „honu" na proteiny jsme přidali suroviny, ze kterých se proteinové přípravky nejčastěji vyrábí. Dnes se konečně podíváme detailně na syrovátkové proteiny, „night“ proteiny a také si představíme vhodné zástupce obou kategorií.


Syrovátkové proteiny

Nejčastější proteinové doplňky nacházející se na našich kuchyňských linkách. Sacharidy se dají vždycky nějak sehnat a dokonce levně, ale doplňovat každý den několik desítek gramů bílkovin je velice nákladné a pro „těžkotonážní“ jedince prakticky obtížné.

Syrovátkové proteiny se dříve marketingově označovaly jako „Whey“, aby byly lépe rozeznatelné od ostatních, ale v dnešní době to už není pravidlem, viz Hydro 77, Compress Colostrum, Compress D. T., Rox 68 a jim podobné. Syrovátkové proteiny můžeme dále dělit do tří skupin:

 • koncentráty
 • izoláty
 • hydrolyzáty

Koncentráty (WPC)

Koncentráty se pohybují v rozmezí 41 - 85 % obsahu bílkovin na 100 g výrobku. Obsahují také zbytky tuků a laktózy. Z uvedených tří skupin jsou nejpomaleji stravitelné (rozmezí 1,5 - 3 hodiny, záleží na konzumovaném množství a koncentraci), ale také nejchutnější. Existuje tu většinou určitá přímá úměra: Čím je protein méně koncentrovaný, tím je díky většímu obsahu sacharidů chutnější. Ačkoliv jsou takové proteiny chutné a levné, kvůli nižší koncentraci budete muset dávkovat větší množství, tudíž zřejmě balení dříve spotřebujete a je vhodné zvážit, zda se nevyplatí investovat do koncentrovanějších zdrojů (kolem 80 %). Nyní uvedu vhodné zástupce pouze z našeho e-shopu (vzhledem k tomu, že je v ČR nespočet e-shopů, není mým cílem srovnávat všechny proteiny, které jsou v ČR k dostání - v takovém případě by toto pokračování snad nikdy nevyšlo). Jelikož vím, že mezi námi jsou i studenti, kteří mají hluboko do kapsy, vždy uvedu pár přípravků z vyšší i nižší cenové třídy. Aby však nedošlo k omylu, musím upozornit, že cena vždy neurčuje to, jak je výrobek kvalitní.

Vhodní zástupci z vyšší cenové třídy:

 • Natural Whey, Instant Whey Deluxe (Reflex Nutrition)
 • Compress D. T. (Compress Expand)
 • Laktofit 80 High Performance (Promil)
 • Excelent Protein 80, 100 % Whey Protein, Future Spectra 75 (Nutrend)
 • Synergy Iso-7, Pharma Whey (PhD Nutrition)
 • Rox 78, Rox 68, 100 % Whey Protein (Aminostar)
 • Whey Shake (Syntrax)
 • 100 % Whey Protein, 100 % Whey Protein Professional, 100 % Whey Delite (Scitec Nutrition)

Vhodní zástupci z nižší cenové třídy:

 • Protein Junior 65, Laktofit 65 Whey Protein, Whey Protein 80 (Promil)
 • Future Mirrage 60 (Nutrend)
 • Professional WPC 60, Professional WPC 80 (Extrifit)
 • 100 % Pure Whey Star, Ultra Whey Protein (Aminostar)
 • Whey Protein Blend (All The Whey)
 • Syngex Whey Protein (VPX Sports)
 • Anabolic Whey Pro (Metabolic Optimal)
 • Pure Whey (Champion Nutrition)

Izoláty (WPI)

Dostáváme se k těm nejkoncentrovanějším a druhým nejrychlejším zdrojům. Izoláty kladou důraz na vysoký podíl bílkovin ve výrobku. Jejich koncentrace se pohybuje cca v rozmezí 85 - 95 %. Výhodou je jejich již zmíněný vysoký obsah bílkovin, minimum tuku a laktózy, tudíž i lidé, kteří trpí laktózovu intolerancí, by si mohli přijít na své. Patří mezi nejvhodnější kandidáty do redukčních období. Jejich nevýhodou je, že oproti koncentrátům obsahují menší množství vitamínů (někdy vůbec) a prospěšných látek pro organismus. Chuť je často méně příjemná. Izoláty se pohybují samozřejmě v té nejvyšší cenové sféře a najít kvalitní produkt s přiměřenou cenou je někdy oříškem, ale přesto se budu snažit opět rozdělit tyto produkty na dvě cenové skupiny.

Vhodní zástupci z vyšší cenové třídy:

 • World No. 1, CFM Whey Isolate (Aminostar)
 • Micro Whey (Reflex Nutrition)
 • Compress Colostrum (Compress Expand)
 • CFM Protein 90 (Vitalmax)

Vhodní zástupci z nižší cenové třídy:

 • 100 % Whey Protein Isolate - 2,3kg balení (ATP Nutrition)
 • Professional CFM Iso 90 % (Extrifit)
 • Whey Protein Isolate (All The Whey)

Hydrolyzáty

Nejrychlejší zástupci syrovátkových proteinů. Tyto produkty jsou vyráběny hydrolýzou syrovátky. Stupeň hydrolýzy také určuje kvalitu finálního výrobku: Čím větší stupeň hydrolýzy, tím jsou molekuly bílkovin menší, a proto rychleji a lépe stravitelnější. Jasnou nevýhodou je cena a chuť - díky štěpení je finální produkt vždy hořký a záleží na výrobci, jak si s ochucením „vyhraje“, aby měl absolutní finální produkt co nejvyšší podíl proteinů a zároveň byl chuťově přijatelný. Na trhu se ještě moc hydrolyzátů nenachází, jejich výroba je velice nákladná. Jen některé z firem se do produkce hydrolyzátů dosud pustily.

Vhodní zástupci:

 • Hydro 77 (Extrifit)
 • Hydrolyzed Whey Protein Isolate (All The Whey)

„Night" a vícesložkové proteiny

Na trhu můžeme najít velké množství vícesložkových proteinů, skládajících se z kaseinů, vaječného albuminu, syrovátkového koncentrátu (izolátu), případně hydrolyzátu. Takové produkty jsou vhodnými zástupci, pokud si nemůžete dovolit čistě noční protein, který má většinou jen jeden bílkovinný zdroj a je dražší než vícesložkové proteiny. V této kategorii již nebudu proteiny cenově rozdělovat, pouze oddělím vícesložkové proteiny od nočních.

Vhodní zástupci nočních proteinů:

 • Night Protein 70 (Promil)
 • Pro Long (Scitec Nutrition)
 • Night Effective Proteins (Aminostar)
 • Compress N. T. (Compress Expand)
 • Micellar Casein (Reflex Nutrition)

Pokud se podíváme na složení všech přípravků, nejvhodnějšími nočními proteiny z celého výběru jsou jednoznačně Micellar Casein a Compress N. T.

Vhodní zástupci vícesložkových proteinů:

 • Matrix (Syntrax)
 • MyoFusion (Gaspari Nutrition)
 • Syntha 6 (BSN)
 • Pharma Blend 6 HR (PhD Nutrition)
 • Long 80 - 7 Hours (Extrifit)
 • Formula 80 Evolution (Multipower)
 • Peptide Fusion (Reflex Nutrition)

Jak a kdy užívat?

„Kdy a jak dávkovat tyto suplementy? Jak v tréninkové a netréninkové dny? Kolik gramů toho zázračného prášku si mám vlastně vzít po tréninku? Stane se něco, když si protein nevezmu? Přijdu o pracně vybudovanou svalovou hmotu, když protein mít nebudu?" Takových dotazů vídám denně mraky, proto bych rád uvedl vše na pravou míru, jak jen to nejvíce bude možné. Nejdříve uvedu obecné dávkování a poté připomenu něco málo k suplementům.

Obecně se uvádí, že po tréninku byste měli přijmout cca 0,3 g rychle a dobře stravitelných bílkovin na každé kilo tělesné hmotnosti. V praxi to bude znamenat pro 80kg sportovce 24 g syrovátkových bílkovin (koncentrát, izolát či hydrolyzát). Je důležité si uvědomit, že každý výrobek má nějakou koncentraci, tudíž si musíte dávku vypočítat, nejedná se tedy o 32 g prášku.

Mimo potréninkovou dobu je možné proteiny také užívat, ale doporučuji upřednostňovat pevnou stravu a proteinové přípravky zařazovat opravdu jen v nutnosti a případech nouze. Je zcela normální, že výrobci uvádějí například takovéto doporučené dávkování: "Konzumovat v tréninkový den 3x. V netréninkový den ráno, na svačinu a k večeru." Řekněte sami, kdo by to na svůj výrobek také nenapsal, kdyby věděl, že zákazník díky uvedenému dávkování koupí další balení dříve, než kdyby tam stálo: "Dávkovat v potréninkovou dobu v adekvátním množství. V ostatních denních dobách, jen pokud potřebujete doplnit bílkoviny a nemáte možnost jiného zdroje."

Je nutné si uvědomit, že suplementy jsou v první řadě doplňky a doplněk je od slova doplňovat, nikoliv nahrazovat. Většina lidí si určitě myslí, že bez suplementů to nepůjde a nedostaví se žádné velké výsledky, ale opak je pravdou. Základem je vždy kvalitní a pestrý jídelníček, správný trénink a dostatečný odpočinek potřebný k regeneraci a růstu. Pokud všechna tato kritéria člověk splňuje, ve cvičení je již pokročilejší (1 - 2 roky cvičení), a i přes veškeré strategické pauzy, cyklování tréninků apod. se již výsledky nedostavují, může takový jedinec začít přemýšlet nad doplňky. Opravdu neberu jako správnou argumentaci kluka začínajícího se cvičením a vážícího 60 kg, že nelze z běžné stravy dostat adekvátní příjem bílkovin, a proto by si měl pořídit protein. Podobné argumentace jsou založené na pouhé lenosti, protože není přeci nic snazšího, než si vzít pikslu, vysypat prášek do sklenice s vodou, rozmíchat a vypít. Začátečníkům, kteří jsou na počátcích zdokonalování svého těla, doporučuji přečíst tento článek našeho partnerského webu. Věřím, že většina začátečníků, kteří sváděli vinu na protein (či jiné suplementy), protože s ním nepřibrali, se díky článku trknou do hlavy a změní svůj přístup k jídlu, cvičení nebo odpočinku.

Po pročtení dnešního článku o rozdělení proteinů dle jejich využití a obsahu látek si jistě již sami umíte dobře určit, který by byl pro Vás ten nejvhodnější. Pro snadnější orientaci a výběr jednotlivých typů proteinů můžete využít interaktivní porovnávání proteinových suplementů podle složení a procentuálního zastoupení bílkovin přímo v našem internetovém obchodě.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

15.04.07:06renso - Sakra... To měla být reakce na Teleclovek...
15.04.07:06renso - Já ho kupuju jen proto, že ho mám za padesát procent... Al..
14.04.22:25Teleclovek - Již podruhé jsem si koupil 4,5 kg proteinu Pure Whey maxx ..
21.03.16:22eSko - Zřejmě se zde v e-shopu nepohybuješ dlouho. Ta běžná cena,..
21.03.16:19The.FleX - Jak do tisícovky, tam je běžná cena 1600, to že je akce je..
21.03.09:38eSko - Mrkni na ceny, vždyť D. T. stojí necelých 1400, WPC 80 je ..+1
21.03.09:34The.FleX - Proč máš Compress D. T. (Compress Expand) ve vyšší cenové ..
01.02.22:42makojakopako - v dnešní době má bohužel hluboko do kapsy nejen student,al..+1
31.01.17:59eSko - Máte pravdu, v tom jsem pochybil a špatně tento protein za..+3
31.01.17:44Adict - Zdravím. Už nejakú dobu užívam Myofusion. Stavbou som Ekto..+3
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra