Reklama:

Profily závodníků před MS juniorů a masters 2010 (II.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Včera jsme Vám představili Milana Obořila a Vítka Sahulu - rozhovory s nimi a fotografie jejich aktuální formy můžete zobrazit zde. Dnes se podíváme, jaké dojmy a pocity z přípravy mají naši další mladí závodníci, kteří budou reprezentovat Českou republiku na MS juniorů a masters, jež se uskuteční již tento týden v Turecku.

Děkujeme za poskytnuté rozhovory a přejeme oběma závodníkům mnoho zdaru a úspěchů na mistrovství světa!


Kristián Troják

Řekl byste nám něco málo o sobě? Jakou školu momentálně studujete a odkud vlastně pocházíte?

Studuji Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových v Ostravě, ale bydlím v Opavě. Na mé střední škole jsem na oboru gymnastiky, což je také jeden z důvodů, proč mě Stanislav Pešát přihlásil už v dorosteneckém věku na mistrovství světa juniorů ve fitness.

Jak probíhala vaše příprava na letošní MS juniorů a masters v Turecku? Jaké bylo rozdělení tréninků, jak dlouho trvala dieta a jak obecně zvládáte závěrečnou fázi přípravy?

Myslím, že odpověď na otázku diety a přípravy nebudu mít o moc jinou než moji kolegové. Jen s tím rozdílem, že mám dietu o dost kratší. Začal jsem s ní měsíc před soutěží a obdivuji, že to kluci zvládají i dva měsíce a déle. Sice nemám příliš velké potíže s dodržováním stravy, jelikož se snažím jíst "zdravě" celý rok, ale i tak je to pro mne náročné. A co se týče konce diety, tak to už si prostě řeknu: "Podívej se, kam jsi došel, už jsme kousek. Musíš!"

Mohl byste zmínit nějakou zajímavost ze své přípravy? Vyzkoušel jste něco nového v rámci tréninku, výživy nebo regenerace?

Ano, nějaké 3 měsíce bylo soustředění mládeže, kde jsme se toho spoustu naučili a poznali fajn lidi. Stravu jsem nijak zvlášť od loňska neupravoval, ale objemovou stravu jsem měnil celou. V celém roce 2009 jsem přibral jediné kilo svalové hmoty a za ty 3 měsíce od soustředění jsou to 3 kila, což je u mě veliký úspěch, a jsem za to moc rád. Zařadil jsem nové cviky, které mi poradili super kluci a závodníci Lukáš Roubík a Milan Šádek. Hlavně tedy cviky na partie nohou. Musím říct, že mi cviky velice pomohly, a i můj trenér Petr Čech byl překvapen změnou kvality mých nohou od mistrovství republiky z letošního jara. Rehabilitace jsem celkem zanedbával. Snažil jsem se zmáknout sestavu, nicméně jednou týdně jsem chodil na masáže. Poslední dva týdny jsem zůstal doma v Opavě, kde cvičím dvoufázový trénink ve Fitness Centru PEPA.

Kdo vám nejvíce pomáhal s přípravou na letošní MS v Turecku? Máte nějakého sparinga, nebo cvičíte raději sám?

Nejvíce mi bez debat pomohli rodiče, kteří mě podporují a utrácejí za mě velkou sumu peněz. Dále mi moc pomohli kluci ze soustředění, jak už jsem zmiňoval. Pak i skvělý závodník, parádní člověk a jeden z mých vzorů Luboš Koumal. Samozřejmě mi pomohl můj trenér Petr Čech se závěrečnou přípravou a dietou, jelikož se v tom ještě moc nevyznám. Také Stanislav Pešát, který mi dal mnoho cenných rad nejen v oblasti kulturistiky. Sparing partnera nemám, ale neznamená to, že raději cvičím sám. Spíše není nikdo, kdo má čas ve stejnou dobu jako já.

Přiblížil byste orientačně našim čtenářům tréninkové váhy u některých cviků?

Tréninkové váhy? No, poslední moje objemová váha byla 70 kilogramů, plus mínus. S touto tělesnou hmotností jsem zvládl ve dřepu 140 kg po 5 opakováních, na bench-pressu 100 kg také po 5 opakováních a maximální váhu 120 kg. Jinak myslím, že ty ostatní váhy už si každý domyslí. Nic extra, ale jsem tady, abych se zlepšoval pořád dál, to je můj cíl!

Jak vnímá vaše rodina a přátelé předsoutěžní maratón tréninků a diety? Fandí vám?

Říkají, že jsem blázen. :-) Prý si nedokážou představit, že by drželi tak tvrdé diety, ale má odpověď na to je jednoduchá. Pokud něco opravdu chcete a stojíte si za tím, dáváte do toho vše, co je ve vás a chcete uspět, musíte i spoustu věcí obětovat. Kulturistika nebo fitness není vůbec nic lehkého, i když to tak na první pohled vypadá. A ten, kdo do toho chce jít, s tím prostě musí počítat a musí bojovat. Strašně mě potěší, když mi můj táta do telefonu řekne: "Nedáš si s námi? Máme zmrzlinu a spoustu dobrot!" :-)

S jakým cílem odjíždíte na MS? S jakým umístěním byste byl spokojen?

Myslím, že každý sportovec, ať už do kamery, nebo časopisu řekne či napíše cokoli, chce vyhrát a já nejsem výjimka. Ovšem konkurence na mistrovství světa bude veliká a já jsem příští rok ještě dorostenec, takže letos nemám cíle žádné - nebo alespoň ne určené místem. Pokud přijede 10 kluků, kteří nebudou nic moc, bylo by fajn mít medaili. Ale pokud přijede 10 skvělých borců, budu rád za každé lepší místo. Jak jsem řekl, chci vyhrát, jako každý, ale to neznamená, že to zvládnu letos. Času je dost, moje tělo má co dohánět a já věřím, že za čtyři roky tvrdé dřiny mám velikou šanci to dokázat.


Tomáš Horák

Tomáši, řekl byste na úvod pár slov o sobě?

Ahoj, zdravím čtenáře portálu Ronnie.cz. Jmenuji se Tomáš Horák a mám 21 let. Narodil jsem se v Kyjově, malém městečku na jižní Moravě. Momentálně bydlím v Moravském Žižkově. Na střední školu jsem chodil do Bzence, kde jsem se vyučil v oboru kuchař - číšník. Po vyučení jsem pokračoval dále ve vzdělávání a rozhodl jsem se jít na nástavbové studium v oboru podnikání. Momentálně jsem nezaměstnaný, takže se plně věnuji přípravě na MS. Ke cvičení jsem se dostal poměrně nedávno - jsou tomu necelé 3 roky. Hned od začátku jsem byl rozhodnutý, že chci závodit, ale že bych se dostal do reprezentace a jel na MS, to mě ani ve snu nenapadlo. :-)

Jak probíhala vaše příprava na letošní MS juniorů a masters v Turecku? Jaké bylo rozdělení tréninků? Jak dlouho trvala dieta a jak obecně zvládáte závěrečnou fázi přípravy?

Letošní příprava na MS byla zahájena po mistrovství České republiky. Hned po skončení jarních soutěží jsem najel na objem, který jsem si hodně hlídal, a snažil jsem se zbytečně se „nezalít“. Proto jsem měl na konci objemu, což bylo asi někdy v polovině září, 82 kg. Moje dieta tedy trvá 3 měsíce. Co se týče tréninku, ze začátku jsem jezdil klasický split 3 + 1 a obden 20 min kardio. Asi po měsíci diety jsem přešel na trénink 4 + 1 a kardio jsem už dával každý den asi 30 min. No a závěrečný měsíc jsem přešel na dvoufázový trénink s ranním kardiem 45 min a odpoledním 30 min. Celkově můžu říct, že dietu zvládám docela dobře, až na závěrečný měsíc, kdy už jsem hodně nervní a protivný. To nemluvím o chutích na každé jídlo, které někde vidím nebo cítím… Další těžké období v dietě je pro mě odvodnění. Jelikož jsem zvyklý hodně pít, snáším tuhle část diety velmi obtížně, ale teď v zimě by to mělo být snazší než v létě.

Mohl byste zmínit nějakou zajímavost ze své přípravy? Vyzkoušel jste něco nového v rámci tréninku, výživy nebo regenerace?

V této přípravě jsem vyzkoušel pro mě novou věc, a to dvoufázové tréninky. Můžu říct, že ze začátku to pro mě bylo velmi obtížné, chyběla mi energie a síla, ale po nějakém tom týdnu si tělo na tuhle fyzickou zátěž zvyklo a bylo to v pořádku.

Kdo vám nejvíce pomáhal s přípravou na letošní MS v Turecku? Máte nějakého sparinga, nebo cvičíte raději sám?

Na MS mi pomohla velká škála lidí a jsem jim za to moc vděčný. Od teoretické pomoci až k té praktické a samozřejmě i finančně v doplňcích výživy. Jmenovitě bych chtěl na prvním místě zmínit moji mamku s jejím přítelem. Jsem jim moc vděčný za to, co pro mě dělají. Pomáhají mi jak finančně, tak duševně a také v maličkostech, jako je půjčování auta do posilovny atd. Dále bych zůstal u mé rodiny, a to u babičky a prababičky, bez nichž bych to asi nezvládl. Jejich hlavně finanční pomoc byla pro mě nepostradatelná. Děkuji, babičky! Dále bych chtěl poděkovat Vláďovi Pajičovi, který si mě vzal pod svá křídla. Jeho cenných rad si ohromě vážím a ještě víc jeho osoby. Je to pro mě velký a hlavně hodný muž. :-) Vláďa mi také obstaral mého letošního sponzora, a to firmu All Stars, které jsem moc vděčný za podporu v doplňcích výživy, jmenovitě Báře Benešové. Dál bych chtěl poděkovat holkám za barem z fitka, které navštěvuji, kamarádům, kteří mi radí a hecují mě… Jmenovitě je to Milan Šádek, Lukáš Roubík, Roman Jurák, Milan Obořil, Vítek Sahula, Zdeněk Razák a ostatní… Moc děkuji. A v poslední řadě děkuji Marcu Zieglerovi ze Sizeandsymmetry.com, který mi moc pomohl finančně a navíc dělá úžasné fotky! No, snad jsem na nikoho nezapomněl a jestli ano, tak se omlouvám a i tak děkuji.

Přiblížil byste orientačně našim čtenářům tréninkové váhy u některých cviků?

Já nejsem moc silový typ kulturisty. Raději cvičím víc technicky než do maximální váhy. Ale třeba na bench-pressu jsem dal max 120 kg po 4 opakováních, mrtvý tah 160 kg po 4 opakováních a dřep se 180 kg po 6 opakováních.

Jak vnímá vaše rodina a přátelé předsoutěžní maratón tréninků a diety? Fandí vám?

Myslím si, že moje rodina mi fandí a jsou na mě pyšní. Hlavně mamka s babičkou, ale nelíbí se jim závěrečné fáze diety. To mi vždy říkají, že jsem jak smrt, a také jsem na ně i hodně protivný, i když proti své vůli, ale to už holt k dietě patří. :-(

S jakým cílem odjíždíte na MS? S jakým umístěním byste byl spokojen?

Na MS v Turecku odlétám s ambicí, abych udělal co nejlepší výsledek. Určitě bych se chtěl dostat do finále, to je pro mě minimum. Dál už je to v rukou božích…


Tomáš Horák - forma před MS juniorů a mastersLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

09.12.08:54Arnie226 - Moc vám všem děkujem, jak za podporu, tak za důvěru!!!A to..+2
08.12.18:27Linda Lárišová - to sú nervy, mám trému i za ně. Ach jo......škoda, že nemů..
08.12.15:05ZdenekRazic - kluci, jste borci, uz se tesim az se uvidime. at vam vyjde..
08.12.13:53katushka - máte na to!! takže good luck *79*
08.12.11:45Lukasus - držim Vám kluci palce a ukažte jim to tam*79*
08.12.10:47Deadlift - Tak tohle je velmi solidní forma !+2
08.12.10:39No_pain - Tome znič je!!! +1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 34 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra