Reklama:

Mr. Universe WABBA 2010 očima Petra Vaniše

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

[Text: Petr Vaniš]
Nevím, jak mám tento report začít. Nejraději bych ho nepsal vůbec. Budu si v něm připadat jako uplakánek, který pořád brečí, ale ti, kteří mě dobře znají, vědí, že tomu tak vůbec není!

Tak začnu popořadě: V pátek 5. 12. 2010 jsme odjížděli ze Sedlčan - já a Vám již známý Petr Bosák, sparing, kameraman a řidič v jedné osobě, kterému teď přibyla další funkce, a sice natěrač soutěžní barvou. V Praze se k nám přidal Petr Chalupný a mini česká výprava na WABBA 2010 byla kompletní.

Po pětihodinové cestě jsme dorazili do německého města Alzey, kde se Mr. Universe WABBA konalo. U prezentace byli z pěti činovníků federace čtyři Italové, ale tady nás to ještě nezarazilo. Hned z nás udělali Čechoslováky - tady je vidět, jak nás berou. První, na co se nás funkcionáři zeptali, bylo, kde máme prezidenta. S touto otázkou už jsem se jednou letos setkal v Anglii! Dle mého mínění, když si založím federaci, je mou povinností se jakožto prezident nejvyšší soutěže té dotyčné federace zúčastnit, nebo, jako to udělal prezident federace NAC pan Velebil, za sebe poslat adekvátní náhradu, jakou byla Kristýna Kudynová. Na mezinárodní scéně soutěžím od roku 1998 (tedy 12 let) a za tu dobu jsem zjistil, že v našem sportu vládne velká politika. Pokud bude nezájem českých funkcionářů o účast na vrcholných závodech stále trvat, nebudou zařazováni mezi rozhodčí a budou na to doplácet jedině závodníci!

Když jsme přišli do kanceláře, kde se platilo ubytování, startovné atd., chtěli po nás o 40 eur více, než bylo stanoveno propozicemi! Než jsme začali soutěžit, museli jsme složit celkem 860 eur! (Viz kopie v galerii.)

Ale pojďme k vlastnímu závodu ve WABBA. Soutěžím v té nejnižší kategorii - men small do 168 cm (v NABBA a NAC kategorie men III 165 - 172 cm). V této federaci jsem loni získal titul mistra světa. Kdybych letos získal i titul Mr. Universe, zkompletoval bych sbírku titulů Mr. Universe NABBA, NAC a WABBA. Ale když jsem viděl v sobotním semifinále, jak z rozhodcovského sboru bez jakýchkoliv zábran povzbuzují Itala, docházelo mi, že tady nemohu vyhrát, i kdybych na to měl! A právě v těchto momentech bychom tam potřebovali mít našeho rozhodčího! Všichni mi sice říkali, že jsem jasný vítěz, ale mně se ten Ital zdál hodně dobrý! Neděle mi dala za pravdu. Konečné pořadí mé kategorie: přede mnou Ital i za mnou Ital. Ale i přesto za mnou chodili závodníci a funkcionáři, že pro ně jsem byl vítěz já. Například mi řekli: "Big fiasko Italia."

Petr v kategorii X-Tall bojoval o postup do finále, ale když tak o tom zpětně přemýšlím, bylo asi nemožné se do něj přes Italy dostat. Nakonec byli ve finále tři. A myslím, že to nebylo pouze v jedné kategorii, kde bylo z šestičlenného finále dokonce pět Italů nebo Italek. Pořád jsme slyšeli: "From Italy, from Italy, from Italy..." Prostě si z Mr. Universe udělali mezinárodní šampionát Itálie! Konečné výsledky zatím nemám a jak webové stránky WABBA znám, budeme čekat minimálně měsíc! Ale do té doby je seženu jinde a tady nabízím zatím alespoň to, co vím já.

p. jméno stát
1. Marcello Corsini Itálie
2. Petr Vaniš Česká republika
3. Rossano Basso Itálie
4. Laurent Denis Herpe zřejmě Řecko
5. Orhan Yilmaz Turecko
6. Gunnar Paasche Německo

Dovolím si stručné srovnání federací NABBA, NAC a WABBA:

NABBA Mr. Universe je pro mě srdeční záležitostí, jako i pro většinu Angličanů, kteří se o kulturistiku zajímají. Je to pro ně velká společenská událost, hodně dam přijde ve večerních šatech i většina pánů se nenechá zahanbit a přijdou také ve společenských oblecích. Nádherné prostory divadla a plné hlediště tuto akci jen umocní. Snad jediná věc, která mi vadí, je, jak úzkostlivě dodržují časový harmonogram (např. otevření divadla, pouštění závodníků do zákulisí a podobně).

NAC je z těchto federací nejmladší, ale může se s nimi plně srovnávat a co se týče péče o závodníky, předčí i federaci NABBA!

A nakonec WABBA. Tomáš Bureš byl touto federací, když v ní prvně startoval, nadšen, já jsem znechucen! Diváci a organizace závodů se nemůže s NABBA nebo NAC srovnávat, je to prostě katastrofa - kdyby tam nebyl doprovod se závodníky, v hledišti by nikdo nebyl! Snažím se najít alespoň jedno pozitivum, ale ať hledám, jak hledám, nemohu si na nic vzpomenout. Petr Bosák to řekl o Mr. Universe WABBA v Německu výstižně: "GP Ronnie.cz v Březnici, kde jsme se byli podívat jako diváci, je proti tomu Mr. Olympia!"

Možná tento odstavec už ani nečtete, protože se ve všech reportážích opakuje. Kulturistika je sice sport jednotlivců, takže to nejdůležitější musíte zvládnout sám, ale potřebujete sparinga, aby Vám pomohl v těch nejdůležitějších fázích tréninku. Když doma nemáte podporu, nedovedete se na 100 % soustředit na přípravu a o finanční stránce ani nemluvě, byť samozřejmě, že dřinu, vůli atd. peníze nenahradí.

Hlavním sponzorem je Luděk Hošna, člověk, kterého si nesmírně vážím i jako kamaráda. Dále Jan Filo Vitalmax, Počítačová společnost Praha, Pavel Schnneeberg - zakázková výroba kuchyní a L-P nábytek Ladislav Pešek.


Mr. Universe WABBA 2010 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

14.12.20:56total-magor - Až na to že je ten ital lepší.+2
14.12.13:28PCH - Bylo to přesně tak jak Petr píše, bez výhrad podepisuju!!!..-1
14.12.10:58Revin - 4 z 5 rozhodcich italove... jak se vubec muze neco takoveh..
14.12.10:10ťuťuňuňu - ja ty zavodniky fakt obdivuju, kde se v nich bere ta motiv..-1
14.12.09:51Deadlift - No je to prostě bor*el !-1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra