Reklama:
Zbývá už jen 43 ks kusů!
100 % Whey Protein + 500 g zdarma, vyberte si z 11 příchutí dříve, než dojdou zásoby! Více zde.

Pravda o smrti Andrease Münzera: rozhovor s Nasserem El Sonbatym

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

[Text: David Robson] Dne 14. března zasáhla celý kulturistický svět devastující zpráva o smrti špičkového profesionálního kulturisty Andrease Münzera. Tato tragická smrt rozhodně nepřidala na již beztak pošramocené pověsti kulturistiky a média včetně zástupů lidí mimo tento sport spustila mocnou lavinu kritiky na celý kulturistický svět a jeho trendy v nadužívání anabolických steroidů a ostatních látek, které s kulturistikou souvisí.

Smrt Andrease jen potvrdila domněnku v mysli mnoha skeptiků, že kulturistika, a to nejen ta profesionální, je plná zneužívání nedovolených prostředků a že všichni ti, kteří cvičí pro nárůst svalové hmoty, jsou na sebezničující misi. Proč? Protože „transformační proces“ přeměny těla automaticky vyžaduje podpůrné látky pro jeho dokončení.

Andreas Münzer získal profesionální status na Světových hrách v roce 1989 a po celou svou kariéru patřil mezi nejoblíbenější zástupce kulturistiky, zejména pro svou skromnost, vždy přátelskou náladu a fér jednání vůči všem, s nimiž přišel do kontaktu. V žádných historických záznamech, rozhovorech nebo článcích nenajdete jediné křivé slovo na jeho adresu.

Vždy se držel spíše v ústraní, choval se ke všem pokorně a klidně. Nade všemi vynikal svou poctivou a tvrdou tréninkovou disciplínou, jak v posilovně, tak na soutěžních pódiích. Do dnešních dnů by se stěží našel nástupce, který by jej předčil v úrovni svalové definice dotažené do absolutní, až téměř komiksové vyrýsovanosti, která hraničila s živou anatomickou mapou těla. Jeho viditelná svalová vlákna na ramenou, hrudníku nebo stehnech byla a dodnes jsou legendární.

Celou svou sedmiletou kariéru udržoval sám sebe v hektickém tempu a kolotoči soutěží, seminářů, exhibic a nepřetržitého tréninku. Nutnost neustále stabilní formy s sebou nese požadavek na velmi dlouhé nízkokalorické diety a také výraznou a nepřetržitou výpomoc zakázaných prostředků.

Andreas pocházel z Rakouska, jeho kulturistický vzor je tedy zřejmý a stejně jako jeho idol se nespokojil s ničím menším než s maximem dosažitelného. Možná překvapivě směřoval Andreas vždy své snažení na jinou část sezóny než všichni ostatní, a sice na jarní Arnold Classic, ve které startoval celkem šestkrát (v letech 1990 - 1996, vyjma roku 1992). Příprava na soutěžní rok 1996 byla jeho poslední, na Arnoldovi získal 6. místo a týden nato startoval na své osudové soutěži San Jose Invitational, kde dokonce obsadil příčku sedmou. Soutěž San Jose již absolvoval ve velkých bolestech a krátce po ní byl s bolestmi v oblasti žaludku převezen do místní nemocnice.

Spekulace možných variant jeho smrti se vynořily téměř okamžitě. Je nepochybné, že steroidy a ostatní látky sehrály svou roli, ale je toto celá pravda? Pokud ano, proč ostatní kulturisté, někteří dokonce Andreasovi souputníci z let devadesátých, soutěží dodnes bez větších známek zdravotních problémů a v čem tedy byla jeho smrt tak výjimečná?

Od té doby uplynulo již mnoho let. Následující rozhovor s velkým Nasserem El Sonbatym, další legendou z 90. let a tehdejším velkým kamarádem Andrease, vnáší do tohoto smutného příběhu nové pohledy a snaží se některé novinářské „pravdy“ minimálně poopravit.

Nassere, je o tobě známo, že jsi měl v minulých dobách k Andreasovi poměrně blízko, určitě blíže než ostatní kolegové z pódií. Musíš tedy mít důvěrné informace o pozadí jeho profesionálního kulturistického života. Podělíš se o ně?

Samozřejmě. Andreas byl jedním z nejpříjemnějších a nejupřímnějších kulturistů, se kterými jsem se kdy za svou kariéru setkal. Svou postavou si získal srdce mnoha opravdových hardcore fanoušků.

Jak je asi známo, Andreas, ač původem z Rakouska, žil a trénoval v Německu. Vlastníkem posilovny, ve které pracoval Andreas jako trenér, byl známý Albert Busek. Člověk, jenž založil největší evropský kulturistický časopis Sport Revue a který byl také dlouhá léta viceprezidentem IFBB pro Evropu.

Busek Andrease zaměstnával a celou dobu se z něj snažil vymáčknout vše, co se jen dalo, a to po všech stránkách. Byl to jeho kůň a svým způsobem dojná kráva. Busek se o Andreasovo zdraví nijak nezajímal. Tvrdilo se také, že Andreasovi zakazoval lékařské kontroly. Svými dobrými styky zařizoval neustálá exhibiční vystoupení a Andreas byl v jednom kole.

Ještě něco k jeho původu… Je to zvláštní, ale ze své osobní zkušenosti mohu říct, že pokud se Andreasovi na soutěžích dařilo a na exhibicích vypadal dostatečně ostře a připraveně, všichni Němci jej brali za svého. Ale v momentě, kdy něco nebylo stoprocentní, jej ihned dovedli odepsat a mluvit o něm jen jako o druhořadém Rakušákovi. Dodnes jsem dobrým přítelem jeho tehdejší přítelkyně Elizabeth Schwarzové, která s ním po dlouhá léta žila. Elizabeth byla a stále je velmi atraktivní ženou, mimo jiné získala druhé místo na mistrovství světa, a to hned třikrát.

Ale zpátky k Andreasovi. Poprvé jsem jej potkal v roce 1993 v Paříži na jedné soutěži, kde jsem jej porazil a nominoval se tak poprvé na Mr. Olympia. V téhle době jsem měl ve vyrýsovanosti ještě navrch, ale ne nadlouho, protože to, co na pódiích začal Andreas předvádět, bylo na svou dobu nevídané. Pojem vyrýsovanosti a formy posunul o notný kus dopředu. Svou fazónu si držel i mimo sezónu, kdy vypadal lépe než 80 % dnešních kulturistů na soutěžích.

Vše, co dělal, absolutně podléhalo kulturistice, téměř veškerá jídla, která konzumoval, byla naprosto dietní a bez jakéhokoliv tuku. V dlouhodobém měřítku to jistě nebyla a není ideální cesta. Pamatuji si, že jsem jej viděl jíst „nezdravé“ jídlo pouze jedinkrát, a sice po mém vítězství v roce 1993, kdy jsme jej s mou tehdejší ženou vzali ven na jídlo. Andreas si dal jeden jediný hamburger a ihned poté pokračoval s klasickými kuřecími prsy a vařenou rýží. Vždy dbal na vysoký příjem bílkovin v podobě kuřecích a krůtích prsou, nízkotučných ryb a velkého množství vaječných bílků, které mimochodem miloval, a velmi věřil v jejich nutnost. Také byl velkým fandou umělých sladidel.

Bavili jste se někdy přímo o jeho anabolických kúrách?

Že bychom se o tom spolu konkrétně bavili, to zase ne. Jednou Andreas vytáhl legrační příhodu, jak si mu Paul Dillet stěžoval, že ho bolí zadek ze všech těch injekcí, že si ani nemůže pořádně sednout. Bez ohledu na to, jak Andreas vypadal, je-li někdo vyrýsovanější nebo větší, rozhodně to hned neznamená, že toho bere více. Tato přímá úměra samozřejmě neplatí, avšak spousta lidí, včetně těch, kteří kulturistice poměrně rozumí, si to myslí. Velmi mě mrzí, že po Andreasově smrti dovolil Busek pošlapat jeho pověst a neudělal vůbec nic, aby se jej alespoň po smrti zastal a očistil jeho jméno. Média zavětřila senzaci a vyzobávala na vodě postavené výmysly, pomluvy a lživá obvinění proti němu. Busek mohl svou vlivnou pozicí toto změnit, ale neudělal absolutně nic.

Není mi známa žádná událost, při které by zaznělo Andreasovo jméno v negativní souvislosti, nebo že by o něm někdy kdokoliv něco špatného řekl. Můžeš toto potvrdit i svou zkušeností?

Každopádně. Co se týče Andreasovy povahy, o tom by měla nejlíp vědět jeho přítelkyně Elisabeth Schwarzová. Když jsem se jí jednou ptal, jestli jeho předsoutěžní periody bývají trochu divočejší, rozumíš, jestli jej steroidy dovedou trochu proměnit, prostě jestli se projevuje „steroid rage“, její odpověď byla jednoznačná: „V žádném případě!“ Andreasův klid a pohoda byly prostě všudypřítomné. Takže k tvé otázce: Ne, nikdy jsem neviděl ani neslyšel, a to ani z doslechu, jakoukoliv špatnou věc na Andrease. Nechával za sebe mluvit své tělo, ne ostrý jazyk, jako to dělají jiní. Jednu věc vím zaručeně - řeči o velkých a intenzivních dávkách steroidů, jak o nich byla řeč v médiích, nejsou pravdivé. Vím, o čem mluvím, a jestli se chcete bavit o extrémech, pojďme se bavit o jiných kulturistech: Mike Francois, Roland Cziurlok, Miloš Šarčev, Sonny Schmidt, Greg Kovacs a tak bych mohl pokračovat.

Víš, v roce 2001 jsem s Elizabeth sám chodil a o tomto tématu jsme se spolu bavili na rovinu. Říkala mi, co Andreas bral. Navíc jsem viděl jeho lékařské zprávy a osobní „rozpisy“ steroidových kúr. Opakuji, že to, co uváděla německá média, byly absolutní lži. Byl jsem svědkem toho, že „obyčejný“ vítěz soutěže Mr. USA, mimochodem se jedná o amatérskou soutěž, toho bere více.

Pak se německá média pustila i do mě, prohlašovali mě za příští německou oběť a rovnou mě přejmenovali na „chodící lékárnu“. Být velký ještě neznamená brát toho nadměrně více než ostatní, to je, jako bych řekl, že Cutler, Coleman nebo Yates byli nebo stále jsou tak velcí proto, že více sypou. Nesmysl. Stejně jako neplatí, že ti, kteří se umísťují hůře nebo jsou prostě objemově menší, toho berou méně.

Říkáš, že jsi měl možnost nahlédnout do „lékařských“ zpráv. Vzpomeneš si, co obsahovaly?

Nechci jít do detailu o tom, co Andreas bral. Ale se vší vážností mohu říct, že to, co jsem viděl a četl, se nijak nelišilo od látek a množství, které brali ostatní kulturisté. Andreas více preferoval steroidy založené na vodě a naopak bral méně „těžkých“ věcí jako například vysoké dávky testosteronu cypionátu, enantátu, Omnadrenu, Sustanonu, Anadrolu 50 apod. Pokud bych měl pocit, že Andreas nadužíval steroidy výrazně více než ostatní, neměl bych problém to říct na rovinu. Rozhodně se nemohl rovnat lidem typu Greg Kovacs, Dave Palumbo nebo Miloš Šarčev.

Jaký je tedy tvůj názor na to, že steroidy výrazně přispěly k jeho smrti?

Nemyslím si, že vždycky existuje jeden konkrétní důvod, proč v těchto případech člověk zemře. Tzv. „experti“ na toto téma vždycky vysypou z rukávu jeden konkrétní důvod, ale takhle to není. Dle mého názoru se vždy jedná o kumulaci osobních dispozic nebo kombinaci několika faktorů, které pomalu ale jistě útočí na tělo.

Nedávno jsem četl, že v Japonsku se rozvíjí fenomén náhlého umírání lidí pracujících v kancelářích, tedy lidí, kteří, dá se říct, nepracují fyzicky, ale hlavně mentálně, a jak víme, v těchto končinách není nezvyklé pracovat 80 - 100 hodin. Pak se tedy ptám: souvisí tato úmrtí s nějakými drogami, jídlem, spánkem či nějakou chemickou dysbalancí v těle nebo mozku, nebo to může jednoduše souviset s extrémním stresem? Copak nemůže také kulturista, který své tělo v extrémně dlouhém čase vystavuje extrémním stavům, také zkolabovat celkovým vyčerpáním a stresem? A pokud ne, tak proč někteří lidi ano, a kulturista ne?

Máš jistě také na mysli permanentní dávky steroidů, které primárně slouží v předsoutěžní přípravě, a jak jistě víme, tehdy jsou dávky, jejich kombinace a zejména nedostatek energie přijaté ze stravy více nebezpečné než v jiných obdobích. A o Andreasovi se vědělo, že se snažil v předsoutěžní formě být skoro pořád. O jaké steroidy v jeho případě šlo a jak si myslíš, že ho mohly poškodit?

Předně chci říct, že se domnívám, že jakékoliv látky, byť i naordinované lékařem, jsou-li užívané po dlouhou dobu, nemohou tělu dlouhodobě prospívat a nutně způsobí nějakou formu poškození nebo újmy. Kulturisté užívají v předsoutěžní fázi látky rozpustné ve vodě, jako je např. Winstrol, a tyto látky zůstávají v těle relativně krátkou dobu.

Oproti tomu, pokud se látky typu Parabolan, Equipoise či Masteron v injekční formě nebo např. primobolan acetát a oxandrolon ve formě tablet užívají po delší časovou periodu, řádově měsíce nebo i roky s pouze minimálními pauzami, pak jsou samozřejmě důsledky na organismus mnohem závažnější.

No a pokud k tomuhle mixu přidáme fakt, že předsoutěžní dieta znamená minimální kalorický příjem a harmonogram soutěží nebo exhibicí je více než nabitý, pak takový režim nemá se zdravým stylem nic společného. Přidejme dále věci typu injekce růstového hormonu, IGF-1, inzulínu, hormonu štítné žlázy apod. a tělesný a hormonální systém je v totálním chaosu. Pochopitelně, někdo toto zvládá levou zadní a nepociťuje na sobě žádné negativní známky, zatímco na jiného to může mít vedlejší efekty velmi radikální. Někteří lidé, a Andreas byl jedním z nich, mohou mít genetické problémy s vředy nebo slinivkou a ne vždy o tom ví. Všechno toto dohromady může bez pravidelných lékařských kontrol mít katastrofální důsledky.

Známý německý týdeník Der Spiegel, který se prodává ve více než miliónovém nákladu, byl primárním zdrojem všech senzací a polopravd o životě Andrease, které jej po jeho smrti představovaly jako dokonalé monstrum, a čtenář dostával po kouscích falešné obrysy člověka, jehož život byl prezentován jako hraničící téměř se sektářstvím, na jehož oltáři bylo uctívání všech zakázaných látek přibližujících člověka k vytoužené a téměř ďábelsky dokonalé muskulatuře. Jakékoliv Andreasovy kulturistické úspěchy byly snižovány na pouhé nadměrné užívání steroidů. Víš, německá média jsou obecně velmi protikulturisticky laděna, dokonce i kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, byť původem Rakušan, je permanentně haněn za svou kulturistickou minulost.

V letech 1995 až 1996 se Andreasovy výsledky na soutěžích zhoršovaly. Zaznamenal jsi také výrazný pokles jeho formy?

Neřekl bych přímo, že se viditelně zhoršovala jeho forma, jednalo se pouze o jeden nebo maximálně dva roky. Je normální, že forma občas poklesne, s tím zápasili v minulosti i Arnold, Samir Bannout a mnozí další… Určitě však můžeme říct, že v případě Andrease začalo jeho tělo reagovat jinak. Léta zaběhané režimy se jednoduše vyčerpaly a na steroidy a drastické diety odpovídaly v menší míře, než byl zvyklý. Stále zůstával v dobré formě mimo sezónu, ale jeho forma na pódiu už nebyla tak dechberoucí. Rozdíly formy v průběhu celého roku se postupně srovnávaly a vypadal pořád stejně.

Od určitého momentu Andreas dokonce ještě přidal další stupeň, jeho tréninky byly ještě intenzivnější, zkoušel různé nové tréninkové postupy, jeho odhodlanost a disciplína dosahovaly maxima, ale přesto všechno už jeho tělo ze sebe nedovedlo vydat více. Když zemřel, byl na absolutním vrcholu fyzické vyčerpanosti a lidských možností. To, co mu již nedávaly steroidy, chtěl nahradit fyzickým a mentálním výkonem za hranicemi možností. V poslední době před svou smrtí také velmi trpěl různými bolestmi.

Z velké části z toho viním Buseka, protože po Andreasovi vyžadoval absolutní dokonalost non stop, vždy perfektní připravenost, aby jej mohl kdykoliv poslat na exhibici, vždy dokonalý úsměv a až nadlidskou vyrýsovanost po celý rok. Chtěl mít z Andrease dokonale fungující stroj, ale i stroje mají občas své výpadky. To si však Andreas u Buseka dovolit nemohl.

Pro tyhle lidi je příliš snadné mluvit o klesající formě - ze svých lidí chtějí mít novodobé gladiátory, kteří budou kdykoliv připraveni vystoupit na pódium a generovat pro ně finanční zisk. Kulturisté by neměli končit s téměř fatálními zdravotními následky, jako tomu bylo u Flexe Wheelera, Dona Longa, Toma Prince a mnoha dalších. S kulturisty je mnohdy zacházeno podobně jako se závodními koňmi. Pokud si sportovní kůň zlomí nohu a není již nadále schopen přinášet peníze, je okamžitě na odstřel, resp. smrtelnou injekci. Mnoho kulturistů končí podobně, s tím rozdílem, že těch injekcí steroidů je v průběhu let mnohem více. Extrémně náročným požadavkům vypadat pořád skvěle totiž vyhoví pouze ti, kteří se smíří s nekonečnou brutální dietou a pravidelným užíváním steroidů.

Pokoušel se někdo Andrease varovat, aby trochu ubral plynu, co se týče steroidů, nebo trochu upravil svou striktní dietu?

No, vždycky se najdou řeči, které mají charakter rádoby varování, ale s výjimkou nejbližší rodiny nebo skutečných přátel jsou to jen kecy bez obsahu. Lidé kolem Andrease se vždy snažili z něj vytáhnout maximum informací ohledně tréninku, steroidů apod. Na ničem jiném jim nezáleželo. Také často využívali, nebo lépe řečeno zneužívali, jeho dobrosrdečnosti a bohužel měl kolem sebe mnoho falešných přátel včetně tréninkových partnerů, kteří se pouze chtěli pohybovat kolem něj.

Víš, já mám takovou tezi: Pokud by se Andreas nejmenoval Münzer, ale měl nějaké anglicky znějící příjmení, jeho kariéra by dost možná nabrala jiný kurz a více by se prosadil v USA. Hlupák může namítnout: „Ale Arnold byl přece taky Rakušák.“ No, to je sice pravda, ale Arnoldův příběh je ze 70. let a tehdy měl všechno pod palcem jistý chlapík Joe Weider a co ten řekl, to platilo. Andreas byl jiný, neměl Arnoldovo charisma.

Díky za tvou upřímnost a otevřenost. Chceš ještě něco dodat na závěr?

Spíše na smutný závěr. Bez ohledu na to, co se psalo v médiích, jeho pravá smrt nastala takto: Po své poslední soutěží (San Jose Pro v roce 1996) začal Andreas vnitřně krvácet a posledních 30 hodin svého života prožil ve velkých bolestech. Okamžitě byl transportován do místní nemocnice a poté letecky přes oceán do Mnichova. Krátce po přistání v Německu jeho srdce přestalo pracovat a převozu do nemocnice se již nedožil.


Původní článek: Andreas Muenzer - The Untold Story In An Interview With Nasser El Sonbaty
Autor: David Robson
Zdroj: Bodybuilding.com
Překlad: David Havlíček
Přeloženo se svolením autora.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

09.01.16:57ťuťuňuňu - to je snat logicke, vzdyt telo u profesionalu, kteri sou t..-1
09.01.15:50Johncreasy - Já tedy nevím, ale většina lidí jeho křeče připisovala tuš..
09.01.14:0770mMyW!53 - mas pravdu napsal jsem to spatne, myslel jsem to jinak: Ko..
09.01.12:02thomasos - mna by este aj zaujimalo co sposobilo ten celtelovy krc co..
08.01.22:12Johncreasy - Tommy ty vždycky řekneš takovou kravinu. `Tomu říkám závaž..
08.01.20:44BeBeMan - http://deposit.ddb.de/cgi-bin/dokserv?idn=981343554&dok_va..
08.01.17:22DiamonD123 - je to z anglický wikipedie, takže by to pravda mohla bejt ..+1
08.01.16:1970mMyW!53 - Tak jestli ej to pravda tak je to masakr´. Tomu rikam zava..
08.01.16:01DiamonD123 - příčiny smrti z wikipedie Pitva dal příčinu smrti jako ..+1
08.01.15:41MikeJ Mezomorf - pisal ze si zemrel..kvoli vykrvacaniu cez vred..ked vies z..+1
08.01.11:53AdamVS - Výborný článek. +1
08.01.11:36Warren Branch - http://www.youtube.com/watch?v=3alS4rTR-bQ *29*
08.01.02:09Arnold Strong - tak albert busek byl typickej businesmann(ve sport revue u..
08.01.01:23Johncreasy - Co s tím mají zásluhy pro kulturistiku společného? Co to j..+1
08.01.00:46Arnold Strong - já myslým že nikdo z nás neví jak to bylo ve skutečnosti -..
08.01.00:38Johncreasy - Není možná. Souhlasím s Petrem M.
07.01.23:58petr m. - O tom jak to doopravdy se asi nikdy nedozvíme! Každopádně ..
07.01.23:55D0ME - Opet tajemny jako hrad v karpatech. S necim se vytasi, aby..
07.01.23:15Daniel-James - Andym ho jmenovali ti co ho znali. OK nebudu psat nic.
07.01.22:17vlkodav - Strašně se mi líbí jak tu většina chytráku mluví, jako by ..+1
07.01.22:10ťuťuňuňu - je to hruza jestli ho takhle vykoristoval nejakej posranej..-1
07.01.22:05Johncreasy - Potom by to ale bylo ještě smutnější.
07.01.21:44ťuťuňuňu - at to je jak to je, Andy umrel pri tom co miloval, myslim,..+2
07.01.21:14DoG - Znáte ten pocit,kdy koukáte na film s otevřenou hubou až d..
07.01.21:14Arnold Strong - a kdo ho tady znal v čechách osobně?leoš boruvka třeba??mo..+1
07.01.21:14ygg - Díky...ale proč tedy N. říká tohle? P.S. jde o čistě řečni..+1
07.01.21:06Daniel-James - Po navratu do Nemecka behem treninku nohou praskl Andymu v..+1
07.01.19:39ygg - Je fakt, že pokud to tedy TAKTO nebylo, tak by nebylo od v..
07.01.19:2270mMyW!53 - Jinak sice mozna posledni 2 roky koncil na soutezich hur, ..
07.01.18:56TRICEPS 3M - som to myslel tak že ked napísal že nasser klame tak mal a..
07.01.18:5370mMyW!53 - tvle vubec jsem nepochopil co jsi napsal... muzes me to je..-1
07.01.18:49TRICEPS 3M - ved ked povieš a tak daj aj b. aj minule si len písal ako..
07.01.18:40game_over - A jaká je tedy pravda, nebo v čem namá Nasser pravdu ? Jak..
07.01.18:28Daniel-James - ***-5
07.01.18:14Seva98 - jj pamatujes dobre https://forum.ronnie.cz/viewtopic.php?t..
07.01.17:47jari - topic se jmenuje `stupně vyrýsovaní` nebo tak nějak
07.01.17:11Matheus - zdarec. nevíte kde jsou na zdejším fóru Andreasovy fotky? ..
07.01.17:05MalajskyTygr - Zřejme neměl v Německu pojistku která by kryla léčení v USA+1
07.01.16:46Smile04 - muže mi někdo vysvětli proč proboha ho nevzali do nemocnic..+3
07.01.16:10fidosek - andreas patri a vzdy bude jeden ze vzoru!! skoda ho!!*4* *..-1
07.01.15:59Turakam - rozhovory s nasserom, ktoré boli donedávna uverejniované n..+3
07.01.15:3870mMyW!53 - To je presne to co jsem hledal a jsem rad ze je to tu, And..+4
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVlastimil Kužel a Radek Filipi - trén...
Palec077 (08:49) • Byla to soutěž federace GPA/IPO (http://asupo.aap-powerlifting.com.ar/Docs/Eventos/Mund...
magazínVlastimil Kužel a Radek Filipi - trén...
Peter Ustinov (18:58) • Dobry den, nechci se Radka /ani nikoho jineho) dotknout, ale co je to za soutez, kdyz c...
magazínTipovací soutěž - Japan Pro 2019
LeToucan (12:17) • Ten Igor si teda dává nálož, zvládne vůbec tolik soutěží po sobě? :D
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra